Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Avrupaya Nasıl Taşınılır? (Motosiklet.TV)

Motovento
    REKLAM ALANI

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    y.selimbatu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Şun An Yok.
    Emeğinize teşekkürler. Videoyu izlemedim. Sadece bu yönde bir talep gelmesi beni biraz şaşırttı. Kabul ülke şartlarında herkes memleketten kaçma derdinde ama birkaç şey eklemek istiyorum nacizane.
    1.Avrupa' da özellikle orta avrupa diye tabir ettiğimiz kısımda gittikçe yükselen bir faşizm var. Göçmen karşıtı, yabancı düşmanlığına dayalı politikalar gırla gidiyor ve oldukça fazla talep görüyor. Ülkemizde basit sıradan bir memur bile bir işlem sırasında size surat yapsa moraliniz nasıl bozulur bir düşünün. İşte bunun on katını yaşadığınızı hayal edin, Sırf aksanınızdan,ten renginizden yada ne bileyim kıyafetinizden dolayı en basit işlemde olayda bu tatsız durumla karşılaştığınızı düşünün.
    2-Klasik bir söylem ama bu ülkeler artık vasıfsız diyeceğimiz işler için bile göçmen almak istemiyorlar. Gurbetçi muhabbetleri çoktan geçti artık. üçüncü nesil avrupada yaşayıp halen yaşadıkları ülkenin dilinden kültüründen bir haber ,toplumsal hayata zerre katkısı olmayan milliyetçi adamlarımızdan bahsetmiyorum bile.
    3-Ha yok illa gidecem yerleşcem diyorsanız ab ülkesi bir vatandaş kadar demiyorum ondan bir tık daha üstün bir meziyetiniz olmalı, Müzik olur, spor olur, iş olur ama bulunduğunuz yerdeki kurum sizi çalıştırması için sizin gibisini ab üyesi ülkelerde bulamamalı.
    4-Her ne kadar her fırsatta bu yerlerin cancanlı,cafcaflı,pinpinli yönleri bize gösterilsede hayat dünyanın her yerinde zor arkadaşlar.. Yani hiç kimse hiçkimsenin kara kaşına kara gözüne muhtaç değil. Başka bir anlatımla bülbülü altın kafese koysan yine memleket yine memleket muhabbeti. Bakmayın bir aile kuramamış, akrabaları ile sorunları olan, asosyal, bir başarı elde edememiş bazı tiplerin avrupa goygoylarına. İnsan yeri geliyor memleketindeki tandırdandan çıkan dumanı özlüyor.
    5-Avrupa güzel özelliklede İskandinavya... Herşeye rağmen ülkede kalıp, mücadele edip iyi kötü bir yerlere geldikten sonra bu ülkelere çoluk çocukla, eşle,sevgiliyle,arkadaşla gezmek için gitmek bana göre en doğru hedef,yani en kötüsü bile olsa bir insanın kendi ülkesinde yetişmesi büyümesinin önemi çok fazla bence. biliyorum çoğuna bu görüşler pek cazip gelmeyecek, adalet, hak hukuk, eşitlik zart zurt diyecekler. Eşitlik kendi ırklarına, kendi vatandaşlarına, kendilerine... size değil.
    6-Bu maddeyi yaş belli bir noktaya geldikten sonra anlıyorum. En iyisinden en kötüsüne bu kıtada yaşayan insanların en belirgin özellikleri nedir biliyormusunuz. İkiyüzlülük. Atıyorum Paris' te bir saldırı olur. İzlandalısından, iskoçuna, fransızından portekizlisine hepsi bir anda sosyal medya hesaplarında fransa bayrağı kasarlar, ama kıtanın dışında insanlar çocuklar, hatta hayvanlar ölür katledilir. umurlarında olmaz görmezden gelirler çoğunun çocuğunun buralardan haberi bile olmaz. İnanın bir yaştan sonra bu ikiyüzlü insanlarla yaşamak zulüm gelir size.
    7-Gençlerin çoğunda Avrupa hayali var bana ne oluyor derseniz oda doğru, Üstte bahsettiğim gibi yazdığım yazıdan üçüncü kuşak yurt dışında olup yaşadığı topluma zerre katkısı olmayan gurbetçi diye tabir ettiğimiz güruha ait olduğum düşüncesi çıkmasın, öyle değilim çünkü ama Nacizane görüşlerim bunlar düşünceler beni bağlar.
    wing41 bunu beğendi.

