Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Daha iyi fren yapmak istermisin ? Biz 100 km hız ile yaptık, çektik ve anlattık...

Motovento
    REKLAM ALANI
    Okan Sinan Ocan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW K1200GT (Helga) BMW S1000XR M Sport
    Alıntı sonalp adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    iki parmak, kısa manet kullanıyorum, 4 parmak zorlamama rağmen 25 yıllık bisiklet alışkanlığından dolayı bir türlü beceremedim. 4 Parmak ile ciddi anlamda tedirgin oluyorum. Bu durumda ne yapmalı, zorlamaya devam etmeli mi yoksa 2 parmak mı kullanmalı ?
    Merhabalar ,

Bende eğitim almadığım yıllarda iki parmak kullanıyordum ,eğitimden sonra bu alışkanlığımı tam anlamı ile yenmem iki sene sürdü. Zor bırakılabilen bir alışkanlıktır . Mücadeleye devam

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:47 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:53 ----------

Alıntı inshroud adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Okan Hocam,

Aslında uzun süredir merak ettiğim bir soru var. Youtube'da video altına soracaktım ama burası daha doğru olur gibi geldi.

Getek kendi çalışmalarımızda gerekse eğitimlerde "panik fren" ya da "acil fren" veya her ne diyorsak, bunların tamamı aslında "planlamalı fren" olmuyor mu? "Şimdi şuraya git, bu tarafa 100 km hızla gelirken aniden fren yap" dediğimiz öğrenci "şimdi ani fren yapacağım" diye planlayarak geliyor zaten. Bu yüzden gerçek hayatta ilk tehlikede motosiklet kafamıza geçiyor. Hiç ani frene zorladığınız bir öğrenci oldu mu? Tehlikeye sokarak, habersiz olduğu bir anda frenlemeye zorlayarak, gerekirse düşürerek? Bundan çok mu korkarsınız? Amacımız kas hafızası otursun diye, doğru tekniğe alışsın diye defalarca tekrar ettirmek mi? Bu işe yarıyor mu? Yoksa panik fren yaptıracağımız öğrenciye "bir musibet bin nasihattan iyidir" tekniği uygulayıp hiç beklemediği anda önüne koşarak ya da bir şeyle korkutarak fren mi yaptırmalıyız hata yapması pahasına? Motosiklette bunu hiç denemedim ama araba kullanmayı öğretirken öğrencinin hatalarını görmesi açısından çok faydasını gördüm. Bunu güvenli bir şekilde motosiklet eğitimine aktaramaz mıyız?
    Merhaba,

Çok kısaca cevap vermek durumundayım. Eğitim esnasında öğrenciyi riske atabilecek beklenmedik hareketlere girişmek zaten tedirgin olan öğrencinin odaklanmasını ters etkileyip eğitimden uzaklaşabilir. Eğitim alanında ana hedefimiz öğrencinin ilgisini %100 olarak verilen bilgiye çekmektir , insanlar orada kendilerini güvende hissetmeli ve beyinlerindeki bariyerleri zorlayarak kendilerini geliştirmelidirler. Beklenmedik tehlikeler için tetikte bekleyen bir beyin öğrenme işlevini yerine getiremeyecektir.Yani kısaca benzer yöntemler uygulamakla beraber hiç beklenmedik bir uygulama yaptırmıyorum.

Sevgilerimle

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:50 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:47 ----------

Alıntı Yolcu0 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bi arkadaşıma ön tekerleği kaydırıp düştüğüm videoyu izlettiğimde motor freni diye diretiyordu ne söylediysem söyliyim tutturmuştu motor frenide motor freni. vitesi 1 tık aşağı çekip frenlere abanacaksın diyordu bu ne kadar doğru ? videoda vitese dokunulmayacak demişsiniz genede sormak istedim teşekkürler
    Vitesle uğraşabilecek vaktiniz var ise onun adı "ACİL" fren olmayacaktır. Ön tekerleği kaydırmanızın nedeni ağırlık transferine izin vermeden manete tam güç uygulamanızdır büyük ihtimal ile. Video nun linkini verebilirseniz incelemeyi isterim.

