Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Yağda Yoğun Köpuk Var

Motovento
    REKLAM ALANI
    MeTaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Artık Yok ama Olacak ...
    Merhaba iyi geceler arkadaşlar, geçenlerde almış olduğum Er-5 motorumun yağında yoğun miktarda köpük var. Şöyle tabir edebilirim sanırım; krem şanti kıvamında ve beyaz, yağ kapağının altında birikiyor, kapağı açtığımda bariz şekilde görünüyor.

Su kaynatma problemi vardı ama radyatör müşürü değişti o problem kaltı fakat yağa su karıştırma problemi devam ediyor. Sözde Antalya da Kawasaki den anlayan bir ustaya gösterdim, "keçe" dedi, "yağ" dedi, "bilmemne kömürü" dedi, bundan sonra olmaz dedi aldı 250 yi çekildi kenara ama problem halen devam ediyor. Motoru aldığımdan bu yana sadece bu yağa su karıştırma sorununu sözde çözecek olan 2 ustaya 400-500 tL civarında para verdim ama hiçbir değişiklik olmadı. Açıkcası bende problemin çözümüne yöneli pek fazla birşey bilmediğimden yönlendirmede yapamıyorum.

Bu yağa su karıştırma olayından nasıl kurtulabilirim? Çözüm nedir? Isparta da kime gösterebilirim bu motoru? Sıkıştım kaldım ve bu şekilde kullanmak zorunda kalıyorum ...
    Eşini Seviyorsan, Onun (2 teker) Hayallerini de Seveceksin.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    İHTİYAR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SUZUKI GS-500 E
    Soğutma suyunda eksilme yoksa sorun harici su girmesi nedeniyle olabilir.
    Devirdaim pompası varsa bunun pervane mili keçesi aşınmış olabilir. Halk dilinde salmastra da denilir.
    Motorun ısısı aşırı yükselip soğutma suyunun fazlasını (genleşme kabı varsa) tahliye edemiyorsa.
    Yağ mı köpürüyor yoksa sadece kapak mı krem gibi?
    Şöyle ki, yağın içine su girmese bile havadaki nem fazlaysa soğuyan karter dışarıdan nemli havayı emer,
    tekrar ısınınca buharlaşan nem kapak çevresinden tahliye olurken yoğunlaşıp suya dönüşebilir.
    Haydi hükümeti yıkalım yerine AVM yapalım.

Motosikleti
    Artık Yok ama Olacak ...
    Alıntı İHTİYAR adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Soğutma suyunda eksilme yoksa sorun harici su girmesi nedeniyle olabilir.
    Su kaynatma olayı aşıldığından şu zamana su eksiltme olayı olmuyor. Su kaynatıyorken 100 km de suyu sıfırlıyor, dışarı atıyordu ama müşür arızası giderildi su eksiltme kesildi ...

Edit: İşin ilginci müşür arızasınıda para verdiğim ustalar değil ben buldum. Müşürüde ben aldım ben değiştirdim : ). "Ustayız" diye geçinenlere kalsa halen su ekliyorduk. Neyseki arabadan dolayı biraz da olsa bazı arızaların teknik konusuna vakıfım ...

fromghetto - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    TDM 850, Tiger 250
    hacı silindir contan zarar görmüş olabilir yani arabalarda genelde bundan kaynaklı olur ( motorlarda da sistem pek farklı değil diye tahmin ediyorum)

Samet Ağır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA YZF 1000 thunderace ,NC 750 S
    soğutma suyu seviyesini kontrol et..eksilme yok denecek kadar az da olsa contadaki ufacık minicik bir çatlak bile yağına su karıştırır ve yağını tahin gibi yapmaya yeter..
    devir daim pompası şeklini bilemem ama motora direk bağlı ise milinin keçesinden de su kaçırabilir..
    başka yerden olacağını sanmıyorum..
    Biliyorsan konuş,ibret alsınlar...
    Bilmiyorsan sus ki,seni ADAM sansınlar...

