Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Akü asit saf su oranı ?

Motovento
    REKLAM ALANI

slm . akünün su bölümlerinden bikaçtanesi yok gibiydi bitmiş .bende hepsini döktüm. asitli su var . üzerinde sülfirik asit ve deiyonize su (28 Bome ) yazıyor direk aküye doldurayımmı yoksa saf su (yağmursuyu ) da ekleyimmi . oran kaç olmalı şırıngayla yapacağım % olarak söyerseniz memnun olurum saygılarımla

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    acayüp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cawa
    Sadece sıfır hiç asit eklenmemiş aküye asitli su yada asit ilavesi yapılır. Bir aküye sadece bir kere asit konulur. Sadece saf su koyup gittiği yere kadar kullanın. (yağmur suyu değil saf su )
    aksoyy ve polo34 bunu beğendiler.
    Ucuz motor olmaz , Sorunlu motor olur.

yağmur suyu saf su değilmi ? ama hocam aküde şuan hiç asit yok saf su ile mi doldurayım. asitli suyun içinde sanırım saf su da var . deiyonize su saf su değilmi ?

yamyamaha - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    kymco Xciting500 geti gy 200 ( skygo ) & cbf 150
    şimdi bu işler böyle insanın başına geldikçe öğreniliyor. bir yerden başlamak gerekliğmiş.
    senin akü su koyu vermiş. kalananada sen yol vermişin oh ne güzel.
    işte başlamak için fırsat.
    Elektrolit
    Sülfürik asit ve saf su karışımıdır. Akü (batarya) içersindeki kimyasal reaksiyonu
    sağlar. ( saf su kullanmak gerek ama günümüzde yağmurun ne kadar saf oldugu tartışılır güzel olan yanı acil durumlarda kullanıla bilir, aynı şekilde buz dolabının buzlugundaki kar da aynı işi görüyor.) saf su marketlerde ve benzin istasyonlarında 1.5 liraya satılıyor.
    Tam şarjlıbir bataryanın yoğunluğunu 1,280 kabul edecek olursak, türkiyede buna 30-32 bome deriz.
    senin şimdi yapman gereken ( yani sanırım ) akünü şarja bağlaman ve sarj sonunda akü suyunun yoğunlugunu ölçmen. ve gerektiği kadar saf su takviyesi ile gerekli değerlere ulaşman.
    saf su takviyesi diyorum çünkü sen suyunu döktüğünde sanırım akün tam sajlı değildi yani plakalara asit tutunmuştur senin koyduğun asit li sudan sonra yapacağın sarj asit miktarını yükseltecektir.
    not yuasa ve bazı tam bakımsız akülerde asit oranında küçük değişiklikler olabiliyor standardın dışındaki bu oranlar akünün üstünde yazılmıştır.
    polo34 bunu beğendi.

cesur509 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Çok yakında...
    Bende zamanında çok araştırmıştım başıma geldiği için. Aküye asit bir kere konur oda yeni alındığında , ondan sonra suyu eksildikçe sadece saf su eklenir. Saf su benzin istasyonlarında , akü satan yerlerde 1,5 lira ucuz yani al bir şırınga yardımıyla saf suyu doldur , şarj ettir olay bu kadar Ben birde şarj cihazı almıştım internetten 7-8 lira birşeydi . Kolay gelsin
    Gül Dediğin Nedir Senin? Üç Beş Diken Biraz Yaprak, Ömür varya Ömür Çok Sevdiğin Üç Beş Nefes Sonra Toprak. . .

dediklerinizi anladım ama cevap vermeden önce asitli suyla doldurdum verdim şarja :D 725 miliamper ile 14,25 v veriyorum öğleyine kadar bırakacam . aküde hiç sıvı yoktu temizledim içine şuan elimde asitli su yani içinde sülfirik asit ve deiyonize su (yani saf su oluyor bu ) (28 Bome ) (üzerinde yazan yazı ) var. neyse yarın lazım oduğu için mecbur yaptım . sonuç ne olacak görelim :D

Acil112 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kuru akü 60 lira.
    112ciyiz

ozgurakman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    FZ6 Fazer 98Hp (isviçre çakısı)
    Alıntı Acil112 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kuru akü 60 lira.
    kuru akü patlayabilir.

ayrıca 725 mA biraz düşük, 14.25 V biraz yüksek değil mi. neyse kolay gelsin...
    "DoksanSekiz Beygir." Herkes hakettiği gibi yaşar.

Arkadaşlar motosiklet aküsünün suyu konusunda fikir alışverişinde bulunmak isterseniz, 7/24 fikir alışverişine açığım, pazarlamacı olduğum için sürekli icinde olduğum bir konu ve takıldığınız yerlerde yardımcı olmak isterim.

Hayırlı yolculuklar.

İbrahim Gökçe
    Tel : 0533 775 45 25

selamlar 12v 7a bir aküm vardı bozuldu garantiye göndermiştim 15 gün içinde yenisi geldi yanlız akü sıfır ancak su şişeleri boş çıktı akünün üstündeki jelatini çıkardım benzin istasyonundan saf su aldım şişeleri daha önce hatırladığım kadarı ile eşit bir şekilde doldurdum ve akünün içine boşalttım akü ilk önce 0 volt suyu boşalttıktan sonra 7 volta yükseldi yaklaşık 1 saat bekledikten sonra motosiklete taktım ama malesef sonuç sıfır yaklaşık 40 km yol yaptım akü dolmuyor üstüne sürekli boşalıyor ne far ne korna ne marş zor motoru çalıştırdım şimdi eski arızalı bir aküyü taktım idare ediyoruz acaba nerde hata yaptım

erincengin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Shadow VT750 C
    sadece saf su ile mi doldurdunuz ? asit nerde ?

ero__ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı aloto adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar motosiklet aküsünün suyu konusunda fikir alışverişinde bulunmak isterseniz, 7/24 fikir alışverişine açığım, pazarlamacı olduğum için sürekli icinde olduğum bir konu ve takıldığınız yerlerde yardımcı olmak isterim.
    http://www.aloto.com.tr/content/imag...ge/ytx7abb.gif
    Hayırlı yolculuklar.

İbrahim Gökçe
    Tel : 0533 775 45 25

Reklam yapacağınıza yardım etseydiniz ya?!
    numangokce ve karşıyaka bunu beğendiler.

bugün asitli Su aldım akünün içindeki saf su kurumuştu asiti döktüm içine eşit bir şekilde sonra ölçüm aleti ile kontrol ettim 0 v.den yavaş yavaş 9.5 volta kadar çıktı Ve Öyle kaldı motora taktım ama şarj olmuyor en Fazla 11 oldu galiba aküye zarar verdik yada acaba asiti biraz dahamı koysak yoksa şarj cihazından şarj etsek düzelecekmi

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:46 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:18 ----------

az önce kontrol ettim akü tamamen boşalmış Ve aşırı sıcak olmuştu hemen çıkardım galiba aküye zarar verdik

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)