Motosikleti
    Yamaha X-Max 250
    Durumun değiştiğine katılıyorum, artık köylü - çapulcu istemiyorlar, o dönem geçti. Ben hiç bir gittiğimde hiç bir Avrupa ülkesinde ayrımcılık, surat asma, yan gözle bakma ile karşılaşmadım, hep güler yüz ve yardım gördüm. Çocuklarım orada staj gördü, asla ayrımcılıktan bahsetmediler, tam tersine burada ayrımcılık görüyorlar ve orada yaşamaya karar verdiler.
    Aldığınız eğitimin ve kariyerinizin, dünya görüşünüzün bunda etkisi çok, onların hayat görüşleriyle probleminiz yoksa hemen sizi kabul ederler merak etmeyin.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı y.selimbatu adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Emeğinize teşekkürler. Videoyu izlemedim. Sadece bu yönde bir talep gelmesi beni biraz şaşırttı. Kabul ülke şartlarında herkes memleketten kaçma derdinde ama birkaç şey eklemek istiyorum nacizane.
    1.Avrupa' da özellikle orta avrupa diye tabir ettiğimiz kısımda gittikçe yükselen bir faşizm var. Göçmen karşıtı, yabancı düşmanlığına dayalı politikalar gırla gidiyor ve oldukça fazla talep görüyor. Ülkemizde basit sıradan bir memur bile bir işlem sırasında size surat yapsa moraliniz nasıl bozulur bir düşünün. İşte bunun on katını yaşadığınızı hayal edin, Sırf aksanınızdan,ten renginizden yada ne bileyim kıyafetinizden dolayı en basit işlemde olayda bu tatsız durumla karşılaştığınızı düşünün.
    2-Klasik bir söylem ama bu ülkeler artık vasıfsız diyeceğimiz işler için bile göçmen almak istemiyorlar. Gurbetçi muhabbetleri çoktan geçti artık. üçüncü nesil avrupada yaşayıp halen yaşadıkları ülkenin dilinden kültüründen bir haber ,toplumsal hayata zerre katkısı olmayan milliyetçi adamlarımızdan bahsetmiyorum bile.
    3-Ha yok illa gidecem yerleşcem diyorsanız ab ülkesi bir vatandaş kadar demiyorum ondan bir tık daha üstün bir meziyetiniz olmalı, Müzik olur, spor olur, iş olur ama bulunduğunuz yerdeki kurum sizi çalıştırması için sizin gibisini ab üyesi ülkelerde bulamamalı.
    4-Her ne kadar her fırsatta bu yerlerin cancanlı,cafcaflı,pinpinli yönleri bize gösterilsede hayat dünyanın her yerinde zor arkadaşlar.. Yani hiç kimse hiçkimsenin kara kaşına kara gözüne muhtaç değil. Başka bir anlatımla bülbülü altın kafese koysan yine memleket yine memleket muhabbeti. Bakmayın bir aile kuramamış, akrabaları ile sorunları olan, asosyal, bir başarı elde edememiş bazı tiplerin avrupa goygoylarına. İnsan yeri geliyor memleketindeki tandırdandan çıkan dumanı özlüyor.
    5-Avrupa güzel özelliklede İskandinavya... Herşeye rağmen ülkede kalıp, mücadele edip iyi kötü bir yerlere geldikten sonra bu ülkelere çoluk çocukla, eşle,sevgiliyle,arkadaşla gezmek için gitmek bana göre en doğru hedef,yani en kötüsü bile olsa bir insanın kendi ülkesinde yetişmesi büyümesinin önemi çok fazla bence. biliyorum çoğuna bu görüşler pek cazip gelmeyecek, adalet, hak hukuk, eşitlik zart zurt diyecekler. Eşitlik kendi ırklarına, kendi vatandaşlarına, kendilerine... size değil.
    6-Bu maddeyi yaş belli bir noktaya geldikten sonra anlıyorum. En iyisinden en kötüsüne bu kıtada yaşayan insanların en belirgin özellikleri nedir biliyormusunuz. İkiyüzlülük. Atıyorum Paris' te bir saldırı olur. İzlandalısından, iskoçuna, fransızından portekizlisine hepsi bir anda sosyal medya hesaplarında fransa bayrağı kasarlar, ama kıtanın dışında insanlar çocuklar, hatta hayvanlar ölür katledilir. umurlarında olmaz görmezden gelirler çoğunun çocuğunun buralardan haberi bile olmaz. İnanın bir yaştan sonra bu ikiyüzlü insanlarla yaşamak zulüm gelir size.
    7-Gençlerin çoğunda Avrupa hayali var bana ne oluyor derseniz oda doğru, Üstte bahsettiğim gibi yazdığım yazıdan üçüncü kuşak yurt dışında olup yaşadığı topluma zerre katkısı olmayan gurbetçi diye tabir ettiğimiz güruha ait olduğum düşüncesi çıkmasın, öyle değilim çünkü ama Nacizane görüşlerim bunlar düşünceler beni bağlar.
    Pek çok güzel noktaya değinmişsiniz, evet yaşamak hiç bir yerde kolay değil, evet memleket başkadır. Bununla birlikte yeni Türkiye eskisi gibi de değil (o "memleket" kalmadı...), artık burada da bizler onlar ayırımı var, yani o açıdan (kültürel uyum sağlama ve dil problemi de yoksa) eğer egemen kesimin "onlar" diye kategorize ettiği kamptaysanız, burasıyla yabancı ülke arasında çok da bir fark kalmadı... (Çocuğu olanlar için eğitim kalitesi farkına hiç değinmiyorum bile, çocuklerınız için çekeceğiniz güçlüklerin lafı olmaz...)

