Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

İki zamanlı motor yağı konusu. Duman-Çilek

Motovento
    REKLAM ALANI
    APALA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ARMadillo
    Değerli üstadlar, bilindiği üzere 2 zamanlı bir motosikletim var. Daha önce forumdan ve diğer 3. kişilerden duyduğum ve ne zamandır kafamı kurcalayan birşey var.
    Şimdi size bahsedeyim.

Bilindiği üzere iki zamanlı motorlar, "pötür pötür" diye tabir edilen duman verirler egzozdan. Bu dumanın iki zamanlı motor için, duman yapmayan katkılı bir yağ ile giderildiğini söylüyorlar.

Aklımda sorular var,
    1. Bu konuda daha önce fikri olan varmı? Bahsettikleri ya da kullandıkları yağlar bunlar mı?
    http://www.bahcedunyasi.com/alet--hi...i-olcekli.html
    http://www.motaks.com/index.php?acti...catId=34&id=94
    http://www.motosikletaksesuarlari.co...1L-_714.html#0
    2. Bu yağı alırsak, normal iki zamanlı motor yağı koymuyormuyuz?
    3. Bu yağın zararı ya da katkısı nelerdir?

Başta samet abi olmak üzere üstadların cevaplarını bekliyoruz efendim.
    Güvenebileceğimiz tek gözler, kendi gözlerimizdir.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Samet Ağır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA YZF 1000 thunderace ,NC 750 S
    hiç kullanmadım ama sebebi de asırlardır 2 zamanlı motosikletimin olmayışı...

ama bunu iddia eden IPONE ise sıkıntı olacağını sanmam..kullanım şeklini okuyarak ,yağ deposuna koyarak otomatik yağlama yapılmasımı yoksa,benzin deposuna karıştırmanın daha mı faydalı olacağına karar verilmelidir..

egzozun da çilek kokulu olması çok kolaydır...adamlar envayi çeşit nargile tütünü imal ediyorlar..egzoz kokusuda yapabilirler pekala....
    Biliyorsan konuş,ibret alsınlar...
    Bilmiyorsan sus ki,seni ADAM sansınlar...

Motosikleti
    ARMadillo
    bilemiyorum valla abi ya. Deneme yanılma yapsak mı bi acaba?

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    o çilek li yağlar zaten 2t motor yağı motosiklet 2t ise sadece o yağdan koyup devam edebilirsin
    hayat bir savaştır tek silahın aklın ve inancındır

Motosikleti
    ARMadillo
    sürekli koyduğumuz 2t motor yağının yerine bunu koyacağız galiba. daha önce den biri, bunu mevcut 2t yağının içine karışım şeklinde koyduğumuzu söylemişti. onu oranlarız belkide.
    o değil de, segman, pistona felan zararı olur mu yahu acaba?

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    hayır hiç zararı olmaz sonuçta 2t yağı cross kullananlar bu yağı çok iyi bilir motora zararı olsa adamlar pahalı cross lara koymaz heral
    hayat bir savaştır tek silahın aklın ve inancındır

bassturbin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xj6 Diversion F
    Bahçe bilmemnesi ile ilgili yağ satan yer ve yağı zaten motosiklet için olmaz ne olduğu belirsiz bişey, ipone yağın çilek aromasını tavsiye etmem her katkı boya koku maddesi motora etkisi olur gerek yoktur.Koksun diye neden çilek aroması koyarla anlamış değilimdir motoramı biniyorum yemek programımı yapıyoruz...

Ben sürekli castrolün tam sentetik 2 T power 1 racing yağını kullanmışımdır ivmesi ve yanması mükemmeldir motor ısınınca zaten tam yanmamış yağ kalmayacağından duman oluşmaz.İlk çalışmalarda duman atar soğukken duman atar.Tam sentetik olan başka marka yağlarıda tavsiye ederim, iki zamanlılar hassastır 5 liradan kaçmaktansa 5 lira fazla verip motorumu motoru daha verimli ve güvenli aşındırmadan kullanırım.

