Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

zinciri kendimiz değişebilir miyiz ?

Motovento
    REKLAM ALANI
    tahsins - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    bajaj boxer 2015 + doblo safeline 1.3mjet 2012
    bikaç gündür uzun yol hazırlığı yapıyorum.
    google da mt.net araması yaparak sorularıma cevap bulabiliyorum.
    ama bu konuyu aramalarımda bulamadım. daha doğrusu egzantrik zinciri değişimi ile karışıyor.
    allah korusun , olurda yolda zincir koparsa ?
    tabi bunun tekeri kitleme ihtimalide varki evlerden uzak
    farzetki yolda koptu zincir. dağ başında kaldım. kopan zinciri rialliden aldığım şu zincirle değişebilir miyim ?

http://www.rialli.com/urunler/arka-d...ak-cg-ybr-cbf/
    salcano wolf: 0 km (05.01.2013)...->....45.000km (13.01.2016) !...
    bajaj boxer: 0 km (13.01.2016)...->.... ?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Ercument - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF150
    Yeni alacağın zincir eskisi ile bakla sayısı olarak aynı ise çok rahat değiştirebilirsin. Zincirlerin birleşim yerini bulduktan sonra orda klips gibi birşey var onu çıkarman yeterli. Çıkarırken iyice bakman lazım klipsin bir tarfındaki delik küçük diğer tarafı büyük ona göre yenisini takabilirsin.

Mengu16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj 200NS, Mondial 210MX
    Bakla eksiltmek gerekmiyosa çok kolay değiştirirsin, gerekiyosa zincir bakla sökme aparatın yoksa baya uğraşırsın. Ama zinciri önceden uygun boyutta hazırla yanında taşı 5 dakkada yenisi ile değiştirirsin. Zincir kilidini açmak kapamak çok kolay.

35emre35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf250 L
    bakla eksiltmek yada eklemek gerekmiyor ise zincir değiştirmek çok kolaydır(klipsini çıkart zinciri tak, kipsini tak ve birleştir. taş çatlasın 15dk nı alır). elindeki zincir ybr tarzı motorlar için olduğundan bakla eksiltmek gerekeceğini sanmıyorum.
    elindeki zincir ne durumda?? en dandik zincir bile 15-20bin km çokrahatlıkla götürür. zincir vaktinin geldiğini düşünüyorsan yola çıkmadan değiştirmen en mantıklısı.

Süper Moderatör Olcay Avşar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X
    Zincir kolay kolay süpriz yapıp kopmaz, çok anormal bir üretim hatası dışında tabi ki.

Boşluğu iyi ayarlandıysa (çok gergin değilse) ve daha önceden bakla eksiltilmediyse kopmaz.

Zaten zincir uzadığı için bakla çıkartmak dağ başında filan kalıpda mecbur değilseniz çok çok saçma bir harekettir.

Zincir kullandıkca gevşer ve uzar, uzadıkcada boşluğu fazlalaşır ve bizde ayarlayıp sıkarız ayarını biraz. Ayar yapacak kadar boşluk kalmadıysa, sona gelindiyse zincir değişilmelidir.

Soruna gelirsek, çok basit bir işlemdir. Hatta lazım olduğunda süriz yapmak yerine müsait bir zamanda bi söküp takıp öğrensen yolda korkunda kalmaz.
    ÇinLee ve sakinseytan bunu beğendiler.
    "normal insanlar bir yerden bir yere gitmek için araba kullanırlar, motorcular ise motosiklet kullanmak için bir yerlere giderler"

Motosikleti
    Alıntı tahsins adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bikaç gündür uzun yol hazırlığı yapıyorum.
    google da mt.net araması yaparak sorularıma cevap bulabiliyorum.
    ama bu konuyu aramalarımda bulamadım. daha doğrusu egzantrik zinciri değişimi ile karışıyor.
    allah korusun , olurda yolda zincir koparsa ?
    tabi bunun tekeri kitleme ihtimalide varki evlerden uzak
    farzetki yolda koptu zincir. dağ başında kaldım. kopan zinciri rialliden aldığım şu zincirle değişebilir miyim ?