Ramazan Can - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW GS 1200 / Honda Africa Twin dct1000L- VESPA LX
    sanırım motorun conta yakmış....
    Fuzuliye sormuşlar "sevmek mi daha güzel sevilmek mi?" Sevişmiyorsanız ikisi de fuzuli demiş... SEMTİN HAYLAZI

Motosikleti
    Artık Yok ama Olacak ...
    Alıntı Samet Ağır adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    soğutma suyu seviyesini kontrol et..eksilme yok denecek kadar az da olsa contadaki ufacık minicik bir çatlak bile yağına su karıştırır ve yağını tahin gibi yapmaya yeter..
    devir daim pompası şeklini bilemem ama motora direk bağlı ise milinin keçesinden de su kaçırabilir..
    başka yerden olacağını sanmıyorum..
    3 günde yok denecek kadar az eksilme olmuş soğutma suyunda evet. Aynen dediğiniz gibi tahin gibi oluyor bahsettiğim köpük. Bu motosiklet tamircileri habire yağ değiştirip "ver abi 100 olmaz bir daha" diyorlar. 1 haftada 3 kere yağ değiştirdim siz düşünün : ). Kesin sonuca gitmem için tamirciyi yönlendirmem gerekecek ve bu sebepten bu bilgiler benim için nimet. Biride çıkar "Ispartada bu ustanın üstüne tanımam" derse süper olur ...

otopsici - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha tracer 900 - Yamaha tracer 700
    Alıntı MeTaL adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba iyi geceler arkadaşlar, geçenlerde almış olduğum Er-5 motorumun yağında yoğun miktarda köpük var. Şöyle tabir edebilirim sanırım; krem şanti kıvamında ve beyaz, yağ kapağının altında birikiyor, kapağı açtığımda bariz şekilde görünüyor.

Su kaynatma problemi vardı ama radyatör müşürü değişti o problem kaltı fakat yağa su karıştırma problemi devam ediyor. Sözde Antalya da Kawasaki den anlayan bir ustaya gösterdim, "keçe" dedi, "yağ" dedi, "bilmemne kömürü" dedi, bundan sonra olmaz dedi aldı 250 yi çekildi kenara ama problem halen devam ediyor. Motoru aldığımdan bu yana sadece bu yağa su karıştırma sorununu sözde çözecek olan 2 ustaya 400-500 tL civarında para verdim ama hiçbir değişiklik olmadı. Açıkcası bende problemin çözümüne yöneli pek fazla birşey bilmediğimden yönlendirmede yapamıyorum.

Bu yağa su karıştırma olayından nasıl kurtulabilirim? Çözüm nedir? Isparta da kime gösterebilirim bu motoru? Sıkıştım kaldım ve bu şekilde kullanmak zorunda kalıyorum ...
    metal kardeşim aynı motordan bende de var dı (en 500) sen motoruna hararet yaptırmışsın ve üst kapak contası yanmış
    bu birebir başıma gelen olaydır tamircilere dikkat et seni feci söğüşlerler yok şu bozuk yok bu bozuk diye
    gidiyorsun internetten üst kapak contası buluyorsun 2 sene önce ben 90 tl ye aldım şimdi çok çok 150 filandır
    sakın ikinci elini veya çıkmasını alma ezilmiş olduğu için işe yaramıyor
    dikkat et yanlız üst kapak contası metal olacak
    Doğru yüz kişi yalanlasa da DOĞRUDUR.
    Yanlış yüz kişi doğrulasa da YANLIŞTIR.
    Dürüst olun DANSÖZLERİ kimse sevmez

Motosikleti
    SUZUKI GS-500 E
    Bu da sizi yanıltabilir, öncelikli işiniz soğutma sıvısında eksilme olup olmadığını gözlemlemek olacaktır.
    Edit:Düzenleyene kadar cevaplar gelmiş

Motosikleti
    Artık Yok ama Olacak ...
    Valla üst kapak contası 150-200 problem değil benim için yeter ki bu problem aşılsın. Hayır 20 gün daha Ispartadayım ve günde 10 km (şehir içi) yol yaptığımı varsayarsak ve Antalyaya dönüş içinde 150 km koy, kafadan daha 350 km yol yapmam gerekiyor. Ispartada da motor ustası yok, işim baya zor sanırım ...

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Hyosung GV 250
    Hararetten conta yakmış. Hararet sonrası olması başka yerler kontrol edilebilir ama hararet sonrası olması sebebiyle neredeyse kesin conta kaynaklı olması. Muhtemelen de en az şimdiye kadar harcadığın kadar para harcayacaksın gibi.

otopsici - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha tracer 900 - Yamaha tracer 700
    Valla üst kapak contası 150-200 problem değil benim için yeter ki bu problem aşılsın. Hayır 20 gün daha Ispartadayım ve günde 10 km (şehir içi) yol yaptığımı varsayarsak ve Antalyaya dönüş içinde 150 km koy, kafadan daha 350 km yol yapmam gerekiyor. Ispartada da motor ustası yok, işim baya zor sanırım ...
    bak yağın yoğurt gibi oluyor beyaz köpürüyor
    yukarıda nedenini yazdım kawasaki 500 serisinin (gpz,kle,en,er,) kronik problemi bürekli hararet yapıp üst kapak contasını yakıyor
    ben sırf onun için extra fan takmıştırm motor çalışınca otomatik çalışıyordu
    motor ustası şans işi kardeş benim motoru da bi kamyon tamircisi çözdü sorunu
    bu arada yedekleri bulundurmadan veya iyi bir usta bulmadan motoru sakın açma
    çünkü hararet yapınca pistonlarda zarar görebiliyor dikkatli ol
    Doğru yüz kişi yalanlasa da DOĞRUDUR.
    Yanlış yüz kişi doğrulasa da YANLIŞTIR.
    Dürüst olun DANSÖZLERİ kimse sevmez

Ramazan Can - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW GS 1200 / Honda Africa Twin dct1000L- VESPA LX
    Alıntı otopsici adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yukarıda nedenini yazdım kawasaki 500 serisinin (gpz,kle,en,er,) kronik problemi bürekli hararet yapıp üst kapak contasını yakıyor
    termostat ile alakalı olmasın o durum... ne kadar çok fan olursa olsun termostat açmıyorsa çalışan fan ın hiçbir önemi yoktur..
    Fuzuliye sormuşlar "sevmek mi daha güzel sevilmek mi?" Sevişmiyorsanız ikisi de fuzuli demiş... SEMTİN HAYLAZI

Motosikleti
    Artık Yok ama Olacak ...
    Alıntı otopsici adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    O harareti bende yapmadı o kesin : ). Ben ortalama 20 senedir motor / araba sürerim ve bu güne kadar hiçbirine haşin davranmadım. Muhtemelen motoru aldığım kişide olmuştur bu olay, zaten şereften yoksun bir arkadaştı ve sürekli "abi mutlaka yağ değiştir" diyordu. Sebebini o an anlamadım ama şimdi belli oldu. Neyse problem bundan ibarettir inşallah, o sürekli radyatör fanı çalışma olayını bende yaptım, bir anahtar ekledim o fana ve sürekli açıyorum kullanırken. Zaten ondan sonra hiç hararet görmedim, hoş müşürüde değiştim sanırım onunda büyük faydası olmuştur, aldığım haysiyetsiz tofaş müşürü takmış ve banada söylemedi : ) ...

acayüp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cawa
    Eger gercekten conta degistiyse ve sorun devam ediyorsa , ust kapakta egilme yada su pompasi kecesinde bozulma olabilir.
    Ayrica motor bir kere su aldimi komple sokup temizleyip kurutmadikca uzun sure motorun icini o sudan arindirmak mumkun olmayabiliyor. 8-10 yagdan sonra duzelme basliyor bazen .
    otopsici bunu beğendi.

Bulent78 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB 600f Hornet
    Bu mevzulardan anlamam ama er5 lerde benzin musluğunu pri konumunda unutursan benzin sürekli açık mı kalıyordu ne, hava filtresine ve motor yağına kadar gidiyordu sanırsam, er5 sahibi olarak daha iyi bilirsiniz sanırım, öyle bir problem olabilir mi belki ?
    ANGARAJ
    Whatever it is, it's better in the wind.
    Only a biker knows why a dog sticks his head out of a car window.