---------- Post added at 01:21 ---------- Previous post was at 01:18 ----------

Ayrıca o linktekiler yağdır katkı maddesi değil normal yağ konulan yere konulur iki yağı birbirine karıştırmamanızı tavsiye ederim çünkü farklı markaların işlentisi ve özelliği farklıdır ışık yandıktan sonra yani deponun sonunda kaldıktan sonra bir önceki yağ yeni marka yağ eklemenizi tavsiye ederim.iki zamanlı yağ veya motor için katkı olmaz...
    Aprilia RS 250 GP Nº1

extrem_015 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    EŞŞİZ TR'DE TEK CBR600F PC35 4 CİĞERLİ EŞEK ARISI
    bizim buralarda millet paradan kaçmak için mineral 2t yağ kullanırdı tanıdığım birisi rx 115 inde mineral yağ kullanıyordu zamanla motorun krank bilyelerinden ses gelmeye başladı sonrasında bilyeleri değiştirmek zorunda kaldılar ben 2 zamanlı yamaha rx 115imde olsun yamaha bws 100 de olsun devamlı castrol power racing 1 2t kullandım (hatta bulabilsem castrol tts kullanacaktım ama bulamadım) kullandım ve ne 115 de nede bws de hiç bir sorun olmadı kırmızı renkli kaliteli bir yağ şuanda hala kullanmakta olduğum bws 100 de power racing kullanıyorum ve çok memnunum sadece motoru ilk çalıştırdığım zaman biraz duman atıyor oda normal motor ısındımı egzoza bak duman falan hiç bişey kalmıyor

Motosikleti
    ARMadillo
    Bende sürekli castrol kullanıyorum. Çilek kokusu felan hikaye zaten.
    Vatandaşın, "neden bu böyle duman veriyor" sorusundan, şahsen biraz usandığım, hatta bıktığım, hatta duyunca artık ürperdiğimden böyle birşeyi sorma gereği duydum.
    Şayet performans, motor ömrü, ve diğer şeylerde sıkıntı olmayacaksa kullanabilirim diye düşünmüştüm.
    Cevaplarınız için teşekkür ederim ayrıca

Mersin İl Temsilcisi yürekçe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende sığar iki cihan, ben bu cihana sığmazam
    Motosikleti
    Cân ile hem cahan, dehr ile hem zaman
    yani şimdi sen normal yağı buldun beğenmiyon ve çilek kokulu yağ araştıryon öyle mi?

şaka değil mi bu? şaka di mi?
    şakacııııı...
    KALMAK KADAR ESKİ, GİTMEK KADAR YENİ OLMAYANDIR ÖZLEMEK!
    BEDDUALARI DENEDİM, HİÇ BİR İŞE YARAMIYOR!!!
    KEŞKE, KÜFÜRLERE DE DUADAKİ GİBİ, "AMİN" BENZERİ BİR ŞEY DİYEBİLSEK....

Motosikleti
    ARMadillo
    Alıntı yürekçe adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yani şimdi sen normal yağı buldun beğenmiyon ve çilek kokulu yağ araştıryon öyle mi?

şaka değil mi bu? şaka di mi?
    şakacııııı...
    hocam sen olayı yanlış anlamışsın Güldürdün akşam akşam
    Mesele çilek değil. ne o öyle pembe bir today'im varda, bende liseye giden kız gibi çilek kokusu arayayım
    Mesele egzosdan çıkan dumanı, bir nebze azaltabilmek. Yoksa iki zamanlının kokusuna kurban olurum bee
    Vatandaş geliyor bozuk mu bu, bozuk mu bu... Sevgilimden tutun da, pompacıya, babamdan tutunda üniversite hocama kadar... Bu soruyu sormayan kalmadı yahu.
    İnsan bıkıyor bi yerde, "yokmu ulan şunun dumanını kesecek bir nimet" deyiveriyor efkarlı efkarlı.
    yürekçe bunu beğendi.

haojin2005 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha YBR 125 2006/Lada Samara 1500i 2001
    Çilekli lafını duyunca nedense 'naneli kullanma yanma yapıyor' repliği geldi
    Bir insanın gerçek zenginliği, onun bu dünyada yaptığı iyilikleridir. (Hz. Muhammed(s.a.v))Bizim dinimiz, akla en uygun ve en doğal bir dindir. Ve ancak bu nedenledir ki son din olmuştur.(M.K.Atatürk)

MZ781 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MZ ETZ 251/1993 , Bajaj Boxer 150
    bassturbin 'e katılıyorum

Motosikleti
    ARMadillo
    Alıntı haojin2005 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çilekli lafını duyunca nedense 'naneli kullanma yanma yapıyor' repliği geldi
    pahahah Sorma yav

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)