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:05 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:01 ----------

İkiyüzlülüğün en alası da burada; '99 depreminde edilen lafları (7,4 yetmedi mi?) hiçbirimiz unutmadık herhalde, öyle değil mi?

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Çok büyük genelleme ve stereotipleme olmuş. Böyle insanlar tabii ki var, ihmal edilebilecek kadar az da değil, ancak genel olarak katılmak mümkün değil.

Daha iyi anlamanız için aynı mantıkla son cümleyi Türkiye için değiştireyim: İnanın bir yaştan sonra bu yalancı ve sahtekar insanlarla yaşamak zulüm gelir size.

Nasıl? Yanlış mı? Genele vuracak olursak bariz olarak çok daha dürüst ve sözlerine güvenilir insanlar batı toplumu. Ama bu cümleye katılmak mümkün mü? Tabii ki değil.

Motosikleti
    Yamaha X-Max 250
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İnanın bir yaştan sonra bu yalancı ve sahtekar insanlarla yaşamak zulüm gelir size.

Nasıl? Yanlış mı? Çok da değil. Genele vuracak olursak bariz olarak çok daha dürüst ve güvenilirler. Ama cümleye katılmak mümkün mü? Tabii ki değil.
    Haklısınız, bir yaştan sonra bu memleketin 2 yüzlü,yalancı ve ahlaksız çoğunluğuyla yaşamak hakikaten beni bezdirdi, mümkün olduğunca insanlardan uzak duruyor, 3-4 güvendiğim dostumla takılıyorum. Yaşım müsait olsa 1 gün bile durmam buralarda.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Arkadaşlar milliyetçilik ayağı yapmayın burada.

Öncelik ile videoyu izlemedim belirteyim.

Yurtdışına giderken "vasıflı" bir insan olmanız gerekiyor; alamanyacı muhabbeti geride kaldı öyle ırgat işçi vs.

Şu an ülkemizde benim yaşadıklarımı aktarayım;

-Mahallemde 20 hane var; türk kökenli tek ev bizim.
    -7-8 ev suriyeli; daha 1.5 ay önce 3 kış yetecek kömür getirdi devlet onlara
    - Kalan 12 hanenin hepsini göremedim; ancak 5-6 haneye erzak yardımı ve belli ölçü kömür yardımını belli aralıklarla gördüm.

Bakın kulaktan duyma değil; kendi yaşadıklarım.

Kız arkadaşım eve tek başına gelemiyor.
    Ben belli bir saatten sonra dışarı çıkamıyorum.
    Küpeli ve dövmeli bir tipim, anlamadığım dillerde hakaretler yiyorum.

Ve ben bir türk olarak hem zorbalığa hem de fakirliğe maruz kalıyorum.

Hükümet;

Kalan tüm hanelere pozitif ayrımcılık yapıyor.

Kazandığım paranın %45ini vergi olarak benden alıyor.

Tv'de din dil ırk ayrımı yapıyor.

Sonuç olarak;

Siz ülkenin bu yüzü ile gözgöze gelmemiş olabilirisinz; ben gecekondu mahallesinde yaşıyorum burjuvaların görmediği şeyleri bildiği şeyleri yaşıyorum. Kendi ülkem benim bunları yaşamama müsade ederken kimse kusura bakmasın gavur olarak tabir ettiğiniz ülkelerde göçmen muamelesi görmeye razıyım.

Elimde olsa giderim.
    10 sene önce desen ülkemi bırakmazdım. ama artık değil.

osiosborn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Vista86 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tracer 700
    Zor ve sıkı bir mevzuu.. Ne diyeceğimi bilemedim..
    Çok tartışma götürür..

Yalnız şöyle bir pürüzlü nokta da var.. Senin bir bahçen var, fakat yan komşunun bahçesi çok daha güzel. O senden çok iyi bakmış.. Sonra sen komşunun bahçesini beğeniyorsun ve "ben de bu bahçede yaşamak istiyorum." diyorsun..

Ne bileyim.. Karışık..

Motosikleti
    Yamaha X-Max 250
    Karışık evet, 2 yüzlülere göre değil. Burada muhafazakar olup oraya gidip yeşillere ya da solculara oy verenlerin durumu gibi. Kişisel çıkarları için her türlü dini - manevi değerini sınır değişince unutanlar gibi. Burada "Batı dünyası şöyledir - böyledir- pis herifler" deyip, fırsatı bulunca oraya kapağı atmak için can atan 2 yüzlü ahlaksızlar gibi. Ben de olsam bu tip insanları istemem ülkemde.

Motosikleti
    Yamaha MT-25
    Güzel tespitler. Size ve diğer arkadaşlara faydalı olsun diye birkaç cümle ekleyeyim. Rakamla yazdıklarım, sizin belirttiklerinize ilavelerimdir.

1-Faşizm ve ırkçılık genelde işsiz-güçsüz takılıp, sonra sağda solda taşkınlık yapan veya mazlumu oynayanlara var genelde. (Sosyal alıyorum diye tabir edilir) Malesef çoğu yurttaşımız Avrupa'da bunu yapıyor ve "hehe çalışmadan bu gavurlardan para alıyorum" diyor. O ırkçılık Türkiye'de Araplara karşı da var. Ama hastaneye gittin yarın birgün Suriyeli, doğru düzgün de Türkçe konuşan doktoru karşında görünce yelkenler suya iner. Adamlar da aynı. Yazılımcı, doktor, akademisyen gidenlere pek sökmüyor.
    2-Vasıfsız göçmen bitti zaten. İnternette Finlandiya'da yaşam diye aratın. Mesela akademisyen birisi gitmiş, yaşadıklarını anlatmış. Altına "ticaret lisesi okudum, Finlandiya'ya yerleşmek istiyorum ne yapabilirim" diye yorum yapılmış. Yerleşemezsin. Vasıflan. Fince öğren, yüksek lisans yap, doktora için Finlandiya'ya gitmeyi denerken konuşuruz. Şimdi kim ne yapacak seni. Değil mi?
    3-Katılıyorum. Müzik-spor da zor artık. Teknik adam aranıyor. Uçak mühendisi, pilot, kimya mühendisi v.s.
    4-Yani şurda bi yeri gelse "Kara Murat benim" desek hepimiz güleriz. Adamın birine ana-bacı sövmek istiyorsun "fuck you" deyip gidiyorsun ama içinde kalıyor. Türkçe saydırmadıkça sinirin geçmeyebiliyor. Hastalansan ayrı mevzu. Türkiye'de "hadi bi dahiliye doktoruna gideyim" diye zank diye randevu alınıp gidiliyor. Hollanda'da gerçekten bu çok zor. Ha niye bunu yapıyorlar, bu sefer Türkiye'deki gibi Acilde can pazarı yaşanmıyor. Sabah vakit bulamadığı için akşam acilde muayene olayım diye hastaneleri dolduran gereksiz kalabalık yok. Ama sonuç olarak beğenilmeyen Türk sağlık sistemi inanması güç olsa da çoğu Avrupa ülkesinden hatta sosyal yönüyle Amerika'dan bile daha iyi. Biraz da iyileşse süper olacak.
    5-İskandinav ülkeleri sizin görüşünüz. Birşey diyemem. Ama çoğunlukla gittiğin ülke dilini biliyorsan, içki içiyorlar diye kinlenmiyorsan (sen içme adam içsin o zaman ses etme, sensin işte ırkçı)çok da ırkçı adaletsiz değiller. Adamlar 2. dünya savaşında birbirlerini kesmişler, sonra akıllanıp "beyler bundan sonra adam olalım" demişler. Bir düzen anlayış ve sistem getirmişler. Bunu bozmak isteyeni istemiyorlar. Sokakta gürültü istemiyor, sıra uzun olsa da dakikalarca bekliyor, bisikletliye yol veriyor, sağ şerit vızır vızır akarken sol şeritte durup bekliyor. Motosikletleri dahi emniyet şeridine sokmuyor. Bunun aksi davranana tepki sert. Bu bazen ırkçılık olarak görülüyor. Ha şu da var, senin evini yerini bilip sırf Türk olduğundan kıllık yapan da olur. Misafirperver değiller. Uyuz adamlar da var.
    6-Evet sömürgecilik yapılmış yüzyıllarca. O kısmı kara leke olabilir. Tam bilmiyorum. Dünya'ya karşı daha vurdumduymazlar. Ama biz de biraz bencil olmalıyız. Yani Filistin ve Arakanlı'lar da din kardeşlerimiz ve mazlumlar. Daha önemlisi insan lar. Ama önce kendi yoksulluğumuzu giderip ondan sonra diğer kardeşlerimizin yaralarını sarsak daha iyi olabilir. Avrupalı'lar böyle yapıyor.
    7-Avrupa'ya giden "Almancı" larımız orada kaldılar. Nasıl biz bazen "dedemler Boşnak göçmeni" diyoruz, Bosna ile hiçbir alakamız yok, tek bir kelime Boşnakça bilmiyorsak, 70-80 sene sonra Almancılar da öyle olacak. Almancılar Türkiye'ye döneceklerdi, artık hiç biri dönmeyecek. Taksiye biniyorsun, adam 45 yıl önce yerleşmiş, 45 yıl önceki hayatını yaşıyor. Ne Türkiye öyle artık ne Almanya. "40 yıldır alışamadım yeğenim" diyor. Aman çok iyi b..k yedin. Adamın içinde kaldırıma park etme isteği, bahçeden gürültü yapıp laf eden komşusuna dayılanmayı, sol şeritte birisini geçmekte olan ve biraz sonra sağa çekilecek arabaya selektör yapmayı istiyor. İçinde bir barzoluk, apaçilik var ama ensesine basılmış, kanun-kural-denetim-ceza ile öttürüyorlar adamı. Mum olmuş ama istemiyor. Alışamıyor. Bunu yapmamak lazım.

2016-17-18 de 250 bin vatandaşımız yurtdışına gitmiş. Bence çoğunun derdi para değil. Nedenler belli.

Terazi meselesi bu biraz. Tartıp bakmak lazım.
    drtayfun ve SuleymanE bunu beğendiler.

Şu ana kadar yaşadığım ülkede ırkçılık namına herhangi birşey görmedim fakat bu vasıflı vasıfsız ile ilgili yazılanlara katılıyorum. Ben yazılımcıyım. Bulunduğum ortamlarda bir İngiliz ara ki bulasın. Bulduklarınında bize olan saygısı Türklerin birbirine olan saygısından daha fazla. Birleşik krallığa bağlı tüm milletlerdeki insanlarla çalıştım. Kimse ingilizcenle, kültürünle, hangi ülkeden geldiğinle ilgilenmiyor. Adamlar çalışıyor musun, ülkeye ne katıyorsun ona bakıyor. Fakat sokakta bir kebapçı gördüklerinde düşündükleri şey ise tamamen farklı. Artık yurt dışına kapak atayım bakkal, kebapcı, pazar tezgahı işine gireyim olayı bitti.
    drtayfun bunu beğendi.

y.selimbatu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Şun An Yok.
    Umarım başlığı amacı dışına taşımamışımdır ancak güzel kaliteli bir tartışma olduğunu düşünüyorum Kendi söylediklerim kesin doğrudur böyledir gibi bir iddiam yok, gençeler düşünsün taşınsın taraflarını seçsinler) Şunuda belirteyim bir Arap, yada müslüman kökenli diğer ırklar için belki böyle bir genelleme yapmaya hakkım yok ama ülkemiz vatandaşları,bizim ülke insanı ne kadar kötü ne kadar ikiyüzlü ne kadar sahtekar olursa olsun yüreklerinde bir yerde ufakta olsa bir merhamet kırıntısı her zaman vardır.
    Çocuklar için bu iki yüzlülüğe katlanırım demiş bir arkadaşımız. Herşeye rağmen buda doğru bir yaklaşım bence. Ancak yinede insanan kendi ülkesi, kendi toprağı, kendi yurdu bir başkadır. En azından yaş belli bir noktayı geçince insan böyle düşünüyor.Gezmek görmek tanımak bilmek yaşamak hepsine tamamda oralarda yaşamak ı ıh.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Yabancının ikiyüzlülüğü kendi vatandaşınınkine yeğdir ama, diğeri adama daha çok koyuyor. Yabancıdan öyle bir empati beklemiyorsun çünkü. Kendi ülkende yabancı olacağına pekâlâ gider yaban ellerde hakkıyla yabancı olursun.

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Adalet, hak, hukuk, eşitlik kavramları cart-curt değildir ve tandır koklayacağım diye bunlardan vaz geçilmez.
    Yaşadığı ülkeden sürekli şikayet edip, öyleyse neden dönmüyorsun? Diye sorulunca dut yemiş bülbüle dönen gurbetçi tayfasına kulak asmayın.
    Memleket hasreti başka bir şey ama memleket raydan çıkmışsa hasret yerini yürek sızısına bırakıyor.
    Bir mesleğiniz varsa ve işinizde iyiyseniz gittiğiniz her ülkede iş bulursunuz. Yeterki dillerini konuşabilin.
    Tabi Türkiye'de de iş bulabilirsiniz. Tercih sizin. Türkiye'de çok zengin de olabilirsiniz. Fakat paranız adalet, hukuk satın almaya yetmez. Her zaman sizden daha fazla ödeyen biri bulunur.
    Bunların parasız olduğu ülkelere gelişmiş ülkeler deniyor.

okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Bizde Florya sahilde nargile içip parti veren ve devletten yardım alan Suriyelileri sevmiyoruz.Onlarda orada işsizlik maaşından para alıp 5 çocuk yapıp çocuk parasınla çalışmadan yatan adamları sevmiyorlar.Birebir tanıdığım var çalışırsam 200€ fark eder niye çalışayım diyor.

Motosikleti
    Yamaha MT-25
    Alıntı okanbagiscan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bizde Florya sahilde nargile içip parti veren ve devletten yardım alan Suriyelileri sevmiyoruz.Onlarda orada işsizlik maaşından para alıp 5 çocuk yapıp çocuk parasınla çalışmadan yatan adamları sevmiyorlar.Birebir tanıdığım var çalışırsam 200€ fark eder niye çalışayım diyor.
    Evet ben de bunlardan gördüm. 1.400 euro sosyal alıyor. 40 yaşına gelmiş hep gündelik işlerde çalışmış, hiçbir eğitimi ve vasfı yok. Ne iş verecekler. Tuvalet temizletecekler. Tuvalet temizleyene kaç para verirler? 1.600 tamam 200 farketti işte. O da haftanın 5 günü 7 saat tuvalet temizleyeceğine 1.600 e yatıyor evde 1.400 e. Para yok, çocuğunu da okutamıyor, o da tuvalet temizleyecek veya 1.400 sosyal alacak. Oysa 10 sene önce tuvalet temizleseydi şimdiye ustabaşı falan olur 1.900 falan alırdı. Ya işte çok şey denir de ne yapayım. ( 5 defa tuvalet demişim)