http://www.rialli.com/urunler/arka-d...ak-cg-ybr-cbf/
    Bu arada o aldığınız zincir ybr'ye tahmini 10 bakla uzun gelir. Rialli'deki ybr zinciri 118 bakla. bakın görün ordan.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Uçan Teneke ...
    10 lira kar edcem diye 1000 lira zarar etme götür bi ustaya o yapsın sen hiç elleme ...
    Mengu16 bunu beğendi.

lycantrophic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    GV 250
    Ben zorladım zorladım zinciri değiştirmedim inat edip. Sonra zinciri fazla gerdiğim için tekeri yamultmuş kilitlemiş, kampanaların ordan jantı sıyırttırdığı için. Uğraştım durdum sonra saatlerce rezillik tam. Çekilecek çile değil, vakitlice değiştirin zincirinizi.
    Önemli olan nereye varacağın değil, yaptığın yolculuktur.

Motosikleti
    Alıntı 35emre35 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bakla eksiltmek yada eklemek gerekmiyor ise zincir değiştirmek çok kolaydır(klipsini çıkart zinciri tak, kipsini tak ve birleştir. taş çatlasın 15dk nı alır). elindeki zincir ybr tarzı motorlar için olduğundan bakla eksiltmek gerekeceğini sanmıyorum.
    elindeki zincir ne durumda?? en dandik zincir bile 15-20bin km çokrahatlıkla götürür. zincir vaktinin geldiğini düşünüyorsan yola çıkmadan değiştirmen en mantıklısı.
    zincirim normalmi bilmiyorum. geçen hafta gerdim. bir hafta gezdim. gene uzadı. gerdim. ama arka arkaya olması endişe veriyor. sanırım 150kg yük zinciri uzatıyor.
    bide ilk zamanlar biraz zinciri fazla gererek gezmiştim. ses yapınca düzelttim ama insanın içine kurt düşüyor.

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:00 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:57 ----------

Alıntı beypazarlı06 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    10 lira kar edcem diye 1000 lira zarar etme götür bi ustaya o yapsın sen hiç elleme ...
    arkadaşım konuyu dikkatli okursan, olur ya dağın başında yolda kalırsak zinciri nasıl değiştiririz ? diye soruyorum. malum uzun yola gidiyoruz.
    10tl peşinde koşma mevzuu değil.

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:10 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:00 ----------

Alıntı Mengu16 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu arada o aldığınız zincir ybr'ye tahmini 10 bakla uzun gelir. Rialli'deki ybr zinciri 118 bakla. bakın görün ordan.
    ozaman bu rialliden aldığım zinciri motora serviste taktırırım mengü.
    çıkan orjinalini yedeğe atıp yanımda taşırım. madem klipsli yolda koparsada kendim değişirim.

Syanur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DR-Zurna 400
    Alıntı lycantrophic adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben zorladım zorladım zinciri değiştirmedim inat edip. Sonra zinciri fazla gerdiğim için tekeri yamultmuş kilitlemiş, kampanaların ordan jantı sıyırttırdığı için. Uğraştım durdum sonra saatlerce rezillik tam. Çekilecek çile değil, vakitlice değiştirin zincirinizi.
    O nasıl oldu ya? Ben anlamadım, zinciri çok gerdiğin için tekeri nasıl yamultabildi? Hadi orayı geçtim de, bu durumun aşınmış/eski zincir olup olmaması ile alakası var mı? Yani yeni bir zinciri de çok gerdirdiğinde yine tekeri yamultmaz mı?

