Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

Tek tekerli Römork projesi için fikir

Motovento
    REKLAM ALANI
    antilop_skul - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf600sa 2007 +100k km
    kötü duruyor yav :D sahibındende görmustum cbr ıcın yapmıstı adam aynı kasa rengınde guzel bıuse 1250 tl dı galıba :D ama sahsi kanaatım ytapacaksan oyle kucuk cantayla degılde tekerın ıcında gmulu oldugu guzel bıse yapmak
    farcob bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    oyunageldim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Wave 110i
    Gayet kullanışlı birşeye benziyor,çıkma tel bir jant va amortisör bulursam ilk fırsatta yapacağım

Syanur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DR-Zurna 400
    Alıntı sessizsakin adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tr de motosikletlerin römork çekmesi yasak. hiç bir türlü tadilatla da izin verilmiyor. Yani trafik dışında taşımak için olabilir. Ancak karayolunda yasak.

Bence yasak olması çok saçma ama işte memleket hali.

Ancak kesinlikle 2 noktaya dikkat etmek çok önemli.

birincisi, motosikletle bağlantı kısmındaki eklemin hangi yönlere nasıl kıvrılmasına izin verdiği. Şu linki incelersen, buradaki eklemin kıvrılma yönleri en güvenlisi.

Römork hem yukarı aşağı oynayabiliyor. hem de sağa sola dönebiliyor. Ama incelersen, motosikletten bağımsız sağa sola yatması mümkün değil. tabi daha profesyonel rulmanlarla bunu yapmak lazım sanayi tekeri ile değil.

İkinci önemli husus daha önemli!

Eğer römork üzerine otomatik bir fren sistemi yapmazsan, sen fren yaptığın zaman römor ağırlığından dolayı gitmeye devam etmek ister ve motoru ileri ittiremeyeceğindan sağa sola saparak seni düşürmesi yüksek olasılık.

Asla fren sistemini ihmal etmemelisin.
    -----------------------------------

Tırlarda körük frenler olur. tır fren yapınca, körük sistemi içerisindeki ağırlır ileri giderek fren kolunu ittirir. böylece tırların çektikleri römorklar, öndeki araç fren yapınca otomatik kendi frenini yapar. İrfan usta da sanırım benzer bir mantık kullanmıştı.

Bence sen de, çinli bir motosikletin arka tekerini ve maşasını komple fren sistemi ile alıp, arka fren pedalına bir ağırlık yada benzer birşey bağlayarak motosiket yavaşladığında otomatik fren yaptırtabilirsin. çok da zor olmaz.

Velakin.. Frensiz tehlikeli olur.

Kolay gelsin
    Teşekkür ederim. Öncelikle linki vermeyi unuttunuz sanırım

Eklem yeri ve dönebilirlik konusunda haklısınız. Ya fren sistemi eklemek gerekecek yada römorkun sağa sola hareketini engelllemek gerekecek (virajda kolaylık sağlaması için çok ufak bir pay bırakılabilir). Hatta römorkun sağ-sol hareketini engellesek bile destek amaçlı yine de bir fren sistemi eklenebilir.

Zaten şuanda römorkun sağ-sol serbestliğinin olması virajlarda dezavantaj (savrulma ve motoru çekiştirme gibi) sağlayacak gibi geliyor bana. Malum araba gibi dönerek değil yatarak viraj alıyoruz. Ufak bir kilit mekanizması ile sağ-sol kısıtlamasını da kaldırıp, çok düşük hızlarda ve park anında avantaj da sağlayabiliriz.

Linki koyabilirsen incelerim, bir bakarım

@gokayugur öyle emanet bir topcase yerine daha büyük bir kasa düşünülebilir. Yada kasanın üzerine topkase koyulabilir, zaten verdiğim linklerde de çok çeşitli yükleme yapan kişiler var. O küçük-ince teker üzerine çanta işi bana pek hoş gözükmedi
    cenkito bunu beğendi.
    #sürenadam

Teo23 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    -1954 BMWr25/3-Jawa Laser 250+MZ 98 125cc+MCT 250
    Tren gelir hoş gelir ley ley... Haddinden uzun ya. "Dikkat Uzun Araç" tabelası isteyebilir... Kullanımda da bir sürü zorluk çıkartacaktır bence... Zaten demişsiniz, virajlarda yavaşlamaman, gaza basman icap edebilir. Motorla kombine bir fren sistemini yapmak da bu römorku yapmaktan daha zor olur bence. Ben uzun bir adidas çanta ile bu kadar yükü taşıyabiliyorum. Ama böyle bir römork ile gözler üzerinizde olur ve gerekli ilgi sağlanır, maksat o ise şayet... ;)
    GaCCaLL bunu beğendi.

