Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

İngilizce Bilen Arkadaşlarımız FI Code Dökümanı ?

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Kawa ZX636
    Üstadlar servis kitapçığını yükledim.Aşağıya tıklayarak indirebilirsiniz.

http://s3.dosya.tc/server5/IcAuXL/ZX636-B1_B2.pdf.html

@Shrieker hocam adamın bahsettiği 68 nolu kablo bizde yok sanırım o başka model.Çünkü bizde Ecu'da 65e kadar giriş yeri yok 52de son buluyor.Bobine ceyran taşıyan başka bir kablo olabilirmiki , 39 numaraları giriş bobine elektrik taşımıyormu ? Pazar günü aksilik olmassa bunların hepsini kontrol edecem.Sorunun çözümüne yaklaştımmı bilemiyorum ama 3 aydır gönül rahatlıyla uyuyamıyorum hep aklımda bu problem.Hayırlısıyla çözeriz inşallah.

@Slayer üstad sendende Allah razı olsun ilgilenmeseydiniz hiç yol alamayacaktım.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Hyosung GV 250
    Alıntı sysroot adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Soketi, kablo takip etmeyi falan boş verip ECU'nun 39 no'lu çıkışındaki siyah kabloyu ek yapılabilecek kadar bırakıp (3-5 cm) kes, aynı şeyi 1 numaralı bobine de uygula, yani bobine giren siyah kabloyu ek yapılacak kadar bırakıp kes. Bu iki uca yeni bir kablo çekip bağla. Böylece hem kabloyu yenileyip kablodaki bir olası hasar yüzünden sorun çıkıyorsa bundan kurtulmuş olacaksın, hem de aradaki sokette bir sorun varsa bundan kurtulmuş olacaksın. Nasıl olsa yeni kablo seti sipariş verdin diye kes-ekle dedim ama istersen bir deneme için kabloyu kesip biçmek yerine, mevcut kablonun ucunu soketten çıkarıp, yeni kabloyu bu uca bağlayıp tekrar sokete takarak mevcut elektrik tesisatına zarar vermeden de deneme yapabilirsin. Yani soketteki bir kablo girmesi gereken slota eski ve yeni olmak üzere 2 kablo bağlamış olacaksın. Hangi yolu kullandığın fark etmez, eğer tesisatta bir sorun varsa ve bağlantıları düzgün yaparsan bu şekilde sorunu aşabilirsin.

Jubaa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    sysroot mesajlarini daha yeni gordum kusuruma bakma vizeler basladi hayattan koptum.

Ben elektrikten cok anlamam, ama sorunun nerde oldugunu asagi yukari bulmussunuz zaten.

Tavsiyem bobinden beyine gelen butun kablolarin resistans ve voltajlarini kontrol etmen.
    Eger kitapcikta verilen degerler ile tutmuyorsa kablolari yeniden dose ve bi daha dene.
    Eger yine tutmazsa idareten saglam bi beyin bul ve dene.
    Tutarsa beyin alman gerek demek yok tutmazsa sikinti baska yerde demektir.
    Bunlari bi dene bakalim.
    We are many...

Motosikleti
    Kawa ZX636

@Shrieker hocam adamın bahsettiği 68 nolu kablo bizde yok sanırım o başka model.Çünkü bizde Ecu'da 65e kadar giriş yeri yok 52de son buluyor.Bobine ceyran taşıyan başka bir kablo olabilirmiki , 39 numaraları giriş bobine elektrik taşımıyormu ? Pazar günü aksilik olmassa bunların hepsini kontrol edecem.Sorunun çözümüne yaklaştımmı bilemiyorum ama 3 aydır gönül rahatlıyla uyuyamıyorum hep aklımda bu problem.Hayırlısıyla çözeriz inşallah.

@Slayer üstad sendende Allah razı olsun ilgilenmeseydiniz hiç yol alamayacaktım.
    Üstad sen diyorsunki bobine gelen kabloyla , 39 numaralı ecu çıkışına denk gelen kabloyu direk yeni bir kabloyla birleştir hem aradaki soketlerde devreden çıkar bide onlarla uğraşmassın diyorsun
    Tamamda , dediğin gibi ecuda 39 numaradan 1 tane kablo çıkıyor , fakat bobine gelen sokette iki ince kablo var .. Nasıl olacak ?

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:20 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:17 ----------

Alıntı Jubaa adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sysroot mesajlarini daha yeni gordum kusuruma bakma vizeler basladi hayattan koptum.

Ben elektrikten cok anlamam, ama sorunun nerde oldugunu asagi yukari bulmussunuz zaten.

Tavsiyem bobinden beyine gelen butun kablolarin resistans ve voltajlarini kontrol etmen.
    Eger kitapcikta verilen degerler ile tutmuyorsa kablolari yeniden dose ve bi daha dene.
    Eger yine tutmazsa idareten saglam bi beyin bul ve dene.
    Tutarsa beyin alman gerek demek yok tutmazsa sikinti baska yerde demektir.
    Bunlari bi dene bakalim.
    Önemli değil üstad , konu aşağılara indiği için göremessiniz diye mesajla bilgilendiriyorum.Zaten haftasonu avometreyle iyice bağlantıları kontrol edecem inşallah.Valla sorun çözümüne yaklaştıkmı bilemiyorum birde sorun buradan çıkmassa iyice yıkılacam..İdareten beyin bulmak çok zor zaten burada.İnşallah onlara kadar gerek kalmadan çözülür..

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Hyosung GV 250
    Üstad sen diyorsunki bobine gelen kabloyla , 39 numaralı ecu çıkışına denk gelen kabloyu direk yeni bir kabloyla birleştir hem aradaki soketlerde devreden çıkar bide onlarla uğraşmassın diyorsun
    Tamamda , dediğin gibi ecuda 39 numaradan 1 tane kablo çıkıyor , fakat bobine gelen sokette iki ince kablo var .. Nasıl olacak ?[
    Sanıyorum bana cevap olarak yazdın ama yanlış mesajdan alıntı yapmışsın.

Bobine 2 tane kablo geldiğini biliyorum, zaten onun için yukarıdaki mesajımda siyah olan kablo diye yazdım. 1 Numaralı bobinin beyinden sinyal aldığı kablo siyah olanı. Bir de kırmızı kablo giriyor bobine, kırmızı olan kablo tüm bobinlerde aynı zaten hepsi tek kablo yani, onuna işin yok.

Motosikleti
    Kawa ZX636
    Pardon hocam ben alıntı yapmıyim en iyisi karıştı ) Tamam üstad ben yanlış anlamışım dediğin gibi yapıcam deneyecem pazar günü :: ( Çok sağolasın tekrardan.

fz6_fazer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ybr 125 esd
    Pardon hocam ben alıntı yapmıyim en iyisi karıştı ) Tamam üstad ben yanlış anlamışım dediğin gibi yapıcam deneyecem pazar günü :: ( Çok sağolasın tekrardan.
    umarim pazar gunu problemi hallederseniz ve bizimle paylasirsiniz
    YAMAHA

Motosikleti
    Kawa ZX636
    Kesinlikle paylaşacam , en azında çözersek günün birinde aynı şey başka bir arkadaşımızın başına gelir buradaki kayıtlardan faydalanır.
    fz6_fazer bunu beğendi.

Motosikleti
    Kawa ZX636
    Evet arkadaşlar bugün denedim sonuç gene hiçbirşey değişmedi.bobinle beyin arasında iletimde bir problem yok avometre ilede test ettim.Bobine gelen siyah kabloyuda kırmızıyıda ayrı ayrı test ettim ara kablo bağladım , siyah zaten direk beyne gidiyor sorunsuz biçimde , kırmızıda diğer bobinlerin kırmızılarıyla kesişiyor ondada sıkıntı yok.Ama hiçbirşey değişmedi.Motor çalışırken 1. bobinin fişini çektim hemen yalpaladı motor yani bobinler falan çalışıyor.Bujileri önceki ustam değiştirdim düzelmedi demişti , 1 tane orjinal buji alır denerim zaten bir işe yarayacağını sanmıyorum.

Sonuç olarak bana İstanbul yolu göründü gibi.İstanbulda'da tek bildiğim yer güveneceğim GKN MOTORS var Gökhan Abinin yeri.Oda telefonda elinden geldiğince yardımcı oldu ama benim yapabileceğim birşey kalmadı.Şimdi bir sürü dert yok kasalı bi araba ayarla motoru at , yola çık , 2-3 gün işinden gücünden ol , bi ton masraf napalım katlanıcaz bunlara..

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:23 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:07 ----------

Çekebilirsem bu akşam arızanın videosunu çekicem , videoda tıkandığı yer ve ses çok çok çok rahat bir şekilde duyulabiliyor , devir saatinide çekicem o sırada tıkanmayı iyice göstericem arkadaşlar.

