Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

1.5 Yıl Yatmış Motosikletin Yağ Durumu

Motovento
    REKLAM ALANI
    Süper Moderatör (BBRR) Barış Şuşut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    içten yanmalı motor dediğimiz . özellikle 4 zamanlı motorlarda yağlama karterden yapılır .. çok uzun süre yatan motorlarda gömlek ve piston uzun süre yağ görmediğinden tüm yağ kartere inmiştir ..18 ay yağ görmeyince silindir yataklarında karıncalanma dediğimiz erezyon oluşma ihtimali yüksektir. yağın çok fazla deforme olacağını zannetmiyorum .. ama motor aksamında bir sorun varmıdır orası muamma ..
    [B][COLOR="DarkOliveGreen"]"İnanç, görünmeyene inanmaktır. Görünmeyene inanırsanız kimsenin göremediğini görürsünüz"[/COLOR][/B] [B]A. Şerif İZGÖREN[/B]

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Okan Sinan Ocan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW K1200GT (Helga) BMW S1000XR M Sport
    Alıntı Barış Şuşut adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    içten yanmalı motor dediğimiz . özellikle 4 zamanlı motorlarda yağlama karterden yapılır .. çok uzun süre yatan motorlarda gömlek ve piston uzun süre yağ görmediğinden tüm yağ kartere inmiştir ..18 ay yağ görmeyince silindir yataklarında karıncalanma dediğimiz erezyon oluşma ihtimali yüksektir. yağın çok fazla deforme olacağını zannetmiyorum .. ama motor aksamında bir sorun varmıdır orası muamma ..
    Boxer bir motordan bahsettiğimizin farkındasınız değilmi sevgili Barış

Sevgilerimle
    DAHA GİDİLECEK ÇOK YOL ,ÖĞRENECEK ÇOK ŞEY VAR

raven71 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    honda xl 200
    hiç bir şey olmaz benzini değiştir bir müddet çalıştır ve bin istediğin yere git. motorlar çok az yağla bile çalışabilirler. yağ sadece motorun ömrünü uzatmak ve rahat çalışması içindir. öyele bir kaç km eski yağla ya da az yağ ile hiç bir şey olmaz. hatta hiç yağ koymadan bile çalışır.
    mterayes26 bunu beğendi.

Soykan67 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1100GS
    Ben cevabımı aldım herkese çok teşekkür ederim Bu arada boxer motorlar bu kadar övüldüğüne göre doğru karar vermişim motosiklet seçiminde

Bu arada motor R1100 GS 96 model 99 çıkışlı 106.000 km
    ANGARAJ

GaCCaLL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 1190-DR 350-Joyride 200-BMW R26-Jawa 250
    fiyatını da yazsaydında tam olsaydı
    Birde 1100gs hakkındaki genel düşünceler nedir burda bilenlere bir soralım hazır yeri gelmişken..
    ANGARAJ

Motosikleti
    BMW R1100GS
    Alıntı GaCCaLL adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Birde 1100gs hakkındaki genel düşünceler nedir burda bilenlere bir soralım hazır yeri gelmişken..
    Son bir aydır sormadığım insan kalmadı.Birkaç forumda bazı insanları darladım bayağı sorularımla
    ANGARAJ

Ben 16 sene yatmış boxer motoru 6 dakika uğraştıktan sonra çalıştırdım ve de sorunsuz...
    Orijinal yağıyla...
    http://www.youtube.com/watch?v=mf8pU6WXQ3I
    http://www.youtube.com/watch?v=qFIGH...feature=relmfu

Motosikleti
    Alıntı Soykan67 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Son bir aydır sormadığım insan kalmadı.Birkaç forumda bazı insanları darladım bayağı sorularımla
    iyide buraya bişi yazmamışın?
    ANGARAJ

Syanur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DR-Zurna 400
    Hakkat, fiyat önemli ama değil mi ...

Bence Oocan abi senin merakını biraz da olsa giderir gibime geliyor. Benim tek bildiğim motorun iri kalıplı bir boksör olduğu, önüne geleni devirdiği...X...
    #sürenadam

Motosikleti
    BMW F 750 GS
    1.5 sene yatmış motoru çalıştırırsanız tabi ki birşey olmaz ama o yağı da 1500 km'lik yağmış gibi kullanamazsınız. Çalıştırın, sonra götürüp yağını değiştirin. İnsanın içine sinmez zaten...

