Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Tek tekerli Römork projesi için fikir

Motovento
    REKLAM ALANI
    Syanur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DR-Zurna 400
    Aklımdaki konsepti şu şekilde;

http://www.moto-mule.com/cust-me05.jpg

Öncelikle bu konseptin belirlediğim faydaları ;
    + Bağlantı tipleri ve tek teker olması sebebiyle motosiklet ile birlikte hareket ediyor olması. Yani viraja motor ile birlikte yatıyor, 2 tekerli gibi aksi bir direnç uygulamıyor. Kendi dengesi için kompleks bir amortisör sistemine gerek duymaması.
    + Kendi üzerinde fren sistemi bulunmaması sıkıntı gibi görünse de frenleme esnasında sağa-sola doğru kayma ve çekiştirme yapma durumu yok. Motor ile aynı hattı korumaya devam ediyor.
    + Genel vaziyeti ve motora bağlantı kısmının basit olması sebebi ile sök-tak durumu çok sorun olmayacak ve maliyet açısından "3lü çanta seti"ni geçmeyecek (diye umuyorum )

Dez avantajları;
    - İrfan abinin yaptığı römork kadar sağlam ve fazla yük taşıyamayacak olması. Benim gibi "minimalist" bir insan için çok sorun değil aslında Tatile giderken herşeyi yük etmeyi pek sevmem.

Öncelikle bunu nadiren çıktığım uzun gezilerde ve tatillerde kullanmayı düşünüyorum. O yüzden basit ve ucuz bir sistem olmalı diye düşünüyorum.

İlk olarak iskelet sistemini kendim tasarlıyacağım, gerekli amortisör bağlantısı için bişeyler düşündüm. En basit amortisör bile oluşacak yük için yeterli gelecektir. İskelet sisteminden sonra motora bağlantısını ne şekilde yapacağıma karar vermedim henüz. Fikirlerinizi beklerim .

İskeletin üzerine oturtmayı düşündüğüm kasa için şunda karar kıldım;
    Link:
    http://online.bauhaus.com.tr/Catalog/Products/Index/5050
    link:
    http://www.koctas.com.tr/takim-cantalari/stanley-33025-tekerlekli-takim-cantasi/2797-5568/
    Link:
    http://www.stanleytools.com/default.asp?TYPE=PRODUCT&CATEGORY=ZAG+ROLLING+WORK &PARTNUMBER=033025R

Bu çantada karar kılmamın sebebi, benzer çanta-kutu-kasa gibi ürünler arayıp bulamamaktan sıkıldım artık çünkü Fiberglastan yapılma bir kasa ihtimali de var ama onun da çok ucuza geleceğini sanmıyorum. Ayrıca bu alet çantasını iskelet sistemi üzerinde bırakmak zorunda da değiliz, bağlantılarını kilitli yaparsak tekerlekleri sayesinde konakladığımız yerlere istediğimiz gibi taşıyabiliriz (tabi çalmak isteyen kişi için de aynı durum geçerli, ekstra bir kilit yapmazsak )

Gerçi mekana gidip bunları bizzat göremem lazım, yeterince yükleme kapasitesi var mı diye. İlk koyduğum resimdeki kasaya yakın ölçüde görünüyorlar, fazla büyük olması da denge açısından hoş olmayabilir zaten. Bu plastik kasa ağırlığının ~6 kg ve kapasitesinin 15gal(~56lt) olduğunu öğrendim. Fena değil.

Gerçi burada
    Link:
    http://www.stanleytools.com/default.asp?TYPE=PRODUCT&CATEGORY=ZAG+ROLLING+WORK &PARTNUMBER=033026R
    53lt/12gal diye belirtilmiş. Yanlış hesap gibi ama bu mantıkta benim kasa ~66lt felan ediyor, yeterli gibi.

Şurada çelik olduğu söylenen tipi de var ;
    Link:
    http://www.koctas.com.tr/takim-cantalari/stanley-metal-takim-cantasi/960-1899/
    Link:
    http://www.stanleytools.com/default.asp?TYPE=PRODUCT&CATEGORY=ZAG+ROLLING+WORK &PARTNUMBER=029025R
    Bunun da ağırlığı belli değil ama 24gal(~91lt) hacmi olduğu yazıyor.

Dediğim gibi tekerlekli olmaları ve daha ucuza daha iyi bişeylere bulamayacağımı düşündüğüm için bunlarda karar kılacam gibi. ~40x60x40 cm ebatlarında ağır olmayan kasa fikirleriniz var ise paylaşın lütfen.

Taşıyıcı teker olarak da 12"~14" civarında bir bisiklet tekeri düşünüyorum. Ama uygun fiyatlı bişey bulamadım bir türlü. Gerekirse güvenlik açısından rulmanlarını daha yüksek hızlara dayanıklı olanlar ile değiştirebelirim (100~120 kmh civarı). Teker olarak fikir bekliyorum, ne tür bişey kullanayım, nereden bulayım

"Eh be okadar yazdın hiç mi görsel bişey paylaşmıyacan pehlivan " dediğinizi duyar gibiyim. Görseller aşağıda ama kırmızı ile yazdığım konularda fikirleri olanlar eksik kalmasın

.

Canlarım :

.

Kapasitede sınır tanımayanlar

.

Bunlarda amortisör sistemi daha belli ;

.

Elalem neler taşıyor

.

Bu amcam da başka bir yeden bağlamış, malum şaft borusu bence biraz fazla uzun olmuş

.

Tabi farketmedim değil, bunların neredeyse hepsi aynı sistemi ve kasayı kullanmışlar. Sonra kaynağını buldum ben de;
    Link:
    http://www.moto-mule.com/trailers.html

.

Detaylar;
    Link: http://www.moto-mule.com/hitching.html
    .

Kullanıcı paylaşımları;
    Link: http://www.advrider.com/forums/showthread.php?t=742318
    .

Şurada çok daha profesyonel çalışmalar var. Bizi bozar...
    Link:
    http://www.mono-trail.co.uk/

[Turan], muhittinKaplan, MBHoro ve 3 diğerleri bunu beğendiler..
    #sürenadam

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    151rsfa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hyosung GT250R
    piyanist irfan abiye bi danış derim ben

Motosikleti
    DR-Zurna 400
    Bunu sanayide de danışacağım kişiler var. İrfan abi de eminim çok değerli bilgilerini zaten esirgemez. Buraya açma sebebim fazla insan görsün, fazla fikir çıksın. Yoksa zaten yapılmayacak bişey değil
    DALGIC_800 bunu beğendi.

kurubuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF1000FA
    Bence gereksiz. O kadar çok eşyan varsa arabayla git. Motorla yolculuk yapıyorsan bazı şeylerden feragat edeceksin, en gereklileri alacaksın.
    GaCCaLL bunu beğendi.

GaCCaLL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 1190-DR 350-Joyride 200-BMW R26-Jawa 250
    Şahsi kanaatim motorun yolda yekpare olması gerektiği,
    Zira yukarıda bahsettiğin 56lt gibi bir rakamı Nal diye tabi edilen çanta ile de kolayca sağlayabilirsin,
    hatta ve hatta hard olmayan soft çantaları 2 tarafa da yerleştirerek daha fazla depolama alanına sahip olabilirsin..

Ha amaç fazla kapasite ile eşya taşımak ise gereksiz masraf ve daha düşük kapasite der böyle bir dizayn'dan masraftan kaçınırım,
    ama
    "Yok arkadaş ben bunun tipini beğendim, benim motorum 2 tekerli değil peşisıra 3 tekerli olsun karavan ile beraber gezeyim" diyorsan ona göre değerlendirme yapacağım?

Misal resimdeki çantaların toplam litresi senin 54ltden fazladır bence..

bir resim daha vardı lakin evdeki pcde kaldı üşenmezsem onuda koyarım..

Motosikleti
    DR-Zurna 400
    @gaco "Yok arkadaş ben bunun tipini beğendim, benim motorum 2 tekerli değil peşisıra 3 tekerli olsun karavan ile beraber gezeyim" cümlenin benim düşüncemi kısmen ifade ettiğini söyleyebilirim. Sen zaten benim yekpare olması yönündeki düşüncelerimi de biliyorsundur, çok fazla dağlar gibi yükseltmeyi sevmem motorun arkasını. Hatta topcase'i bile cidden gerekmedikçe takmıyorum biliyorsun. Zaten başta yazdım, tatil tarzı biyere giderken kullanmayı düşündüğüm bişey. Elbet motoru biraz kısıtlayacaktır. Biz de ona göre sürecez...

Avantajı var dezavantajı var sonuçta. Bana pratik geldi. Olay sadece hacim değil, yoksa kocaman bir kasa atarım arkaya, 150 lt taşırım, motoru da kamyon gibi yaparım. Ama ben makul birşeyler için fikir danıştım sadece.

