Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Motorsiklette benzin yerine etanol kullanımı

Motovento
    REKLAM ALANI
    Teo23 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    -1954 BMWr25/3-Jawa Laser 250+MZ 98 125cc+MCT 250
    Bence petrol boru hattına dalalım... Ödediğimiz vergilerin acısını çıkaralım...

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    teknoali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tudey Gsr pcx
    hiç duymamıştım ama gayet güzel bilgiler edindim , teşekkürler
    08 Mondial 100 UKH(44.000) > 11 CBR 125R(3500) >11 CBR 125R( 24.000) >11Ninja 250R (15.000)>Spacy 110 (11.000)>XT660R(10.000)>CBR600RR(8.000)>CBR250R(5. 000)>Suzuki GSR 600(5.000) >Yamaha RS (500)>Tudey50 (2.000) >Honda PCX 125(150 KM)

Motosikleti
    Honda Click 125i 2012
    Honda Cbr125-Cbr250-PCX125-Fizy-Wave110 ile e20ye kadar kullanabilirsiniz, yani %20 oranina kadar etanol, benim click ile e20 kullaniyorum, daha once de paylasmistim belki okuyan olmustur, benzinden daha atak ve daha fazla km yapiyorum, yaklasik olarak %20de ucuza geliyor.

şaban usta - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    üç tekerli moto trıkel
    aynen katılıyorum biz bu kadar geri kalmış derken pardon istiyryrek geriletilmiş maddi açıdan 1-tl maliyeti halkına 4,50 tl satan bir başka devlet varmıki maşallah benzin istasyonları vergi dairesinden daha fazla işlevsel çalışıyor ondan sonrada türk halkı alternatif arama peşine düşüyor o olmazmı bu olmazmı olsa ne olacak onuda kısa sürede benzinle eşitliyecekler ülkemizde her türlü alternatif yakıt hammade mevcut amma bunu benim insanım kullanamıyooooor uklandırmıyorlar aga abd de bir işçi ortalama 3,000 dolar benzin litre 0,1 dolar sen esapla gerisini

Motosikleti
    Apache Rtr+Jl125C
    konuyu kimya bitirmiş ablama ve makine müh okuyan arkadaşıma sormuştum, ikiside hem fikir etanol olmaz fakat mak müh olan arkadaşım bor kullanabilirsin demişti. sıvı yağ şeklinde olanları varmış, benzine karıştırırsan ciddi anlamda tasarruf sağlarsın demişti. ne kadar doğru bilmem tabi.

ancak birşeyleri karıştırarak kullanacaksak, performans için bir depoya bir iki kapak tiner, tasarruf için gazyağı iyidir.

Alıntı kursattekin adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Honda Cbr125-Cbr250-PCX125-Fizy-Wave110 ile e20ye kadar kullanabilirsiniz, yani %20 oranina kadar etanol, benim click ile e20 kullaniyorum, daha once de paylasmistim belki okuyan olmustur, benzinden daha atak ve daha fazla km yapiyorum, yaklasik olarak %20de ucuza geliyor.
    e20 yakıtı nerden buluyorsunuz? Eğer kendiniz karıştırıyorsanız etil alkolü nerden temin ettiğinizi yazar mısınız? Eczanelerden reçetesiz alınamıyor diye biliyorum.

Alıntı ygk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    konuyu kimya bitirmiş ablama ve makine müh okuyan arkadaşıma sormuştum, ikiside hem fikir etanol olmaz fakat mak müh olan arkadaşım bor kullanabilirsin demişti. sıvı yağ şeklinde olanları varmış, benzine karıştırırsan ciddi anlamda tasarruf sağlarsın demişti. ne kadar doğru bilmem tabi.

ancak birşeyleri karıştırarak kullanacaksak, performans için bir depoya bir iki kapak tiner, tasarruf için gazyağı iyidir.
    tiner motorda yüksek hararet yapar diye biliyorum. Gaz yağı da daha kısa sürede buji değiştirmenizi gerektirebilir. Özellikle tiner konusunda dikkatli olmanızı tavsiye ederim. Eğer tiner kullanmaya devam edeceksiniz, hava soğutmasının verimli çalışması için motor kapağınızı sık sık temizleminizi öneririm.

arakadaşar, etanolun metali aşındırıcı etkisini bir kaç yerde okuduğumu size yazmıştım. Ancak benzinin de metali aşındırıcı etkisi varmış meğer. Onu da öğrendim. Hatta kışın motorsikletinizi kullanmayacaksınız deposunda benzin bırakmayın, pas yapar derler. Demek ki benzin de aşındırıyor. O halde etanolün benzinden çok fazla da bir farkı yok. Ben şimdilerde lifan 100 motosiklet alacağım. Motosikletimi kullanıp hevesimi giderdikten sonra etanol deneylerine başlamayı düşünüyorum.

Eğer etanol başarılı olursa, evde kendi etanolümü üretmeyi deneyeceğim. Evet bunlar o kadar zor işler değil. Evde etanol üretmek düdüklü tencereyle bile yapılır.