Sevgilerimle
    peypazar43, l3v3nt ve beykurt bunu beğendiler.
    DAHA GİDİLECEK ÇOK YOL ,ÖĞRENECEK ÇOK ŞEY VAR

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Çok faydalı olmuş. 2 parmak kullanıyordum freni. Değiştirmeye çalışacağım. Ayrıca vites küçültme konusunda söylediklerinizi bugün uygulama fırsatı buldum. Motosiklet im de bu sebeple size teşekkür ediyor. İletmiş olayım
    Okan Sinan Ocan bunu beğendi.

Motosikleti
    Alıntı osariyer adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çok faydalı olmuş. 2 parmak kullanıyordum freni. Değiştirmeye çalışacağım. Ayrıca vites küçültme konusunda söylediklerinizi bugün uygulama fırsatı buldum. Motosiklet im de bu sebeple size teşekkür ediyor. İletmiş olayım
    Harika

Sevgilerimle

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı inshroud adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Okan Hocam,

Aslında uzun süredir merak ettiğim bir soru var. Youtube'da video altına soracaktım ama burası daha doğru olur gibi geldi.

Getek kendi çalışmalarımızda gerekse eğitimlerde "panik fren" ya da "acil fren" veya her ne diyorsak, bunların tamamı aslında "planlamalı fren" olmuyor mu? "Şimdi şuraya git, bu tarafa 100 km hızla gelirken aniden fren yap" dediğimiz öğrenci "şimdi ani fren yapacağım" diye planlayarak geliyor zaten. Bu yüzden gerçek hayatta ilk tehlikede motosiklet kafamıza geçiyor. Hiç ani frene zorladığınız bir öğrenci oldu mu? Tehlikeye sokarak, habersiz olduğu bir anda frenlemeye zorlayarak, gerekirse düşürerek? Bundan çok mu korkarsınız? Amacımız kas hafızası otursun diye, doğru tekniğe alışsın diye defalarca tekrar ettirmek mi? Bu işe yarıyor mu? Yoksa panik fren yaptıracağımız öğrenciye "bir musibet bin nasihattan iyidir" tekniği uygulayıp hiç beklemediği anda önüne koşarak ya da bir şeyle korkutarak fren mi yaptırmalıyız hata yapması pahasına? Motosiklette bunu hiç denemedim ama araba kullanmayı öğretirken öğrencinin hatalarını görmesi açısından çok faydasını gördüm. Bunu güvenli bir şekilde motosiklet eğitimine aktaramaz mıyız?
    Tabii ki. Bunun yöntemi düşmeyen motorsiklet. Amerika'da adamakıllı tüm yüksek performans sürüş okullarında var. Sadece fren öğretmek için.

Problem şu ki, limiti geçmeden limitin nerede olduğunu öğrenmeniz imkansıza yakın. Ancak limiti geçmek demek en azından maddi hasar, hatta sağlık kaybı demek. Düşmeyen motorsiklet bu riski elimine ediyor.

Sadece bu yöntemle ortalama duruş mesafesinin yarıya indiğini yazan bir dergi makalesi okumuştum.

Kaza anında problem beklenmedik tehlikeye verilen içgüdüsel yanlış cevaplar. Hatta çoğu zaman tehlike geçse de anlık verdiğimiz tepki yüzünden düşüyoruz. Hıza göre duruş mesafesini kestirebilme, ve başarılı şekilde uygulayabilme büyük avantaj.

Video izlemek, kitap okumak, egzersiz yapmak şüphesiz faydalı şeyler. Ama gerçekten acil durumda işe yarayacak kadar belirgin bir fark için düşmeyen motorsiklet, olmazsa da ABS bence şart. Diğer türlü bir yere kadar.

Bu arada videoyu küçümsemek değil amacım. Uğraşıp yapanları ve paylaşanları tebrik ediyorum. Ciddi emek verilmiş. Böyle videolara daha çok ihtiyacımız var.

Motosikleti
    MT-25
    Merhaba,

Video için teşekkürler.

Okan hocanın 1-ben hepinizden gencim , 2- motosiklet beni yormaz bir kere'si ile başlayan keyif dolu dakikalar için teşekkürler

Kazasız belasız.
    Okan Sinan Ocan bunu beğendi.

Motosikleti
    nc750x
    Abs sistemi olmayan bir motorda sürücü tecrübeniz çok değilse usta dğilseniz dört parmakla ön fren kullanmak kurtulma şansını sıfıra indirmekte olabilir. Ön tekerleği kitlerseniz zaten panik vs gerek kalmayacak ve büyük bir kaza kaçınılmaz olacaktır. İyice tecrübe kazanmadan panik durumunda ön freni limon gibi sıkmayı düşünmek aklınıza gelir mi? Eğitimlere öğrenme aşamasındaki sürücülerin alışana kadar ön freni iki parmakla çekmeleri bu nedenledir, doğru olduğundan değil.

Demek istediğim dört parmakla fren yapmaya gereken önemi vererek iyice ustalaşmak lazım. Bu iki eğitimle olacak iş değildir. Zamanla kazanılacak bir yetenektir. Kas hafızası zamanla alışkanlık kazanır. Yoksa ben panik anında dört parmak kullanayım demekle olmayacaktır.

Şahsen ben gaz kontrolünüde acil durumlarda kaybetmemek adına 2 parmağı tercih ediyorum. Böylece aynı anda frenle birlikte olduki kaçış noktası açılırsa o saliseler içinde gaz kontrolüde bende kalacaktır.

Motosikleti
    Alıntı OğuzÖztürk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Abs sistemi olmayan bir motorda sürücü tecrübeniz çok değilse usta dğilseniz dört parmakla ön fren kullanmak kurtulma şansını sıfıra indirmekte olabilir. Ön tekerleği kitlerseniz zaten panik vs gerek kalmayacak ve büyük bir kaza kaçınılmaz olacaktır. İyice tecrübe kazanmadan panik durumunda ön freni limon gibi sıkmayı düşünmek aklınıza gelir mi? Eğitimlere öğrenme aşamasındaki sürücülerin alışana kadar ön freni iki parmakla çekmeleri bu nedenledir, doğru olduğundan değil.
    Hangi eğitimlerden bahsettiğinizi biraz daha açabilirmisiniz ?

Motosikleti
    nc750x
    Alıntı oocan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hangi eğitimlerden bahsettiğinizi biraz daha açabilirmisiniz ?
    Başlangıç düzeyi eğitimlerden söz ediyorum. Freni dört elle kullanan acemilerin limon tekniğine alışması kaldı ki bunu acil durumda güvenle uygulayabilmesi ne kadar zaman alacaktır?

Ben hepsine saygı duymakla birlikte panikten kaçınarak sürş yapılması gerektiğini ve videodaki hocamında dediği gibi zaten panik anında normal zamandaki fren alışkanlığımızın geçerli olacağına inanıyorum.

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:49 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:47 ----------

Kaza videolarında panik fren yaparak kazadan kurtulabilen sayısı çok çok azdır. Motor üzerinde panik anında intibak süresi içinde zaten çarpışma kaçınılmazdır.
    Paniğin nedenide budur. Sürücü kaçınılmaz kaza durumunda panik frene düşer.

Bu saatte gördüm konuyu sabah erken mesai olmasa izlerdim. Mesajım bulunsun mutlaka izleyeceğim. Teşekkürler.

allpower - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hero xpulse 200
    Alıntı COQ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Video genel olarak güzel olmuş. Yalnız o çırıl çıplak motor kullanan kızların olduğu bölümü sansürleseydiniz iyi olurdu. Tamam nefes kesecek kadar güzel hatunlar ama her yerleri meydanda.
    Arkadaşlar seyredince bana hak vereceklerdir.
    Neyse ben bir kere daha seyredip pekiştireyim şu fren işini.
    Kızlar esastan fenaymış.(:
    Allah göstermesin kaza maza yaparlar da yazık olur bu güzelliklere.
    COQ bunu beğendi.

