Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

yanlış eksantrik ayarı herhalde :(

Motovento
    REKLAM ALANI
    THE İMAM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MONDİAL 150 KT
    selamün alayküm hayırlı akşamlar tüm motosiklet tutkunu dostlar....
    motorum 125 kt.150 cc kit + karbüratör var..
    uzun zamandır giremiyordum foruma (evlilik vs ) ,uzun zamandır motorumla bir problemi çözmeye çalışıyorum ...
    4 ay önce motordan hafif bir uğultu gelmeye başlamıştı (yağ eksikliğinden ) .karank bilyalarından dedi ustalar.motoru hemen parçaladım krankı elime aldım ve evet sorun sol taraftaki bilyede idi...
    bilye fiyatı 25 tl civarında idibende 60 tl'ye yeni krank aldım ve motoru topladım...
    sonuç süper 'di ses yoktu artık ama motor üst devirlere eskisi kadar rahat çıkmamaya; son viteste gazın yarıdan sonrasını çok yememeye başladı .karbüratörü ne kadar ayarlarsam ayarlayayım gaz kolunu bırakıp yeniden gaz acınca 1,2 saniye patırdıyor ondan sonra gaz yiyor (eskisi kadar rahat gaz yemiyor ama )
    + 200 km kadar bindikten sonra bdide eksantiriğin oralardan şıkırtı gelmeye başladı.hızlanma,son hız vs düştü ( gaz kolunun tamamına tepki vermiyor artık.daha önce 100'le giderken gazı açtığımda 120'ye hemen cıkıyordu,
    1 ,2 ustaya sordum şıkırtının sebebini eksantiriğin pulunu koymamammış ...
    yalnız diğer problemin kaynağı nedirki.eksantiriği tam ayarlayamadım herhalde ,buda subap zamanlamasını değiştirmiş olabilirmi acaba .
    ŞÖYLE AYARLADIM EKSANTRİĞİ;altenatörün üstündeki kapağı açtım ve subap işaretli olan yer geldiğinde eksantriği tam yukarı bakacak şekilde ayarladım ....

şimdiden teşekkürler

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Kawasaki VN 800
    cevapları bende bekliyorum

adem80 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha x-city 250
    hakikaten bu cg lerde egzantrik zinciri yok. Yerine itecekler var. Bu iteceklere hareket veren iki dişli var. Biri alltta, motor bloğunda, biri silindir bloğunda. 2 dişli. Bu dişliler motoru takarken nasıl ayarlanır? Üstlerinde işaret falan varmı? Bi bilen yazarsa seviniriz.

kardeşim alıyosunuz bu motorları ondan sonra eksantirik supap filan bitmiyo dertler cbf alın bak hiç sorun çıkıyo mu
    melih6153 bunu beğendi.

adem80 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha x-city 250
    allah için cbf de hiç sorun çıkmıyo atma niyazi, din kardeşiyiz. Mavi motor senin motor ne marka? Şunu fotosuyla bi yüklesene? Hani motorunun üstüne uzanırken.

Nejat 78 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    altta iki dişli vardır küçük sente ayarı dediğimiz ve büyük ihtimal o noktaları birbirine denk gelmeden topladın ve sente kayık büyük ihtimal kontrol et derim

fat280 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    en kısa zamanda olacak inş.
    imam abi ben cg 125 aldım honda motoru söktük geçenlerde birde ne göreyim senteyi getirdiğim halde siboplar sıkıydı neyse alternatörün orayı söktüm eksantriği söktüm ne göreyim dişliyi yanlış takmışlar biz düzelttik geri taktık şuan motorun randuma iyi eğer şüpheleniyorsan kendi motorundan sök bak derim iki dişli bir birine takılırken iki nokta bir birine gelecek şekilde takılması gerek yoksa sentesi kayar
    SALCANO WOLF125 SİYAH BENİM MAKİNE

işaret olayına girmeden, daha kabaca bir muayene yöntemi var: üst kapağı ve bujiyi sök, motoru yavaşça çevirip sibopları bindirme denen pozisyona getir. (motoru döndürürken sibopları izle, öyle bir an gelir ki her iki horoz da hafif basık kalır, buna sibop bindirmesi denir) işte tam o noktada piston en tepede olmalı, yani manyetodaki gözetleme kapağından baktığında volandaki T işareti, bloktaki çizgiyle aynı hizaya gelmiş olmalı.

THE İMAM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MONDİAL 150 KT
    teşekkür edrim
    ben ayarı T işaretine göre yapmamıştım . . .
    takarken volandaki subap işaretini bloktaki çizgiye hizaladım ve subap iteceklerini çalıştıran eksantrik dişlinin sivri yerini yukarı bakacak şekilde ayarlamıştım . . .

Motosikleti
    Kendi motorunu yapıyor :)
    Abicim, bu konuda pek bi bilgim yok ama bir çok arkadaşımda var bu durum.

Son gaz giderken gaz yemez oluyor sonra birden alıyor, bunun nedenini onlara sorduğumda eksantirik demişlerdi. Yapılacak birşey yokmuş öyle dediler.
    [B][COLOR="#000000"]Vidaları sök, parçaları temizle ve tekrar topla.[/COLOR][/B]

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)