Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Honda Cb 125 e Kullanıcıları / Bilgi Paylaşım Başlığı

Motovento
    REKLAM ALANI
    EthanHunt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2015 Honda Cbf 150
    Alıntı osmanli61 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Öncelikle Herkese Merhabalar.

1 Hafta önce CB 125 E alarak bende aranıza katılmış bulunuyorum. Konu 384 sayfa olunca okuması epey zaman alacağından öğrenmek istediğim bir şeyi direk sormak istedim. Belki çok kez bahsi geçmiştir ve ben tekarar soruyorumdur bu nedenle şimdiden özür diliyorum.

Öğrenmek istediğim şey ise: motora uzun rüzgar siperliği takmak istiyorum. Bir servis ile görüştüğümde CBF 150 lerin siperliğini taktıklarını ama çok sağlam olmadığı ve sorun çıkarttığı için takmayı bıraktıklarını söylediler. Ben kendim takmayı ve sağlamlığı içinde gerekli tedbirleri almayı düşünüyorum. Bu işlemi daha önce kendisi yapan oldumu hiç? Varsa montajı nasıl gerçekleştirdiğini anlatabilir mi? Far'ın etrafındaki kafa grenajını sökmek gerekiyormu vs gibi detaylar verebilirseniz çok memnun olurum.

Şimdiden teşekkürler. Kazasız sürüşler...
    Grenajı sökmeden takabilirsin. Isıtıcı lazım, cbf rüzgarlığının grenaja oturması için kenarları içe doğru bükmelisin tabi kırmamak için ısıtmalısın.

Soğuk konusunda iyi bir montun ve kaskın varsa hiç maceraya girme, orj. bozma derim.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    B65 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CB125e
    Öncelikle Herkese Merhabalar.

1 Hafta önce CB 125 E alarak bende aranıza katılmış bulunuyorum. Konu 384 sayfa olunca okuması epey zaman alacağından öğrenmek istediğim bir şeyi direk sormak istedim. Belki çok kez bahsi geçmiştir ve ben tekarar soruyorumdur bu nedenle şimdiden özür diliyorum.

Öğrenmek istediğim şey ise: motora uzun rüzgar siperliği takmak istiyorum. Bir servis ile görüştüğümde CBF 150 lerin siperliğini taktıklarını ama çok sağlam olmadığı ve sorun çıkarttığı için takmayı bıraktıklarını söylediler. Ben kendim takmayı ve sağlamlığı içinde gerekli tedbirleri almayı düşünüyorum. Bu işlemi daha önce kendisi yapan oldumu hiç? Varsa montajı nasıl gerçekleştirdiğini anlatabilir mi? Far'ın etrafındaki kafa grenajını sökmek gerekiyormu vs gibi detaylar verebilirseniz çok memnun olurum.

Şimdiden teşekkürler. Kazasız sürüşler...
    Motorun hayırlı olsun.

Aşağıdaki bağlantıda benim yaptığım var. Biraz da bilgi yazmışım. Bakmanı tavsiye ederim.

Senin dediğin gibi uzun cbf150 siperliği taktım. Isıtma yapmadan taktım. Tabiki camın kenarlarından bastırman gerekiyor bizim granaja tam oturmuyor. 4 yerden delik acman gerekiyor. Deliklerin hepsini ben aynı anda acmadım. Tam ortalamak ciddi bir problem. Hem cam hem de granaj tam anlamıyla simetrik değil. Yarı ölcerek yarı göz kararı deliklerin yerini belirledim. Yanlışlık ihtimalini azaltmak icin de önce deliklerin yerini işaretleyip bir tanesini deldim. Kontrol edip sonra diğerlerini deldim.

Delme işlemi icin granajı motordan ayırmıyorsun ama civataların somunlarını takarken ayırman gerekecek. Söküp takması benim icin bile zor değildi ki benim el becerilerim cok iyi değildir.

İşlemi tek başına yapma. En azından birisi camı kenarlarından bastırırken diğeri delik yerlerini belirliyor. Delik delerkende faydası olabilir. Delikleri önce ince delip tam yerlerini belirledikten sonra geniş delmiştim.

Kullanma acısından:
    Göğüse gelen rüzgarı kesiyor. Göğüse dik gelirken cama eğik geldiğinden gidişe de etki ediyor. Rüzgar camda kayıp gidiyor. Rüzgar cene kısmına geliyor. Boyun ve cene icin soğuk havalarda iyi önlem almak lazım. Uzun yolda ise hafif öne eğildiğinde kask cama kadar geliyor gözler camın üstünde kalıyor.

Motoru sıfır aldıysan, orjinalliğini bozmak istemiyorsan piyasada cin malı ön granaj satılıyor. Kalitelerini bilmiyorum ama düşünülebilir. Bu tür bir granaj kullanan birisi varsa uygunluğu hakkında bilgi verirlerse yararlı olur.

http://www.motosiklet.net/forum/moto...ml#post3694007
    Kötü komşu adamı mal sahibi yapar
    Kötü servis adamı motor ustası yapar

Öncelikle yanıt için teşekkürler. Mont ve kaskım var aslında ancak benim takmak istememdeki amaç rüzgarı göğsüme yiyip kendimi yelken gibi hissetmemek ve bir miktarda olsa performansı ve komforu artıracağını düşünüyor olmam. Çünkü 80-90 gibi hızlara çıkınca rüzgara karşı ciddi bir direnç oluşuyor göğsümde.

Grenajı sökmeden civataları sıkmak mümkün oluyor mu acaba?

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:41 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:25 ----------

Yanıt için teşekkürler @B65 hocam. Orjinallikten yana bir kaygım yok benim için kullanım ve ergonomi önemli. Rüzgarlığın faydasını göreceğime inanıyorum bu nedenle takma konusunda kararlıyım. Sizinde dediğiniz gibi dik bir şekilde göğüse gelen rüzgarı açıyla birlikte karşılarak hem bizi hem motoru rahatlatacaktır. Tavsiyelerinizi dikkate alacağım. Sanırım bir kişinin yardımıyla ısıtarak kafa grenajının şeklini verebilirim. Bu şekilde grenajıda kasmamış olur. Tekrar teşekkürler.

Motosikleti
    2015 Honda Cbf 150
    Öncelikle yanıt için teşekkürler. Mont ve kaskım var aslında ancak benim takmak istememdeki amaç rüzgarı göğsüme yiyip kendimi yelken gibi hissetmemek ve bir miktarda olsa performansı ve komforu artıracağını düşünüyor olmam. Çünkü 80-90 gibi hızlara çıkınca rüzgara karşı ciddi bir direnç oluşuyor göğsümde.

Grenajı sökmeden civataları sıkmak mümkün oluyor mu acaba?

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:41 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:25 ----------

Yanıt için teşekkürler @B65 hocam. Orjinallikten yana bir kaygım yok benim için kullanım ve ergonomi önemli. Rüzgarlığın faydasını göreceğime inanıyorum bu nedenle takma konusunda kararlıyım. Sizinde dediğiniz gibi dik bir şekilde göğüse gelen rüzgarı açıyla birlikte karşılarak hem bizi hem motoru rahatlatacaktır. Tavsiyelerinizi dikkate alacağım. Sanırım bir kişinin yardımıyla ısıtarak kafa grenajının şeklini verebilirim. Bu şekilde grenajıda kasmamış olur. Tekrar teşekkürler.
    Saç vidası (kimisi akıllı vida diyor) ile monte edersen grenajı sökmene gerek kalmaz fakat grenaj söküp civata somun kullanırsan daha sağlam olur.