Senin gösterdiğin heybe tarzı şeyler de mantıklı. Hatta topcaseden daha dengeli oldukları için de severim kerataları ayrıca. Ama onlarda sevmediğim şey koyduğun bişeyi geri çıkartmak vs, işkence olabiliyor. Yada artçı koltuğunu işgal edebiliyor. Sıkı sıkı doldurması, takması bu projeden biraz daha zahmetli gibi geliyor bana. Valiz dizer gibi. Kilidi olmaması da bir dezavantajı, motorun üzerinde bıraksan bir dert bırakmasan başka... Tabi bu güvenlik durumları gezi yaptığın bölgelere göre değişir. BANA KALIRSA bu römork gibi bişey ile birlikte arkaya küçük bir heybe, ön depoya da küçük bir (cüzdan vs, için) heybemsi bişey daha çok makul olur. Sadece heybe de olur belki, sonuçta dediğim gibi denge açısından en mantıklısı o tarz çantalar.

Belki gün olur evden size-ostime vs, taşımam gereken bir parçayı rahatlıkla römorkta taşıyabilirim (istisnai bir durum tabi).

İrfan abinin yaptığı römork bana biraz ters geldi mesela, 2 tekerli ve ağır gibi geldi. Fren sorunu vardı sanırım enson, umarım çözmüştür. Ama görünüyorki o kendisine, ihtiyaçlarına, keyfine göre bişeyler tasarlamış. Bana uymaz ama adamın eline sağlık. İnsanları kısıtlamaktan vazgeçemeyen bağnaz bir huyumuz var, gerekli mi gereksiz mi diye yargılamasak olmaz. Hadi onu da geçtim, gör bak işte insanlar nasıl geziyor dünyada, okadar foto koydum. Milletin keyfinin kahyası olamayız ya Motorun çok daha geniş yada eğlenceli bir alanda kullanılabileceğini kabul etmek yerine "motorla geziye gidiyorsan şöyle yapcaksın böyle yapmayacaksın, yoksa git arabaya bin" gibi çocuksu tavırları bırakalım derim ben

@kurubuz sizin gibilerin fikirlerini önemseyip buraya paylaşım yapmıştım, motor kültürü dersin için teşekkür ederim
    hotorange bunu beğendi.

clemenze - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Her ne kadar bu tarz çalışmalardan haz etmesem de, "römorkunu da al öyle git" demeyip şu şekilde konuyu çeşitlendireyim.

Aslında yukarıda ki çalışmaların bisikletlerde de çokça olduğunu biliyorum. He bumu bu ayrı bildiğin keyifçi

serkanADH13, Wozy, Syanur ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

Motosikleti
    DR-Zurna 400
    Obari, rakı sofrası diyorsun

Bisiklet mi sürsek ne yapsak ;

http://www.aliexpress.com/item/SCHWINN-Multi-functional-stroller-bike-trailer-tricycle-Double-car-freeshipping/710924315.html

http://www.aliexpress.com/item/New-Bicycle-bike-trailer-Cargo-Carrier-Hai-ten-steel-body-Best-Riding-assistant-Free-flag/708311765.html

http://www.aliexpress.com/item/bike-trailer-good-quality-16inch-wheel-bike-trailer-for-fishing-camp/714745222.html

clemenze - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Şekersiz limonata diyelim ona

Aslında bu şekilde millet deli gibi kullanıyor. Ama memlekete fantezi şeyler.

Bak mesela aşağıdaki Sarıhan çifti bu şekilde 15.000 km yolculuk yapmışlardır. Hatta yakında kitapları bilem çıhtı.

Neyse, mevzuyu pedala bağladım çeviriyorum bai

gokayugur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SYM Joyride 200
    Peki bu romörkün yasal dayanağı nedir? Otomobillerde olduğu gibi ruhsatta romörk çekebilir ibaresi falan gerekiyor mu? Malum sıradan arka çantalarda bile proje çizimi TSE uygunluk belgesi ruhsatta ilave düzenlemeler falan gündemde. Çevirmede Polis amcam ellerini ovuşturmasın sonra...

Motosikleti
    Alıntı GaCCaLL adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şahsi kanaatim motorun yolda yekpare olması gerektiği,
    Zira yukarıda bahsettiğin 56lt gibi bir rakamı Nal diye tabi edilen çanta ile de kolayca sağlayabilirsin,
    hatta ve hatta hard olmayan soft çantaları 2 tarafa da yerleştirerek daha fazla depolama alanına sahip olabilirsin..

Ha amaç fazla kapasite ile eşya taşımak ise gereksiz masraf ve daha düşük kapasite der böyle bir dizayn'dan masraftan kaçınırım,
    ama
    Alıntı Syanur adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İnsanları kısıtlamaktan vazgeçemeyen bağnaz bir huyumuz var, gerekli mi gereksiz mi diye yargılamasak olmaz. Hadi onu da geçtim, gör bak işte insanlar nasıl geziyor dünyada, okadar foto koydum. Milletin keyfinin kahyası olamayız ya Motorun çok daha geniş yada eğlenceli bir alanda kullanılabileceğini kabul etmek yerine "motorla geziye gidiyorsan şöyle yapcaksın böyle yapmayacaksın, yoksa git arabaya bin" gibi çocuksu tavırları bırakalım derim ben
    Hani ince ince giydirmeden önce yazdıklarımı bir daha okusan,
    hatta anlamadıysan bir daha, bir daha okusan da öyle birşeyler karalasan?
    Burda maksat üzüm yemek değil seninki bağcıya laf sokma çabası..
    Kendi düşüncelerimi yazmışım ve kimseye herhangi bir dayatmada yahut yargılamada da bulunduğumu göremiyorum..

Bu yüzden bu gereksiz polemik, Laf sokma gayretini bi bıraksan diyorum artık??
    piyanist_irf bunu beğendi.
    ANGARAJ

Motosikleti
    DR-Zurna 400
    Alıntı gokayugur adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Peki bu romörkün yasal dayanağı nedir? Otomobillerde olduğu gibi ruhsatta romörk çekebilir ibaresi falan gerekiyor mu? Malum sıradan arka çantalarda bile proje çizimi TSE uygunluk belgesi ruhsatta ilave düzenlemeler falan gündemde. Çevirmede Polis amcam ellerini ovuşturmasın sonra...
    Ruhsata işletme gereksinimi var ve ben öyle bişey yapmayı düşünmüyorum tabiki Keşke öyle bir şey yapabilsem, kafam rahat olur. Yani polis amcaların insafına kalmış durumdayız evet

Alıntı GaCCaLL adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hani ince ince giydirmeden önce yazdıklarımı bir daha okusan,
    hatta anlamadıysan bir daha, bir daha okusan da öyle birşeyler karalasan?
    Burda maksat üzüm yemek değil seninki bağcıya laf sokma çabası..
    Kendi düşüncelerimi yazmışım ve kimseye herhangi bir dayatmada yahut yargılamada da bulunduğumu göremiyorum..

Bu yüzden bu gereksiz polemik, Laf sokma gayretini bi bıraksan diyorum artık??
    Niye üzerine alındığını anlamadım Onlar sana değildi, neyse alındıysan kusura bakma, ama sana değildi. Bir ara çay ısmarlarım sana geçer

Şimdi ustalığını konuştur da azcuk fikir yaz bakayım...
    #sürenadam

kurubuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF1000FA
    Alıntı Syanur adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    @gaco "[I]

@kurubuz sizin gibilerin fikirlerini önemseyip buraya paylaşım yapmıştım, motor kültürü dersin için teşekkür ederim
    İfade cidden biraz sert olmuş. Böyle yazmak istememiştim. "Ben öyle yaparım" diyecekken Tayyip tarzı konuşmuşum özür dilerim.
    erro ve audioslave bunu beğendiler.

Motosikleti
    DR-Zurna 400
    Alıntı kurubuz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İfade cidden biraz sert olmuş. Böyle yazmak istememiştim. "Ben öyle yaparım" diyecekken Tayyip tarzı konuşmuşum özür dilerim.
    Yok ben özür dilerim cidden, bizim Gaco oğlan da alınmış zaten. Hata bende belli ki.... Face'ten malum haberleri takip ettikçe sanırım geriliyorum sanırım. Halbuki eğlenceli de bir kişiliğim vardır, perdelerimi indirdiğimde

Hadi konuya dönelim, yok mu en azından kasa için fikri olan ??
    #sürenadam

Motosikleti
    Şimdik bunun en ucuz yollu İnce Sac ve kaynak ikilisi ile yapılabilir,(kutu şekli)
    Fakat yukarda gösterilen örnek gibi şekli şemali olmaz tabiki,
    Ama sen dersen ki ben şu şekil,

Bir şase yapayım gerektiğinde oraya motor bağlar motor bile taşırım dersen burda iş biraz daha çetrefilleşiyor,
    ve kaynak makinası ve profillerden böyle bir yapı yapılabilir tekerleğin bağlanan kısmına herhangi bir çinli motorun arka mafsalı koyulup üstüne her türlü iskelet şasisi kaynatılır,
    Tabi resimdeki şekle gelmesi için biraz emek ister, zor değil ama
    kaynak makinası, profil demir, ince saç(isteğe bağlı kalında yapılabilir)
    sana fikir verme açısından yan çanta yapılışının linkini vereyim bir incele

http://teknikmoto.com/index.php?topic=104.0
    bizim gökhan biraz kalın malzeme kullanmış senin bu kadarına ihtiyacın olacağını sanmıyorum,
    ve sugeçirmezlik istiyorsan PVC pencerelerde kullanılan beher miktarda fitil gerekli.

