Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Devriyaj balatası yağda neden bekletilir?

Motovento
    REKLAM ALANI
    sakinseytan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Africa Twin 1000
    Slm arkadaşlar kobay xt me gecen gün bakım yapim dedim tip bir motor oldugu için 3 adet yağ filtresine sahip 2 sini söküp temizledim biraz meşakatli işlem 2.yi sökmek ama çıkan pislik çok fazlaydı sonrasında dayanamayıp kobayımın devriyaj kapagını söktüm ve devriyaj balatalarını ve sacları cıkardım durumlarına baktım ve ne hikmetse motorun yag filtrelerini temizleme egilimin burdada devam etti devriyaj balatalarını bezle iyice sildim kuruladım yerine taktım.kapagı kapattım sonra nannn dedim balataları yağlamadım unuttum neyse dedim içerde yağlanır heralde önceki yap 20-50 elf di cünkü yağ cok ısınıyo kalın özellikle alıyodum herneyse dedim manuelindeki yağdan alim 20-40 minarel castrol aldım.yağı koydum çalıştırdım bi sorun yok ertesi sabah işe gitcem bindim ana vites 1 e kü diye gecti devriyajı sıkıyom ama hala harakete meyilli motor dedim işte gene biyeri yaparken biyeri bozduk dedim boşver mağazayı acmam lazım yola cıktım 2.ye yaktım kaldım ölece 3.e gecmiyo boşa bile gecmiyo kütük gibi zar zor pedala vurarak 3 e taktım öle gittim işe allahtan torklu gidio alet ama zorladım eve dönerkende böle 1-2 ile gidiyorum kanı gibi scuterler gecio o derece ben neyi yanlış yaptım?bu motora ben yagı boşunamı koydum içerde yağ dolaşmıyor mu?4 gündür yatıyo motor yarın elime alcam kobayı ama sebebini tam olarak bilmeden davranmak istemiyorum bi fikri tecrübesi olan varmıdır?
    Motosiklet mucidi

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    draggy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dragstar 650
    yayları tam sıkamamışsın..
    İkinci el Dragstar alacaksanız bknz: http://www.motosiklet.net/forum/motosiklet-modelleri/44545-yamaha-dragstar-xvs-650-kullanicilari-bilgi-paylasim-basligi-12.html#post2100035

Motosikleti
    Africa Twin 1000
    Alıntı draggy adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yayları tam sıkamamışsın..
    yayları sıktım:S sıkmamam mümkün deil devriyaj kacırmazmıydı sıkmasam?benimki tam tersi bırakmıyo vitesler geçmiyo yayla ne alaka anlıyamadım :S
    Motosiklet mucidi

delileoo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    öncelikle söktüğün şekilde taktığından emin misin insanlık hali dalgınlıkla bi eksik yapmış olabilir misin? eğer doğru taktıysan yayları çok sıkmışsındır, tatlı sert sıkman lazım idi ve manetten tekrar ayarlamak..ıslak debriyajlar yağda yumuşarlar ve birbirlerine tutunmaları daha kolaylasir,yeni balatalar sertleşme yapmasın,hemen sıyırmasın diye yağda yumuşatıp takılır..

Motosikleti
    Africa Twin 1000
    Alıntı delileoo adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    öncelikle söktüğün şekilde taktığından emin misin insanlık hali dalgınlıkla bi eksik yapmış olabilir misin? eğer doğru taktıysan yayları çok sıkmışsındır, tatlı sert sıkman lazım idi ve manetten tekrar ayarlamak..ıslak debriyajlar yağda yumuşarlar ve birbirlerine tutunmaları daha kolaylasir,yeni balatalar sertleşme yapmasın,hemen sıyırmasın diye yağda yumuşatıp takılır..
    yarın söküp bakmak en iyisi dedigin gibi olabilir.yanlız 2 tane devriyaj balatası dierlerine göre ince bunlar en sonamı takılıyo? söktügümde sıralamaya bakmadım ve o 2 sini sona taktım
    Motosiklet mucidi

acayüp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cawa
    Balata yağı bir kere emdimi onu bezle felan emizlemen mümkün değil. Bu yüzden debriyaj sıkıntın balataları silmenle alakası yok. Yağdan dolayı olabilir. Teli ayarlaman gerekebilir vs. Fakat silmiş olmanla pek alakası yok.
    Ucuz motor olmaz , Sorunlu motor olur.

tam emin olmamakla beraber sona takılıp takılmadığını bilmiyorum

acayüp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cawa
    Normal şartlarda kalından inceye doğru takılır. İnceler en dışta kalır.Modele özel bir durum yoksa genelde böyledir.
    Ucuz motor olmaz , Sorunlu motor olur.