Motosikleti
    Kawa ZX636
    Video ekleyecem demiştim arkadaşlar dün gece çektim buyrun ;

http://www.youtube.com/watch?v=_GDPWdN381k

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Hyosung GV 250
    Video ekleyecem demiştim arkadaşlar dün gece çektim buyrun ;

http://www.youtube.com/watch?v=_GDPWdN381k
    Hatayı okuduğun yani FI lambasının yanıp söndüğü kısmın videosunu ekleyebilir misin?

Motosikleti
    Kawa ZX636
    Hocam 5 uzun bir kısa yanıyor , bundan eminim , zaten kitapçıkta 41deyok 61de yok.Onun için tekrar kabloyu akünün eksi kutbuna bağlayıp oradan motoru çalıştırıp 7500 devire getirince 51 numaralı kodu veriyor.Yani kaçırdığım bir kod olmadığına eminim yaklaşık 15 sefer denemişimdir acaba yanılıyormuyum diye.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Hyosung GV 250
    O zaman servis kılavuzu tavsiyesine uyup ECU'nun elektrik ve şase kablolarını kontrol etmekten başka seçenek kalmıyor. Bu kablolardaki bir hasarın arıza göstermesine sebep olabileceğinden bahsedilmiş. Eğer ECU'nun elektrik ve şase kabloları, arıza veren sensör ve kabloları sağlamsa sorun ECU'da denilmiş. Yani son olarak ECU'nun 26 ve 44 terminallerindeki kabloları kontrol etmekten başka seçenek yok.

Beyine (ECU) ihtiyacın olacaksa -ki olacak gibi duruyor- şurada kargo dahil 72 dolara var, bir an önce arızanın tespitini yapıp ihtiyacın varsa bunu al bence. Çünkü 120-130 doların altında pek bulunmuyor. http://www.ebay.co.uk/itm/03-04-Kawa...item35c13bfc14

Motosikleti
    Kawa ZX636
    Beyin için çok uygun fiyat gerçekten.Hocam dediğin terminallere bakayım birde birşey çıkıcakmı bakalım.
    44. Subthrottle Valve Actuator Output Signal 3
    26. Ground to ECU 'da bunlar var hocam.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Hyosung GV 250
    Beyin için çok uygun fiyat gerçekten.Hocam dediğin terminallere bakayım birde birşey çıkıcakmı bakalım.
    44. Subthrottle Valve Actuator Output Signal 3
    26. Ground to ECU 'da bunlar var hocam.
    Pardon 26 ve 43 olacaktı. Bu terminallerden çıkan kablolarda fiziksel hasar kontrolü yapabilirsin.

Motosikleti
    Kawa ZX636
    Tamamdır üstad dediğin yerlerde gerekli kontrolü yapıcam.

Shrieker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    var bi şeyler
    Videoyu izledim. Anlatmaya çalıştığınız sorun gayet net anlaşılıyor. Ama böyle birşey neden olur inan en ufak fikrim yok, mekanik bilgim çok kısıtlı, tercüme/akıl yürütmeyle yardımcı olmaya çalıştım daha çok. Slayerrr arkadaşımızın tavsiyesinden başkaca, motoru İstanbul'a getirmeden önce 1. sayfadaki dealer mode2'yi de denemen mantıklı olur diye düşünüyorum. Gerçi motor ağır ağır gaz verirken 7500 devire gelince 51. hata sinyalini veriyor demişsin, başka birşey değil gibi duruyor anlattıklarından.
    "Geçmişini hatırlamayanlar onu tekrardan yaşamaya mahkumdurlar". -Santayana

Motosikleti
    Kawa ZX636
    Dealer mode 1 ve 2 denilen şekilde çalışmıyor , hatta akümü yetersiz diye akü bile değiştim o şekilde arıza kodu alamıyorum.Ancak dediğim şekilde kod veriyor yada cihaza bağlanıcak öyle.Çözemessek mecbur İstanbul'a gidecek hocam valla.Burada halledebilseydik maddi açıdan süper olucaktıda hayırlısı bakalım.
    Konuya yazan bütün üyelere çok teşekkür ederim inşallah bi şekilde çözücez ve gene paylaşıcam buradan.

GKN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R1
    Cahilliğimi bağışla, 04 lerde exup varmı ?
    GKN MOTORS

Teo23 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    -1954 BMWr25/3-Jawa Laser 250+MZ 98 125cc+MCT 250
    Arkadaşlar gayet komplike bir konuda tartışıyorsunuz ama eğer hala ingilizce çeviri ihtiyacı varsa seve seve yaparım...
    The man who knows everything chooses to know nothing...

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)