Motosikleti
    DR-Zurna 400
    Yok maksadı anlatmaya çalışmıştım yukarıda Ama bunlar da aklımızın bir kenarına yazıldı, kasanın üzerine şart oldu artık

Teo23 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    -1954 BMWr25/3-Jawa Laser 250+MZ 98 125cc+MCT 250
    Motoru tam yük yüklediğim zaman bir resmini çekeyim ekleyeyim... Şu an ev taşıma işlerinin bir kısmını motorsiklet ile hallediyorum ve bu römorkun görsellik dışında bir faydası olacağına inanamıyorum.

sessizsakin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    benelli tnt25
    Alıntı Syanur adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Teşekkür ederim. Öncelikle linki vermeyi unuttunuz sanırım

Eklem yeri ve dönebilirlik konusunda haklısınız. Ya fren sistemi eklemek gerekecek yada römorkun sağa sola hareketini engelllemek gerekecek (virajda kolaylık sağlaması için çok ufak bir pay bırakılabilir). Hatta römorkun sağ-sol hareketini engellesek bile destek amaçlı yine de bir fren sistemi eklenebilir.

Zaten şuanda römorkun sağ-sol serbestliğinin olması virajlarda dezavantaj (savrulma ve motoru çekiştirme gibi) sağlayacak gibi geliyor bana. Malum araba gibi dönerek değil yatarak viraj alıyoruz. Ufak bir kilit mekanizması ile sağ-sol kısıtlamasını da kaldırıp, çok düşük hızlarda ve park anında avantaj da sağlayabiliriz.

Linki koyabilirsen incelerim, bir bakarım

@gokayugur öyle emanet bir topcase yerine daha büyük bir kasa düşünülebilir. Yada kasanın üzerine topkase koyulabilir, zaten verdiğim linklerde de çok çeşitli yükleme yapan kişiler var. O küçük-ince teker üzerine çanta işi bana pek hoş gözükmedi
    http://www.instructables.com/id/Trai...Vespa-Scooter/

link burda. Bu arkadaş alüminyumdan yapmış. hafif olsun diye

Fren sistemi hele çinli bir motorun tambur frenli bir tekerini alırsan oldukça kolay. çıkma bile bulabilirsin.

Malum tambur fren mekanik oluyor. hidrolik değil. tamburdan çıkan kola bağlı çubuğun bir kovanın içinden geçiriceksin. ucuna da 1 kg'lik ağırlık bağlayacaksın her fren yaptığında ağırlık yoluna devam etmeye çalışacağı için otomatik fren yapacak. Çok kuvvetli yapmasına gerek yok. maksimum %30 bile tutsa fren, sağa sola yalpalamayı önler.

arka römorkun sağa sola dönmesinde hiç bir sakınca yok. önemli olan motorla beraber sağa sola yatması.

Eğer motor bir tarafa yattığında, sele düz kalırsa o tehlikeli olur ve savrulur. Senin dediğin gibi hiç sağa sola dönmezse bu sefer daha tehlikeli. Senin motosikletin dönme merkezi iki tekerin arasındayken, arka tekere kayar. bu da feleğini şaşırtır

http://www.instructables.com/id/Trai...tep4/Coupling/

Şu sayfada eklemin nasıl işlediğini görebilirsin. Bu arkadaş sanayi tekeri kullanmış sen biraz daha prof yapabilirsin bu bağlantıyı. En nihayetinde vespa diyerekten hafifletmiş bu adam işini iyi de yapmış.

Eğer eklem mantığını bu verdiğim linklerdeki gibi yaparsan, motora tek dez avantajı ağırlığından dolayı motor çekişindeki düşme olacaktır. Sürüş karakterini çok az etkiler.

Yukarı aşağı kıvrılabildiği ve kendi tekerine sahip olduğu için motorun ağırlık merkezini pek etkilemez. Üstelik ağırlık merkezi çok aşağıda olduğundan virajlarda da pek bir yük getirmez.

Bir çok arkadaşın söylediğinin aksine, motosikletin kendi üstüne yüklediğin ağırlıklar dengesini oldukça fazla değiştirir. Ama bu römork motosikletin karakterini pek az etkiler.

Bütün bu söylediklerim asfaltta geçerli arazide ya herro ya merro.

www.instructables.com 'u da tavsiye ederim. Her eve lazım bir site :D
    !?