Wozy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 990 ADV - HND XR650R
    Anlamadığım bağlantı yerleri nasıl olacak. Arka tarafa nasıl bağlanacak ?

trgy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HD xl 883
    Bana fuzuli bir şey gibi geldi , sürüş karakterini çok etkiler viraj sollama v.s sürekli tedirgin olurum bundan takılı olsa, ha o Harley ve Yamaha'da uygulananlar biraz daha mantıklı gibi tekerin üstünde en azından biraz daha kısa gibi gördüm uzantıyı e tabi bagaj kapasitesi de daha fazla diğeri pire için yorgan yakmak gibi sanki ama ucuza mal ediliyorsa neden olmasın denişik olur, o nal gibi çanta da iyiymiş bu arada link falan yok mu onlardan hele bakalım biraz güzel bişeymiş .

Motosikleti
    DR-Zurna 400
    Balam, harleydeki nasıl daha mantıklı geldi anlamadım, o çok daha uzun olmamış mı ?? Mekaniği de aynı sonuçta, bağlantısı felan...

Genel olarak verimsiz gibi görünse de benim aklıma yattı gibi. Bilmiyorum, çalışmalar sırasında fikirler değişebilir.

O nal gibi dediğin çantaları bizim oğlandan soracaksın, o pek meraklı. Ben de çanta olarak beğeniyorum kendilerini, yan çantamsı bişey işte...

@ozan bağlantı için de bir foro var orada. Milin oturduğu yuvaya demir bir parça ayarlamışlar. Artık değişik versiyonları da kişiye kalmış. Zaten bu sebepten sordum ben de burada

gokayugur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SYM Joyride 200
    Ee oldu o zaman, romörkün tekerinin çamurluk üstüne de daha küçük bir çanta için aparat yapmalı ki istendiğinde kapasite dahada artar...

Şöyle bişey olur mesela...

Suzuki AN 125 - 2008 / 0 - 24500 km
    SYM Joyride 200 - 2008 / 4500 - 20000+ km (Halen Devam)

sessizsakin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    benelli tnt25
    Tr de motosikletlerin römork çekmesi yasak. hiç bir türlü tadilatla da izin verilmiyor. Yani trafik dışında taşımak için olabilir. Ancak karayolunda yasak.

Bence yasak olması çok saçma ama işte memleket hali.

Ancak kesinlikle 2 noktaya dikkat etmek çok önemli.

birincisi, motosikletle bağlantı kısmındaki eklemin hangi yönlere nasıl kıvrılmasına izin verdiği. Şu linki incelersen, buradaki eklemin kıvrılma yönleri en güvenlisi.

Römork hem yukarı aşağı oynayabiliyor. hem de sağa sola dönebiliyor. Ama incelersen, motosikletten bağımsız sağa sola yatması mümkün değil. tabi daha profesyonel rulmanlarla bunu yapmak lazım sanayi tekeri ile değil.

İkinci önemli husus daha önemli!

Eğer römork üzerine otomatik bir fren sistemi yapmazsan, sen fren yaptığın zaman römor ağırlığından dolayı gitmeye devam etmek ister ve motoru ileri ittiremeyeceğindan sağa sola saparak seni düşürmesi yüksek olasılık.

Asla fren sistemini ihmal etmemelisin.
    -----------------------------------

Tırlarda körük frenler olur. tır fren yapınca, körük sistemi içerisindeki ağırlır ileri giderek fren kolunu ittirir. böylece tırların çektikleri römorklar, öndeki araç fren yapınca otomatik kendi frenini yapar. İrfan usta da sanırım benzer bir mantık kullanmıştı.

Bence sen de, çinli bir motosikletin arka tekerini ve maşasını komple fren sistemi ile alıp, arka fren pedalına bir ağırlık yada benzer birşey bağlayarak motosiket yavaşladığında otomatik fren yaptırtabilirsin. çok da zor olmaz.

Velakin.. Frensiz tehlikeli olur.

Kolay gelsin
    piyanist_irf bunu beğendi.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)