Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

CBF 150 Motor Yağı Ölçümü Nasıl Yapılır?

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    HONDA NC 750XA
    Yaklaşık 1 ay evel yeni CBF 150 aldım.

Yağ ölçümünü kullanım klavuzuna göre şu şekilde anlatıyor.
    Motoru çalıştırın 3-5 dk rolantide bırakın. Motoru durdurun motosikleti düz bir zeminde orta sehpaya alın. 2-3 dk sonra yağ ölçüm çubuğunu çıkarıp silin daha sonra vidalamadan yerine yerleştirin, çıkartın o şekilde bakın diyor.
    Kullanım kılavuzuna göre baktığımda (vidalamadan çubuğu yerleştirdiğimde) motor yağ seviyesi çubukta alttan 2-3mm üstte görünüyor. Vidalayıp çıkardığımda ise tam maksimumda görünüyor.
    250 kmde olan motosikletim e yağ koymam gerekir mi? Sizce yağ seviyem normal mi? İlk rodajda (1000km) motora konulan yağın farklı olduğu söyleniyor. Üzerine normal (SAE 10w-30) yağ koymak doğru olur mu?

Vidalayıp mı yoksa vidalamadan mı çubuğa bakılacak ? Karar veremedim.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    serdar37100 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA CBF 150
    XXXX tarali bolgenin ust seviyesine ayarla kapali konumdayken ayrica o motor calisirken yaziyor bende okudum hatali yazilmis bence yagin kartele suzulmus halde yapilmali yag olcumu
    blueway2 bunu beğendi.

TATLIHIZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    (14) Yamaha Ybr (16) Yamaha Ybr
    Motor calısıcak kalıplasan yaglar ericek..Ama kalanlar yukarda olucak,baktıgında bile eksik olucak..Calıstır dursun 5 dk süzülsün sonra bak..Hem 250 km deki motor yag yakmaz en saglıklı yöntem..Bosaltırken bakmak..

Evet özel yag var diyorlar duydum,ama görmedim.capaklara özel yag var diye.. ama söyle bi olay var servis yagı koyuyor,500 de degiştir bak ölcümüne..en alltta capakları gör,yeni yag koy sık yag degişimin zararı olmaz
    Çözüm yolu var balansörlü çinli almak örnek su an kullandıgım drift , cbf 150 ye bile kafa tutabilirim titresimsizlik konusunda. Time Shift

varan22 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2004 ybr 125
    Motosikletin yağını kontrol ederken yağ çubuğunu tam olarak çıkardıktan sonra bezle silip vidalamadan yani çevirmeden tekrar yağ çubuğunu yerine sokarak kontrol edilir. Motor sıcakken kontrol edilmesi daha sağlıklı olur. Yağ çubuğunun en alt kısmındaki //// veya XXXX işaretlerin ortasında olması yağ seviyesinin normal olduğunu gösterir. Eğer ortadan daha düşükse ona göre takviye yaparsın. Rodajda farklı bir yağ konuduğu hakkında ise bir bilgim yok.

canerol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Africa Twin-Rally250-z300
    rodajda minaral yağ kullanılıyor diye biliyorum aşınma sağlıklı olsun diye rodajdan sonrada tam sentetik yağ kullanılıyor aşınma olmasın diye.

cd0345 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    12" CBF 150
    Alıntı PEACEBALL adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yaklaşık 1 ay evel yeni CBF 150 aldım.

Yağ ölçümünü kullanım klavuzuna göre şu şekilde anlatıyor.
    Motoru çalıştırın 3-5 dk rolantide bırakın. Motoru durdurun motosikleti düz bir zeminde orta sehpaya alın. 2-3 dk sonra yağ ölçüm çubuğunu çıkarıp silin daha sonra vidalamadan yerine yerleştirin, çıkartın o şekilde bakın diyor.
    Kullanım kılavuzuna göre baktığımda (vidalamadan çubuğu yerleştirdiğimde) motor yağ seviyesi çubukta alttan 2-3mm üstte görünüyor. Vidalayıp çıkardığımda ise tam maksimumda görünüyor.
    250 kmde olan motosikletim e yağ koymam gerekir mi? Sizce yağ seviyem normal mi? İlk rodajda (1000km) motora konulan yağın farklı olduğu söyleniyor. Üzerine normal (SAE 10w-30) yağ koymak doğru olur mu?

Vidalayıp mı yoksa vidalamadan mı çubuğa bakılacak ? Karar veremedim.
    1000 bakımı yapılmadıysa olabilir motor şanzumanda 200 ml yağ bırakıyor servisine götür belkide tam düz bir zeminde ölçmüyorsun zaten eksikse onlar tamamlar bi ücret alacaklarınıda zannetmiyorum

blueway2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Nc 750x ed
    Alıntı TATLIHIZ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motor calısıcak kalıplasan yaglar ericek..Ama kalanlar yukarda olucak,baktıgında bile eksik olucak..Calıstır dursun 5 dk süzülsün sonra bak..Hem 250 km deki motor yag yakmaz en saglıklı yöntem..Bosaltırken bakmak..

Evet özel yag var diyorlar duydum,ama görmedim.capaklara özel yag var diye.. ama söyle bi olay var servis yagı koyuyor,500 de degiştir bak ölcümüne..en alltta capakları gör,yeni yag koy sık yag degişimin zararı olmaz
    Zaten öncesinde sıcak motoru bıraktığında hepsi süzülüyor ,tekrar yukarı çıkıp nasıl kalıplaşacak

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)