Okan Sinan Ocan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW K1200GT (Helga) BMW S1000XR M Sport
    Sevgili Kardeşim,

Debriyaj manetini kontrol et , debriyaj sistemi açaılıp kapatıldıktan kısa süre sonra boşluk yapıp ayar isteyecektir. Debriyaj sistemini sökümünde çıkarttığın sıra ile geri takmalısın eğer bunu yapmadıysanda sıkıntı olmuş olabilir.

Sevgiler
    DAHA GİDİLECEK ÇOK YOL ,ÖĞRENECEK ÇOK ŞEY VAR

ozgurakman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    FZ6 Fazer 98Hp (isviçre çakısı)
    Alıntı acayüp adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Normal şartlarda kalından inceye doğru takılır. İnceler en dışta kalır.Modele özel bir durum yoksa genelde böyledir.
    aşınma sırası dıştan içeri doğru o zaman, düşününce her plaka eşit basmıyor?? cahilliğime verin ama neden acaba
    "DoksanSekiz Beygir." Herkes hakettiği gibi yaşar.

balataların hepsi aynı kalınlıkta olur benim bildiğim yani otomobilde de öyle motorda da öyle değil mi?

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:31 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:23 ----------

bu balatanın doğru dizilişi aşağıdadır hocam..buna göre dizersin artık

Mengu16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj 200NS, Mondial 210MX
    Ben bir kere debriyaj değişimi yaptım, yağda da bekletmedim kuru kuru taktım balataları. Debriyaj kapağını araya contasını koyup sıktım motora yağı koydum çalıştırdım ısıttım debriyaj kolunu çektim bıraktım yağlansın diye sonra vitese attım bi sorun yoktu. Motor basit bi motor 2 balata 3 saclı basit bir debriyajı var ama mantık aynıdır ıslak debriyajlı her motorda bence.

draggy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dragstar 650
    Alıntı sakinseytan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yayları sıktım:S sıkmamam mümkün deil devriyaj kacırmazmıydı sıkmasam?benimki tam tersi bırakmıyo vitesler geçmiyo yayla ne alaka anlıyamadım :S
    Kavrama yapmıyor ve hangi vitesteysen onda kalıyor. Bunun sebebi balata ve sacın incelmesi yada yayların tam sıkılamamasıdır.
    İkinci el Dragstar alacaksanız bknz: http://www.motosiklet.net/forum/motosiklet-modelleri/44545-yamaha-dragstar-xvs-650-kullanicilari-bilgi-paylasim-basligi-12.html#post2100035

taglis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Simson + Boxer + CB250R
    Debriyaj ayarı yapılmalı...
    Kartallar yalnız uçar...

Motosikleti
    Africa Twin 1000
    arkadaşlar saolun bugün işten gelince hemen motorun yan kapagını söktüm ve kapagı sökünce viteslerin gectigini gördüm ve sorunun kapaktan kaynaklandıgını anladım.
    sorun yağ ile hiçbi alakası yok ve devriyaj balatalarıylada aynı şekilde.
    vites kolunun karşılıgında V şeklinde bir parca var içerde bu parcayı kapaktaki çıkıntı milimetrik olarak sıkıştırıyo o kadar milimetrikki conta yerine sıvı conta sürdügüm için kasmış ve kol sıkışmış.
    kullandıgın sıvı conta kaliteli ve devriyaj kapagında yüksek basınc olmadıgı için ve sabırsız oldugum için conta kullanmadım bu kadar milimetrik olucagı aklıma gelmezdi.
    o cıkıntıyı eye ile cok az zımparaladım ve sorun cözüldü yarın yagı koyum denicem.

herşey tecrübe kazandırıyo her yanlış birşeyler ögretiyo lakin cözemedigim bişiler var.
    7 tane balata 6 tane sac var 5 balata kalın 2si ince 1 tane ince en sona takılıyo ama ötekini cözemedim incenin tekini cıkarıp yerine kalın taktım.dizilişine manuelden baktım ince balatayı sonda gösteriyo.mantıgı cözemedim neden hepsi kalın deilde 2 si ince?
    başına bu tarz sorun gelen olabilir bilsin ki balatayı hiç takmasanda vitesin geçmesi lazım ayar vs deildi sorun ufak bi kasıntıymış ilginiz için saolun.
    Motosiklet mucidi

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)