Ben anlamadım tam olarak
    #sürenadam

Chronix - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati Monster 1200
    şimdi çaresizliğin ortasına giderde böyle sorun yaşarsanız bittiğiniz andır.biliyorum 2 defa başıma geldi. böyle durumlarda sürekli yanınızda olması gerekenler, kullandığınız zincir ölçüsünde bir kilit bakla alın sürekli yanınızda olsun onun dışında düz ve geniş ağızlı kısa bir tornovida ve bir pense. bunlar olduğu sürece zincirle ilgili bir sorun yaşamazsınız. hea zincirine güvenmiyorsundur ve yeni bir zincir almışındır değiştirmende fayda var...

ayrıca sürekli zincirin uzuyorsa ya amortisörün bozuk ya sen fazla yük bindiriyorsun. eğer öyle bir durum varsa yeni zinciride hiç edersin..
    Two Against the World

Hyosung RT125 (55.000) Hyosung GT250 X (100.000) Ducati Monster 1200

Motosikleti
    zincirim normalmi bilmiyorum. geçen hafta gerdim. bir hafta gezdim. gene uzadı. gerdim. ama arka arkaya olması endişe veriyor. sanırım 150kg yük zinciri uzatıyor.
    bide ilk zamanlar biraz zinciri fazla gererek gezmiştim. ses yapınca düzelttim ama insanın içine kurt düşüyor.

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:00 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:57 ----------

arkadaşım konuyu dikkatli okursan, olur ya dağın başında yolda kalırsak zinciri nasıl değiştiririz ? diye soruyorum. malum uzun yola gidiyoruz.
    10tl peşinde koşma mevzuu değil.

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:10 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:00 ----------

ozaman bu rialliden aldığım zinciri motora serviste taktırırım mengü.
    çıkan orjinalini yedeğe atıp yanımda taşırım. madem klipsli yolda koparsada kendim değişirim.
    Servise para vereceğinize bi zincir bakla sökme aleti alın ömürlük olur istediğiniz zaman zinciri değiştirirsiniz.

Motosikleti
    Alıntı Chronix adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    şimdi çaresizliğin ortasına giderde böyle sorun yaşarsanız bittiğiniz andır.biliyorum 2 defa başıma geldi. böyle durumlarda sürekli yanınızda olması gerekenler, kullandığınız zincir ölçüsünde bir kilit bakla alın sürekli yanınızda olsun onun dışında düz ve geniş ağızlı kısa bir tornovida ve bir pense. bunlar olduğu sürece zincirle ilgili bir sorun yaşamazsınız. hea zincirine güvenmiyorsundur ve yeni bir zincir almışındır değiştirmende fayda var...

ayrıca sürekli zincirin uzuyorsa ya amortisörün bozuk ya sen fazla yük bindiriyorsun. eğer öyle bir durum varsa yeni zinciride hiç edersin..
    ben 115 kiloyum hatun 75kg çocuk 15kg
    bazen adrenalin yükseltelim diye hep beraber bindiğimiz oluyor motora.
    ortalama 210kg taşıyor motor. ama zincir durumdan pek hoşnut değil anlaşılan. sık sık balata spreyi ile temizliyip zincir yağıyla yağlıyorum. sonra biraz geriyorum zinciri. devamlı 150kg yüklü olduğundan olması gerekenden az geriyorum.
    yolda giderken çıt ses gelmiyor. bir müddet sonra vites attığımda çıt çıt vurma sesi geliyor zincirden. bidebakıyorum uzamış..

Motosikleti
    Servise para vereceğinize bi zincir bakla sökme aleti alın ömürlük olur istediğiniz zaman zinciri değiştirirsiniz.
    bizim ilgisiz parçacıda yok bu aparat. riallide var. oda 35tl. 10tl kargo olsa . 45tl olur.
    ben gene 118 baklalı orjinal ybr zinciri alayım daha mantıklı.
    zaten bizim zincirin en kötüsüne bile 20.000km ömür verilmiş. sık değişen bişey olsa alırdım aparatı.

Motosikleti
    bizim ilgisiz parçacıda yok bu aparat. riallide var. oda 35tl. 10tl kargo olsa . 45tl olur.
    zaten bizim zincirin en kötüsüne bile 20.000km ömür verilmiş. sık değişen bişey olsa alırdım aparatı.
    Bakın 118 baklaya da garanti veremem belki 1-2 bakla eksiltmeniz gerekebilir. siz en iyisi yeni zinciri önceden hazırlayın, bakla sökmek o kadar da zor değil. zinciri bi yere sabitleyip sağlam bir çivi ve çekiç ile 15 dakkada sökersiniz bir zincir pimini. biraz da eğeleme gerekebilir tabi pimi sökerken.

Motosikleti
    Bakın 118 baklaya da garanti veremem belki 1-2 bakla eksiltmeniz gerekebilir. siz en iyisi yeni zinciri önceden hazırlayın, bakla sökmek o kadar da zor değil. zinciri bi yere sabitleyip sağlam bir çivi ve çekiç ile 15 dakkada sökersiniz bir zincir pimini. biraz da eğeleme gerekebilir tabi pimi sökerken.
    aynen mengu. burdada 128 bakla diyo ybr zinciri için.

ben en iyisi kendi zincirimi sayayım. sonra ona göre hareket edeyim. bu şekilde havai olacak

.http://www.rialli.com/ara/10051__zin...br-125-MS9259/

sakinseytan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Africa Twin 1000
    yav önce yör söktüm motorda zinciri hiç sökmedim ciddi bi ara bende sökim bilmedigim bişi olunca deliresim gelio.ama kopma olasılıgı cok zor 3500km yaptım hiç tık demedi genede bilmek lazım.
    Motosiklet mucidi

maxi97 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '12 SYM GTS 250i '10 YBR125City, '10 Mondial 150ZC
    benim zincir orijinal.

20150 kmdeyim.

halen daha zincir gerçek için 3 dişim var.

adam gibi yağlayan biri de değilim. 12 bin kmdir 4 kere gazyağıyla temizlemişimdir, bir keresinde kış ayında 2 bin kmden fazla elimi sürmemiştim.

bak gene unutmuşum, 2. depo oldu hala yağlamadım zinciri...

bir de yeni zinciri arka lastiği ve ön dişli kapağını söktükten sonra direk takamaz mıyım?

Motosikleti
    Alıntı maxi97 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    benim zincir orijinal.

20150 kmdeyim.

adam gibi yağlayan biri de değilim. 12 bin kmdir 4 kere gazyağıyla temizlemişimdir, bir keresinde kış ayında 2 bin kmden fazla elimi sürmemiştim.

bir de yeni zinciri arka lastiği ve ön dişli kapağını söktükten sonra direk takamaz mıyım?
    seninki orjinalinden oring li maxi. 20.000km den çok fazla gider. keyfini sür
    maxi97 bunu beğendi.

Tsubasa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Demir At
    Alıntı maxi97 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    benim zincir orijinal.

20150 kmdeyim.

tabi ya niye zincire bakım yapasınız ki?
    hocam zincir şakaya gelmez..
    zincir koptu mu muhakkak bi yere dolanır..
    bu kış başında zincir tekere dolandı 2 metre zıplattı beni havaya omuzumun üstüne düştüm..
    allah korudu full korumaydım..
    aklınıza başınıza alın
    zinciri 500 de bir gaz yağı ile temizleyin
    sonra ince iyi bir yagla yağlayın..
    zincir taş gibi dersin.. bir bakla cürür ordan kopar
    bu iş motor bakımında en önemli nokta benim için..
    yolda kalmasına kalırsın..
    tekere dolandı mı aya cıkan ilk türk astronot siz olabilirsiniz..
    maxi hocam seni severim sakata gelme, gerekiyorsa değiştir, bakımını yaptır..

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)