Motosikleti
    Artık Yok ama Olacak ...
    Alıntı acayüp adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Eger gercekten conta degistiyse ve sorun devam ediyorsa , ust kapakta egilme yada su pompasi kecesinde bozulma olabilir.
    Ayrica motor bir kere su aldimi komple sokup temizleyip kurutmadikca uzun sure motorun icini o sudan arindirmak mumkun olmayabiliyor. 8-10 yagdan sonra duzelme basliyor bazen .
    Arkadaşlar "conta yakmışsındır" dediği için "yakmışsa benden önceki arkadaş yakmıştır" dedim. Yani öncesinde conta değişti mi değişmedi mi bilmiyorum. Ama o değişmesi gereken conta bana patladı sanırım : ).

Alıntı Bulent78 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu mevzulardan anlamam ama er5 lerde benzin musluğunu pri konumunda unutursan benzin sürekli açık mı kalıyordu ne, hava filtresine ve motor yağına kadar gidiyordu sanırsam, er5 sahibi olarak daha iyi bilirsiniz sanırım, öyle bir problem olabilir mi belki ?
    Yok ben ya depoda ya rezervede kullanıyorum o ortada duran kısmı kullanmadım şimdiye kadar. Zaten motor 1 haftadır bende.

Ayrıca bu motor zaten zorlanamaz 6. viteste 150 anca gidiyor, tabii redline da uzun bir süre giderseniz gidiyor. Zaten bir anormallik mevcut. Daha önce sürdüğüm Er-5 ler hiç zorlanmadan 120-130 gidiyordu ama benimkinin canı çıkıyor 120-130 giderken.

Devir göstergesinde de bir arıza var, değiştireyim komple dedim tamirci "orjinali 2-3.000 tL" dedi vazgeçtim. Acaba diyorum şöyle birşey mi taksam;

http://www.sahibinden.com/ilan/vasit...92382335/detay

kullanan veya bilgisi olan var mı? ...

acayüp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cawa
    Dostum tirnagin varsa basini kasicaksin. Elin yatkinsa hic korkma biraz net ve manuel destegi ile sok bak . Ama sokmeye kolay olandan basla . Mesela once pompayi hallet . Olmadi kapagi sok otomobil rektefesi yapan biyerde kapagi baksinlar hatta sokulmusken suboplarida kontrol ettirirsin.
    Kopurmeyi yagini fazla koydugundada yapar ama rengi pek degismez ozaman . Yagi biraz alip rengine bak ilk firsatta.

Bulent78 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB 600f Hornet
    Devir göstergesini Ankarada bir arkadaşımız yurtdışından getirtmişti sanırım, ona da fahiş bir fiyat vermişlerdi, e-bay den almıştı diye hatırlıyorum yalan olmasın ama 250-300 lira değilde 300-500 dolar arası gibi bir fiyattı sanırsam.

180 e kadar çok zorlanmadan çıkması lazım, Antalya ya döndüğünüzde orda eti senin kemiği benim diyerekyen gözünüz kapalı şekilde teslim edebileceğiniz bir usta bulursanız ona bırakın bence, anladığım kadarıyla komple bir elden geçip sağlam bakım yapılması gerekiyor, bakımsız kalmış herhalde, alırken birilerine baktırmış mıydınız yoksa sadece siz mi bakmıştınız, baktırdıysanız eğer bakan kişi de anlamıyormuş demek ki. İyi usta bulmak gerçekten zor. Kolay gelsin.
    ANGARAJ
    Whatever it is, it's better in the wind.
    Only a biker knows why a dog sticks his head out of a car window.

Motosikleti
    SUZUKI GS-500 E
    Devir göstergesinde de bir arıza var, değiştireyim komple dedim tamirci "orjinali 2-3.000 tL" dedi vazgeçtim. Acaba diyorum şöyle birşey mi taksam;
    http://www.sahibinden.com/ilan/vasit...92382335/detay
    kullanan veya bilgisi olan var mı? ...
    Benim de tripmetre bozuk tako dengesiz çalışıyor vs. Ürün güzelmiş, ayrıca şöyle http://www.rialli.com/urunler/motors...kilit-sistemi/ birşeyler de var

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)