Motosikleti
    Başlangıç düzeyi eğitimlerden söz ediyorum. Freni dört elle kullanan acemilerin limon tekniğine alışması kaldı ki bunu acil durumda güvenle uygulayabilmesi ne kadar zaman alacaktır?

Ben hepsine saygı duymakla birlikte panikten kaçınarak sürş yapılması gerektiğini ve videodaki hocamında dediği gibi zaten panik anında normal zamandaki fren alışkanlığımızın geçerli olacağına inanıyorum.

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:49 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:47 ----------

Kaza videolarında panik fren yaparak kazadan kurtulabilen sayısı çok çok azdır. Motor üzerinde panik anında intibak süresi içinde zaten çarpışma kaçınılmazdır.
    Paniğin nedenide budur. Sürücü kaçınılmaz kaza durumunda panik frene düşer.
    Merhabalar Oğuz bey,

Birincisi; Videodaki o sözleri söyleyen eğitmen benim

İkincisi ; Başlangıç eğitimi dahi olsa dört parmak ile alışkanlık kazanmak gereklidir. Amaç ön tekeri kilitlemekten kaçınmak ise iki parmakla yapılan yanlış fren sonucunda da ön tekerlek bloke olur , iki parmak kullanımı blokajı önleyemez.

Acemi dediğiniz sürücülerin dört parmak kullanımına ve ön freni ezerek kullanımına ne kadar çabuk bir süreçte alıştıklarını görseniz çok daha kolay ikna olurdunuz. Asıl büyük problem iki parmakla kullanıma alışmış ve ilk eğitimine gelen sürücülerdir ki bunların alışkanlıklarını yenmesi bazı durumlarda yıllar alabilmektedir.

Üçüncüsü ; Kaza videolarında sadece yanlışları görebilirsiniz. Doğruları arıyorsanız bu tür videoları veya eğitimleri takip etmelisiniz.

Sevgilerimle

Motosikleti
    nc750x
    Hocam yanlış anlaşılması ben 4 parmak frene karşı değilim. Bu benim kişisel görüşüm. Bu bilgiyi onaylayan hocalardan biride Murat Denizhan hocadır. Ama bu demek değildir ki 4 parmak yanlıştır. Oda yanlış demiyor zaten. Ancak ben fren yaparken yukarıdada dediğim gibi gaz kontrolünü bırakmamayı tercih ediyorum. Motorda kuvvetli fren yapma işi yaş kim ne derse desin. 100 km/h hızla giderken en kısa 4-50 metre. Ya intibak süresi Zaten adı üstünde panik fren. 100 km hızla giderken panik fren için en az 100 metre mesafe olması lazım. İyide zaten 100 metre mesafeden panik fren yapılmaz kaçılır. Yani ihtiyacımız olan fren değil gaz koludur!!!

100 km/h hızla giderken duramayacağımız bir çarpışma noktasına fren yaparak dalmak zaten olacak olandan kaçamayacağınızı kabul etmenizin diğer bir ifadesidir. Zaten videoda da hocalar virajda panik fren için benzer bir konuyu anlatıyorlar zira virajda hiç şans kalmıyor. Panik fren demek ya sanırım çarpacağım en düşük hızla çarpayımdan başka bir şey olmuyor.

Panik halinde meydana gelen kazalarda 1-2 metre erken durarak kazadan kurtulacak kadar iyi panik fren yapabilmek için kaç eğitim alınması gerekir? Tek eğitim alınması gerekir. Geriye kalan sürücünün yıllar içinde gelişecek tecrübesidir. Bu yüzden eğitimlerde frenden daha çok manevra tekniklerine ağırlık verilir. Kontra slalom vb 2 saat sürüyorsa doğru fren çalışması 30 dakikadır. Panik fren eğitimi yan destekleri bulunan özel devrilme riski olmayan motosikletlerle yapılır ki ülkemizde böyle eğitimler de pek verilmiyor.

Allah kimsenin işini panik frene bırakmasın, hiç kimsenin. Kazasız sürüşler...
    Mustaphalanx bunu beğendi.

Motosikleti
    CBF 150
    Çalışma ve paylaşım için teşekkürler.

Motosikleti
    nc750x
    Merhabalar Oğuz bey,

Birincisi; Videodaki o sözleri söyleyen eğitmen benim

İkincisi ; Başlangıç eğitimi dahi olsa dört parmak ile alışkanlık kazanmak gereklidir. Amaç ön tekeri kilitlemekten kaçınmak ise iki parmakla yapılan yanlış fren sonucunda da ön tekerlek bloke olur , iki parmak kullanımı blokajı önleyemez.

Acemi dediğiniz sürücülerin dört parmak kullanımına ve ön freni ezerek kullanımına ne kadar çabuk bir süreçte alıştıklarını görseniz çok daha kolay ikna olurdunuz. Asıl büyük problem iki parmakla kullanıma alışmış ve ilk eğitimine gelen sürücülerdir ki bunların alışkanlıklarını yenmesi bazı durumlarda yıllar alabilmektedir.

Üçüncüsü ; Kaza videolarında sadece yanlışları görebilirsiniz. Doğruları arıyorsanız bu tür videoları veya eğitimleri takip etmelisiniz.

Sevgilerimle
    Hocam memnun oldum tanıştığıma. Videoyu izledim. Keyifle izledim ve kesinlikle faydalıydı. Yazdıklarınıza katılıyorum. İtirazda etmiyorum. Ancak buradan ne kadar yazarsam yazayım kendimi ifade edebilmem imkansız. Keşke geniş ve uzun uzun konuşabilme şansımız olsaydı. Sizi ikna edebilirdim(Sadece kendi adıma

Mesela ben fren yaparken ilginç gelebilecek bir alışkanlık geliştirdim. Hızlı gidiyorum ve düz yolda küçük küçük fren ihtiyacım oldu. Bu durumda tek parmakla çekiyorum ön freni hafifçe. Ama artırmam gerekirse 2. parmakta yardıma gidiyor. Eğer durmuşsam ve bu normal bir olağan konfor duruşuysa 2 parmak ön ve arka frenle yavaşlayarak duruyorum.

Asıl ilginç olan şu eğer bu bir acil durumsa durduğumda 4 parmağımda ön manette oluyor. Ancak son ana kadar gaz kolunu tamamen bırakmamayı tercih ediyorum. Biliyorum biraz karmaşık oldu. Şu anda otomatikleşmiş (2.5 senedir) fren tekniğim bu şekilde. Ve çok hoşuma giden bir bilgiyi sizin videonuzda öğrenince çok sevindim

"Yapılan araştırmalara göre panik frende kişi normalde ne yapıyorsa nasıl frenliyorsa aynısını yapıyor." Tek kelimeyle harika..!

Burada şöyle bir handikap yaşıyorum. Eğer frenleme başlarken debriyajı tamamen çekersem yukarıda anlattığım teknik işliyor.

Fakat debriyajı durmaya yakın çekersem tamamen 4 parmak çalışıyor. Yukarıdaki tekniği yapamıyorum.

sonalp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yamaha tracer
    Şahsen ben gaz kontrolünüde acil durumlarda kaybetmemek adına 2 parmağı tercih ediyorum. Böylece aynı anda frenle birlikte olduki kaçış noktası açılırsa o saliseler içinde gaz kontrolüde bende kalacaktır.
    İşte tam bu nedenle dört parmak kullanmaya zorladığım yüzlerce denememde kendimi tedirdin hissettiren şey (özellikle şehir içi trafikte), frenleme esnasında gaz kontrolünü kaybetmek. Hatta dört parmak ile gaz kontrolünü avuç içi ile yaptığımdan daha hassas yapamamak. Okan Hocam'ın dediği gibi alışkanlıkları yenmek çok ama çok zor...

