Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

İkinci boya girişimim , gene başarısız oldu :))))

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Kawa ZX636
    Mt Ahalisi Merhabalar Tekrardan ))

Daha önceleri motorumun birçok yerini dandik akçalı sprey ile boyamıştım.2 ay sonra parlak siyahdan mata dönmeye başladı malumunuz))
    Fena olmamıştı ilk başta elimin ayarı iyiydi baya boyamıştım çünkü.
    Geçenlerde kafama esti , ön çamurluk matlaşmıştı , onu tekrar boyamak istedim.
    Artık dedim bırak akçalıyı git bir tabanca al kaliteli bir boya ile boya dedim.
    Heves ettim aldım Neyse zımparasını ıvırını zıvırını düzgün bir şekilde yaptım , astar atmadım zaten daha önceki boyamamda astarlamıştım.
    Malum plastik boyuyoruz sürekli astar atmaya gerek yok.
    Neyse , bilmediğim bir konu vardı karışımı iyi ayarlamak.

Boyadım , tabanca damlama falan yapmadı fena değil ama keşke damlatsaydıda böyle olmasaydı Akçalıyla bile daha iyi boyamıştım

Şimdi boya delik delik oldu , dışarı doğru pütür değil bildiğiniz delik delik böle nokta nokta içeri doğru...
    Efendime söyleyim ; Problem nedir ?

250 GR PARLAK SİYAH BOYAYA 125 GR SERTLEŞTİRİCİ GİRDİM
    İçme suyu şişesinin kapağıyla 4,5 kapak tiner girdim.
    Boya neden delik delik oldu ?????

-Boyayı yeterli derecede inceltemedimmi ? 4,5 kapak tiner azmı oldu ?
    -Tabancayı yakın uzak atma meselesimi ? Ayarını kötü yapmadığımı düşünüyorum.Ama üstatlar sizlerisiniz siz karar verin.
    -Zeminden olacağını düşünmüyorum , ilk defa zımpara yapmadım ; mumlu bezlede güzelce sildim zaten boyamadan önce.Yani akçalıyla genellikle düzgün yaptığım işi ; sadece tabancayla yaptım ve daha kolay oldu gerçekten damlama derdi olmadı en azından.

Ama biryerde yanlış var ? Bana boyayı yeterince inceltemedim gibi geldi ? Bilmiyorum..

Buyrun foto , bir tarafına ışık yansıyordu çekerken ona aldırmayın noktaları görebileceksiniz.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    psyche - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF 600
    Hocam senin arıza ne alemde çözebildiniz mi ?
    "Önü yoktan sonu boktan bu kuru davadan,
    utanır gayret-i güfranla cehennem de geçer. "

Psychedelic Gececi

Motosikleti
    Kawa ZX636
    Allah'a şükür çözdük hocam , konuya yazmıştım baya oldu , ogünden bu zamana hergün şükrediyorum çok büyük yük kalktı üstümden

Yazmıştım burada ; http://www.motosiklet.net/forum/mt-a...ml#post2964622

güvenyahya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mobylette hemide 2005 70 cc oldu
    ben bubun nedenini bilşyorum hem tineri fazla koy az o hemde çok ince ince kat kat at boyayı

Motosikleti
    Kawa ZX636
    Yorumun için teşekkürler dikkate alıcam , diğer tecrübeli arkadaşlarında yorumlarını bekliyorum.
    güvenyahya bunu beğendi.

M.balibey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    boya çok kalın sanki Barkın abi boyanın %60 70 tiner olmasını öneriyordu

ilkerabi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YOK Şimdi.. Corsa 05
    Boyayı inceltin, aynı yere fazla püskürtmeyin, tabancayı da çok yaklaştırmayın..

Ortaokula giderken ben de böyle boyamıştım bisikletimin arka çamurluğunu..
    Diğer yerler süper olmuştu, boyamaya ilk başladığım yer arka çamurluktu. FİTİL denilen sinek ilacı sıkma aparatı ile hemde .)
    sysroot bunu beğendi.

Motosikleti
    Kawa ZX636
    Üstatlar yani sonuç olarak boya çok kalın oluncamı yapar bunu ?
    Benim oran çok az o zaman ; Ben 250 gr boyaya 4,5 içme suyu kapağı tiner koydum 125 grda sertleştirici.
    Bana sertleştirici %50 , tiner %10 katılması gerekir dediler.
    Dediklerinizi dikkate alıcam , mesafeyi iyi ayarlarım diye düşünüyorum çünkü sprey boya ile çok boyadım.
    Ama bu sefer sorun boyanın kalın olmasımı ?
    Ne kadar inceltmeliyim? Kaç oranında...
    4,5 içme suyu kapağı çokmu az olmuş.Yardım edinnnnnn ahahah soru yağmuruna tuttum çıldırdım galiba

Samet Ağır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA YZF 1000 thunderace ,NC 750 S
    çok ilginçtir amaa....

üzerinizde deodorant parfüm vb şeyler olduğunda bu görüntü oluşuyor..

denenmiş ve onaylanmıştır...
    zaten oto boyacılarıda boya esnasını bırak hemen önce ve sonrasında kimseyi sokmazlar ve sorarlar parfüm sıktınmı diye...

ikinci konu ise yüzeyin boyaya tam hazır olmadığıdır..kimi noktasal yerler ya hala nemlidir yada tabiri caizse yağlı,yada astarsız.....boya tutunamadığından sağa sola açılır ve delik oluşur..

iki konu birleşince de görüntü ortada işte....
    yürekçe ve cihangir151 bunu beğendiler.
    Biliyorsan konuş,ibret alsınlar...
    Bilmiyorsan sus ki,seni ADAM sansınlar...

Motosikleti
    Kawa ZX636
    Alıntı Samet Ağır adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    çok ilginçtir amaa....

üzerinizde deodorant parfüm vb şeyler olduğunda bu görüntü oluşuyor..

denenmiş ve onaylanmıştır...
    zaten oto boyacılarıda boya esnasını bırak hemen önce ve sonrasında kimseyi sokmazlar ve sorarlar parfüm sıktınmı diye...

ikinci konu ise yüzeyin boyaya tam hazır olmadığıdır..kimi noktasal yerler ya hala nemlidir yada tabiri caizse yağlı,yada astarsız.....boya tutunamadığından sağa sola açılır ve delik oluşur..

iki konu birleşince de görüntü ortada işte....
    Üstat bunu boyacıyada sormuştum oda parfüm deodoranttan olabiliyor dedi.Kapalı alanda değil açık alanda boyadım , daha öncede çok boyadım bu kadar bariz bir hatanın deodoranttan olacağını sanmıyorum.
    Ama yanlış anlama düşünceni reddetmiyorum , ama o denli yoğun bir deodorant yoktu , hatta belki hiç yoktu diyebilirim tam hatırlamıyorum.

Bizim buradaki boyacılar çatıda boyuyor bazıları , ayna gibi oluyor.
    Yüzeyin boyaya hazır olduğundan kesinlikle eminim.
    Fakat tiner konusuna hala açıklık getirmedik..
    Teşekkürler cevabın için )

rumelian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Boyanin kalin olmasiyla alakasi yok sertlestirici yuzunden olmus. Ne tur boya kullaniyorsun ki sertlestiriciye ihtiyac duydun? Akrilik boya ve % 20-30 tiner karisimi kullanarak pistole ile boya. Ama once bu hatali boyayi zimparalayacaksin.

İlave: sys root dogru soylemis yuzey yagli kalmis olabilir. Elinin yagi bile etkiler.

serkanADH13 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Motor Tamircisi :) 0,535,939,20,86 :)
    dostum o delıklerın sebebi şudur,
    PARFÜM,,KOLONYAĞ,ESANS, ve bilimum kokulu uçucu şeylerden oluşmaktadır,

boya her türlü kalında olsa incede olsa yayılır delikleşmez,

bu arada akçalıyı kulanırken aynı akçalının farklı bir ürünü olan VERNİK almaı unutma bu boyanın ömrünü uzatır...
    BMW F650,,,KTM EXC 400,,,CRF 250X.....msx 125
    ''Gürcan Moto Garaj''
    0 535 939 20 86

Teo23 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    -1954 BMWr25/3-Jawa Laser 250+MZ 98 125cc+MCT 250
    @Rumelian: Nasıl ilgisi yok? Arkadaş çok kalın bir tabaka atmış, üst taraf çabuk kurur ve altta kurumayanlar bu baloncuklara neden olur. Boya inceltilip ince bir tabaka şeklinde, 3 kat uygulanırsa bu sonuç olmaz... ;)
    The man who knows everything chooses to know nothing...

airhead - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R80
    Kompressörün içinde biriktirdiği su yüzünden olmuş gibi.Şartlandırıcı kullanmak lazım.Hem suyu tutar hem de basınç ayarı yaparsın.
    Arıca sprey boya kullanırsan mutlaka casati marka olsun,çok iyi sonuç veriyor.
    Atari kolum buzuldugunda böyle üzülmüştüm.
    Bide motorumu sattıgımda...

Motosikleti
    Kawa ZX636
    Şimdi boya üstatları , boyaman'ler
    Konuya açıklık getirelim.Ortalık karıştı.
    Bir arkadaş akçalının verniğinide al demiş öncelikle ona hitaben;
    Tabanca ile boyadım , sprey boya kullanmadım.
    Ondan sonra ; ilk defa boya tabancası kullanıyorum ama "ilk defa boya atmıyorum" , AKÇALI , POLİSAN NEVAR neyok kullanmışımdır.Ama sonuçları belli malum bişeye benzemiyor 2 ay sonra parlaklığı gidiyor , tam sertleşmiyor kesinlikle.Güzelde atıyordum yani akçalı ve türevleri ile)

Şimdi bunu ilk defa yaptım boya tabancası kullandım.

