Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Scooterların kanayan yarası arka fren kaliper lastiği

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    SYM GTS 250İ evo

Arkadaşlar scooterların bitmek bilmeyen zırıltı sesinin kaynaklarından biri arka kaliperin titreşimiyle oluşan zırıltıdır.

Sebebi: Dandik fren kaliperi lastiği uzun süre yüksek ısıya maruz kaldığında gevrekleşir formunu kaybeder yumuşaklaşır fazlasıyla esner. Bu hale gelen lastik titreşimleri ememez. Özellikle motora gaz verdiğinizde kaliper titrer ve zırıltıya benzer bir ses çıkarır.

Uzun süre yüksek devirlerde motor kullandığınızda egzoszunuz kalipere çok yakın ise kaliperi muhakkak ısıtacak ve lastiğin ömrünü azaltacaktır. Bir diğer etken ise uzun süreli arka freni kullanıp diskin ve kaliperin ısınmasını sağlayarak bu lastiğin ömrünü kısaltırız.

Eğer fren kaliperini elinizle tutup salladığınızda tık tık diye ses çıkarıp bir miktar oynayıp balatalar diske çarpıyorsa büyük ihtimal sizin fren lastiğinizde aynı durumdadır. Emin olmak için hem ön hem arka kaliperinizi tutup elle sağlayın genelde ön fren kaliper lastiği sağlam kalır ve ön kaliper çok az titrer.

Sorunu gidermek için yeni fren lastiği almanız gereklidir fakat hiçbir serviste bu lastik tek olarak sıfır bulunmaz. Satanlarda ya pert motorlardan söküyodur. ya da kaliper takımlarını bozup üstünden alıyordur. İşin en sinir bozucu yanı yeni aldığınız lastikte kısa sürede deforme olacak olmasıdır. Onun yerine kauçuk bir hortum kesip lastik niyetine kullanılmak istensede pek verimli olunmamaktadır. Aynı sorunları bende yaşıyorum henüz bir çare bulabilmiş değilim.

Arkadaşlardan tatmin edici cevaplar ve kaliteli fren kaliper lastiği temin edebileceğim bi yer önermelerini bekliyorum.Çünkü servislerin moton cevaplarından ilgilenmek istemeyişlerinden bıkmış durumdayım. Bi kere "hiç uğraşamam onla şimdi sür böyle" cevabını bile aldım. Çoğu sürücü bu sese aldırmıyor. Daha sıfır aldığım motor 750 km ye gelince sesinin değiştiğini anlamış servise söylemiştim bulamamışlardı normal bunun sesinde bişi yok çin malı doğal gibi saçma şeyler dediler.2000km bakımında bariz titriyordu anladılar geçiştirdiler.Sözde 15 markanın yetkili servisi(mondial dahil) olan servis sırf mondial diye ilgilenmek bile istemedi.

Konudan ayrı olarak;
    Ayrıca bir kaç sorun daha anlatmak istiyorum şuan 3300km ye geldim son 300km de öntekerin miline bağlı olan kilometre saatinin sargısı ses yapıyor. Usta değişmesi lazım dedi garantiye girmiyormuş. Artçının açılır ayaklığının yayı kırıldı. Yay tek satılmadığı için garantiyden komple ayaklık istenmesini talep ettim. Servis ruhsat fotokopisini aldı. İlettimi onu bile bilmiyorum. Vermediler diye geçiştirdi. Kendini bilmez insanlarla uğraşmaktan sıkıldım. Kilometre saatinin sargısı garantiden değişmiyormu dediğimde " Parayı verirsen garantiden değişir 20 lira" diyen bi zihniyet muhattap olmak ta ayrı bir zevk benim için.

Kendi yolumu baştan izleseydim şuan daha karlıydım. 500km ve 2000km bakımlarına 40tl ve 50tl verdim sadece ve sadece motor yağını değiştirdiler. Hatta neden 50tl bişi yapmadınızki yağ değişiminden farklı dedim. aldıkları yağ en pahalı satan yerdeki fiyatı 18 lira zaten bende değiştirirdim üstüne yağ katkısı bile alcak para bile kalırdı. Garantisi bozulmasın diye servise gidiyorum. Böyle garantinin canı cehenneme yarın mondial müşteri hizmetlerini arayıp ayaklık için talepte bulunup bulunulmadığını km saatinin sargısının garanti kapsamında olup olmadığını sorcam olumsuz bir yanıt alırsam önüne gelen her markanın yetkisini alan servislerin ve kendini bilmez salak ustalarında ve markanında canı cehenneme ben garajımda on kat daha iyi tamir bakım yaparım hemde yarı fiyatına.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    babaduru - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yılların Eskitemediği Peugeot 103-CBR 250 R(2011)
    Bi abimiz çinli motosiklet şans işi derdi aynen öle galiba bazıları motorundan çok memnun ses soluk yok diyor bazılarıda hergün arıza veriyor diyor.Sorununuza bi çözüm bulunacaktır MT de büyük üstadlar var.

maxi97 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '12 SYM GTS 250i '10 YBR125City, '10 Mondial 150ZC
    Belki de sizin parçaları servis alıyordur...

Mondial 150 zcmde de aynı sorun vardı. Ben kabullenmiştim. O sorunun cidden çözümü yok. 15500 km kullandığım motorun tek çözemediğim sikintisiydi.

Emodog - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SUZUKİ DL-1000 V-STROM
    bu lanet sorun bendede var.Dip gaz kalkışta 30 a kadar sonra 80 den sonra başlıyor. Aslında aklıma şimdi o-ring geldi oraya o-ring sıkıştırma ihtimali yokmu.Sabah ineyim bakayım motora gideyim dükkana salı günü o-ring alıp deniyeyim olursa haber veririm.
    Sür gari

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Bu soruna bizim usta tornada bi işlem yaparak çözüm bulmuştu.
    Frene basınca çıkan "tak tak" sesi tamamen düzelmişti.
    Üstüne 15,000 km yol yapmıştım hatta.
    Ama ne işlem yaptı bilmiyorum

Emodog - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SUZUKİ DL-1000 V-STROM
    Alıntı Uğur Ak adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    arka frenin fotoğrafını çekip koyabilirmisiniz belki ozaman karşılaştırma yapıp ne yaptığını anlıyabiliriz.(tabi size zahmet olmaz ise)
    Sür gari

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Alıntı Emodog adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    arka frenin fotoğrafını çekip koyabilirmisiniz belki ozaman karşılaştırma yapıp ne yaptığını anlıyabiliriz.(tabi size zahmet olmaz ise)
    Malesef sattım scooterı 1 bucuka ay once
    Ama ne işlem yapıldığını tam öğrenebilirsem yazarım topiğe,20 liraya tamamen hallolan bi işlemdi.

Motosikleti
    SYM GTS 250İ evo
    Bahsettiğim lastiğin tekrar gevrekleşip esnemeyceğini bilsem gidip kaliper takımını komple alcam önemli değil yada motor hurdalığına gidip beş on tane o lastikten çıkma alıp ömrü bittikçe ben takıcam. Pansuman çözümler yerine gerçekten sorunu kökten çözebilcek bişi bulsak herkese tavsiye edicem hala arıyorum.

Mikuni - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda pcx125
    honda spacy 40 bin km. Kullandım. Böyle bir ses duymadım.

Motosikleti
    SYM GTS 250İ evo
    Alıntı Mikuni adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    honda spacy 40 bin km. Kullandım. Böyle bir ses duymadım.
    Honda Spacylerde arka fren kampana sanırsam o yüzden olabilirmi?
    Başlıkta arka fren kaliper lastiği diye belirttim. Genelde bu lastikler egzos sıcaklığından ve uzun süre diskin ısınmasından kavruluyor

Motosikleti
    SYM GTS 250İ evo
    Alıntı Uğur Ak adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Uğur'la birlikte en sonunda bahsi geçen ustaya götürüp yaptırdık sorun çözüldü artık ses gelmiyor. Tornaya götürüp bişi yaptı ama bilmiyorum üstünede tekrar yeni lastik taktı güzel oldu.
    Dandik motor yoktur. Bakımsız motor vardır.

Sorunu yaratan parça grafik'te belli olmuyor.Detaylı bir fotograf eklersen yardımcı olmak kolaylasacaktır

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Alıntı Ezer adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Uğur'la birlikte en sonunda bahsi geçen ustaya götürüp yaptırdık sorun çözüldü artık ses gelmiyor. Tornaya götürüp bişi yaptı ama bilmiyorum üstünede tekrar yeni lastik taktı güzel oldu.
    Mert sorunun çözüldüğüne çok sevindim. Çin malı scooterlarda gerçekten can sıkıcı bir problem bu.

Sürekli zırıltı,frene basma esnasındaki saçma sapan sesler gerçekten insanın canını sıkıyor. Şu tornada yaptırdığı işlemi özellikle soracagım ustaya,kökten çözüm

Motosikleti
    Kawasaki VN 800
    bu dedıgın parca rekor vidasına alt ve uste gecırılıp rekordan yag sızdırmasını engelleyen oringli sekman değilmi

Motosikleti
    SYM GTS 250İ evo
    Sadece naylon yada kauçuk gibi bir lastik yumuşak bişi kalem kalınlığında 4cm uzunluğunda falan. kaliperin üstündeki pimlere geçiriliyor.

Motosikleti
    Kawasaki VN 800
    dostum onu bulman ımknasız gıbı bırsey butun kaucuk conta sanayısını gezmen gerekır bence en fazla 100 tl ye sıfırını al
    şimdi manuele baktım zor bır parca
    TÜRK CHOPPER TÜRKİYE ESKİŞEHİR İL TEŞKİLATI - O ERRORDU DİSİPLİN OLDU

kaliper contasi veya takozuydu galiba adi. isteyene 10 TL ye temin edebilirim kargo haric

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)