Motosikleti
    Hocam memnun oldum tanıştığıma. Videoyu izledim. Keyifle izledim ve kesinlikle faydalıydı. Yazdıklarınıza katılıyorum. İtirazda etmiyorum. Ancak buradan ne kadar yazarsam yazayım kendimi ifade edebilmem imkansız. Keşke geniş ve uzun uzun konuşabilme şansımız olsaydı. Sizi ikna edebilirdim(Sadece kendi adıma

Mesela ben fren yaparken ilginç gelebilecek bir alışkanlık geliştirdim. Hızlı gidiyorum ve düz yolda küçük küçük fren ihtiyacım oldu. Bu durumda tek parmakla çekiyorum ön freni hafifçe. Ama artırmam gerekirse 2. parmakta yardıma gidiyor. Eğer durmuşsam ve bu normal bir olağan konfor duruşuysa 2 parmak ön ve arka frenle yavaşlayarak duruyorum.

Asıl ilginç olan şu eğer bu bir acil durumsa durduğumda 4 parmağımda ön manette oluyor. Ancak son ana kadar gaz kolunu tamamen bırakmamayı tercih ediyorum. Biliyorum biraz karmaşık oldu. Şu anda otomatikleşmiş (2.5 senedir) fren tekniğim bu şekilde. Ve çok hoşuma giden bir bilgiyi sizin videonuzda öğrenince çok sevindim

"Yapılan araştırmalara göre panik frende kişi normalde ne yapıyorsa nasıl frenliyorsa aynısını yapıyor." Tek kelimeyle harika..!

Burada şöyle bir handikap yaşıyorum. Eğer frenleme başlarken debriyajı tamamen çekersem yukarıda anlattığım teknik işliyor.

Fakat debriyajı durmaya yakın çekersem tamamen 4 parmak çalışıyor. Yukarıdaki tekniği yapamıyorum.
    Sevgili Oğuz bey ,

Elbette insanlar konuşarak anlaşırlar , ancak;

İş motosiklet ise yapılmış onlarca çalışma ,yazılmış onlarca kitap varken beni yukarıda anlattıklarınıza ikna edebilmeniz gerçekten güç olacaktır.

Ben çok daha basit bir yöntem kullanıyorum. Kendi yönteminin daha iyi olduğunu söyleyen dostlarıma 50 km/s ile acil fren yaptırıyorum. Daha sonra aynı kişiye videoda anlattığım yöntemi anlatıp tekrar fren yapmalarını istiyorum. Sonuca çok şaşırdıklarını gördüğümde yüzümde kocaman bir gülümseme oluyor

Sevgilerimle

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:44 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:38 ----------

Alıntı sonalp adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İşte tam bu nedenle dört parmak kullanmaya zorladığım yüzlerce denememde kendimi tedirdin hissettiren şey (özellikle şehir içi trafikte), frenleme esnasında gaz kontrolünü kaybetmek. Hatta dört parmak ile gaz kontrolünü avuç içi ile yaptığımdan daha hassas yapamamak. Okan Hocam'ın dediği gibi alışkanlıkları yenmek çok ama çok zor...
    Merhabalar,

Frenleme esnasında gazı tamamen kapalı konumda bırakmalısınız. Aynı anda iki işi yapmaya kalkarsanız özellikle Tracer gibi güçlü motorlarda motoru ne durdurabilir ne de ileri atılmasını sağlayabilirsiniz. Fren yapıyorsanız elbetteki gazdan tamamen vazgeçmeli , gazı kullanmayı düşündüğünüz anda parmaklarınızı fren manetinden ayırmış olmalısınız. İkisi aynı anda olmamalıdır.

Sevgilerimle

Motosikleti
    nc750x
    Diyelim ki siz 100km/h hızla yol alırken, 400 metre ileride sağdan tali yoldan önünüze bir tır çıkıyor. Bu durumda yapacağınız fren normal fren olacaktır.

200 metre kala yine normal fren.

100 metre kala acil frenleme.