Alıntı EthanHunt adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Saç vidası (kimisi akıllı vida diyor) ile monte edersen grenajı sökmene gerek kalmaz fakat grenaj söküp civata somun kullanırsan daha sağlam olur.
    Akıllı vida sarsıntıya dayanamaz yuvaları gevşer zamanla. En sağlıklısı somunlu sistem olacaktır. Hatta araya conta koyup birde çift somunla sıkarak iyice sağlamlaştırmayı düşünüyorum. Siperliğin siparişini verdim yarın elimde olur haftasonu ancak uğraşabilirim takmak için. Bakalım umarım istediğim gibi olur.

bur-k@ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbr 125 pert oldu :(
    birgün motordan sıkılınca bu hale getireceğim
    https://youtu.be/bS0UuEOL6Wc

Motosikleti
    CB125e
    Bayilerde cb125e 5100 cbf 5450tl. Sıfır alacak olsam cbf alırdım. ybr daha pahalı. Kampanya var. 5850 den buraya cekmişler. Bir ara takasa girmeyi aklımdan gecirdim ama bana pek bir şey kazandırmayacağı icin vazgectim. Fırsat kollayanlar varsa yılın son günlerinde iyi bir pazarlıkla belki uygun fiyata işi halledebilir. Sanırım cbf stoklarını eritmeye calışıyorlar. cb de ybr de kampanya gözükmüyor.
    ozanozugur bunu beğendi.

ozanozugur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CB125E
    Kış geldi kimse yazmıyor arkadaşlar :D Hadi ben tatlı su motorcusuyum, size noluyor :D

skystar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB 125 E
    Evet arkadaşlar süper sonik memleketim yaşadığım megaköy İzmir'in güzide köstebek yolları sonunda benimde ön sol amortisör keçesini patlatmış bu sabah farkettim.Biraz yağkaçağı var.(Alsancağın göbeğindeki bir türlü bitmek bitmeyen çalışma bir de üstüne derin bir çukura farketmeyip lap diye girmem keçeyi resmen elime verdi.)
    Şimdi sabah işe kadar geldimde motosikletin sürüşünde bir fark hissetmedim.
    Tamam keçe ucuz ama amortisörü açtıkları zaman o amortisör bir daha doğru düzgün ayar tutmuyor gibi gibi yazılar okudum.Ki ustalar usta değil bir çoğu maalesef kasap.Güvenipte gitmek sıkıntı.Keçe değişse de ayar tutmuyor meselesi var.

Her neyse sabahki sürüşümde amortisör ile alakalı hiç bir fark hissetmedim bu şekilde sürmeye devam etsem sonuçları ne olur.
    Amortisör değiştirelim diyeceğim onunda fiyatı 250 tl civarı şaka gibi

Permatiq59 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KapÇık
    amortisör keçe değişimi korkulacak bir işlem değil. Daha önce 2 defa yaptım (CRF250-KLX250) Eğer değiştirmezsen zamanla yağ kaçağı nedeniyle yağ eksilecek amortisörün özelliğini yitirip yumuşayacak. Daha kötüsü keçe iyice yırtılıp toz minik taş vs alırsa araya kovan çizilecek. bu sefer keçe değişimide kurtarmaz mecburen amortisör alırsın.

oggomoggo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha MT-07 (Honda CB125e-Pulsar 200 ns)
    Arkadaşlar bizim cb nin ön-arka orjinal dişli sayısını bilen var mı? Ben Ön 15 Arka 42 saydım.Üzerindekiler orjinal mi bilmiyorum.

Motosikleti
    CB125e
    Ön dişli 15t. Arka dişliyi bilmiyorum. Ön dişliyi değiştirmediğine göre arkada büyük bir ihtimalle orjinaldir
    oggomoggo bunu beğendi.