Kocaeli İl Temsilcisi piyanist_irf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    kawasakı versys,honda wın-go
    @gaco "Yok arkadaş ben bunun tipini beğendim, benim motorum 2 tekerli değil peşisıra 3 tekerli olsun karavan ile beraber gezeyim" cümlenin benim düşüncemi kısmen ifade ettiğini söyleyebilirim. Sen zaten benim yekpare olması yönündeki düşüncelerimi de biliyorsundur, çok fazla dağlar gibi yükseltmeyi sevmem motorun arkasını. Hatta topcase'i bile cidden gerekmedikçe takmıyorum biliyorsun. Zaten başta yazdım, tatil tarzı biyere giderken kullanmayı düşündüğüm bişey. Elbet motoru biraz kısıtlayacaktır. Biz de ona göre sürecez...

Avantajı var dezavantajı var sonuçta. Bana pratik geldi. Olay sadece hacim değil, yoksa kocaman bir kasa atarım arkaya, 150 lt taşırım, motoru da kamyon gibi yaparım. Ama ben makul birşeyler için fikir danıştım sadece.

Senin gösterdiğin heybe tarzı şeyler de mantıklı. Hatta topcaseden daha dengeli oldukları için de severim kerataları ayrıca. Ama onlarda sevmediğim şey koyduğun bişeyi geri çıkartmak vs, işkence olabiliyor. Yada artçı koltuğunu işgal edebiliyor. Sıkı sıkı doldurması, takması bu projeden biraz daha zahmetli gibi geliyor bana. Valiz dizer gibi. Kilidi olmaması da bir dezavantajı, motorun üzerinde bıraksan bir dert bırakmasan başka... Tabi bu güvenlik durumları gezi yaptığın bölgelere göre değişir. BANA KALIRSA bu römork gibi bişey ile birlikte arkaya küçük bir heybe, ön depoya da küçük bir (cüzdan vs, için) heybemsi bişey daha çok makul olur. Sadece heybe de olur belki, sonuçta dediğim gibi denge açısından en mantıklısı o tarz çantalar.

Belki gün olur evden size-ostime vs, taşımam gereken bir parçayı rahatlıkla römorkta taşıyabilirim (istisnai bir durum tabi).

İrfan abinin yaptığı römork bana biraz ters geldi mesela, 2 tekerli ve ağır gibi geldi. Fren sorunu vardı sanırım enson, umarım çözmüştür. Ama görünüyorki o kendisine, ihtiyaçlarına, keyfine göre bişeyler tasarlamış. Bana uymaz ama adamın eline sağlık. İnsanları kısıtlamaktan vazgeçemeyen bağnaz bir huyumuz var, gerekli mi gereksiz mi diye yargılamasak olmaz. Hadi onu da geçtim, gör bak işte insanlar nasıl geziyor dünyada, okadar foto koydum. Milletin keyfinin kahyası olamayız ya Motorun çok daha geniş yada eğlenceli bir alanda kullanılabileceğini kabul etmek yerine "motorla geziye gidiyorsan şöyle yapcaksın böyle yapmayacaksın, yoksa git arabaya bin" gibi çocuksu tavırları bırakalım derim ben

@kurubuz sizin gibilerin fikirlerini önemseyip buraya paylaşım yapmıştım, motor kültürü dersin için teşekkür ederim

söylediklerinde haklısın , şöyle bir cümleyle açıklayabiliriz bu durumu (zevkler ve renkler tartışılmaz) bazısı römork kullanmamıştır ihtiyacı olmaz gereksiz görür, bazısı içinse oldukça ekonomik ve gereklidir bu işler hayatın her alanında böyledir tabi tartışılası konular içinde güvenliği, yasal gereklilikleri vs.vs. bir sürü kıl tüy
    motosiklete römork takmak şahsım adına tamamen ,ihtiyaçlar doğrultusunda kişinin kendine kalmış bir durumdur , güvenlimidir değildir (en azından römorksuz daha güvenli)
    peki hem römork kullanacak hemde nasıl daha güvenli olacak peki ?? sorusunun zamanında peşine düştüğüm için bazı şeyleri hem öğrendim hemde hayata geçirip uyguladım , tüm bunlardan istinaden bir tecrübe edindim , kafa patlattım zaman ayırıp ter döktüm , şimdiye kadar büyük sanayilerde ürettiğim gibi böyle bir römork yapılıp ticari amaçlı satılıyorsa lütfen beni bilgilendirin ,
    buna göre artı ve eksi yanları geliştirilerek noksanları tamamlandığında ortaya olumlu güzel sonuçlar çıkacağı aşikardır , bu eksikler genellikle teknik imkansızlığım ve maddi imkanlarımla orantılı olduğu için ortaya böyle bir netice çıktı , yani evin kömürlüğünde ve hurdalıktan toplama mataryallerle oluşan bir römorktur ve biraz ağırdırda boş ağırlığı 45 kg gelmektedir , ama çekip sürükleyecek bir motor varsa 200 kg ma banamısın demez tecrübeyle sabittir .

konumuz bu değil tek tekerli römork , ve senin bilgi ,fikir amaçlı açmış olduğun konuda , ben tek tekerli römork istiyorum arkadaş , bunu nasıl yapacağız hele bir akıl verin derken ,sanayide danışacağın adamının olduğunu söylemen , ve yanlış anlamıyorsam kimseye minnetim yok edası
    belkide ben yanlış anlıyorum ama 2 tekerli römork yapmış olduğum tek tekerli römorklar hakkında bilgim olmadığı anlamına gelmez , şu ana kadar kimsenin görmediği bir gerçek var ve o sistemi kullanmazssan bu tek tekerli römork hiç bir halta yaramaz , yarasada bir nebze ,...... tam prof kullanışlı, güvenli bir şey, istiyorsan sanayide sana yardımcı olacaklardır .

http://www.youtube.com/watch?v=QZLsk1f2AUc
    GaCCaLL bunu beğendi.
    | ▌▌| ▌▌▌| ▌▌| ▌▌▌| ▌▌| ▌▌▌|
    |_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_| http://www.irfmotor.com/

Motosikleti
    DR-Zurna 400
    Alıntı piyanist_irf adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    konumuz bu değil tek tekerli römork , ve senin bilgi ,fikir amaçlı açmış olduğun konuda , ben tek tekerli römork istiyorum arkadaş , bunu nasıl yapacağız hele bir akıl verin derken ,sanayide danışacağın adamının olduğunu söylemen , ve yanlış anlamıyorsam kimseye minnetim yok edası

belkide ben yanlış anlıyorum ama 2 tekerli römork yapmış olduğum tek tekerli römorklar hakkında bilgim olmadığı anlamına gelmez , şu ana kadar kimsenin görmediği bir gerçek var ve o sistemi kullanmazssan bu tek tekerli römork hiç bir halta yaramaz , yarasada bir nebze ,...... tam prof kullanışlı, güvenli bir şey, istiyorsan sanayide sana yardımcı olacaklardır .
    İlk kısımda demek istediğinizi anlayamadım. İlk mesajımda anlatmaya çalıştım bişeyler ama... neyse.

Hangi sistemi kastettiniz Kullanmam gereken sistem hangisi yani, 2 tekerli olması mı, fren sistemi mi yoksa? Bu herkesin atladığı şey kastettiğiniz sistemmi ??
    #sürenadam

Kocaeli İl Temsilcisi piyanist_irf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    kawasakı versys,honda wın-go
    İlk kısımda demek istediğinizi anlayamadım. İlk mesajımda anlatmaya çalıştım bişeyler ama... neyse.

Hangi sistemi kastettiniz Kullanmam gereken sistem hangisi yani, 2 tekerli olması mı, fren sistemi mi yoksa? Bu herkesin atladığı şey kastettiğiniz sistemmi ??

yani diyorumki ne söylediğin kadar nasıl söylediğinin ehemmiyeti , ya sanin yazmanda sorun var ya benim algımda ! konuyu biraz daha şeffaflaştırayım , hem fikir verin diye konu açıyorsun hemde yorum yazan arkadaşlara inceden inceye zıtlık ukalalık, seziyorum , yani bu proje senin için önemli ama bilgi, versenizde olur vermesenizde zihniyeti seziyorum yazılarında ,

olayı kişiselleştirmek istemiyorum yazdıklarından anladığımı yazıyorum, ben hiç bir zaman fikir için konu açma gereği duymadım sadece paylaştım , paylaştığım içinde beni bir çok insan çok iyi tanır ,

untmaki şu an yazmaya çalıştığım her dakika benim için çok kıymetlidir ve bu dakikaları boşu boşuna harcamayı seven bir insan değilim sadece derdinin çaresi seninde söylediğin gibi sanayideki tanıdıklarındır , tek tekerli motosiklet römorku proceleriyle uğraşmıyorum , beni kandırmıyor basit işler , istikbal göklerde.
    GaCCaLL bunu beğendi.
    | ▌▌| ▌▌▌| ▌▌| ▌▌▌| ▌▌| ▌▌▌|
    |_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_| http://www.irfmotor.com/

Motosikleti
    DR-Zurna 400
    Sizin gibi birinin algısında sıkıntı olacağını düşünmüyorum. Benim yazdıklarımda sorun var. Proje hakkında fikir beyan etmediğinizia henüz algılayabildim baksanıza. Ama neyin alınganlığına düştüğünüzü de henüz çözebilmiş değilim. Benim amacım inceden laf sokmak olduğu için ilk mesajımı okadar detaylı yazmaya çalıştım zaten, haklısınız O kadar şeyi okuyup ukalalığıma takılmanız güzel oldu.