Burada devreye tecrübelerimiz, deneyimlerimiz ve kullandığımız motora ait yeteneklerin iyi bilinmesi ve deneyimlenmiş olması dahil oluyor. Şöyleki;

Aslında motorunuz çok iyi diyelim. 40 metrede rahat rahat durabilir. Ama tecrübelerimiz bize bu mesafeyi 60 metre olarak veriyorsa bizim 100 km/h hız, kullandığımız marka motor ve fren gücüyle panik fren alanımız 60 metre olacaktır. 60 metre nin üzerinde ki hiç bir mesafe bizi panik frene mecbur bırakmayacaktır.

Ama şimdi şu örneğe bakalım. Bir virajdan çıkıyoruz. Çıkış hızımız 100 km/h virajın diğer tarafı görünmüyor. KAvşak virajın çıkışında tam biz çıkarken atıyorum 60 metrenin altında bir mesafe kala tır önümüze çıktıysa bu durumda bunun adı PANİK fren olacaktır. Ama unutmamak lazım ki burada artık inandığınız (doğru veya yanlış) bir şey var. Oda kazanın geliyorum dediğidir. Çok iyi bir fren ve can havliyle olduki tam doğru frenleme ile 40 metrede (olabilecek en iyi mesafede) durmayı başardınız. Bunun nedeni yetersiz eğitim tecrübe ve yetenek eksikliğinden dolayı tam kapasite kullanamadığınız, motosiklet yetenekleri, kişisel becerilerinizdir. Ama bir şekilde kullanınca vay bee ne durdum ama diyeceksiniz.

Aslında bilinmesi gereken yeteneklerimizin ve motorumuzun güçlerinin kesişme noktalarıdır. Bunları veren eğitimler en önemlileridir. İleri sürüş tekniğidir.

Ama bir sonraki benzer bir durumda artık durabileceğinizi bildiğiniz bir referansınız oldu 40 metre. Artık panik fren alanımız 40 metre. Peki ya çarpışma nesnesiyle aramızda 40 metrenin altında bir mesafe varsa. Panik fren burada da önemli. Doğru bir frenle ölmezkten kurtulur, sakat kalırsınız. Veya daha basit bir şekilde de atlatabilirsiniz. 100 yerine 20 km/h hızla çarparsınız. Ama şu yada bu şekilde çarpışırsınız.

Tabi yollarda işler böyle yürümüyor. Kaza hep sizi beklemediğiniz anda yakalar. Sağdan araba ana yola bir dalar aranızda 10 metre vardır.

Demek istediğim paniğe alışamayız. Panik bizi korumak için var. Bana cbf 150 veya herhangi bir 250cc motorla verilen fren eğitimi sadece doğru alışkanlığı öğretirken kullanacağım makinenin fren sistemi, lastikleri, ağırlığı, türü çok farklı sonuçlara yol açacaktır.

Bence en iyi eğitim sahip olduğunuz motorla alacağınız km ler ve birlikte geçireceğiniz zamanlardır.

Doğru sürüş alışkanlıkları edinmek şartıyla...
    Mustaphalanx bunu beğendi.

Motosikleti

Bence en iyi eğitim sahip olduğunuz motorla alacağınız km ler ve birlikte geçireceğiniz zamanlardır.

Doğru sürüş alışkanlıkları edinmek şartıyla...
    Sevgili Oğuz bey ,

Yukarıda yazdıklarınızdan anladığım kadarı ile bugüne kadar sadece kapalı alanda hakimiyet eğitimi aldınız veya izlediniz.

Ancak;

Birde yol eğitimi dediğimiz elmanın ikinci yarısı var ki yukarıda paragraflarca yazdığınız riskleri minimize eder.

Hararetle tavsiye ederim. Yapacağınız kilometreler ve motorunuz ile geçirdiğiniz zaman , yanına doğru bilgileri koymadığınız sürece boşa gitmiş sayılabilir.

Ben ilk eğitimimi aldığımda 19 yıllık sürücüydüm ve arkamda yapılmış yüzbinlerce km vardı. O eğitimde öğrendiğim en değerli şey motosiklet kullanmayı "BİLMEDİĞİM" olmuştu.