Motosikleti
    Apache Rtr+Jl125C
    Alıntı Samet Ağır adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    okan abiye bu itham hiç yakışmadı...adamın motosiklet konusunda nerelerde olduğunu bilmediğiniz için bunu yazdığınız belli..asıl yukarıda o motoru 2 zamanlı yapan benzine yağ karıştıran arkadaşa müdahale edin bi zahmet...
    şu ana kadar sana saygı duyardım biliyor musun samet abi, halada duyarım.
    motosikelte lpg taktırmak adlı konuyu aratır mısın bu forumda rica etsem, aynı konuda ebu_adfal benzeri bir isimli üye bmw motosikletine lpg takmıştı. yağlamayı nasıl yapıyorsunuz dediğimde 52 modelde karıştırılarak yapılıyor ama bu modelde yağ pompası var demişti oradan aklımda kalmış. yine de ekledim "yanlış hatırlamıyorsam" diye.
    ve en altına da yazdım; 4 zamanlı bir model ise ilk önce benzin ve benzin hortumu, ( sağlıklı çalışabilmesi için toz kaplamış olan ) hava filtresi ( tozunu almak yada değiştirmeyi kastettim).daha sonradan madem bu kadar kafasına takmış soykan, alsın eline uygun anahtarı açsın tıpayı eski yağ aksın taksın tıpayı yeni yağı doldursun motora. 5 dk içinde halleder.

ve yazdığım yazıda yanlış herhangi birşey olduğunu düşünmüyorum, bu güne kadar bilgim olmayan konulara yorum yapmadım yanlış yazdığımda doğrusunu öğrenerek konuyu açan arkadaştan özür dilediğimi de bilirim, sana karşı bir saygısızlık yaptığımı da hatırlamıyorum. değil sana başka birine de saygısızlık yapmadım ve elimden geleni yaptım yapıyorum.
    soruyorum sana ne diye sataşıyorsun ?
    belki bu sitedeki en büyük saygısızlığım bu olacak ama varsın olsun. "üslubun yaşına yakışmıyor ! ...

Motosikleti
    BMW R1100GS
    iyide buraya bişi yazmamışın?
    Aslında yazdım ama pek ilgilenmediler konuyla, yok oldu gitti Bende enduro sitelerinde felan sordum soruşturdum.Buradan Savaş Abi sağolsun çok yardımda bulundu.Genelde olumlu fikirler vardı ama bir kararsızlık içerisindeydim, geçen Ankara'daki R1100GS'ye bakmaya gittim üstüne oturdum, inceledim fikirlerim kesinleşti.

Hakkat, fiyat önemli ama değil mi ...

Bence Oocan abi senin merakını biraz da olsa giderir gibime geliyor. Benim tek bildiğim motorun iri kalıplı bir boksör olduğu, önüne geleni devirdiği...
    Nedense bana iri yarı gelmedi, üstüne oturduğumda ise hiç ağırlığını hissetmedim. Sanırsınız 250 kiloluk makine değil.Rahatlığına zaten diyecek birşey bulamıyorum

Ben 16 sene yatmış boxer motoru 6 dakika uğraştıktan sonra çalıştırdım ve de sorunsuz...
    Orijinal yağıyla...
    Boxer motorların nimeti sanırsam, 16 sene az değil.Ama ben işimi genede sağlama alacağım.

Bu arada motosiklet bu:

Adamla anlaştım ama kesin değil tabi.
    ANGARAJ

Syanur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DR-Zurna 400
    İnadına fiyat yazmıyon yani...
    #sürenadam

Motosikleti
    Alıntı Soykan67 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Aslında yazdım ama pek ilgilenmediler konuyla, yok oldu gitti Bende enduro sitelerinde felan sordum soruşturdum.Buradan Savaş Abi sağolsun çok yardımda bulundu.Genelde olumlu fikirler vardı ama bir kararsızlık içerisindeydim, geçen Ankara'daki R1100GS'ye bakmaya gittim üstüne oturdum, inceledim fikirlerim kesinleşti.

Nedense bana iri yarı gelmedi, üstüne oturduğumda ise hiç ağırlığını hissetmedim. Sanırsınız 250 kiloluk makine değil.Rahatlığına zaten diyecek birşey bulamıyorum

Boxer motorların nimeti sanırsam, 16 sene az değil.Ama ben işimi genede sağlama alacağım.

Bu arada motosiklet bu:

http://img717.imageshack.us/img717/765/hghgc.jpg

Adamla anlaştım ama kesin değil tabi.
    Buraya bişey yazmamışın dediğim açtığın konudan farklı olarak bu topik altında bu motor ile sorduğum sorulara cevap bulamadım senden onu kasdetmiştim,
    Motora gelince Full kaplama olması hoş fakat akla farklı soru işaretleri getiriyor kanımca,
    Ayrıca 1100 serisinde hiç görmediğim bi ön amortisör kavallarına sahip bu hakkaten çok garip geldi bana zira 1100lerde ADV falanda yok..

Hani konuyu biraz irdelememin sebebi bende cuma günü bi 1100gs bakmaya gidiyorum bi problem olmazsa ve şu ana kadar çok aman aman detaylı bi şekide hani içime sinecek tarzda bir araştırma yapamamış olmamdan kaynaklı çünki hiç vaktim yok oturup araştırmaya bu ara öyle yoğunumki anlatamam! Bu cihazı birebir kullanan eli anahtar tutan bir ile oturup sağlam bir muhabbet etmem lazım bu konuda da ankarada olan ve 1100gs kullanan bir tanıdığımın yanına uğramayı düşünüyorum en azından telefon ile konuşmayı...
    Ve bildiğim kadarıyla sen bayadır araştırıyorsun bunu birazda ısrarcı olmamdaki sebep bu.
    ANGARAJ

Motosikleti
    BMW R1100GS
    Alacağım adam polis, almadan önce araştırmasını yapmış.Mat siyaha önceki sahibi boyamış.Kazalı olma gibi bir riski var.Ön takımları iyice yoklayacağım.Anlaşılır umarım eğer kaza varsa.Kazalı olsa da sonuçta şasesi olmadığı için problem olmuyor bu motosikletlerde.

Kusura bakma tam anlamamışım.
    R1100 GS hakkında bu siteden hiçbir bilgi alamıyorsun.Sadece Savaş Abi detaylı bilgi verdi.Bayağı araştırdım istersen, araştırmalarımı paylaşabilirim.Neresine nasıl bakacağımdan tut, benzin pompası, yağ filtresi vb. parçaları borusana kazıklanmadan nasıl ucuza halledeceğine kadar bir çok şey.Motosiklete mecburen tek başıma gitmek zorundayım ve dersime çalışıyorum.

Bana genelde en doğru seçim dediler.Bende artık bu kanaatteyim.
    ANGARAJ

Motosikleti
    Bu sitede bilgi alamamanın sebebi bu motorun bu sitede kullanıcısının olmaması bu konuda sitem etmene gerek yok hiç.
    PM attım bu arada
    ANGARAJ

Samet Ağır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA YZF 1000 thunderace ,NC 750 S
    Alıntı ygk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    şu ana kadar sana saygı duyardım biliyor musun samet abi, halada duyarım.
    motosikelte lpg taktırmak adlı konuyu aratır mısın bu forumda rica etsem, aynı konuda ebu_adfal benzeri bir isimli üye bmw motosikletine lpg takmıştı. yağlamayı nasıl yapıyorsunuz dediğimde 52 modelde karıştırılarak yapılıyor ama bu modelde yağ pompası var demişti oradan aklımda kalmış. yine de ekledim "yanlış hatırlamıyorsam" diye.
    ve en altına da yazdım; 4 zamanlı bir model ise ilk önce benzin ve benzin hortumu, ( sağlıklı çalışabilmesi için toz kaplamış olan ) hava filtresi ( tozunu almak yada değiştirmeyi kastettim).daha sonradan madem bu kadar kafasına takmış soykan, alsın eline uygun anahtarı açsın tıpayı eski yağ aksın taksın tıpayı yeni yağı doldursun motora. 5 dk içinde halleder.

ve yazdığım yazıda yanlış herhangi birşey olduğunu düşünmüyorum, bu güne kadar bilgim olmayan konulara yorum yapmadım yanlış yazdığımda doğrusunu öğrenerek konuyu açan arkadaştan özür dilediğimi de bilirim, sana karşı bir saygısızlık yaptığımı da hatırlamıyorum. değil sana başka birine de saygısızlık yapmadım ve elimden geleni yaptım yapıyorum.
    soruyorum sana ne diye sataşıyorsun ?
    belki bu sitedeki en büyük saygısızlığım bu olacak ama varsın olsun. "üslubun yaşına yakışmıyor ! ...
    kardeşim benim sana sataştığımı nerden çıkardın anlamadım...Okan abi gibi bir duayeni BMW konusunda bilgisizlikle itham eden arkadaşa idi lafım...biliyorsan eğer boxer motorun 2 zamanlı olmadığını yaz ,doğrusu öğrenilsin anlamındaydı...ama sen nedense üzerine alınmışsın..hayret ettim doğrusu...
    uslubumda gayet doğal ve kırıcı olmaktan çok ama çoook öte...ama sen öyle algılamışsın yada algılamak istemişsin..ne diyelim...öyle olsun....
    Biliyorsan konuş,ibret alsınlar...
    Bilmiyorsan sus ki,seni ADAM sansınlar...

Motosikleti
    BMW R1100GS
    Bu sitede bilgi alamamanın sebebi bu motorun bu sitede kullanıcısının olmaması bu konuda sitem etmene gerek yok hiç.
    PM attım bu arada
    Sitem etmiyorum yahu O yüzden buralara sorma zahmetinde bile bulunmadım sağlıklı bilgi alamayacağım için.
    ANGARAJ

Motosikleti
    Apache Rtr+Jl125C
    Alıntı Samet Ağır adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    kardeşim benim sana sataştığımı nerden çıkardın anlamadım...Okan abi gibi bir duayeni BMW konusunda bilgisizlikle itham eden arkadaşa idi lafım...biliyorsan eğer boxer motorun 2 zamanlı olmadığını yaz ,doğrusu öğrenilsin anlamındaydı...ama sen nedense üzerine alınmışsın..hayret ettim doğrusu...
    uslubumda gayet doğal ve kırıcı olmaktan çok ama çoook öte...ama sen öyle algılamışsın yada algılamak istemişsin..ne diyelim...öyle olsun....
    bilmiyorum bu açıdan bakmadım direk bana diye düşündüm lafın, fevri bir şekilde cevap verdim. kusura bakma abi

Motosikleti
    BMW R1100GS
    Güncel

Arkadaşlar motosikleti geçen görmeye gittim.Motosiklet 1.5 yıl yatmış ama son 4 aydır hiç çalışmamış.Motosiklet 4 aydan sonra ilk benim önümde çalıştı.Akü tamamiyle ölü olduğu için kablo çektiler.Motosiklet nazlana nazlana çalıştı ama ilk seferlerde 1-2 saniye sonra stop etti.Sonraları rölantide biraz titreyerek stop etmeden çalıştı.Fakat ani gaz yüklenmelerinde yahut 3000 devirin üstüne çıkıldığında motor boğulur gibi stop ediyor ve tüm bu süreçte egzozdan yoğun beyaz duman çıkıyordu.Sormak istediğim; acaba bu durum normal mi? Bir de bazı vidalarda ve şaşi ve motor hariç birkaç yerde pas vardı.Sanırsam bu mühim değil.

Bir fikir verirseniz sevinirim.

Bir de birkaç resim çektim yakından, durumu nasıl diye.Resimler büyük olduğu için link verdim.

http://imageshack.us/photo/my-images...823143516.jpg/
    http://imageshack.us/photo/my-images...823143436.jpg/
    http://imageshack.us/photo/my-images...823143427.jpg/
    http://imageshack.us/photo/my-images...823143421.jpg/
    http://imageshack.us/photo/my-images...823143415.jpg/
    http://imageshack.us/photo/my-images...823143407.jpg/
    ANGARAJ

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)