Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Ybr 125'te titreme ve zırıldama bıktırdı...

Motovento
    REKLAM ALANI
    babaeskili - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha YBR 125 2008 Gri
    Arkadaşlar herkese öncelikle merhabalar.Balancer sistemi,sessizliği ve konforuyla herkesin sevgisini kazanan Ybr 125,beni zırıltısıyla günden güne kendisinden soğutuyor.

Motorumu 10500km'de 2.el olarak aldım ve ilk sahibi de 35li yaşlarda motoru sakin kullanan biriydi.2,5 senedir motoru ben kullanıyorum ve şimdiye kadar toplamda 3500km yol yaptım ve motor şimdi 14000 km'de.

Motoru aldığımdan beri diğer Ybr'lerden biraz gürültülü ve biraz da sarsıntılı çalışıyor.İlk başlarda sübaplar gevşemiştir dedim ve pek önemsemedim,daha doğrusu sübapların fabrika ayarlarını değiştirmek istemediğimden dokunmadım.Fakat sonraları yanımdan geçen diğer motorların sesini duydukça iyice sinirlerime dokunmaya başladı ve sübapları sentil çakısıyla 0.08 seviyesine kadar sıkmama rağmen bu gıcık zırıltı ve titreşim sona ermedi.Hatta dün artçımı sadece 2dk kadar bir süre arkama aldım ve motordan indikten sonra ayaklarının uyuştuğunu söyledi.Zira benim de daha çok sol ayağımda hissettiğim bir titreşim motora peydah olmuş durumda.

Artık bu işe bir çözüm bulmam gerekiyor yoksa motorumu en erken zamanda satacağım :( Geçende yanımdan geçen 125cc Asya Hero beni resmen yıktı Motor o kadar sessiz çalışıyordu ki hayran kaldım fısır fısır geçti yanımdan..
    Benim tahminim egzantrik zinciri diye tahmin ediyorum artık ama bir de siz dinleyin istedim o yüzde 2 tane video çektim sizler için.

http://www.youtube.com/watch?v=7P97mWl-Lng
    http://www.youtube.com/watch?v=q-23Pt7QmD4

Arkadaşlar 2. videoda fotoğraf makinesini deponun üzerine koydum ve kesinlikle dokunmadım.Fotoğraf makinesi titreşim yüzünden nasıl yer değiştiriyor bir de onu görün istedim.Sorun hakkında deneyimli kullanıcılardan ve ustalardan yardım bekliyorum şimdiden teşekkür ederim

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    adem80 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha x-city 250
    allah allah o motorun ybr olduğuna eminmisin? Ybr kullanan biçok arkadaş var. Onlar kesin koşarak yardımcı olacaktır. Koş f54, dürüm arkadaşım
    piyanist_irf bunu beğendi.

ozgurakman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    FZ6 Fazer 98Hp (isviçre çakısı)
    arkadaşım motorun egzantirik zinciri uzamış olabilir. yada supap öpüştürmüş olabilir mi senden önceki sahibi? sanki bana motorun supap zamanlamasında bir terslik var gibi geldi.

ayrıca doğru ve sağlıklı buji kullanıldığından emin olmalısın. orjinal bujisi ngk cr6hsa dır. farklı buji varsa bahsettiğim marka modelle değiştirmeni öneririm.
    "DoksanSekiz Beygir." Herkes hakettiği gibi yaşar.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    uçuyor..
    egzantrik zinciri uzamissa subap zamanlamasini bozmuştur sente ya da balansor ayarı kaçık gibi çalışıyor motor ybr değil sanki 125 kt öten de hem egzantrik hem de subap sesi gibi geldi bana arkadaşım ama 10binde ne oldu nasıl oldu da bu motor böyle oldu

---------- Mesajlar birleştirildi - 07:52 ---------- bir önceki mesaj zamanı 07:49 ----------

bu arada bu tür sesi ve titreşimi debriyaj da yapar aklında bulunsun..

Motosikleti
    Alıntı dürümdöner adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    egzantrik zinciri uzamissa subap zamanlamasini bozmuştur sente ya da balansor ayarı kaçık gibi çalışıyor motor ybr değil sanki 125 kt öten de hem egzantrik hem de subap sesi gibi geldi bana arkadaşım ama 10binde ne oldu nasıl oldu da bu motor böyle oldu

[/COLOR]bu arada bu tür sesi ve titreşimi debriyaj da yapar aklında bulunsun..
    debriyaj yapamaz çünkü motor boşta... ama hareket esnasında olsaydı dediğin olabilirdi.
    evet hafiften supap sesi varmış gibi ama o ses piston piminden geliyor... bütün ybr'lerde oluyor belli km. den sonra. bi sakıncası da yok.
    sanki motorun km.si düşürülmüş gibi geldi bana. zira motor 2006-2007 model.
    maxi97 bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    uçuyor..
    debriyaj ve telin boşluk ayarını biraz kurcala bosta iken rolantıde de titreyip acayip sesler çıkarıyor..dilersen aşağı inip motorumun üzerinde gösterebilirim ama inan çok rahatsız edici derece ses ve titreşim olabiliyor..arkadaşın motorun da üst kapak ve silindir sökülünce sorunun ne olduğu belli olur büyük ihtimalle..en kötü egzantriktendir diye düşünüyorum..sekmanlar ve senteyı de kontrol etmek açıp bakmak lazım..bu motor 10binde değilde 40bin olsa belki böyle arızalar yapar
    ozgurakman bunu beğendi.

Tropiksera - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda İnnova 125 (2007) Yağı : 10w40 Kask : LS2
    ben 2.el innova aldım 40.000 km de anahtar deymemiş, 43.000 km'de ise tüm ağır bakımlarını yaptırdım.. şimdi on numara.. motor seni soğutmaz, sen motoru kendinden soğutmuşun paşam sen bütün ağır bakımlarını yaptırt..
    Nefesime gücü bahşet mevlâ , bir kuç daha atsam olur evvel Allah.

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    hayret ybr ki titreşim dem şikayetçi bi insan
    ekmek arası durumu açıklamış zaten ben gelene kadar
    hayat bir savaştır tek silahın aklın ve inancındır

Motosikleti
    Yamaha YBR 125 2008 Gri
    Öncelikle cevaplar için sağolun..

Arkadaşlar motora kullandığım 3500km boyunca çok iyi baktım ve bu zamana kadar da 3 kere Mobil 1 15/50 tam sentetik yağ kullandım ve genelde 6500-7000 devir aralığında sürdüm ama bu motorda ters olan bişey var.Sahibi bana almadan önce bujisini yeni değiştirdim demişti ve motora takılan buji "Champion Z9Y" Sonuçta bu servis klavuzunda önerilen NGK Cr6HSA değil ama bir tek bujiden dolayı böyle bir zırıltı olmaması gerekiyor diye düşünüyorum.Ben yine de yarın NGK buji alıp takacağım bakalım.

Ayrıca merak ettim,sadece bujiden dolayı böyle bir zırıltı oluşabilir mi?

Motosikleti
    Alıntı babaeskili adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Öncelikle cevaplar için sağolun..

Arkadaşlar motora kullandığım 3500km boyunca çok iyi baktım ve bu zamana kadar da 3 kere Mobil 1 15/50 tam sentetik yağ kullandım ve genelde 6500-7000 devir aralığında sürdüm ama bu motorda ters olan bişey var.Sahibi bana almadan önce bujisini yeni değiştirdim demişti ve motora takılan buji "Champion Z9Y" Sonuçta bu servis klavuzunda önerilen NGK Cr6HSA değil ama bir tek bujiden dolayı böyle bir zırıltı olmaması gerekiyor diye düşünüyorum.Ben yine de yarın NGK buji alıp takacağım bakalım.

Ayrıca merak ettim,sadece bujiden dolayı böyle bir zırıltı oluşabilir mi?
    uygun voltajda ateşleme olmazsa ve zamanlaması değişirse benzini tam yakamayacağından vuruntu yapmaya başlar. o şekilde kullanmaya devam edersen önce eksoz supapını sonra silindiri eline verir
    yağını da 2000-2500de bir castrol power1 10w50 ya da motul 5100 10w50 ile değiştirmeni öneririm. ayrıca motorcuya götürünce hava filtresine de bi baktır.

sana önerim o adı sanı belli olmayan bujiyi sök yerine söylediğim bujiyi tak. çok değil 7-7.5 lira bişey...

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    uçuyor..
    Alıntı F54 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hayret ybr ki titreşim dem şikayetçi bi insan
    ekmek arası durumu açıklamış zaten ben gelene kadar
    kanka bu zıkkımla ara sıra teker yaptım mı debriyaj yüzünden titreme yapıyor ya da ben çok kıl adamım bana öyle geliyor önce bujini değiştir baktın düzelmedi ateşleme sayımına baktır onda da sorun yoksa bi debriyajını kontrol et onda da sorun yoksa yarım motor sök egzantrik zincirine senteye subaplara sekmanlara bak mutlaka bunlardan birindendir..

Motosikleti
    bence eski sahibi supap öpüştürttü ve motorun ekzantiriği zincir atlattı.

(Koray abinin deyimiyle) Ekmek arası haklı

eralpt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Motosiklet, kamp, bilgisayar
    Ses krank rulmanından gelme ihitmali yüksek lakin titreşim kaynağı değil.. Değişik bir durum hem ses hem titreşim.. Orijinal km ise eksantrik zincirine hiç bişi olmaz o km de.. ben 100.000 den fazla kullandım hiç açılmadan.. Öte yandan eğer önceki sahibi sert kullanmış ise debriyaj tası da boşluk yapıp ses yapabiliyor.. Aracın viteste ya da boşta olması farketmiyor debriyaj tasının ses yapması için.. o her zaman motorla birlikte dönüyor boşluk olunca takırtı yapması normal.. Ama o da titreşim kaynagı değil aslında..
    Eralp TEREM
    motogiyim.com
    motoregitim.com

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    uçuyor..
    Alıntı ozgurakman adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bence eski sahibi supap öpüştürttü ve motorun ekzantiriği zincir atlattı.

(Koray abinin deyimiyle) Ekmek arası haklı
    ben haklı olmak istemiyorum mutlu olmak istiyorum

Motosikleti
    Yamaha YBR 125 2008 Gri
    Birazdan sanayiye gidip Ngk'nın bujisini bulmaya çalışacağım 15:00 gibi foruma girip bilgi veririm yine size.Motoru aldım alalı çok mutlu olamadım inşallah şu sesten kurtulurum artık.Ben artık egzantrik üzerine yoğunlaştım ama yine de başka birşey olabilir.
    Peki arkadaşlar usta egzantrik değiştireceğiz derse,motorun sadece sol tarafı açılacak herhalde yani çok büyük bir işlem olmasa gerek.Bir de egzantrik değişimi için en fazla ne kadar işçilik+egzantrik zinciri(orijinal) parası ödemem gerekir? Yani kaç paradır bu işin ederi?

Motosikleti
    Alıntı babaeskili adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Birazdan sanayiye gidip Ngk'nın bujisini bulmaya çalışacağım 15:00 gibi foruma girip bilgi veririm yine size.Motoru aldım alalı çok mutlu olamadım inşallah şu sesten kurtulurum artık.Ben artık egzantrik üzerine yoğunlaştım ama yine de başka birşey olabilir.
    Peki arkadaşlar usta egzantrik değiştireceğiz derse,motorun sadece sol tarafı açılacak herhalde yani çok büyük bir işlem olmasa gerek.Bir de egzantrik değişimi için en fazla ne kadar işçilik+egzantrik zinciri(orijinal) parası ödemem gerekir? Yani kaç paradır bu işin ederi?
    şehrine göre değişmekte ancak 50 tl den fazla vermeni önermem. bence max 60 tl ver yani...
    zsadece zincir değil dişlilerine de baktır gerekliyse onları da değiştirsinler. evet sadece sol tarafı, yani debriyaj tasının olduğu kapak+ekzantirik kapağı. yani atla deve değil...

kranktaki çentiğe bakıp pistonu üst ölü noktaya getirecek ve kapakları sökecek. sonra debriyaj tasını ve ekzantirik gergisini sökecek. piyanoları gevşetecek. sonra zinciri sökecek. sonra yeni zinciri takıp aynı sırayla toplayacak. supap ayarı yapacak. ezbere yazdım atladığım nokta olabilir. atla deve değil eğlene eğlene yapsa max 1.5 saatini alır.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    uçuyor..
    yürü be özgür uçuyorsun valla kim kaldı eski motorculardan bi sen bi ben bide koray panpiş
    ozgurakman bunu beğendi.

Motosikleti
    Benelli trk 502 & tvs neo x3i
    paraya kıy ve adam akıllı bakımını yaptır. ybrde titreşim hissedilmeyecek kadar azdır. büyük ihtimalle sorunun üst kapak ve ekipmanlarında.
    NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE

semih39 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    FZ6 FAZER
    dostum aynı sorun benım lıfan marka motordada var emsallerınde tık yok ses cıkmıyor motordan benım motor daha 2.500kmde aynı vıdeodakı sarsıntı ve ses var bugun sabah bıraktım sağlam bi usta var burda ona ben bunu hallederım ne tıtresım ne ses kalır dedı.ne yapıcaksın dıye sordugumda sıbobları ayarlıcam bıde egzantrik zinciri gevsemiştir ondan ses yapar dedı bakalım bıraktım 3-4 saat sonra gel al dedı 50 tl gıbı bı fıyat soyledı bana bence sendede bu bendekı aynı sorunlar olabilir.en iyisi git sağlam bi ustaya goster

Motosikleti
    Yamaha YBR 125 2008 Gri
    Demek 60-70 lira gibi bir fiyata olur bu iş..Evden çıkıyorum bakalım nelerle karşılaşacağız hayırlısı artık.Eve dönünce yazarım olanları

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)