Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

Zincir Yağı Seçimi...

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Fz6 Fazer
    Zincir temizlemede wd40 kullanmaya başladım, oringlere falan en az zararlı, 24saat boyunca wd40 içinde bekletilen oring sadece yüzde1 oranından daha az küçülme yapmış, elastikiyetini ve şeklini korumuş, gazyağında bekletilen oring yüzde11 oranında büyüme yapmış, yüzeyinde değişim meydana gelmiş.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    !Lk£® - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YZF R25
    benim jantlar turuncu, hafif bi sıçrama mahvediyor etrafı.castrol un yağı ağırmıdır veya nasıl bi yağ önerirsiniz minimum sıçrama açısından.
    her yağlama sonrası moralim bozuluyo jantları öyle görünce
    Mondial 151RS ( 2009-2010) = 7.500Km
    Honda CBR 125R (2011,2016) = 27.000Km
    Yamaya YZF R25(2016, ∞) = 5550Km

ethemm76 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yuki Snoopy 80cc.
    4 ayrı marka zincir yağı kullandım şimdiye kadar, würth ve Förch bir numara kalite yağlar. Castrol ve Valvoline ise lanet kalitesiz yağlar bilginize

Motosikleti
    Fz6 Fazer
    Alıntı Grado adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Zincir temizlemede wd40 kullanmaya başladım, oringlere falan en az zararlı, 24saat boyunca wd40 içinde bekletilen oring sadece yüzde1 oranından daha az küçülme yapmış, elastikiyetini ve şeklini korumuş, gazyağında bekletilen oring yüzde11 oranında büyüme yapmış, yüzeyinde değişim meydana gelmiş.
    Burayı okuduktan sonra tekrar araştırayım dedim ve bu testi yapan kişi
    http://www.advrider.com/forums/showthread.php?t=350310
    tekrar testi yapmış,

15 gün boyunca bekletmiş ve gazyağı elastikiyetin yüzde 30unu kaybettirmiş oring'in, wd40 yüzde20sini ama kerosen diye adlandırılan parafin olarakta büyük marketlerde satılan madde ise yüzde 12 kayıp yaşatmış. Bu durumda zincir temizlemek için kerosen bulmalıyız. Zaten forumdada daha önce bu kerosen hadisesi 5-6 yıl önceki topiklerde konuşulmuş.

Eagle7 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT
    Evet şimdi yağ alıcam hangisini alayım son karar ney

ozgurakman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    FZ6 Fazer 98Hp (isviçre çakısı)
    en güzeli 750 ml IPONE. hem ekonomik hem de castrol, mobil ve benzerinden çok daha geç kirleniyor ve temiz tutuyor. (würth kullanmadım, o paraya onu almam.)

Eagle7 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT
    en uygun nerde bulabilirim peki iphone ?

Motosikleti
    ybr125
    Bende wurth kullanıyorum yağdan falan anlamam. Gaz yağıyla temizledikten sonra sıkıyorum. Şeffaf silikon gibi iyi tutunuyor sanki yok gibi. İnş iyidir.

mephamd - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CRF1000 AfricaTwin
    Alıntı Grado adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Burayı okuduktan sonra tekrar araştırayım dedim ve bu testi yapan kişi
    http://www.advrider.com/forums/showthread.php?t=350310
    tekrar testi yapmış,

15 gün boyunca bekletmiş ve gazyağı elastikiyetin yüzde 30unu kaybettirmiş oring'in, wd40 yüzde20sini ama kerosen diye adlandırılan parafin olarakta büyük marketlerde satılan madde ise yüzde 12 kayıp yaşatmış. Bu durumda zincir temizlemek için kerosen bulmalıyız. Zaten forumdada daha önce bu kerosen hadisesi 5-6 yıl önceki topiklerde konuşulmuş.
    Zaten kerosen gaz yagıdır.
    Orda gasolınr yazan ise benzin.

Se-ZeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Shadow Vt 750 C4
    Başlık başlık değil bilgi kirliği yuvası gibi.
    Zincir yağı sorusundan temizlikten kullanılan maddelerin zararlarına, oradanda her kullanıcının kullanmadığı diğer firmaların kötülüğüne atlanmış.
    Halbuki soru basit, "zincir spreyi değil direk yağ kullanmak istiyorsak iyi bir zincir yağı tavsiyesi verir misiniz?"

sadraf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Superlight200
    çantamda her daim önceden kullanmış olduğum motor yağı ve sıvı gres bulundururum. Genelde sıvı gres kullanıyorum. Ancak zincirinizi mutlaka çok iyi bir şekilde temizleyin onda sonra yağlayın. Temizlemeden yağlamak hiçbir işe yaramaz, bu detay atlanmasın. Daha dün zincirim koptu hep üşenirdim zincir temizlemeye, sürekli yağlardım ve dün koptu. Kopan zinciri elime aldım şok oldum resmen. Zincirin altı komple balçık olmuş, araları pislikle dolmuş. Ara ara zincir fırçası kullanırdım ancak hep üste ağırlık verdiğim için alt kısma ilişmezdim.

Uzun lafın kısası zincirin altını ve dişlileri de çok iyi temizleyin ondan sonra neyle yağlarsanız yağlayın.

Motosikleti
    Yamaha MT-25 & Honda XL 185S
    gaz yağı zararsız dedikleri için temizleme amaçlı kullanıyordum ben zinciri. vaz mı geçmeliyim?

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Gazyağı veya standart WD40 (temelde: gazyağı + ince yağlayıcı) temizlik için bire birdir. Petrol ürünleri o-ring'lere hiçbir şekilde zarar vermez. Sprey olarak Würth HHS 2000'in üzerine tanımam; solventli gres yağıdır (zincirin o-ring'lerle korunan iç kısımlarında da gres vardır zaten), hızlı kuruyan solventiyle her yere nüfuz eder ve gres olduğu için iyi yapışır ve sıçrama saçılma hiç yapmaz. Tozlu topraklı yollarda standart zincir yağlarından daha sık temizlik ve yağlama isteyebilir. (Benim motora 500-600km'de bir zincir bakım yapıyorum, sıfır sorun var.) Normal yağ olarak da 90 numara dişli yağından az az sürmek lazım, çok sürülünce sıçrama saçılma yapıyor. Yapışması zayıf olduğu için (çok yapışkan olanlar da var ama onlar spreylerden pahalıya gelir...) daha sık yağlamanız gerekir. (Dişli yağı kullanırken 300-400km'yi pek geçirmiyordum.) En ucuz yöntem dişli yağıdır.

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:37 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:32 ----------

Bakımdan kastım temizlik + yağlama (yukarıda bir arkadaş temizliğin önemine değinmiş) uzun yolda değilseniz her yağlama öncesi temizlik mutlaka yapın.

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:40 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:37 ----------

Motor yağı zorda iken iş görür ama yapışkanlığı zincir yağından bile azdır. (En ucuz yöntem olarak onu kasten yazmadım, uğraşmayın motor yağıyla...)

anılbel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Wolf 125/ VSTAR
    Çıkma yag ile yağlanır , kısa ömürlü olur ama iş görür

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)