SuleymanE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 / Xpulse 200 4v
    Umarım başlığı amacı dışına taşımamışımdır ancak güzel kaliteli bir tartışma olduğunu düşünüyorum Kendi söylediklerim kesin doğrudur böyledir gibi bir iddiam yok, gençeler düşünsün taşınsın taraflarını seçsinler) Şunuda belirteyim bir Arap, yada müslüman kökenli diğer ırklar için belki böyle bir genelleme yapmaya hakkım yok ama ülkemiz vatandaşları,bizim ülke insanı ne kadar kötü ne kadar ikiyüzlü ne kadar sahtekar olursa olsun yüreklerinde bir yerde ufakta olsa bir merhamet kırıntısı her zaman vardır.
    Çocuklar için bu iki yüzlülüğe katlanırım demiş bir arkadaşımız. Herşeye rağmen buda doğru bir yaklaşım bence. Ancak yinede insanan kendi ülkesi, kendi toprağı, kendi yurdu bir başkadır. En azından yaş belli bir noktayı geçince insan böyle düşünüyor.Gezmek görmek tanımak bilmek yaşamak hepsine tamamda oralarda yaşamak ı ıh.
    Hocam anlatmak istediğini çok iyi anlıyorum. Söylediklerinin çoğunda haklısın ama atladığın hususlar da var. Ben de bir ara ciddi ciddi yurt dışında yaşamayı düşündüm. Halbuki burada güzel bir mesleğim (mühendislik), eski de olsa bir evim, güzel bir arabam ve motosikletim var. Yani birçok insanın sahip olmak için hayal kurduğu bir çok şeye sahibim çok şükür.
    Peki bu sahip olduklarıma rağmen neden yurt dışında yaşamayı düşündüm? Her şeyimi satıp sıfırdan başka bir ülkede hayat kurmak gibi bir fikri bana düşündürten ne oldu açıklayayım; çünkü ülkemizin gün be gün gittiği yön beni korkutuyor. Kuralsızlık, insanların ikiyüzlülüğü, sosyal adaletsizlik, eğim kalitesinin düşmesi, can ve mal güvenliğinin devlet tarafından sağlanamaması, en önemlisi insan hayatına değer verilmemesi gibi nedenlerden bıkıp, ciddi ciddi yurt dışında yaşamayı araştırmıştım. Ancak tüm akrabalarımı, sevdiklerimi, arkadaşlarımı, dişimle tırnağımla kazıyarak geldiğim noktayı bırakıp gitmek istemedim ve vazgeçtim.

Kendi ülkemde avrupalı insanlar standartlarında ve kalitesinde, kurallı şekilde yaşamak istedim (hala da istiyorum) ama o da olmadı. Zaten imkansızı istemişim sonradan anladım. Aslında tüm istediğimiz daha insancıl, daha güvenli, daha kurallı ve saygılı bir toplumda yaşamak. Ancak bu isteğe sahip kişiler olarak bu ülkede azınlıktayız. Arabada teybin sesini sonuna kadar açıp gürültü ile çevreye rahatsızlık vermekten keyif alan, açık egzozunu bağırta bağırta gezmek isteyen, çöpünü sokağın ortasına atmaktan keyif alan, yerlere rahatça tükürme özgürlüğü isteyen, özetle kuralsız ve barbarca yaşamak isteyen kesim çoğunlukta.

İşin daha üzücü kısmı ise ülkemizin cehalete teslim olması. Cehaletle olan mücadelemizi kaybettik. İyi bir meslek sahibi olacağına esnaf ol, önüne geleni kazıkla, çok para kazan çünkü paran kadar değerlisin olgusu bu ülke insanının kalbine çok iyi yerleşti.

Avrupada ırkçılık yaygınlaşmaya başlamış olabilir, bizim ülkemizde yok mu sanki? Biz suriyelilere ne gözle bakıyorsak adamların da bize aynı gözle bakması gayet doğal değil mi? Kıro zihniyetiyle avrupada yaşamaya çalışan insanlara niye hoşgörü göstersinler ki? Adam almanyada 20 yıl yaşamış tek kelime almanca öğrenmedim diye övünüyor. Sen olsan ne yaparsın şimdi bu herife?
    Avrupada sosyal hayatın bizden çok daha kurallı ve adaletli olduğu, yaşam şartlarının çok daha iyi olduğu, eğitim sistemlerinin bizden çok daha ileride olduğu da bir gerçek değil mi? Terazi kefelerine eksileri ve artıları koyunca maalesef artıları bizden çok fazla. Bizim terazimizde ağır basan tek şey aile ve vatan sevgisi. Geri kalan konularda pek elle tutulur bir artımız yok maalesef.

Dipnot: İşin içine kebap, tandır sokmayalım lütfen çünkü yemek deyince akan sular durur, yemek konusunda hiçbir yemek bizimkilerin yerini tutamaz, ona lafım yok

gidebilen gitsin.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)