Öncelikle
    250 GR PARLAK SİYAH BOYA aldım
    125 GR SERTLEŞTİRİCİ KOYDUM (BOYACI %50 KOYACAKSIN DEDİ)
    1 litrelik içme suyu şişeleri varya onun kapağını düşünün minnacık )) O KAPAK İLE 4,5 İÇME SUYU KAPAĞI TİNER KOYDUM
    BOYACI %10 ORANINDA TİNER GİRER DEDİ

Bende hepsini ayarladım karıştırdım tabanca haznesine koydum verdim ayarı verdim ayarı))
    Şaka bi yana ne yakın ne uzak güzelce yaptım , akçalıdan tecrübeliyiz baya )) damlama veya pütürlenme olmadı zaten boyada mesafede sıkıntı yok.
    İlk katı silik geçtim 10 dk sonra ikinci katı attım başkada birşey yapmadım.

Ve atar atmaz daha kurumadan zaten bu hale geldi , bir gariplik var bu işte.

NOT: ÜZERİMDE PARFÜM DEODORANT YOKTU AÇIK HAVADA BOYADIM , CİVARDADA BÖYLE KOKULAR YOKTU
    NOT2:BOYAYI YAPMADAN ÖNCE MUMLU BEZLE SİLDİM ; ODA YAPIŞKAN CİNS BİRŞEY ZATEN TOZU ALIYOR.

O halde nedir problem ?
    Ne kadar tiner girmem gerekirdi ? Bir arkadaş %60 demiş bir arkadaş serleştirici girilmez demiş abi anlamadım bu işi..
    güvenyahya bunu beğendi.

Motosikleti
    KUBA KEE100
    Bencede boyayı kat kat at yavaştan yavaştan yedire yedire sürr + tineri biraz daha fazlalaştır belki sorunun çözülür
    Barış Ögatlar :cat:

Motosikleti
    Kawa ZX636
    Alıntı airhead adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kompressörün içinde biriktirdiği su yüzünden olmuş gibi.Şartlandırıcı kullanmak lazım.Hem suyu tutar hem de basınç ayarı yaparsın.
    Arıca sprey boya kullanırsan mutlaka casati marka olsun,çok iyi sonuç veriyor.
    Elektronik tabancalardan kullanıyorum.

Motosikleti
    bobcat pgo gmax
    boyacıyım ve yardımcı olmaya çalışayım akçalı boyanın üzerine akrilik esaslı boya kullandığınız için altaki boyayı yımışatıp gözenek oluşmasına sebepolmuş kullandığız boyalar birbirlerine zıt maddeler içerir buyüzden boyayı mümkün olduğunca kazıyıp zımpara ile alıştırıp akrilik astar kullanarak tekrar boyayın saygılar.
    ergün1968 ve yürekçe bunu beğendiler.

Motosikleti
    Kawa ZX636
    Alıntı wedata adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    boyacıyım ve yardımcı olmaya çalışayım akçalı boyanın üzerine akrilik esaslı boya kullandığınız için altaki boyayı yımışatıp gözenek oluşmasına sebepolmuş kullandığız boyalar birbirlerine zıt maddeler içerir buyüzden boyayı mümkün olduğunca kazıyıp zımpara ile alıştırıp akrilik astar kullanarak tekrar boyayın saygılar.
    Üstat farklı bir bakış açısı getirdin şimdi olaya
    Şimdi akçalı boya zaten akrilik ? Benim kullandığım boya ise kempol parlak siyah.Yanlış yazmış olabilirim ismini.İkiside akrilik olduğuna göre üstat tam anlayamadım ben olayı ?

Yani evet daha önceden çamurluğu akçalı parlak siyahla boyadım.
    Şimdide boya tabancası ile kempol parlak siyahı kullanarak astar atmadan boyadım.
    İki boya türüde akrilik değilmi ?

ergün1968 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    NC 700 SA
    Alttaki boyayı tamamen temizleyip astar ve üzerine boya atman gerekir.Boyanın en önemli kısmı astar ve zımparadır.Ön çalışmayı yapmadan direk boya atmaya kalkarsan boşuna uğraşırsın.Wedata tam sebebini açıklamış pütürün.Birde srtleşticiyi biraz fazla koyuyor gibisin sanki.
    sysroot ve yürekçe bunu beğendiler.
    AKILLI OLALIM;DÜNYADA EŞİ BENZERİ OLMAYAN BU MÜKEMMEL COĞRAFYAYA,TÜRK İNSANINA VE TÜRK'LÜĞE SAHİP ÇIKALIM.100 YILI AŞKIN SÜRDÜRÜLEN TÜRK ULUSUNU BÖLMEYE YÖNELİK OYUNLARA ALET OLMAYALIM.HEPİMİZ KARDEŞİZ.NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE...

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)