Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Motosiklette frenlemeyi MotoBaba ile konuştuk...

Motovento
    REKLAM ALANI
    Okan Sinan Ocan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW K1200GT (Helga) BMW S1000XR M Sport
    İyi seyirler dilerim

BlackGhost, qsaaar, mehmetenis ve 11 diğerleri bunu beğendiler..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Devamı nerde hocam?
    Acil frenleme nasıl yapılır diye forumumuzda onlarca soru sorulmuştur. ( niyeyse buna panik fren diyorlar)
    Biz o konulara ne yazmış olursak olalım kimse sallamaz çünkü verilen cevapların yüzde doksan dokuzu şöyledir.

- Panik fren yaparken vitesi( fites) bir alt vitese atar aynı zamanda ön freni limon sıkar gibi sıkar, arka fren pedalına şarap yapmak için üzüm ezer gibi basarız. Kalan vaktimizde boşta olan sol elimizle atmden para çekerken, daha alta alacak vites ( fites) kalmadıysa boşa çıkan sol ayağımızı ön tekerle çamurluk arasına sokar bu arada kırmızı düğmeden motoru stop edip ne olur ne olmaz diye vitesi bir kere daha bir alt vitese alıp kompresyon yaptırırız.
    Kalan zamanımızda pul biriktirip, sahibindende ikinci el ilanlarına bakarız.
    Ha bir de motoru yatırırız.

Evet genel kanaat bu.
    Top sizde.
    ogzcngdk, mehmetenis, Seduje ve 13 diğerleri bunu beğendiler..
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

ZümeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Me Te Doquz
    TRT-4 Açık öğretim dersleri gibim olmu$$..
    Kısaca sıkıcı..
    Derin olan kuyu değil, kısa olan ip'tir.

TAYFUNBORA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ktm 690 Sm
    Çok güldüm.

Alıntı COQ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Devamı nerde hocam?
    Acil frenleme nasıl yapılır diye forumumuzda onlarca soru sorulmuştur. ( niyeyse buna panik fren diyorlar)
    Biz o konulara ne yazmış olursak olalım kimse sallamaz çünkü verilen cevapların yüzde doksan dokuzu şöyledir.

- Panik fren yaparken vitesi( fites) bir alt vitese atar aynı zamanda ön freni limon sıkar gibi sıkar, arka fren pedalına şarap yapmak için üzüm ezer gibi basarız. Kalan vaktimizde boşta olan sol elimizle atmden para çekerken, daha alta alacak vites ( fites) kalmadıysa boşa çıkan sol ayağımızı ön tekerle çamurluk arasına sokar bu arada kırmızı düğmeden motoru stop edip ne olur ne olmaz diye vitesi bir kere daha bir alt vitese alıp kompresyon yaptırırız.

Evet genel kanaat bu.
    Top sizde.
    https://www.youtube.com/user/funtay34
    http://instagram.com/tayfunboralegend/
    https://www.facebook.com/tayfun.bora

Motosikleti
    Alıntı COQ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Devamı nerde hocam?

Evet genel kanaat bu.
    Top sizde.
    Hocam ne yaptın sen Hala gülüyorum yahu ....
    COQ bunu beğendi.
    DAHA GİDİLECEK ÇOK YOL ,ÖĞRENECEK ÇOK ŞEY VAR

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    Yuksek kompresyonu sevmiyom ben. Bir onceki motorum oyleydi. Yolda gazi kapatmak yavaslamak icin yeterli oluyo, ancak arkadaki araba, motorsikletin fren lambasi yanmadigi icin, durumun farkina varmiyor. Bu da bir guvenlik sorunu olusturuyor, ozellikle arkadaki surucu dalgin veya akli mesgulse.
    mehmetenis bunu beğendi.

Motosikleti
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yuksek kompresyonu sevmiyom ben. Bir onceki motorum oyleydi. Yolda gazi kapatmak yavaslamak icin yeterli oluyo, ancak arkadaki araba, motorsikletin fren lambasi yanmadigi icin, durumun farkina varmiyor. Bu da bir guvenlik sorunu olusturuyor, ozellikle arkadaki surucu dalgin veya akli mesgulse.
    Manete veya pedala hafifçe dokunarak bu sorunu kolayca çözebilirsiniz. Bu sebeple kompresyondan vazgeçmemek lazım

Sevgilerimle
    mehmetenis bunu beğendi.

truck123 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mh Drift 125
    Genelde gazi birakarak yavasliyorum ama acil durumlarda 2sinide kullaniyorum
    Okan Sinan Ocan bunu beğendi.

Mengu16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj 200NS, Mondial 210MX
    Bu sorun için bir ürün geliştirdim. Fiyatı 70 lira. Motosikletin yavaşladığını algılayıp led stop'u flaşör yapıyor, 3 saniyeden uzun süren yavaşlama durumunda sürekli yanıyor. Ürüne bir de 12 voltla çalışan led stop bağlamanız gerekli, onu da yaklaşık 15 liraya tedarik edebilirsiniz. Motor freniyle yavaşlarken güvenliği sağlamak isteyenlere duyurulur.

Sepetçioğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KAWASAKİ VERSYS 650
    Güzel paylaşım hocam, yüzünü de gördük devamını bekliyoruz
    Okan Sinan Ocan bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı Mengu16 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu sorun için bir ürün geliştirdim. Fiyatı 70 lira. Motosikletin yavaşladığını algılayıp led stop'u flaşör yapıyor, 3 saniyeden uzun süren yavaşlama durumunda sürekli yanıyor. Ürüne bir de 12 voltla çalışan led stop bağlamanız gerekli, onu da yaklaşık 15 liraya tedarik edebilirsiniz. Motor freniyle yavaşlarken güvenliği sağlamak isteyenlere duyurulur.
    Benim de merak ediyordum böyle bir şey var mı diye. Aslında motorsikletin kendisinde olması lazım. İvme sensörü kullanmak yerine , ECU gaz gelmediği motor ivmelendiğinde çakmalı ışığı.

Mengu16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj 200NS, Mondial 210MX
    Benim de merak ediyordum böyle bir şey var mı diye. Aslında motorsikletin kendisinde olması lazım. İvme sensörü kullanmak yerine , ECU gaz gelmediği motor ivmelendiğinde çakmalı ışığı.
    İvme sensörü yerine motor devri ve debriyaj müşürü kontrol edilerek de bu iş yapılabilir ama üreticiler yapmıyorlar böyle bir sistemin montajı da çok daha zahmetli olur. İvme sensörü olunca cihaza sadece 12 volt vermek yeterli.

Motosikleti
    Alıntı ZümeR adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    TRT-4 Açık öğretim dersleri gibim olmu$$..
    Kısaca sıkıcı..
    Gerçekten bunu düşündürebildiysek amacına ulaşmış demektir. Bu video muhabbet değil ders içerikli olarak hazırlandı. Keyifli ve eğlenceli sohbetler arıyorsanız önceki videolarda bolca var.

Sevgilerimle
    mehmetenis ve emc2 bunu beğendiler.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı oocan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Manete veya pedala hafifçe dokunarak bu sorunu kolayca çözebilirsiniz. Bu sebeple kompresyondan vazgeçmemek lazım

Sevgilerimle
    Açıkçası kompresyon tek başına yeterli duruş sağlıyor, bir de freni kullanmak fazla gelecek muhtemelen. Işık biraz fren yapmadan yanmıyor çünkü. Ya da debriyajla birlikte fren yapmak lazım, o da debriyajdan yiyecek... Aslında akıllı bir fren lambası çok mantıkli bir fikir.

---------- Mesajlar birleştirildi - 04:12 ---------- bir önceki mesaj zamanı 03:57 ----------

Bir de ilk başta "balata en etkili, motor frenini unutun" deyip sonra 10 dakika kompresyon anlatıp motorsiklet seçiminde en önemli unsurlardan biri olduğunu söylemesi biraz çelişkili geldi bana. İlk söylediği daha mantıklı sanki.

Güzel ve faydalı bir video olmuş. Teşekkürler.
    mehmetenis bunu beğendi.

Erdost - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ZONTES 350 T2
    Çok güzel ve yararlı olmuş hocam, devamını bekliyoruz..
    mehmetenis bunu beğendi.

Motosikleti
    Alıntı Erdost adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çok güzel ve yararlı olmuş hocam, devamını bekliyoruz..
    Teşekkür ederim . 3 videoluk bir serinin 1. videosu bu. Arkasından 2 video daha gelecek.

Sevgilerimle

ogzcngdk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kuba Dragon 50 - Hero X Pulse 200
    çok yararlı bir video serisi olacak, en önemli kısmına gelince bitti

bugüne kadar hiç düşünmediğim birşey öğrendim, motor freni belli bir süre sonra gerçekten motoru iten bir güç haline geliyor. bunun kontrollü olarak yapılması lazım, gerekirse debriyajı çekip fren yapmak lazım.

sonalp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yamaha tracer
    Okan hocam, izninizle ufak bir ek bilgi eklemek istiyorum, özellikle yüksek hızda gazı kapattığımızda otomobile göre daha hızlı yavaşlamamızın tek nedeni rüzgar dirençi katsayısı değil, aynı zamanda momentum ile de ilintili bir konu, sadece cv ye indirgemek çok yüzeysel olur kanatindeyim. Emeğinize sağlık.

Motosikleti
    Alıntı sonalp adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Okan hocam, izninizle ufak bir ek bilgi eklemek istiyorum, özellikle yüksek hızda gazı kapattığımızda otomobile göre daha hızlı yavaşlamamızın tek nedeni rüzgar dirençi katsayısı değil, aynı zamanda momentum ile de ilintili bir konu, sadece cv ye indirgemek çok yüzeysel olur kanatindeyim. Emeğinize sağlık.
    Aslında aynı şey. Momentumumuz düşük olduğu için rüzgar bizi çok daha kolay yavaşlatıyor.

Sokollu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı oocan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Teşekkür ederim . 3 videoluk bir serinin 1. videosu bu. Arkasından 2 video daha gelecek.

Sevgilerimle
    Merakla bekliyoruz, güzel bir sohbet olmuş. Trafik işaretlerinden sonra bir faydalı video daha izlemiş olacağız.

Genel olarak aynı ekolde frenliyorum. Tümüyle motordaki kompresyona bel bağlayan arkadaşların aksine, müsait iken debriyajı çekerek frenleme çalışmayı işe yarar buluyorum. 15bin devir çeviren racing makine gazı kapatınca yığılabilir doğrudur, 5-6 bin bandında commuter kullanan şahsım için durum öyle değil.

Bakalım ön fren uygulaması, acil frende pozisyon alma ve ön lastiği kilitlemek konularında neler diyeceksiniz, orada şenlik var
    --------------------------------------

Bende sığar iki cihân ben bu cihâna sığmazam.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)