İnternette yaptığım incelemelr doğrultusunda etanolün litre fiyatı evde üretilirse 2,75 liraya filan mal olacağını tahminen hesapladım.

Motosikleti
    Honda Click 125i 2012
    e20 burada satiliyor ama evde kendiniz de yapabilirsiniz seninde belirttigin gibi, biraz ilgi ve zamanla tecrube ile cok daha ucuza mal edebilirsin, su an 40kurusa kadar maliyeti varmis, tabi bunlar milyonlarca ton ureten brezilya gibi ulkelerin maliyeti ama sende 1-1.5tlye indirebilirsin, yalniz onemli bir husus, kesinlikle karburatorlu ile kullanilmiyor, enjektorlu olmazsa motorun hic deneme. Yuzde20 de ust sinir, tabi ayarlamak zor olabilir o yuzden az olsun cok olmasin, ben artik hep e20 aliyorum, kullanilmaz, zarar verir falan diyen arkadaslar bilmedigi icin oyle dusunuyor, en basitinden bakin bir wave 110i icin yabanci sitelerdeki teknik ozelliklerine, kullandigi yakitlari, goreceksiniz.

sedat_57 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2000 ford
    yorumları okudumda yine en iyisi lpg gibi geliyor etanolun üzerinde biraz çalışmak lazımtakipçinizim..
    https://www.youtube.com/watch?v=GGatfgQkPGY

zeda3000 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB750 Cafe Racer
    Dunya icten yanmali motorlari birakmaya hazirlaniyor, bence etanol kullanmaya kafayormaktan ise elektrikli araclara kafa yormak lazim.
    [COLOR="Red"]Motorculuk saygi ve cilginligin arasindaki ince cizgide gitme beceresidir[/COLOR] Suzuki GS500 Gitti / Ducati Monster 900 Gitti / BMW F650 GS Gitti

Motosikleti
    Honda Click 125i 2012
    etanol aslinda cok kazancli, hem ciftci kazancli, hem kullanici, hem uretici, hem devlet

e20 burada satiliyor ama evde kendiniz de yapabilirsiniz seninde belirttigin gibi, biraz ilgi ve zamanla tecrube ile cok daha ucuza mal edebilirsin, su an 40kurusa kadar maliyeti varmis, tabi bunlar milyonlarca ton ureten brezilya gibi ulkelerin maliyeti ama sende 1-1.5tlye indirebilirsin, yalniz onemli bir husus, kesinlikle karburatorlu ile kullanilmiyor, enjektorlu olmazsa motorun hic deneme. Yuzde20 de ust sinir, tabi ayarlamak zor olabilir o yuzden az olsun cok olmasin, ben artik hep e20 aliyorum, kullanilmaz, zarar verir falan diyen arkadaslar bilmedigi icin oyle dusunuyor, en basitinden bakin bir wave 110i icin yabanci sitelerdeki teknik ozelliklerine, kullandigi yakitlari, goreceksiniz.
    Burada derken nerde oturuyorsunuz? Yani bu e20 bulunan şehir hangisi?

Alıntı zeda3000 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Dunya icten yanmali motorlari birakmaya hazirlaniyor, bence etanol kullanmaya kafayormaktan ise elektrikli araclara kafa yormak lazim.
    Arkadaşlar, elektrikli motorlar için fluence in sitesine girip yakıt tüketimine baktım 5 KR/km harcıyor. Çok iyi tasarruf fakat piller, belli bir km den sonra değişmeli. Onların fiyatı yazılamamış. Tahminen en az 10bin liradır. Yani yakıttan tasarruf ettiğinizde bu defa pil için harcamak durumunda kalırsınız. Pil ve akü artıkları da doğaya çok zararlıdır.

etanol aslinda cok kazancli, hem ciftci kazancli, hem kullanici, hem uretici, hem devlet
    Aslında lt maliyeti olarak devlet, 1 lt benzin ya da 1 lt motorini petrol ile daha ucuza mal edip vergilerle çok yüklü olarak gelir elde ediyor. Yani kazanç olarak petrol devlet için daha iyi. Fakat etanol ve biodizel olursa bu para olduğu gibi ülke içinde kalacağından devlet direkt olarak elde ettiği bu geliri dolaylı olarak (bu paranın iç ekonomi çarkında dönmesiyle) yine kazanabilir. Vatadaşı zenginleşen bir ülkenin devleti de zenginleşir.

