Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

marş sorunu

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Gt250r
    arkadaşlar birşey soracağım bu sabah motoru çalıştırmak istedim marşa bastım almadım sonra tekrar bastım marş takılı kaldı sanki düymeye basıyormuş gibi devamlı marş basıyordu bende kontağı kapatıp anahtarı çıkarttım fakat hala marş basıyordu nasıl oldu anlamadım bende aküdeki kabloyu çıkarttım akü kablosunu tekrar taktığımda anahtar takılı olmamasına rağmen marş basmaya devam ediyordu bu neden olur? yardım edecek birisi varsa sevinirim Motorum gt250r 2011 model

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    tvs apache
    şuanda aynı problemi yaşadım konu hortlıcak ama kafayı yiycem

Motosikleti
    Kawasaki VN 800
    Marş düğmesi takılı kalmıştır.

Alisilin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ybr 125 06- Cygnus L 14
    Marş düğmesi takılı kalsa kontağı kapatınca herşey kapanır.
    Sizinki de mi kontağı kapatınca marş basmaya devam ediyor. Çok ilginç bi durum.
    Motoru tazyikli suyla yıkamış mıydınız?
    Elektrik aksamına tazyikli su tutarsan bazen sapıtıyor herşey.

marş takılı kalınca hemen tornavida arkası ile marşın olduğu bölgeye biraz sertçe vurun.
    marşa bastığınızda, marş düğmesi marş rölesini (sanayi tabiri ile taşşak, teknik ismi selenoid) çalıştırır kontaklar yapıştıysa bazen vurmak kurtarır röle kontaklarını. en güzeli sökülüp, kontaklar zımparalanıp, temizlenip takılmalıdır. yada değiştirilmelidir.
    şuan çalıştırmak için marşı yuvasından söküp (yapabiliyorsanız) ayak marşı ile marşı ile çalıştırın.

serhat207 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NSS FORZA 300
    Benimde öyle bir sıkıntım vardı sorun aküde çıkmıştı + kutupta vidada gevşeme vardı temassızlık yapıyordu. Anahtarı çıkarsam bile devam ediyordu marşa basmaya. Oksitlenme var mı bak bi motora, motoru yıkayıp kaldırdın ise açıktaki bazı kablolarda kısa devre yapabiliyor. Tavsiyem elektrik sistemine göz atman açıkta kablo var mı, vidalarda sıkıntı var mı vs vs birde motoru yıkayıp kullan yıkayıp garaja çekme. İyi forumlar.

Whitehair - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF 600 SA
    Marş Rölenizin (Marş Taşağı) kontakları yapışmış muhtemelen. Kontak kapalı dahi olsa röle bir başında + kutup vardır ve yapışmışsa sürekli basar. Marş rölenizi değiştirin 10-20 Tl arasındadır. Elektrikte karşılığı "kontaktör" dür.

iyiki marş motorunu yakmamışın.geçmiş olsun. marş düğmesini bi kontrol et bence. aynı sorunu yaşamıştım iyi yolculuklar.

Motosikleti
    Kawasaki VN 800
    Marş otomatiğini değiştirin geçer

tam aradığım konuyu şimdi buldum, yüksek ihtimal marş otomatiği sorunu.

arkadaşlar bugün 2015 xmax ile başıma tuhaf bir şey geldi. yaklaşık 30 km turladıktan sonra kontağı kapadım ve marş etmeye devam etti. anahtarı çıkarsam dahi marş ediyordu. anahtarı takıp çevirip sadece gaza dokununca çalışmaya başladı. yan ayağı indirmeyi denedim yine motor duruyor ama marş basmaya devam ediyordu. eve dönüp, çalışır haldeyken akünün kutup başlarından birini söktüm, tabi tamamen durdu her şey.

hemen tekrar bağladım başı, anahtar takılı değilken bile marş ediyordu. çıkardım, aradan 15-20 dk geçmişti tekrar denediğimde sorun yoktu. kontaktan çalıştırdım ve olağan haliyle kontağı kapadığımda bu marş etme problemi yoktu. aynı şekilde yan ayakta da denedim ve hiçbir problem yoktu. motor durdu ve marş etmeye devam etmiyordu.

kutup başının birini çıkardım tekrar. ustaya gidene kadar çalıştırmadan önce takmam. kendi kendine yine marş almaya başlarsa büyük sıkıntı yaşarım dedim.

böyle birşey xmaxte yada başka bir motorda başına gelmiş yaşamış akıl verebilecek var mıdır varsa çok memnun olurum. tazyikli suyla yıkamadım, motoru sildim sadece. 51 binde, bakımları tam ve şu ana kadar bir sıkıntısı yok ve şu anda da çalışması gayet normal başta bahsettiğim bir bu olayı yaşadım. artık marş motorunda mı sıkıntı yoksa beyni mi karıştı yada bir kısa devre mi neyin nesidir hiç fikrim yok.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)