oggomoggo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha MT-07 (Honda CB125e-Pulsar 200 ns)
    Alıntı skystar adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Evet arkadaşlar süper sonik memleketim yaşadığım megaköy İzmir'in güzide köstebek yolları sonunda benimde ön sol amortisör keçesini patlatmış bu sabah farkettim.Biraz yağkaçağı var.(Alsancağın göbeğindeki bir türlü bitmek bitmeyen çalışma bir de üstüne derin bir çukura farketmeyip lap diye girmem keçeyi resmen elime verdi.)
    Şimdi sabah işe kadar geldimde motosikletin sürüşünde bir fark hissetmedim.
    Tamam keçe ucuz ama amortisörü açtıkları zaman o amortisör bir daha doğru düzgün ayar tutmuyor gibi gibi yazılar okudum.Ki ustalar usta değil bir çoğu maalesef kasap.Güvenipte gitmek sıkıntı.Keçe değişse de ayar tutmuyor meselesi var.
    Her neyse sabahki sürüşümde amortisör ile alakalı hiç bir fark hissetmedim bu şekilde sürmeye devam etsem sonuçları ne olur.
    Amortisör değiştirelim diyeceğim onunda fiyatı 250 tl civarı şaka gibi
    Benim de geçen günkü kar yağışından sonraki sabah sağ amortisörden yağ kaçağı başladı. Hoş son 10-15 gündür bozuk bir bölgeden geçerken veya ani ön fren yaptığımda önden tıkırtı geliyordu ama toz topraktan dolayı yapıyor diye düşünmüştüm. Demek ki alarm veriyormuş garibim amortisör. Siz ne yaptınız. Dğiştirdiniz mi keçeleri? Ben CBF 150 keçesi buldum internette takımı 25 TL.Becerebilirsem kendim değiştirmeyi düşünüyorum.
    Sadece Sür.

Motosikleti
    pulsar 200NS
    Aklınızda bulunsun arkadaşlar, ön fren diski istanbul sirkecide 55 tl gibi piyasanın çok daha altında satılıyor, üstelik cbf diski ile aynı boyut ve özelliklerde
    ozanozugur bunu beğendi.

CB 125E kişisel kullanım ve ticari kullanımlar için çok harika bir motor.

özcanRR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ...
    Arkadaşlar merhaba internette dolaşırken bu konu başlığını buldum, çok yararlı olmuş. Ekim ayında ilk motosikletim olan ikinciel bi cb125e yi alıp aranıza katıldım ve çok memnunum. Fakat 2 problemim var yardımcı olabilirseniz çok sevinirim, ön amortisörün birinden yağ sızdırıyor bunu nerde kime tamir ettirebilirim? Birde motor soğukken rolantide çalışıyor fakat bazen hafif gaz verip kalkmaya çalıştığımda çat diye bi ses geliyor ve stop ediyor bunun hakkında bilgisi alıp yardımcı olabilecek olan var mı?

Motosikleti
    2015 Honda Cbf 150
    Alıntı özcanRR adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar merhaba internette dolaşırken bu konu başlığını buldum, çok yararlı olmuş. Ekim ayında ilk motosikletim olan ikinciel bi cb125e yi alıp aranıza katıldım ve çok memnunum. Fakat 2 problemim var yardımcı olabilirseniz çok sevinirim, ön amortisörün birinden yağ sızdırıyor bunu nerde kime tamir ettirebilirim? Birde motor soğukken rolantide çalışıyor fakat bazen hafif gaz verip kalkmaya çalıştığımda çat diye bi ses geliyor ve stop ediyor bunun hakkında bilgisi alıp yardımcı olabilecek olan var mı?
    Motor sogukken gaz verince stop etmesi normal. 3-5 dk yada hava cok souksa 10dk calisip motorun isinmasi lazim.

Amotrisorun fotosunu ekler misin?

Motosikleti
    cb 125 e
    2012 model 7000 km de cb125 e alarak aranıza katıldım arkadaşlar
    bi sorum olacaktı 20 30 la giderken debriyaja bastığımda alttan hafiften şakırdayan birşeyler var sizce sorunum nedir ?

abeciMotoru - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Cb125E-SymWolf-Inazuma-XJ6 F
    Alıntı dr wolf adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    2012 model 7000 km de cb125 e alarak aranıza katıldım arkadaşlar
    bi sorum olacaktı 20 30 la giderken debriyaja bastığımda alttan hafiften şakırdayan birşeyler var sizce sorunum nedir ?
    Zincirin bollamıştır, debriaja basınca gerginlik daha da azaldığından alt taraftan ses gelmesi yapar.
    Motosikletimin üstü açık..
    https://www.youtube.com/channel/UCp4K0dvqaCd6YAr_beEsudA/featured?view_as=subscriber

Motosikleti
    cb 125 e
    teşekkür ediyorum abicim değiştirmem mi gerek ne yapmalıyım ?

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 3 kullanıcı var. (0 üye ve 3 misafir)