Arkadaşlar diğer taraftan lütfen bakınız bana ilginç geldi:
    http://pieces-auto.shop.ebay.fr/i.ht...assifyToggle=0

ayrıca demin istanbul'da bir toptancıdan sordum metil alkolün 1 tonu 900 $ mış. yani litresini 1,65 liraya almak mümkün. :D

Motosikleti
    Honda Click 125i 2012
    ben bangkoktayim, devlet icin kazancli derken, devlet eger vatandasinin zenginliginden,refahindan da kazanc saglar, az kavga,cinayet,kamu malina zarar, yakma yikma, mutlu insan daha verimli uretir, ciftci uretir bol bol, kazanir, hersey temiz, fazla hayali ama olmasi gereken o, yoksa kazancli diye, yedi sulaleni borc icinde batirir, herseyi satar, devlet kazanir ve sonra batar, neyse dedigim gibi 1-1.5tl ben cok daha onceleri turkiyede iken arastirmistim ordan dedim zaten fiyati, gelelim kullanima, iciniz rahat olsun, enjektorlu motoru olan ufak bir aratsin google da, kullansin, ben ornek koyuyorum.

not: verdigin linkler daha once belirttigim yuzde85 etanoller icin ki nerdeyse bedavaya gelecek, lpgden ekonomik, bir de gucu, menzili artiyor, lpgde ise azaliyor.

ReiZzZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı sanalomer adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Burada derken nerde oturuyorsunuz? Yani bu e20 bulunan şehir hangisi?

Arkadaşlar, elektrikli motorlar için fluence in sitesine girip yakıt tüketimine baktım 5 KR/km harcıyor. Çok iyi tasarruf fakat piller, belli bir km den sonra değişmeli. Onların fiyatı yazılamamış. Tahminen en az 10bin liradır. Yani yakıttan tasarruf ettiğinizde bu defa pil için harcamak durumunda kalırsınız. Pil ve akü artıkları da doğaya çok zararlıdır.

Aslında lt maliyeti olarak devlet, 1 lt benzin ya da 1 lt motorini petrol ile daha ucuza mal edip vergilerle çok yüklü olarak gelir elde ediyor. Yani kazanç olarak petrol devlet için daha iyi. Fakat etanol ve biodizel olursa bu para olduğu gibi ülke içinde kalacağından devlet direkt olarak elde ettiği bu geliri dolaylı olarak (bu paranın iç ekonomi çarkında dönmesiyle) yine kazanabilir. Vatadaşı zenginleşen bir ülkenin devleti de zenginleşir.

Arkadaşlar diğer taraftan lütfen bakınız bana ilginç geldi:
    http://pieces-auto.shop.ebay.fr/i.ht...assifyToggle=0

ayrıca demin istanbul'da bir toptancıdan sordum metil alkolün 1 tonu 900 $ mış. yani litresini 1,65 liraya almak mümkün. :D
    fluence nin pilinin aylık 150 tl de kirası var o kmde 5 kuruş falan hikaye

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    Beyler parayla care bulmak kolay varsa fikri beles yakıt cinsi bulalım kolonya olmaz mı misal o da biraz Pahalı ama bakkal da var istersek daha ucuza ayarlaya biliriz bence
    hayat bir savaştır tek silahın aklın ve inancındır

http://ekonomi.haber7.com/sektorler/...cakta-basliyor

Türk etanol ü artık benzine katkı olarak kullanılacak.

satoyama - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Gilera Runner / Aprilia Sr GT200
    istersek benzin fiyatını oldukça düşürebilir ama nedense bunlara kafa yoruyoruz..
    zengin veya fakir farketmez, apaçilik ya da ezik alt kültürün, motosiklet üzerinde hiç bir izahı ve bahanesi olamaz... ) (3 litre benzin koyuyorum bir hafta geziyorum diyen adamlardan ve motorlarından uzak durun)

körfezli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mondiak ukt 125
    2014 yılından İTİBAREN YÜZDE 5 etanol zorunlu oldu akaryakıt dagıtım şirketlerinde .... geçen sene yüzde 3 koyuyorduk.. istesenizde istemesenizde etenol kullanıyorsunuz.. ilerde oran artacak nerdenmi biliyorum akaryakıt şirketinde de bakımcıyım
    Motosikletine binmek için acele et ama bindikten sonra etme

ahmetkorkmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    V-Strom
    Bende bugün konuyu baya araştırdım hatta başka bir forumda konu ile ilgili tez yazmış, uygulamalı olarak denemiş birinin paylaşımını da okudum.

Kısaca;
    9 lt benzin + 1 lt metanol en ideal karışım.

Karburatör veya enjeksiyonda fark etmiyormuş.

Dizel için oran %5

Bende o gazla metanol almaya gittim. Litresine 10 tl dediler :D :D
    Yaa bu daha ucuz değil mi? 5 lt lik olanı 40 tl, yani 8 tl ye geliyor yine pahalı.
    Çok yüksek miktarda alırsanız ucuza gelir dediler. Havamı alarak dükkandan çıktım

Kendi etanolünüzü imbik yardımıyla yapabilirsiniz

ahmetkorkmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    V-Strom
    Alıntı sanalomer adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kendi etanolünüzü imbik yardımıyla yapabilirsiniz
    Benzinle karıştırabilmek için, en az %95.5 ile %99.9 arasında bir saflığa ihtiyaç duyulmaktadır. En yaygın saflaştırma yöntemi, moleküler elek kullanarak fiziksel absorblama prosesidir.

Peki bunu evde yapabilir miyiz?

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler