Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Honda Cb 125 e Kullanıcıları / Bilgi Paylaşım Başlığı

Motovento
    REKLAM ALANI
    hakanens - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CB125E
    Geçtiğimiz yaz bakım yaptırmıştım servise 10/30 yağ koymuşlar. Vites geçişlerini hissetmiyorum bile. Oldukca rahat.
    Sokollu bunu beğendi.
    Bir garip yolcu

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

s.a abiler sizce baslangıc motoru için uygunmudur kronik sorunu varmıdır artıları ve eksileri nelerdir cevaplarsanız cok sevinirim :D :D

abeciMotoru - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Cb125E-SymWolf-Inazuma-XJ6 F
    Alıntı MONSTER37 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    s.a abiler sizce baslangıc motoru için uygunmudur kronik sorunu varmıdır artıları ve eksileri nelerdir cevaplarsanız cok sevinirim :D :D
    Cb ile 20bin km üstü yapan biri olarak, şehir içinde bisiklet gibi binersin az yakar, yolda bırakmaz, sorunsuz alet, uzun yolda titreşim rahatsız edebilir, max 250 km uzaklıktaki yollara gidebilirsin bundan fazlası eziyettir. kronik bir arızası yok, bana kalırsa kendini ispatlamış bir motor.

eyvallah sagolun :D

skystar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB 125 E
    Cb yi ilk alanların araç muayeneleri yaklaşıyor dikkat

Motosikleti
    Cb125e
    Ben motoru 2012 mart ayında almıştım. Ama ruhsatta nedense ilk muayene geçerlilik süresi ocak 2015 yazıyordu. Bende çok sorgulamadan gittim ve bir sıkıntı olmadan muayeneyi geçtim. Bu mevsimde istasyonlar çok boş oluyor. Randevu almadan bile işlem yaptırmak mümkün. Bilginize.

ferdinandd - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC S
    Alıntı Sokollu adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar motorunuz için hangi yağı kullanıyorsunuz ?
    Bir abimize motor yağı alacağız, bi rahatlama ve vites geçişlerinde yumuşama olsun istiyoruz.
    Motul 5100 10W30 veya Honda original 10W30 (servislerde var)

Alıntı reverse adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ferdinandd hala buralarda olduğuna sevindim. Eski dostları görmek güzel. Bayadır bu başlığa girmemiştim.

Motor satılmadı, hala bende, hiçte şikayetçi değilim. Kullanmaya devam ediyorum, ilanı bile güncellemedim.
    Önümüzdeki sezon 250cc piyasası hareketlenecek gibi. En iyisi sabırlı olup, bekleyip, vaziyete göre hareket etmek lazım.
    Pulsara niyetlenir gibi oldum ama emin olamadım o yüzden beklemedeyim.
    Emin olamadığın birşeyi alsan her kusuru batardı, gözünde daha da düyütürdün, bencede en doğru kararı vermişsin

Yamaha MT25 diye bişeyden bahsediliyor mesela
    Sokollu bunu beğendi.
    Yaşasın MEKANIK, kahrolsun elektronik | Yaşasın METAL, kahrolsun plastik | Yaşasın TORK, kahrolsun beygir | ...

Arkadaslar ben motoru yeni aldım 13 binde hic birşey bilmiyorum nelere dikkat etmem lazım. Yağ hava filtresi zincir vesayre yardımcı olursanız srvinirim

B65 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CB125e
    Alıntı Eness59 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaslar ben motoru yeni aldım 13 binde hic birşey bilmiyorum nelere dikkat etmem lazım. Yağ hava filtresi zincir vesayre yardımcı olursanız srvinirim
    Ben de cok tecrübeli değilim ama

1. Yağın durumunu bilmiyorsan yenilemen iyi olur. Yenilediğin tarihi ve km yi de bir yerlere yazarsın
    2. Benim zincirle aldığımdan beri hic ilgilenmemiştim. Bir kere temizleyip yağladım sürüş farkedilir şekilde değişti. Meğerse önceleri zincir motorun gücünün bir kısmını yiyiyormuş. Zinciri temizleyip yağlaman iyi olur. Temizlerken ve yağlarken motor altına bir kap koy. Temizlemeyi ben gaz yağı ile yaptım. Yağ olarakta würth drylube kullandım
    3. Benim motorun hava filtresi baktığımda iyi durumdaydı. Uzun süre kullanılabilir duruyor. İstersen acıp bir bakarsın. Acması biraz sorunlu. Forumdaki önceki bölümlere bakarsın
    4. Buji muhtemelen değişmemiştir. Onu da yenilemende fayda olabilir.
    5. Ne kadar yaktığını yazın kontrol edersin. Benim kontrol yöntemim depo yedeğe düştüğünde 20tl lik benzin alıyorum. Fişini de alıp kac litre aldığını elimde tutuyorum. Km yi de yazıyorum.Tekrar yedek depoya düştüğümde gidilen kilometreden kac litre yaktığını hesaplıyorum.Benzini bildik güvenilir yerden al benzin sarfıyatında etkili olabilir.
    6. Bir de arac muayene zamanı gelmiş olabilir. Muayene zamanı trafiğe cıkış tarihi değil sanırım türkiyeye giriş tarihi. Ruhsatta yazıyordur

Motorun hayırlı olsun.
    Kötü komşu adamı mal sahibi yapar
    Kötü servis adamı motor ustası yapar

Merhaba arkadaşlar,
    CB125E yağ değişimini ilk defa kendim yapıcam. Fakat bu motorun yağ filtresini değiştirmek gerekir mi? Öyle bir parça var mı yok mu araştırmalarıma rağmen sağlam bi sonuca varamadım?

Serk21 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM DUKE 390
    Alıntı voyagerbiker adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba arkadaşlar,
    CB125E yağ değişimini ilk defa kendim yapıcam. Fakat bu motorun yağ filtresini değiştirmek gerekir mi? Öyle bir parça var mı yok mu araştırmalarıma rağmen sağlam bi sonuca varamadım?
    Cb125e de yağ filtresi yok. Bakimda ille birseyler degistirmek istiyorsaniz hava filtrenizi ve bujinizi degistirin.

Cevabınız için teşekkür ederim,
    Yağ olarak shell advance 4T 10-40 kullanıcam. Sizce uygun mu?

Serk21 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM DUKE 390
    Alıntı voyagerbiker adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Cevabınız için teşekkür ederim,
    Yağ olarak shell advance 4T 10-40 kullanıcam. Sizce uygun mu?
    Ben motul 10-40 kullaniyordum, ama shell de çok güzel yağ. Uygundur.yağ değişiminde yağ talasındaki yumuşak pulu da değiştiriyorlar. Ne kadar gerekli bilmiyorum ama bende cb varken servisten 3-4 takim yağ tapası ve contası almıştım.

Yağ değişimini yaptım.
    Bu yağdan koyduk.
    http://www.shell.com.tr/products-services/on-the-road/consumer-lubricants-tpkg/motorcycles/find-right-bike-oils/4-stroke-engine-oils/shell-advance-ax7.html
    ozanozugur bunu beğendi.

Motosikleti
    honda cb125 E
    Alıntı abeciMotoru adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    orkut sen nasılsın kendini ve motoru toparlamış olduğunu görmek sevindirici
    cb candır
    cok sukur o kazadan sonra boyle toparlanmak gercekten guzel bır duygu motorumu full orjınal parca ve servısıne yaptırdım cevremdekı herkes soyledıgı gıbı motorum honda olmasaydı cok daha farklı olurdu kaza bundan emınım motorumdan cok ama cok memnunum ıyı kı almısım

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:13 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:11 ----------

Beyler dun aksam gece bıle degıl saat 23.00 sıralardında motorumdan benzın cekılmıs 15 tl benzın fılan vardı hortumuda takmamıslar oyle durmus komsu sayesınde ogrendım sımdı gelelım konumuza ben normalde benzın nasıl bosalır fılan bılmezdım ama dun komsu gosterdı ve gordum kı 6 yasındakı cocuguda gostersen onu 2 dk yapabılır bu kadar kolay bu kadar basıtmıs hanı nerdeyse yuhh yanı yazıklar olsun honda dıyecektım sımdı motor desıfre oldu bundan sonra sureklı gelp gıder yoklarlar benzın varmı yok mu dıye b durum a nasıl bır onlem alabılırız sakın motor u ısıga yada kameralı olan bır yere koy fılan demeyın ısı bılen yorum atsın motorun benzın borusuna bırseyler yapılabılır mı ? 2. sorum ıse motorunda alarm taktıran takan varmı sonuclar ?

beyefendi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CB125e
    Selamlar, motorumu durdurunca ön taraftan plastik yanığı kokusu geliyor, sizde de varmı bu olay, yalnız bendeyse ne yapmam gerek?

Motosikleti
    honda cb125 E
    yaw arkadaslar benım motorun ön amartısorun bır tanesı patlak 5 6 aydır bu sekılde kullanıyorumda son 1 haftadır motorun her yerınden ses gelıyor tıtresım arttı bıde bızım motorun cıvataları kac anahtar ıle uyumlu ? elımı hangı vıdaya contaya cıvıye aklınıza ne gelıyorsa nereyı oynasam oynuyor :D sıkılması lazım

Motosikleti
    Ns200
    merhaba geçtiğimiz haftalarda İzmir'de yağan yağmurdan sonra zincirin paslandığını gördüm. Bugün zinciri gaz yağı ile temizledim ancak tamamen temizlenmedi.Sizce bu kalan pas sorun çıkarır mı ? 2-3 bin km daha götürse yeterli sonrasında değiştirebilirim. İnternetten yeni zincir baktım ama pek anlamadım.Değiştiren arkadaşlar nerden hangi zinciri aldıklarını yazarsa sevinirim..

Temizlenmeden önceki hali

Temizlik sonrası (yağsız)

B65 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CB125e
    Aynı durum benim motorda da var. Ben şimdilik bu şekilde binmeye devam ediyorum. Sanırım seninki de 2 bin 3 bin gider. Motoru cift ayak üzerinde calışır vaziyette birinci vitese alıyorum teker arada takıla takıla dönüyor. Zincir hopluyor. Zincirin motorun gidişine cok etkisi var. Hatta bir ara zincir yağsız biniyormuşum. Yağlayınca gidiş hissedilir şekilde düzeldi. Hani yağ gibi kayıyordu desem hata olmaz.

Zinciri bende değiştirmeyi düşünüyorum. Herhangi bir zincir oluyor mu? Zincir aralıklarında farklılık oluyor mu? Zincir boyutu hazır mı geliyor yoksa takarken bakla cıkartılıp ayarlanıyor mu? o-ring almayı düşünmüyorum, ama o-ring alsam gidiş cok farkeder mi? Değer mi?
    Kötü komşu adamı mal sahibi yapar
    Kötü servis adamı motor ustası yapar

ozanozugur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CB125E
    ben o ring li taktım yaklaşık 3-4 bin km önce gidiş çok değişti. zincir şakaya gelmez sakın yağsız binmeyin. ankarada yiba çarşısı var motosiklet yedek parça vs satılıyor ben oradan cb125e için o ring li diye almıştım bakla sayısını hatırlamıyorum ama 5 bakla falan fazla gelmişti sanırım. sorun olmuyor onları çıkarıp takıyorlar.

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:13 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:10 ----------

pas için wd40 çözüm olabilir.
    hakanens bunu beğendi.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)