Sevgilerimle

Motosikleti
    nc750x
    Sevgili Oğuz bey ,

Elbette insanlar konuşarak anlaşırlar , ancak;

İş motosiklet ise yapılmış onlarca çalışma ,yazılmış onlarca kitap varken beni yukarıda anlattıklarınıza ikna edebilmeniz gerçekten güç olacaktır.

Ben çok daha basit bir yöntem kullanıyorum. Kendi yönteminin daha iyi olduğunu söyleyen dostlarıma 50 km/s ile acil fren yaptırıyorum. Daha sonra aynı kişiye videoda anlattığım yöntemi anlatıp tekrar fren yapmalarını istiyorum. Sonuca çok şaşırdıklarını gördüğümde yüzümde kocaman bir gülümseme oluyor

Sevgilerimle
    Saygı duyuyorum.

Ancak o birazda işin reklam kısmı

Siz acil bir durumda aranızda kalmış 5 metre freni ezerek panik fren yapabilen birini tanıyor musunuz?

Yani özet olarak demek istediğim, kaçabiliyorsan kaçacaksın. Tehlikeden, panik ihtimalinden vs. Kaçamıyorsan panik fren eğitimi alacaksın ve mutlu olacaksın.

Ben eğitim olarak fren değilde şu japon polislerinin motosiklet eğitimlerini almak isterdim. İşi panik frene bırakmamayı tercih ederim. 3 saat panik fren çalışmak yerine motosiklet sürüş ve kaçınma tekniklerini öğrenmeyi yeğlerim.

Panik fren işi bana biraz denize düşen yılana sarılır gibi geliyor.

Ben şöyle yapıyorum.

1-Motosiklet yol sanatı, Bileği bükmek 2 (bana dönük teknikleri) , Motosiklet üzerinde hayatta tutan 100 teknikleri kitaplarının tamamını her yolda olduğum sürece uyguluyorum.

2-Lodosta köprüden geçebilen arkadaşlardan ders alıyorum. (600 bin km tecrübeli Kurye samimi bir arkadaşımdan)

3-Ortalama 3 ayda bir boş bir alanda kontra, slalom, frenleme çalışıyorum. (1-2 saat kadar).

4-Motoruma lastik ve zincir öncelikli olmak üzere gözüm gibi bakıyorum. Lastiğe iğne batsa ön arka değiştiriyorum.

Sürekli aralıksız motora binmiyorum. Yani peşpeşe her gün motora binmiyorum. Ama 2-3 günden uzunda binmemezlik etmiyorum. Her 5000 km de bir Murat Denizhan hocadan sürüş eğitimleri alıyorum. (Bir sonraki eğitimime 800 km kaldı.)

Neyse hocam tekrar teşekkür ederim bilgilendirmeniz için.

Saygılarımla

Motosikleti
    cıks
    aslında videoda da anlatılan genel olarak durma mesafesini bulduktan sonra kaçış noktasını gözlemlemek ve tatbik şeklinde olmalı...kaldı ki sen dursan dahi arkadan gelen tır duramazsa kaza kaçınılmaz olur diye de özetlemişler

söylemek istediğim, evden çıkmadan önce çorabı mı önce giyiyorduk yoksa ayakkabıyı mı dememek için yapılması gereken tekrar sayısı 27 imiş...en az 27 defa yaptığınız birşey otomatik olarak kas hafızasına yerleşmekte imiş

bu nedenle kullanılan motorun üzerinde biz olduğumuz için bol tekrar iyidir alışkanlıkları erken oturtmak iyidir

bir başka konu abs fren mesafesini uzatır derler fakat abs siz motorda düzgün frenlemeyi öğrenenler abs den maksimum faydayı sağlarlar, ayrıca 2016 abs li cbr 1000rr da fren mesafesi kısalmaktaymış ( turingin yol eğitiminde rahmi hoca söylemişti) farklı bir teknoloji mi var

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)