Biz de günün birinde sizin gibi yüce biri olursak burada yapabildiklerimizi paylaşırız. Ancak şuanda acınacak bir durumda yardım almak amacıyla konu açmayı becerebildim sadece. Vaktinizi gasp ettiğim! için kusuruma bakmayın. Daha fazla değerli vaktinizi harcamamanızı dileyebilirim en fazla

dreamkiller - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Silverwing 600
    Yıllar evvelinde scooterların arkasına billboard bağlayıp A2 ehliyetli üniversite öğrencilerini part time işe alarak mobil billboard olayına girecektim ama canım ülkemde motosiklet römorkuna izin verilmediğinden planım elimde patlamıştı tabiri caiz doğruysa.. Uzun yolculuklarda bu tür birşey elzem olabilir gerçekten.. Ben bu konuyu takip edeceğim arkadaş..

Yalnız fren olayı biraz çetrefilli.. Birde römorkta kullanılan lastik de önemli.. Zira tatlı tatlı virajlara girerken arkamızda zıt yöne kayan ve zıplayan bir madde istemeyiz.. O yüzden en önemli şey arkamızdaki römorkun motosikletimiz ile bir bütün olup doğru çizgide hareket edebilmesini sağlamak olacaktır.. belki ayak frenimizin hemen yanına yapılacak bir pedalla römorkunda frenini aktif hale getirebiliriz.. Yada motosikletin yavaşlama ivmesini hesaba katıp daha temkinli bir sürüşle normal fren noktasından daha evvel frenleme ile ve aşırı hız yapmayarak durumu tolare edebiliriz. Ama bu ikinci seçeneğin yakıt masrafımızı oldukça arttıracağınıda hesaba katmak lazım zira motor freninde yada normal frende motorumuz hep kendi kütlesi ile birlikte arkadan gelen kütleninde direncini yavaşlatmak zorunda kalacaktır..

siyahus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 125 ZN - RR DD250- GV 250 - Yamaha MT-25
    Anladığım kadarıyla motorsikletle römorkun bağlantısını sadece yukarı aşağı hareketli sağa sola kısıtlı hareketli yaparsanız fren problemi sadece ekstra ağırlıktan kaynaklı olacaktır. Römork sağa sola fazla hareket etmeyip motorsiklet çizgisini takip edeceğinden frenlemede sağa sola çekme olmaz. İrfan Bey'in yaptığı gibi çift tekerlek yapsaydınız sağ sol hareketli ve frenli olması elzemdi. Zira virajlarda da çift tekerli olan merkez kaç tan dolayı dışa doğru motoru çekme eğilimi gösterirken bu tek tekerli sistem buna sebep olmayacak. Yük kapasitesi tabiiki çift tekere göre daha az ama daha stabil bir sistem. Resimlerdeki gibi şasi üzerinden bağlamak daha pratik gibi. Çok ağırlık taşımayacağınız için basit bir bisiklet amortisörüde işinizi görecektir. Ancak arka tarafa ekstra ışıklandırma yapmayı unutmayın. Fren ve park ve sinyalleri mutlaka koyun. Özellikle gece sürüşünde arkanızdan gelen kişi mesafeyi ayarlayamayabilir.

http://www.youtube.com/watch?v=8kcWEjpOF6Q

Bu bisiklet için tasarım
    http://www.youtube.com/watch?v=dF54wj_HnRs

bu adam cok basit bir şey yapmış
    http://www.youtube.com/watch?v=qkv3XshJINE

Buda moto-mule un yaptığı profesyonel trailer
    http://www.youtube.com/watch?v=dmBQHLxsC7M

GaCCaLL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 1190-DR 350-Joyride 200-BMW R26-Jawa 250
    http://www.motosiklet.net/forum/mt-kendin-yap-%5Bdiy-do-it-yourself%5D/124569-motosiklet-icin-tek-teker-romork-yapimi-motorcycles-mono-trailer.html

Motosikleti
    DR-Zurna 400
    Alıntı GaCCaLL adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    http://www.motosiklet.net/forum/mt-kendin-yap-%5Bdiy-do-it-yourself%5D/124569-motosiklet-icin-tek-teker-romork-yapimi-motorcycles-mono-trailer.html
    Hemen bakalım ustam
    #sürenadam

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)