Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Nikelaj ve kromaj hakkında bilgisi olan?

Motovento
    REKLAM ALANI
    konur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bisan RoadStar 250
    İyigünler arkadaşlar. İnternette aradım fakat doğru düzgün bir bilgiye ulaşamadım. Bu kromaj ve nikelaj'ın parça üstüne ismi geçen metalin kaplanması olduğunu biliyorum fakat hangi yüzeylere yapılır, benzerlikleri nelerdir, farkları nelerdir, özellikleri nelerdir (ısı, ultraviyole, fiziksel hasar vb.), günümüzde üç aşşağı beş yukarı maliyeti ne civardadır, vb. konularda hiçbir fikrim yok. Konuya aşina arkadaşlar bildiklerini paylaşırlarsa çok sevinirim...
    _-Konur-_

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

bildiğim kadarıyla ikisi de aynı şey. nikelaj ya da kromaj denen işlemde parça krom-nikel karışımıyla kaplanıyor. hangisi hangisi bilmiyorum ama biri kaplamaya esneklik veriyor diğeri ısıya karşı dayanıklılık kazandırıyor. sanırım nikel biraz daha sarımsı renkte. bazı başarısız uygulamalarda da parçanın rengi sarımsı oluyor. bu durum ya krom nikel oranlarının dengesizliğinden ya da kaplamanın kalınlığının yetersiz gelişinden de kaynaklanıyor olabilir. yani bir yere kaplama yaptıracaksan parçanın nerede kullanılacağını ve özellikle de kaç mikron kalınlıkta kaplama istediğini söylemen gerekiyor. yoksa adamlar oldu bittiye getiriyorlar işi, hem istediğin beyaz parlaklığı bulamıyorsun hem de dayanılsız oluyor. bu arada net bildiğim bir şey var alüminyuma uygulanmıyor. çok eskiden antika bir bisikletin alüminyum parçalarına uygulamıştık sonuç şöyle oldu, kaplama birkaç hafta içinde karardı ve adeta buharlaşıp gitti yüzeyden, siyah bir tabaka kaldı geriye. sonradan öğrendik alüminyum için polisaj denen yüzey parlatma işlemi yapılırmış.

Motosikleti
    Bisan RoadStar 250
    Ben ikisini farklı işlemler olarak biliyordum ama bayaa yanılmışım sanırım, bilgiler için teşekkürler kardeşim, daha detaylı olarak bilgisi yada bu konuda tecrubesi olan varsa lütfen paylaşsın hepimiz öğrenelim eğrisini doğrusunu
    _-Konur-_

babaçi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Comet
    nikelin ömrü daha kısadır ve sarı bronz türü kaplamadan önce parlaklık kazandırması için yapılır bir nevi astar görevi görür.krom kaplama ise otomobil ve motosiklet aksesuarlarında kullanılır daha uzun ömürlüdür üzerine başka işlem yapılmasına gerek yoktur.nikel kaplamanın üzerine vernik atılması gerekir aksi halde ömrü çok daha kısa olur.ısınan parçalara ise vernik vurulmaz.
    konur bunu beğendi.
    Ne irfandır veren ahlâka yükseklik nede vicdandır, Fazilet hissi insanlarda, Allah korkusundandır

Motosikleti
    Bisan RoadStar 250
    Yani nikelaj tek başına bir işe yaramıyor, hms e iyi tamam yani çizilen bozulan parçalar için kromaj yaptırıcaz tek başına... Herkese teşekkürler...
    _-Konur-_

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler