Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Motosiklet römorkuna süspansiyon ve disk firen için fikir yardımınızı bekliyorum

Motovento
    REKLAM ALANI
    Kocaeli İl Temsilcisi piyanist_irf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    kawasakı versys,honda wın-go
    hepinize selam arkadaşlar umuyorum , hepiniz iyisinizdir

öncelikle tüm mt gönül dostlarına şimdiden fikir beyanında bulunan, bulunmayan dostlara teşekkür ederim , konuyu kısaca izah edeyim , hatta bu işi daha sağlıklı anlayabilmeniz için iyi kötü çizerek anlatmaya çalıştım ,

şimdi mesele tam olarak şudur , bir çok arkadaşımın hatırlayacağı üzere motosikletime bir römork yapmıştım , lakin maddi imkansızlıklarımdan ötürü şu an anlatmaya çalıştığım olayı grçekleştirememiştim ve nihayet uygun teker ve materyalleri temin ettikten sonra, motosiklet römorkunun şu anki durumundan daha işlevsel, ve kullanışlı olacağını düşündüğüm için , süspansiyon ve disk firen üzerindeki çalışmama başlayacağım her şeyim hazır,

şimdi burada nasıl yapacağım sorusundan ziyade kafamda mantığıma yatan 2 seçenek var ve bu ikisi arasında gidip geliyorumki beni en az 2-3 gün oyalayacak bundan sebep uğraşmışken güzel bir şey çıkması vesilesi ile sizlere danışmayı uygun gördüm

konu hakkında bilgisi olan arkadaşlarım önlerine sunacağım bu 2 seçenek üzerinden hangi sistemin daha işlevsel ve sağlıklı çalışacağı konusunda fikirlerini söylerlerse hep bereberce güzel bir çalışma ortaya çıkaracağımızı düşünmekteyim :9 neyseee

zaten şu an römorkun üzerinde engelli sandalyesinden çıkma tekerler mevcut fakat sağlamlık olarak sağlam olsada , yapıları gereği ince oldukları için mecburen yük taşıma durumları icabı lastiğe sert hava basmak icab ediyor yoksa jantlar çukurlardan geçerken çarpma yapıp lastiğin kesilmesine sebep olabiliyor şu ana kadar olmadı , ama sağlıklı olduğunuda söyleyemeyeceğim , bile bile lades imkansızlıktan dolayı demiş oldum

diğer yandan yüksek hızlara çıktığımda römork yapısı gereği hafif olduğu için ve ön çeki demiri (sustalı) 360 derece döndüğü için yolda seyir halindeyken ördek gibi paytak paytak tarzı küçük zıplamar mevcut , amacım kalın tekerlerle ve süspansiyon sistemiyle bu sorunu yok etmek ve yüksek hızlarda bile kaymak gibi bir sürüş sağlamak,

ben bunun olacağına inanıyorum çünkü olmayacak gibi bir şansı yok, yani uzun lafın kısası ince teker sıkıntı, teker çapları küçülerek ve kalınlaşarak buna süspansiyon sisteminide ekleyince daha konforlu olacağı kanaatindeyim ,

aşağıda yuüklediğim resimlerde 2 seçenek var , 1. si her 2 tekerin birbirinden bağımsız esnemesi ki bu benim aklıma en çok yatan,

2. side tek mil üzerinde 2 teker ve süspansiyon sistemi buda kullanışlı olacak lakin sizlerin fikrini önemle almak istiyorum kafam biraz karıştı,

şimdiden üstadlara, dostlara teşekkür ediyorum .

dostça kalın...

bu çizimdeki sistem tekerlerin bağımsız çalışacağını düşündüğüm çizim

bu çizimde tek mil üzerinde 2 teker ve yine esneme maşa tarzı kollarla amörtüsör bağlantıları .
    | ▌▌| ▌▌▌| ▌▌| ▌▌▌| ▌▌| ▌▌▌|
    |_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_| http://www.irfmotor.com/

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    aparat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    honda cbf 150
    nan olum ortaya attın bişey çık işin içinden çıkabilirsen

şimdi sana sormak istediğim soru şu,yüksek hızdan kastın nedir ? bir diğer soru ise ,bu römork ile arkanda nekadar yol yapmayı düşünüyorsun?

benim fikrim aslında ikiside sistem olarak aşağı yukarı aynı.ama her iki tekerin bağımsız çalışması daha mantıklı geliyor bana ...

birde gerçi sen biliyorsundur ama o römorkla motorunu bağlatma olasılığın yüksek tabi ruhsata işletmediğin sürece...
    eray_uluyazı bunu beğendi.
    ...kağıttan gemilerle okyanusları geçemezssin...
    Drift Religion

KUVVETMİRA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xt 600
    abi şurda iyi bi kaynak buldum bak;

http://www.obitet.gazi.edu.tr/obitet...onsus_sis1.htm

image upload

açıklamalara göre çok maliyet farkı yoksa serbest askı daha sağlıklı görünüyor.
    hem boş hem yüklü yolculukta da iyi süspansiyon serbest askı ile oluyor anladığım kadarıyla.
    aparat, piyanist_irf ve mterayes26 bunu beğendiler.
    "laubalilikten hoşlanmam, ciddiyeti severim, disipline hayranım!.."

Motosikleti
    KUBA CG 100 (2010 model 2000 km'de)
    irfan kardeş aklında bulunsun;

2918 sayılı kara yolları trafik kanunun 39/1-b maddesi;
    b) Römork takarak taşıt kullanma:
    B, C ve E sınıfı sürücü belgesi sahipleri, araçlarına en çok yüklü ağırlığı 750 Kg.'a kadar olan (750 Kg. dahil) hafif römork takarak da kullanabilirler.
    Yüklü ağırlığı 750 Kg.'ı geçen römorkları taşıtlarına takarak kullanmak isterlerse ayrı bir sınavdan geçirilirler ve römorklu taşıt kullanabilecekleri belgelerine işlenir.

Cezası da ehliyetsiz araç kullanmakla aynıdır (600 tl)
    piyanist_irf ve mterayes26 bunu beğendiler.
    Tok olan alemi tok sanır. Aç olan alemde ekmek yok sanır.
    Lâ Edrî

sessizsakin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    benelli tnt25
    Ağabey şöyle bir çizim yaptım sana. vaktim olmadığından ilkokuldan çıkma duruyor :D

lakin tam bağımsız süspansiyon, biraz sert manevralarda merkezkaç yüzünden sıkıntılı olabilir...

bu yüzden halihazırdaki römork ve yük araçlarının arka dingillerine şöyle bir göz atmanı önerebilirim.

şu aşağıdaki bir fikir olmakla birlikte, tam işlevsel değil... ortadaki eklem olmasaydı çok işlevsel olurdu. ama elindeki malzemeler ve imkanların hakkında bilgim olmadığından sadece bu kadar düşünebiliyorum şimdilik :D

piyanist_irf bunu beğendi.
    !?

Motosikleti
    Apache Rtr+Jl125C
    tekerler birbirinden bağımsız olursa daha konforlu olur. mercedes 0403 ile travego arasındaki en büyük fark bu. ama süspansiyon üzerindeki yük az olursa romork tekerle birlikte zıplayacak bunun tek çözümü her daim yüklü olmak ;
    çiftçilerin klasik araçları ford transit, bmc, nissan skystar diye sıralayabiliriz. nissan skystar özellikle şaft arkada olmasına rağmen 2500 cc motor önde olunca arka hafif kalıyor. hem uzun yolda boşken çok zıplar konforsuz olur, hemde hep arkası atar gaza yüklenince.ford hantal kaldığı için arkası atmaz ama çok zıplar. bu yüzden genelde kullanıcılar arka helezonların üzerine 100 kg demir attırır.burdaki mantık yaylanması gereken cismin teker oluşundan kaynaklanıyor. yani bir çukura düştüğünde yay tekeri çukura itmeli, senin römorkta sanki süspansiyonlar tekerin üzerine çökmek yerine römorku kaldırıyor. çünkü römorkun hafif. en başka römork hafifse süspansiyonlarla boşuna uğraşmış olursun. boşken zıplar, çok doldurursan da bu sefer süspansiyonların anlamı kalmaz. ayrıca amartisör yerine yumuşak helezon kullanırsan daha iyi netice alırsın.

birde kaç kg yük taşıyorsun? yani çok yüklü olursa bu sefer disk frenleride bağladığında freni kızakladığında motoru arkadan biri tutmuş gibi olacak, dengen bozulacak. ama disk fren projesi güzel, arka kampana tak sıktığında disk frenler %70 gibi bir miktar sıkacak, kitlemeyecek konuma ayarlarsan çok kullanışlı olur.

Motosikleti
    arkadaşlar önce römorku daha öncede paylaştığım üzre takrar paylaşayım ki yardımcı olamaya çalışan dopstlara faydası olsun , yaklaşık 140 kg yükle test ettiysemde motorumu üzeceği için en fazla 70-80 kg taşımayı uygun görmekteyim ,süspansiyonların tekerlerin resimlerini çekeceğim ancak scooter (geniş yanaklı lastik kullanıyorum ) hem römorkun yere olan mesafesini 10 cm kadar kaldırmak amacım aslında , yoksa süspansiyon kullanmasamda lastiklerin havasını biraz aldığımda eskisinden daha güzel olacağı ve daha az uğraştıracağı kesin

römork boş ağırlığı ve tahmini yüklü ağırlığıyla kullanacağım süspansiyonların çok ideal olacağı düşüncesindeyim şöyleki ,

honda kınetıx scooter ın ön süspansiyonlarıdır bilenler bilir arkada tek sert bir amörtüsör vardır ve önler de 60kg lık bir insan bindiğinde gayet yumuşak bir sürüşü vardır zaten çok sert olmalarını istemiyorum icabında tekerlerin yüklü aturacağı mesafeye lastik takoz koyarım tabi bu amörtüsörler dibine kadar oturduğunda oluşacak bir durum ,

öte yandan yüke binince zaten dibine kadar amörtüsörler otursa bile bemim derdim boş ken işlevini görmesi yönünde ,

videoda daha iyi anlayacaksınız

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:28 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:20 ----------

Alıntı aparat adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    nan olum ortaya attın bişey çık işin içinden çıkabilirsen

şimdi sana sormak istediğim soru şu,yüksek hızdan kastın nedir ? bir diğer soru ise ,bu römork ile arkanda nekadar yol yapmayı düşünüyorsun?

benim fikrim aslında ikiside sistem olarak aşağı yukarı aynı.ama her iki tekerin bağımsız çalışması daha mantıklı geliyor bana ...

birde gerçi sen biliyorsundur ama o römorkla motorunu bağlatma olasılığın yüksek tabi ruhsata işletmediğin sürece...
    haklısın cem abi rmorkla tura filan çıkmayı düşünmüyorum abi merak etme şu an eğer bu işi halledersem masrafa değecek bir römork olacağı kanaatindeyim ve peroje çizdirip mümkünse ruhsata işletirim şu ana kadar 1000 lira civarı bir masrafı varmış olmadı burada şehir içinde çarşı pazar ve dağa bayıra giderken mangal ve, sağa sola tamirata giderkende kaynak makinam, taşlamalarım, gönye kesmem , kablo makaram ve bilimum lokma takımı vs. aletler için mükemmel işe yarıyor ,

zaten böyle bir şeye giriştim bir kefif olmuş durumda bari keyif üstü keyif olsun

yabancı coğrafyada bu romorkla gezmeyi düşünmedim düşünmüyorumda

sağolasın aslında zor olan sistem bağımsız olan sistem emme du bakalım , ellerinden öperim

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:30 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:28 ----------

Alıntı KUVVETMİRA adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    abi şurda iyi bi kaynak buldum bak;

http://www.obitet.gazi.edu.tr/obitet...onsus_sis1.htm

http://s17.postimage.org/4zhtxtdr3/image004.jpg
    image upload

açıklamalara göre çok maliyet farkı yoksa serbest askı daha sağlıklı görünüyor.
    hem boş hem yüklü yolculukta da iyi süspansiyon serbest askı ile oluyor anladığım kadarıyla.
    eyvallah fatihim kuvvet macunum nette araştıracak vaktim yoktu sabah kolları sıvadım atölyeye indim şimdi ancak çıkabildim ama sistemi kurmadım daha buradan gelecek fikirler doğrultusunda karar vereceğim hayırlısı bakalım

sanırım bağımsız sistem daha etkili olacak , öptüm gıdıştan

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:36 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:30 ----------

Alıntı sessizsakin adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ağabey şöyle bir çizim yaptım sana. vaktim olmadığından ilkokuldan çıkma duruyor :D

lakin tam bağımsız süspansiyon, biraz sert manevralarda merkezkaç yüzünden sıkıntılı olabilir...

bu yüzden halihazırdaki römork ve yük araçlarının arka dingillerine şöyle bir göz atmanı önerebilirim.

şu aşağıdaki bir fikir olmakla birlikte, tam işlevsel değil... ortadaki eklem olmasaydı çok işlevsel olurdu. ama elindeki malzemeler ve imkanların hakkında bilgim olmadığından sadece bu kadar düşünebiliyorum şimdilik :D

http://www.kadirilkimen.com/net/irf_romork.jpg
    eline sağlık kadircim daha ne olsun bilader miss gibi anlatmışsın derdini işte aslında çevremdeki römorkların mantığı makaslı ve tek dingile bağlı 2 teker sistemi şu ana kadar ne nette nede başka bir yerde bağımsız bir sistem görmedim ,

aslında bu beni bağımsız olayı beni daha fazla uğraştıracak elimde malzemem mevcut maddi anlamda her ikiside aynı parayı bulacak işte bu ince nokta burası , bağımsız olurda işlevsel olursa tadından yenmeyecek, yada iğrenç olacak hadi birdaha uğraş

ama sonuçta olacak kaçarı yok detaylı resimleri çekip koyacağım fikirlerini esirgemezsen çok sevinirim valla bu gün tornacı arkadaşımı aradım ve , bağımsız yaparsan daha kötü olur dedi güzel olması için 4 tekerli sistem olması gerekiyormuş ki buda kafamı bulandırmakta ,

öte yandan elimdeki malzemede hiç olmasın bariii ellerin dert görmesin ...

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:41 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:36 ----------

Alıntı ramcoo86 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    irfan kardeş aklında bulunsun;

2918 sayılı kara yolları trafik kanunun 39/1-b maddesi;
    b) Römork takarak taşıt kullanma:
    B, C ve E sınıfı sürücü belgesi sahipleri, araçlarına en çok yüklü ağırlığı 750 Kg.'a kadar olan (750 Kg. dahil) hafif römork takarak da kullanabilirler.
    Yüklü ağırlığı 750 Kg.'ı geçen römorkları taşıtlarına takarak kullanmak isterlerse ayrı bir sınavdan geçirilirler ve römorklu taşıt kullanabilecekleri belgelerine işlenir.

Cezası da ehliyetsiz araç kullanmakla aynıdır (600 tl)
    ramazancım değerli bilgilerin için teşekkür ederim ama şurayı anlayamadım ( B, C ve E sınıfı sürücü belgesi sahipleri, araçlarına en çok yüklü ağırlığı 750 Kg.'a kadar olan (750 Kg. dahil) hafif römork takarak da kullanabilirler.) bu durum herhangi bir evrağa tabi olmaması anlamına mı geliyor ?

motosiklet römorkuyla taşıyacağım en maxımum 80 kg zaten ölçüleri 1 mt. ye 1 mt.

safakk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    tek mil üzerinde olması dez avantaj gerek sarsıntıda gerek manevra kabiliyetinde çok sıkıntı olur.

Ayrı 2 mil yapıp lastikleride scooter lastiği kullanıp hatta jantla birlikde kullanabilirsiniz böylece ayrıca bir fren sistemiyle uğraşmanıza da gerek kalmaz

hatta bence o tekerler boşa döneceğine frenler elektrik üretsin göbektende elektrik motoru takar üst kısımlarınıda güneş paneliyle kaplayıp sağlam da bi akü taktık mı tamam alın size hibrit römork bi de benzin parası mı vereceksiniz yani

Motosikleti
    Alıntı ygk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    tekerler birbirinden bağımsız olursa daha konforlu olur. mercedes 0403 ile travego arasındaki en büyük fark bu. ama süspansiyon üzerindeki yük az olursa romork tekerle birlikte zıplayacak bunun tek çözümü her daim yüklü olmak ;
    çiftçilerin klasik araçları ford transit, bmc, nissan skystar diye sıralayabiliriz. nissan skystar özellikle şaft arkada olmasına rağmen 2500 cc motor önde olunca arka hafif kalıyor. hem uzun yolda boşken çok zıplar konforsuz olur, hemde hep arkası atar gaza yüklenince.ford hantal kaldığı için arkası atmaz ama çok zıplar. bu yüzden genelde kullanıcılar arka helezonların üzerine 100 kg demir attırır.burdaki mantık yaylanması gereken cismin teker oluşundan kaynaklanıyor. yani bir çukura düştüğünde yay tekeri çukura itmeli, senin römorkta sanki süspansiyonlar tekerin üzerine çökmek yerine römorku kaldırıyor. çünkü römorkun hafif. en başka römork hafifse süspansiyonlarla boşuna uğraşmış olursun. boşken zıplar, çok doldurursan da bu sefer süspansiyonların anlamı kalmaz. ayrıca amartisör yerine yumuşak helezon kullanırsan daha iyi netice alırsın.

birde kaç kg yük taşıyorsun? yani çok yüklü olursa bu sefer disk frenleride bağladığında freni kızakladığında motoru arkadan biri tutmuş gibi olacak, dengen bozulacak. ama disk fren projesi güzel, arka kampana tak sıktığında disk frenler %70 gibi bir miktar sıkacak, kitlemeyecek konuma ayarlarsan çok kullanışlı olur.
    evet mantıkta çok ince ayrıntılar var aslında anlattıklarında , lakin o boşken esneme ve doluyken esneme durumlarını toparlayacak amortüsör seçimini yaptığımı düşünmekteyim , çizdiklerim kafanızı karıştırmasın amortüsörlerin açıları ve eğimleri, herşeyiyle oynarım yatırır, kaldırır duruma bakarım ,

sizlere fikşr verebilmesi açısından olayın mantığını anlatmak üzre çizilmiş şeyler aynısı olacak diye kural yok buna hep beraber karar vereceğiz inşallah

teşekkürler yorum için

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:51 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:48 ----------

Alıntı safakk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    tek mil üzerinde olması dez avantaj gerek sarsıntıda gerek manevra kabiliyetinde çok sıkıntı olur.

Ayrı 2 mil yapıp lastikleride scooter lastiği kullanıp hatta jantla birlikde kullanabilirsiniz böylece ayrıca bir fren sistemiyle uğraşmanıza da gerek kalmaz

hatta bence o tekerler boşa döneceğine frenler elektrik üretsin göbektende elektrik motoru takar üst kısımlarınıda güneş paneliyle kaplayıp sağlam da bi akü taktık mı tamam alın size hibrit römork bi de benzin parası mı vereceksiniz yani
    ahaaaaa benim gibin bir delüüüü dahaaa
    eray_uluyazı bunu beğendi.

Motosikleti
    KUBA CG 100 (2010 model 2000 km'de)
    Alıntı piyanist_irf adlı üyeden alıntı Mesajı göster

ramazancım değerli bilgilerin için teşekkür ederim ama şurayı anlayamadım ( B, C ve E sınıfı sürücü belgesi sahipleri, araçlarına en çok yüklü ağırlığı 750 Kg.'a kadar olan (750 Kg. dahil) hafif römork takarak da kullanabilirler.) bu durum herhangi bir evrağa tabi olmaması anlamına mı geliyor ?

motosiklet römorkuyla taşıyacağım en maxımum 80 kg zaten ölçüleri 1 mt. ye 1 mt.
    hocam B,C,E sınıfı 750 kg ya kadar evraksız kullanabiliyor. 750 kg sonrası evraka tabi. Ama A2 evrak olsa dahi kullanamıyor. Yani kanun A2 için (motosiklet) böyle bir konu düzenlememiş. Senin ebatlar da göze batacak kadar büyük değilmiş. Karamürsel gibi bir yerde sorun olacağını zannetmiyorum. Kıl kuyruk trafikçiye denk gelmezsen sorun olmaz diye düşünüyorum.
    Tok olan alemi tok sanır. Aç olan alemde ekmek yok sanır.
    Lâ Edrî

Motosikleti
    Alıntı ramcoo86 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hocam B,C,E sınıfı 750 kg ya kadar evraksız kullanabiliyor. 750 kg sonrası evraka tabi. Ama A2 evrak olsa dahi kullanamıyor. Yani kanun A2 için (motosiklet) böyle bir konu düzenlememiş. Senin ebatlar da göze batacak kadar büyük değilmiş. Karamürsel gibi bir yerde sorun olacağını zannetmiyorum. Kıl kuyruk trafikçiye denk gelmezsen sorun olmaz diye düşünüyorum.
    bunu hic arastirmakbaklima gelmemisti lakin sehir ici belirli caddede kullanacagim dedigin gibi gicik bir memura denk gelirsek. yandik lakin diger yandan boyle bir durum yasal hale nasil gelir yada geleirmi. evrak cikarilirmi arastiriyorum .

eger arka romork olmazsa bende yan sepet yaparim ))

Tesekkur ederim sagol.

Motosikleti
    bu sabah tekerleri ve römorku resimledim yeni tekerler daha sempatik ve sevimli, güzel duracağa benziyor , ayrıca jantlar aliminyum olduğu için herhangi bir boyamayada gerek yok diye düşünüyorum olmadı biraz parlatma işlemi yapabilirim , yalnız parlattıktan sonra tekrar kararma yaparmı bilgisi olan arkadaşlar fikirlerini söylerse sevinirim

not: aşağıdaki jantların hangi scooter motora ait olduğunu bilen varmı ? firen kaliperlerini yanlış almışım diskle jant arasına büyük geldi gerçiii uygun kaliper bulurum lakin onun için izmite gitmem gerekecek bizim buradaki motorcudan belki bir şeyler ayarlayabilirim , hani balata almak icab ederse hangi marka motosikletin olduğunu bilmekte fayda var

---------- Mesajlar birleştirildi - 09:43 ---------- bir önceki mesaj zamanı 08:53 ----------

nette araştırma yaparken şunları buldum bu tek dingil olarak tasarlanmış aslında düşündüğüm şey

cbr1100 xx bunu beğendi.

cbr1100 xx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SUZUKİ HAYABUSA 2021 BLACK EDİTİON
    İrfan selamun aleyküm kardeşim...Çok güzek hereketler bunlar diyorum....Eline koluna sağlık.....
    Büyük aşklar yolculuklarla başlar ama önce güvenlik....

Motosikleti
    Alıntı cbr1100 xx adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İrfan selamun aleyküm kardeşim...Çok güzek hereketler bunlar diyorum....Eline koluna sağlık.....
    aleyküm selam tünal abi valla özlettin kendini hiç sesin soluğun çıkmaz yahu

aparat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    honda cbf 150
    İrfanım fren sisteminin çalışma mantığı ne olacak ?
    ...kağıttan gemilerle okyanusları geçemezssin...
    Drift Religion

exile - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBF 150
    benim dediğime belki en son geliceksiniz ;İrfan bey, ama ben yinede paylaşayım tek tekerlek yapmadan kurtulamazsınız sorunlarınızdan.

bir arkadaşımın projesinden, 70kg yük ile fren sistemine bile gerek kalmıyor.

sizin yaptığınız gibi çift tekerlek yaparsanız bozuk yolda veya romorkun tekerleklerinden herhangi biri çukura düştüğünde sizi sağa veya sola çekecektir.
    piyanist_irf ve Syanur bunu beğendiler.

sessizsakin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    benelli tnt25
    Alıntı piyanist_irf adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bunu hic arastirmakbaklima gelmemisti lakin sehir ici belirli caddede kullanacagim dedigin gibi gicik bir memura denk gelirsek. yandik lakin diger yandan boyle bir durum yasal hale nasil gelir yada geleirmi. evrak cikarilirmi arastiriyorum .

eger arka romork olmazsa bende yan sepet yaparim ))

Tesekkur ederim sagol.

sanayi bakanlığının araçlar için tip onay yönetmeliği " motosikletler römork çekemez " diyor. dolayısı ile evraklı evraksız legal bi yolu yok ...

aynı yönetmelik, fabrika üretimi sepetli değil ise sonradan takılamaz da diyordu sanırım... emin değilim şu anda. bi bakmak lazım ona.

yani sıfırdan motosiklet yapıp evraklandırmak, var olan motosikleti sepetlendirmekten kolay olabilir :D
    !?

Motosikleti
    Alıntı aparat adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İrfanım fren sisteminin çalışma mantığı ne olacak ?
    yine eski ve aynı mantık olacak cem abi tek farkı daha stabil ve hassas firenleme olacağı kanaatindeyim , lakin disk kaliperinin montajı beni uğraştıracak biraz ama sorun değil benim canımı sıkan malzemesizlik 13 mm ucum var bir tane kör delmiyor dedim gideyim uç alayım ,

gittim çarşıda bir tane açık esnaf yok hadi üzerini giyin git 18 km oda kapalı uyuz oldum, geldim eve açtım pc yi yarını yani pazartesiyi bekliyorum , unuttum bu gün pazar olduğunu

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:13 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:17 ----------

Alıntı exile adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    benim dediğime belki en son geliceksiniz ;İrfan bey, ama ben yinede paylaşayım tek tekerlek yapmadan kurtulamazsınız sorunlarınızdan.

bir arkadaşımın projesinden, 70kg yük ile fren sistemine bile gerek kalmıyor.

http://img403.imageshack.us/img403/7...0325211845.jpg

http://img839.imageshack.us/img839/9...0325211822.jpg

sizin yaptığınız gibi çift tekerlek yaparsanız bozuk yolda veya romorkun tekerleklerinden herhangi biri çukura düştüğünde sizi sağa veya sola çekecektir.
    valla tebrik ederim güzel olmuş , ama şöyle bir durum var ben bu römorkla uzun yola çıkmayı düşünmüyorum zamanında yaparken elimdeki bisiklet tekerlerini kullandım ancak şimdi durumlar müsait olunca boş zamanda olduğu için zevke kedere uğraşıyorum ,

hiç bir römorktaki yan yana çift tekerli, mantık işlevsellik, sizin yaptığınız gibi zaten olmaz imkanı yok ama biz elimizdekini değerlendireceğiz o kadar aman aman römorkada ihtiyaç olmasada yapmışken madem bu yola girdik yapabileceğimizin en iyisini yapmak doğru olandır ,

tabi durum böyle olunca ben bir römork yapayım diye başlanmadı elimizdeki malzemelerden ne yapabiliriz sorusu soruldu ve bundan olsa olsa 2 tekerli bir romork olacağı düşünülerek böyle 2 tekerli bir romork yapıldı, kısıtlı malzeme kısıtlı imkanlarla

bu gün yine ben römork yapacağım diyerek başlarsam bu kesin tek tekerlekli sizin tarzınızda bir römork olacaktır zaten 2 tekerleklimiz hazır

ben zamanında çok römorklu motosiklet kullandım , ve bir römorka 60-70 kg yük koyuyorsanız ister tek teker olsun ister 4 teker yada 2 teker farketmez , ani bir firenlemede o yük sizi muhakkak durmanıza etki eder tabi römork doluysa

boş rmorkta sorun olmuyor düşününki 70 kg yüklü bir vaziyette 30 derece açılı bir yoldan inmek zorunda kaldınız , römorka firen gerekmez belki bir çoğundada görmüyorum lakin 70 -100 kg yük taşıyacak bir römorksa ve bunu bir motosiklet çekecekse firenb sistemi ister tek teker ister 2 teker olsun farketmez benim nazarımda lüzumludur , bu tabi kişisel hayattan aldığım tecrübe ve görüştür sizinkinede saygım var ama bence doğru olan ve olması gereken budur .

ve sizin römorkun mantığını çözmüş vaziyetteyim ileride güzel bir şasi üzerine fiber ile kalıp ve dizayn üzerinde yoğunlaşıp bir tane yapmayı düşünüyorum ama tabi hep maddi ve zaman isteyen işler bunlar

teşekkür ederim

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:19 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:13 ----------

Alıntı sessizsakin adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sanayi bakanlığının araçlar için tip onay yönetmeliği " motosikletler römork çekemez " diyor. dolayısı ile evraklı evraksız legal bi yolu yok ...

aynı yönetmelik, fabrika üretimi sepetli değil ise sonradan takılamaz da diyordu sanırım... emin değilim şu anda. bi bakmak lazım ona.

yani sıfırdan motosiklet yapıp evraklandırmak, var olan motosikleti sepetlendirmekten kolay olabilir :D
    valla kadircim her iki yönteminde türkiyede imkanı olduğunu sanmıyorum böyle ufacık tefecik, fazla göze batmadan kıyı kıyı takılacaz bilader başka altarnatif gözükmüyor ne yapalım çöpe atacak değiliz yaa

eşimiz dostumuz gelir bir mangal muhabbetimi yapacağız bağlarız arkasına , atarız mangalımızı eşyamızı , nevalemizi basar gideriz dağ bayır işimizi görürüz, olmadı güzel kaynak sularından 3-5 tane doldurup geliriz, olmadı , tamir takım malzemelerini taşır işimize gider geliriz ne yapalım

poliste durdurursa inşallah insaflı biri denk gelir

ebu ahmed - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    1993 BMW R80 RT
    MAŞAALLAH güzel olmuş.... 4 adet su bidonu sığacak büyüklükte bir römork yapmayı bende düşünüyorum...lastikleri biraz daha büyük tutsaydın daha iyi olurdu sanki... ufak lastikler çukurlardan çok etkileniyor....

Motosikleti
    Alıntı ebu ahmed adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    MAŞAALLAH güzel olmuş.... 4 adet su bidonu sığacak büyüklükte bir römork yapmayı bende düşünüyorum...lastikleri biraz daha büyük tutsaydın daha iyi olurdu sanki... ufak lastikler çukurlardan çok etkileniyor....

teşekkür ederim eksik olmayın üstadım katılıyorum ancak elimdekileri değerlendirmek durumum var birde bu tekerler daha şık oldular zaten eski tekerlerin çapı büyüktü lakin ince lastijkliydi

saygılar sunarım

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)