Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

yağ ikaz ışığı yapmak

Motovento
    REKLAM ALANI
    UNdocab - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hyosung GT650, RT125
    Yağ ikaz ışığı olmayan bir motosiklete bunu nasıl yaparız. Malum yağlama bir kesilse yandı gülüm keten helva. Hemde 60 70 tl lik bir yağ pompası yüzünden motor bloğu mahvolur

Motor yağ basıncını ölçmek yeterli gibi geldi bana.
    Yağ eksilirse yada yağ pompası bir şekilde arıza yaparsa. yağlama olup olmadığını yağ basıncının düşmesi sonucu anlayabiliriz.(Lütfen yanlış düşünüyorsam doğrulayın)

Fakat hangi basınç değerinde ışığı yakacak. meselesi var.
    Motosikletim Hyosung Gt 650 fabrika çıkışında böyle bir sensör yok. Alacağım zımbırtının hangi değerde ışığı yakacağını nasıl ayarlıycam.
    Analog basınç göstergesi takmak istemiyorum. Motosikletimde KOSO RX2 gösterge var ve igösterge içinde yağ ikaz ışığı var. Bunu kullanmak istiyorum.

Bu konuda fikri olanlar paylaşırsanız sevinirim.
    ver gazı... ver çoşkuyu

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosiklet lerden çok anlamam ama bu konudan biraz anlarım. Dediğin gibi doğru hesaplama ile basınç kontrolü yapacaksın. Debinin dibine bi ölçer koyacaksın ayarlı olacak. Hani bi şeritin altına indiğinde uyar desen bu sefer yokuşlarda sarsıntıda falab hep yanar.

güvenyahya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mobylette hemide 2005 70 cc oldu
    bak bir mercedes basın müşürü ve gösterge 1 2 3 4 5 diye basın göstergesi var biz bizin renaulta koymuştuk bir ara gyette güzel
    PİSTON SARMIŞ HAYATIMA SEGMAN ATSAN NE FAYDA...

Motosikleti
    BMW F 750 GS
    Mesele sadece hangi başınçta yakacağı değil ki. Motorun neresinden ölçüm yapacaksın ve ayrıca bunu motora nasıl takacaksın

FatihC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2018 MH 150 Drift
    yağ basınç muşuru(sensörü) alacaksın sayın abim, muşuru pompanın yakınına uygun bir yere monte edeceksin. muşurdan çıkan kırmızı renkli kabloyuda kosonun kahverengi kablosuna bağlayacaksın, eğer kahverengi kablonun yanında siyah bir kablo varsa onuda şasiye bağlayacaksın eksi için. böylece yağ basıncı düştüğünde veya çok yükseldiğinde ikaz lambası yanacak. bazı sensörlerde iki kablo var birisi yüksek basınçta uyarı sesi için ikincisi basınç düştüğünde uyarı lambası için. en mantıklısı sanayide gezip çözüm aramak.

http://www.takicioto.com/urunler/ope...(sensor)/2013/
    "Bu forum bilgi ve tecrübe paylaşım forumudur, Konularımda ve mesajlarım da yazdığım hiçbir şey doğru değildir tamamen kendi kişisel düşüncelerimdir."

UNdocab - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hyosung GT650, RT125
    Alıntı FatihC adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yağ basınç muşuru(sensörü) alacaksın sayın abim, muşuru pompanın yakınına uygun bir yere monte edeceksin. muşurdan çıkan kırmızı renkli kabloyuda kosonun kahverengi kablosuna bağlayacaksın, eğer kahverengi kablonun yanında siyah bir kablo varsa onuda şasiye bağlayacaksın eksi için. böylece yağ basıncı düştüğünde veya çok yükseldiğinde ikaz lambası yanacak. bazı sensörlerde iki kablo var birisi yüksek basınçta uyarı sesi için ikincisi basınç düştüğünde uyarı lambası için. en mantıklısı sanayide gezip çözüm aramak.

http://www.takicioto.com/urunler/ope...(sensor)/2013/
    yüksek ve düşük basınç bilgisi iyi oldu genel bilgiler için sağol. workshop manuelden hangi aralıkta çalışacak bir sensör alacağıma bakmam lazım

gv650i - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    GV 650 HYOSUNG AGUİLA
    ben yaptım düşük başınçlı olması gerekiyor 0.5-0.2 bar sensörler oluyor arabalar için mevcut onlardan alıp sag tarafta yag filitrenin altındaki yere montajını yapabilirsin.

serkanADH13 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Motor Tamircisi :) 0,535,939,20,86 :)
    motorunun yag cubugu eger motora dıkıne gırıyor ıse cok basıt olabılır,
    şöyleki,
    motor bloğu EKSİ kutbu oldugundan yag cubuguna dıbe ınecek kadar bır cubuk düşün,
    çubuğun üzerinde havada durabılecek bir mantar misali parça düşün,
    ve bu parca yag dıbe ındıgınde şasiye temas edecek ve bu seviyede bir ışık yanmış olacak,
    sanırım anlatabildim,,,

dilersen kaba bir çizim uğraşabilirim ama ÇOK KABa olur

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)