Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Gunes gozlugu secerken...

Motovento
    REKLAM ALANI
    Donald_Duck - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1150GS Adventure
    Gecen gun fotograf makinesi ile ugrasirken birden polarize filtrenin tozunu almak geldi aklima, ve alirken de bambaska bir olay canlandi gozumde :?

Polarize gozluk kullanirmisiniz arac kullanirken? Hele hele motosiklet surerken? Sakin kullanmayin!

Bilmeyenler icin kisaca ne oldugunu yazayim,

yukardaki resimde solda normal gun isigi goruluyor, her yonde yayilabilen (burada ozetle 4 yone yayildigi farzediliyor). Unpolarized diye adlandirilmis. Bu isik bir polaroid filtre yani bizim konumuzda bir polarize gunes gozlugunden gectiginde geriye sadece tak yonde yayilan isik kaliyor.

Alttaki resimlerden ilki polarize filtre ile, ikincisi filtresiz cekilmis.

Aradaki fark su yuzeyindeki yansimanin ortadan kalkmasi...

Evet goruntu cok daha "guzel" ama motosiklet surerken yoldaki yakit artigi, buzlanma, su birikintisi vb sivilardan gelen yansimalarin bizim icin hayati bir uyari niteliginde oldugunu hatirlatirim. O yuzden gunes gozlugu secerken Polarize olmamasina ozen gosterelim.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Admin Erhan Erdil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT-09 Tracer
    Yeni cıkan sarı renkli camları olan surus gozlukleri tavsiye ediliyor ben kullanmadım ama guzel diyorlar .)

Polarize filtresini acab bu kask vizörlerinde kullanılıyorlarmı
    Ayrıca sıkı kaskların icine gozluk takmak kullanıslımı oluyor bilgisi olan var mı ?

nx4_falcon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crossrunner
    Okley Kulanıyorum Bence çok kaliteli Hem motorsiklet kulanırken Hem teknede Hemda kayakda işe yarıyor. Koruma düzeyi çok yüksek.
    Ne Mutlu Turkum Diyene...
    2003-2005 NX4 FALCON
    2006 CBF600S ABS

Predator[23rd] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBF 500 ABS
    hoooooort............

OKLEY 4 LIFE!

valla, polarize gözlügü yillardir kullanirim simdiye kadar da hic zararini görmedim...

Motosikleti
    2004 Honda Twister
    Donald Duck a katılıyorum polarize gözlük su yansımalarını kırıyor su sporlarıyla uğraşmıyorsanız en güzeli antirefle UV400 veya cat 3 güneş gözlükleri bence. CEBE (fransız) gözlükleri 1-4 arası kategori var. her biri farklı seviyelere kadar kararma sağlıyor öyle ki kat4 ü araba kullanırken tavsiye etmiyorlar. Bu arada kask içinde sorun olmuyor.
    "İyiler Kazanır Kötülükler Kazınır Dediler, Mutlu Olmak İçin Mutlu Etmek Yeter Dediler" ...1 :cat:

tifosi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA NC 750 X
    gece sürüşleri için hangi gözlükler uygundur.... Sarı reknli gözlükler mi, saydam camlı gözlüklermi...
    İZMİR

yucika - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R26 "56 model
    Ben kullanıyorum poloroid marka normal gözlüğün üzerine takılanlardan. Işığı ve UV yi %50 net olarak kestiği için çok kullanışlı oluyor. Su birikintilerini yada yağ vs gibi şeyleri görmemi engellemiyor. Sadece bunların üzerindeki güneş yansımalarını ortadan kaldırıyor. Yoldaki suda yansıyan güneş gözünüzü almıyor. Bunun da bir mahzuru olduğunu düşünmüyorum çünkü güneş karşıdan değil arkadan gelirse yansıma olmaz o zaman suyu göremiyomuyuz?

yamyamaha - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    kymco Xciting500 geti gy 200 ( skygo ) & cbf 150
    arkadaşlar ben bu filtreli miltreli gozluklerden almıştım ama alışamamıştım sıcaktan eriyen asfalttı garıp bir kırıstalimsi şekilde gosterıyordu yani su ve yag olmayan yerlerdede insana acaba dedirtiyordu artık kullanmıyorum ve kendimi daha guvende hıssedıyorum ( benim olayım tamamen alışamamış olmam dı )

myheart - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CRF 250 L
    topic hortlamıs yaa.. Yaklasık 3,5 Yıl geçmiş...
    Binlerce Kilometre Bile Tek Bir Adımla Başlar...

ErTech - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    vaRRdı
    Ben özellikle polarize gözlük almıştım (araba kullanırken çok işe yarıyor)

Motorda siyah vizör aldım güneş gözlüksüz kullanmak daha keyifli...
    ... yaşlı bir devrimci düşürmez hiç ağzından özgürlük kelimesini
    ve yatmadan önce bir bardak su yerine denize bırakır takma dişlerini ...
    ''Four wheels move the body. Two wheels move the Soul.''

Predator[23rd] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBF 500 ABS
    Alıntı yamyamaha adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar ben bu filtreli miltreli gozluklerden almıştım ama alışamamıştım sıcaktan eriyen asfalttı garıp bir kırıstalimsi şekilde gosterıyordu yani su ve yag olmayan yerlerdede insana acaba dedirtiyordu artık kullanmıyorum ve kendimi daha guvende hıssedıyorum ( benim olayım tamamen alışamamış olmam dı )
    normalde de gözlük kullandigim icin taktigim bütün gözlüklerin polarize olmasina dikkat ederim ve herhalde görülebilecek herseyi görmüsümdür ama senin dedigin olaya benzeyen birseye rastlamadim. bu yaz özellikle dikkat edecegim, ilginc geldi ...

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler