Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Bir Alt Sakalın Hikayesi

Motovento
    REKLAM ALANI
    cihan54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda VFR 1200F
    Herkese selamlar efendim, saygılar bizden...

Bugün bir alt sakal uğruna neler yaptığımızdan bahsedeceğiz, dilimizin döndüğünce yaptığımız süreçleri paylaşmaya çalışacağız inşallah...

Özet giriş yapmak gerekirse, aracımız FZ6 Fazer. Çıkma bir alt sakal satın alıyoruz. Tabi bazı işlemlerden geçmesi gerekmekte. Renk tonu uygun değil, üzerinde çizikleri ve onarım isteyen kısımları var, bağlantı civataları yok.

İşe civatalarla başladım. Motor üzerinde, bağlantı demirlerinde ve sakalın üzerindeki bağlantı yuvalarında nasıl bir civatanın uygun olacağını ufak hesaplarla belirledim. Sonra iş yerimizde üretimini yaptık.

Torna işlemi;

Freze işlemi;

Civata nasıldı nasıl oldu diye görmek gerekirse yukarıdan aşağı kriminolojisi

Daha sonra ustamıza gidiyoruz ve alt sakalımızın soyulması, rötüş ve astarının bittiğini, boyaya hazır hale geldiğini görüyoruz;

Sıra geldi uygun rengi seçip hazırlamaya:

Renk seçimini bilir kişisi itina ile ince eleyip sık dokuyarak yaptı, elleri dert görmesin, resmen cuk oturttu rengi. Bayağı da uğraştı saolsun..

Daha sonra kodları ile sölüsyonları birleştiriyor ve gerekli rengi elde ediyor (Resmen laboratuar deneyi yapıyor );

Ve boya alt katmanı ve şerbeti hazır;

Usta boyayı hazırlarken ilginç bir detay dikkatimi çekiyor Eee boyacının klavyesi de böyle olmalı zaten diye geçiriyorum içimden

Sakalımızın boyama işlemi de bitiriliyor ve montaja hazır hale geliyor

Herşey hazır, hazırlık işlemleri tamamlandı, eksikler giderildi, şartlar olgunlaştı. Fakat o da ne, Emre tutturdu "Oğlum motorun kırmızı kısmındaki tüm civatalar pirinç, sen neden siyah yaptırıyorsun" dedi ve ben de hak vererek aynı civataları bu sefer pirinçten tekrar elde ediyorum.

Civatalarımıza teflon sarıyoruz ve Bismillah;

Yatıyoruz yerlere Emre bir taraftan ben bir koldan, bağlantı demirlerinin yuvalarını ayarlıyor ve bağlantı demirlerini montajlıyoruz.

Ve akabinde sakalımızı yerine oturtuyoruz.

Doğrusunu söylemek gerekirse bizi hayli uğraştırdı bu işlem. Çünkü nedense pek uygun gelmedi, bir yerlere çarptı kastı vs. derken bir şekilde sakalı monte ettik. Fakat yine de Emrenin içine sinmedi "İlk tümsekte bırakırsın sen bunu hacı, çok alçak bu" diyerek içime su serpti saolsun insan bi kaza bela vermesin temiz temiz kullan inşallah der bro

Neyse, şimdilik oldu mu oldu, emelimize ulaştık mı ulaştık, oğluma yakıştı mı yakıştı.. Gerisi tatava Vatana millete oğluma hayırlı olsun

Bugünkü emeklerinden dolayı korçim kardeşim Emre'ye teşekkürlerimle... Ellerine sağlık kardeşim.

Ayrıca lojistikte emeği geçen İlkay abime de sevgiler saygılar bizden. Seviliyorsun abim
    Garip, !Lk£®, 657li ve 13 diğerleri bunu beğendiler..
    "CaRPe DieM"

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    rapsy_09 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Gayet güzel olmuş.Güle güle kullanın

ferdinandd - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC S
    Süreç, titizlik... ... herşey tam olması gerektiği gibi olmuş Tertemiz iş
    Yaşasın MEKANIK, kahrolsun elektronik | Yaşasın METAL, kahrolsun plastik | Yaşasın TORK, kahrolsun beygir | ...

Garip - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    PCX 125
    güzel olmuş..
    birGarip..

tr100a - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    çok emek beaaa cıvatayla uğraş boyamaya uğraş ......

ozgurakman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    FZ6 Fazer 98Hp (isviçre çakısı)
    elde imkan olunca çeşit çeşit vida üretmişsin güzel bir konu. Sakalın içine ısı yalıtımı yaparsan eksozlardan daha az etkilenir ve uzun ömürlü olur. Güle güle kullan
    cihan54 bunu beğendi.
    "DoksanSekiz Beygir." Herkes hakettiği gibi yaşar.

rm125 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2010 Kanuni Caracal 200 & 2001 Suzuki Volusia 800
    güzel olmuş hele yandan profili çok asi olmuş :D

haojin2005 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha YBR 125 2006/Lada Samara 1500i 2001
    Baya güzel olmuş eline sağlık
    Bir insanın gerçek zenginliği, onun bu dünyada yaptığı iyilikleridir. (Hz. Muhammed(s.a.v))Bizim dinimiz, akla en uygun ve en doğal bir dindir. Ve ancak bu nedenledir ki son din olmuştur.(M.K.Atatürk)

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    emre de baya bi gelişme var baksana motor yıkamaktan alt sakal imalatına terfi etmiş gerçi bunu da becerememiş
    eline sağlık cihan
    hayat bir savaştır tek silahın aklın ve inancındır

Motosikleti
    Honda VFR 1200F
    Hep Emre yaa hep, ne motor yıkamayı bilir ne zincir temizlemeyi yağlamayı bilir, ne alt sakal montajlar.. Elinden ne gelir bu çocuğun bilmem
    "CaRPe DieM"

K o r @ y - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ATOM KARINCA
    elinize sağlık.. emek verip karşılığını almak, ve üstüne bide keyifle izlemek bu olsa gerek.. iyi iş çıkarmışsınız

DARKSTAR54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Nc700x K13- BMW 1200 GS 2008
    motorunu sevabına zinciri de yağladık da motor üzerinde bir zincie olduğunu hatırladı... Cihana kalsa satana kadar yağlamaz yamaha bunu duysa makinayı Cihandan alır ...
    cihan54 bunu beğendi.

Motosikleti
    Honda VFR 1200F
    Alıntı DARKSTAR54 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    motorunu sevabına zinciri de yağladık da motor üzerinde bir zincie olduğunu hatırladı... Cihana kalsa satana kadar yağlamaz yamaha bunu duysa makinayı Cihandan alır ...
    Oğlum o yağlayıcı spreyi biblo olsun diye almadım, yağlayım diyorum, yook yağlama diyosun önce temizle.. Bu cümleyi her söylediğinde bir hafta daha geçiyo mecburen dün o mazotu alayım da temizleyim artık diye nasıl hop oturup hop kalktığımı biliyosun. Ama güzel oldu be, valla, zincirle dişli griymiş bunu öğrendik eline sağlık bebişim
    "CaRPe DieM"

koray_77 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    emeğinize sağlık çok uğraştırmış ama değmiş bence güle güle kazasız belasız kullanırsın inş
    Hızını Umutlarına Göre Ayarla!!

Motosikleti
    crf 1000L + dio
    Alıntı cihan54 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Oğlum o yağlayıcı spreyi biblo olsun diye almadım, yağlayım diyorum, yook yağlama diyosun önce temizle.. Bu cümleyi her söylediğinde bir hafta daha geçiyo mecburen dün o mazotu alayım da temizleyim artık diye nasıl hop oturup hop kalktığımı biliyosun. Ama güzel oldu be, valla, zincirle dişli griymiş bunu öğrendik eline sağlık bebişim
    sen adama bi tur versen motoru beyni ne biraz rüzgar gitse sana daha ne fikirler sunar ama adamın beyninde rüzgar eksiği var
    ee kolaymı 8 ay yaya gezmek

Motosikleti
    Honda VFR 1200F
    Alıntı F54 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sen adama bi tur versen motoru beyni ne biraz rüzgar gitse sana daha ne fikirler sunar ama adamın beyninde rüzgar eksiği var
    ee kolaymı 8 ay yaya gezmek
    Yazık la öyle de demeyeydin iyidi
    "CaRPe DieM"

Motosikleti
    crf 1000L + dio
    Alıntı cihan54 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yazık la öyle de demeyeydin iyidi
    ama suç sende adam kaç tane motor baktı aldırmadın adama yok illa tdm aldıracaksın
    V storm alsa ne olur veya versey de olabilir canavar gibi motorlar ama illa yamaha olacak diye tutturdun
    sanki suzuki kawasaki çin malı

Motosikleti
    Honda VFR 1200F
    Zaten yine vstrom'a döndü zaar. Versys'i kendi zaten önceden beri düşünüyordu Capanord'la birlikte. Ama zamanla gönlü vstrom'a kaydı. Ben de Yamahacı yapayım istedim ama Baaazı kişilerin infialleri sonucunda Emreciim kardeşcağızım kim vurduya kurban gitti ve yine harıl harıl 2007 Vstrom arıyor.
    "CaRPe DieM"

oyunageldim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Wave 110i
    Çok uğraş ve emek vermişsiniz,bunu yapmaya başlamadan öncede bayağı bir düşünme süreciniz olmuştur,elinize sağlık.
    Yanlız ben diğer arkadaşların görüşüne malesef katılamıyorum,bence motorun dizaynına çok aykırı olmuş,rüzgarın motorun gövdesini okşayıp geçecekken önüne bir engel çıkarmışsınız
    Yan profilden bakılıncada motorun bir parçası değilmiş gibi bir havası var,kaldırım gibi yüksek yerlerden geçerkende sürekli taktırma endişeniz olucaktır
    Çokmu acımasız oldum acaba!

Motosikleti
    Honda VFR 1200F
    Alıntı oyunageldim adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çok uğraş ve emek vermişsiniz,bunu yapmaya başlamadan öncede bayağı bir düşünme süreciniz olmuştur,elinize sağlık.
    Yanlız ben diğer arkadaşların görüşüne malesef katılamıyorum,bence motorun dizaynına çok aykırı olmuş,rüzgarın motorun gövdesini okşayıp geçecekken önüne bir engel çıkarmışsınız
    Yan profilden bakılıncada motorun bir parçası değilmiş gibi bir havası var,kaldırım gibi yüksek yerlerden geçerkende sürekli taktırma endişeniz olucaktır
    Çokmu acımasız oldum acaba!
    Hayır gayet yerinde yorumlar hocam saolasın... Zaten Naked ailesinden gelen bir motorda alt sakalı herkes yakıştırmaz, bu zevke saygılıyım tabi hızı karşılaması açısından sıkıntı düşünmüyorum çünkü yüksek hızları pek fazla gören biri değilim. Tabi taktırma endişesi konusunda aynı fikirdeyim, hep tümsekten geçerken stabilizeden geçerken kaldırım vs. yerlerde terleyeceğimi düşünüyorum zaten. Alt sakal benim için bi çıtaydı sadece. Fazer'ı almadan bile düşünüyordum, ya alt sakalı olan Fazer alacaktım ya da ben bi alt sakal edinecektim. Emelime ulaştım diyelim. Oğluma yaptığım masraftan veya verdiğim emekten hiç bi zaman yakınmam. Bu saatten sonra varsın takılsın bir yerde kalsın önemli değil. yorumun için saol, değerli fikirler benim için..
    S6453 bunu beğendi.
    "CaRPe DieM"

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)