Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Honda Cb 125 e Kullanıcıları / Bilgi Paylaşım Başlığı

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Honda CB125E
    arkadaşlar boş tartışların içerisine girmeyin. dikkat çekmek isteyen çocuğun birisi tutarsız sallamalarda bulundu hiç dikkate almamak gerekir. çünkü cevaplar uzadıkça bilgi kirliliği oluyor. çinli motorla hondayı karşılaştırma yapılıyorsa sözün bittiği yerdir. Bence bu tür mesajları görmezden gelmek lazım...

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Canoncu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı hayabusa06 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şimdi motorla ankaradan eskişehire geldim. Benimkisi biraz deli cesareti galiba daha önce hiç vitesli motora binmemiştim.

serviste motorun nasıl kullanıldığını tarif etmelerini istedim. eskişehire gideceğimi duyunca espirili tavırlarımdan yüz bulup abi sen ne ilacı kullanıyon dediler

Bu arada kafama takılan şey vitesleri hız göstergesinde göründüğü gibi mi atmak lazım ? ilk başta ona göre ayarlamaya çalıştım ama motor çok bağırıyordu 60 tan sonra 5 e attım. yolculuk 5. viteste 60-70 arası bazende kısa süreliğine 80 de geçti.

göstergeden hesapladığıma göre çok benzin yaktım. bi ara benzini tekrar fulleyip net rakamı çıkartacağım.
    Sen 0 km motosiklet ile eğer ibrede gösterilen vites aralıklarına kadar çıktıysan, motosikletinin motoru ayvayı yemiş olabilir
    Ben 1500km' ye ulaştım ama hala o hızlara çıkmaya cesaret edemiyorum motoru çok zorlamayayım diye.
    O hızlar, motosikletinin belirtilen vites değerlerinde yapacağı son hızlardır. Hadi 5. viteste o hızı aşabilirsin yokuş aşağı falan ama onu da rodaj bittikten sonra yapmakta fayda var(yine çok uzun süre olmamak kaydıyla).
    1000km rodaj süresi olarak belirtiliyor, hadi bilemedin en az 500km sabit hızda gitmemek lazım. Hızlanırken motosikletini çok bağırtmadan vites yükseltmelisin.Yavaşlarken her iki freni dozajlayarak ve hafiften vites düşürerek(motoru zorlamadan) durmalı/yavaşlamalısın.

Arkadaşlar bu motosiklet ile hep dip gaz gidiyorum. Yani 5. vites 80-110km arasında yol alıyorum. Bunun motosiklete bir zararı var mı ?

Alıntı Canoncu adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sen 0 km motosiklet ile eğer ibrede gösterilen vites aralıklarına kadar çıktıysan, motosikletinin motoru ayvayı yemiş olabilir
    Ben 1500km' ye ulaştım ama hala o hızlara çıkmaya cesaret edemiyorum motoru çok zorlamayayım diye.
    O hızlar, motosikletinin belirtilen vites değerlerinde yapacağı son hızlardır. Hadi 5. viteste o hızı aşabilirsin yokuş aşağı falan ama onu da rodaj bittikten sonra yapmakta fayda var(yine çok uzun süre olmamak kaydıyla).
    1000km rodaj süresi olarak belirtiliyor, hadi bilemedin en az 500km sabit hızda gitmemek lazım. Hızlanırken motosikletini çok bağırtmadan vites yükseltmelisin.Yavaşlarken her iki freni dozajlayarak ve hafiften vites düşürerek(motoru zorlamadan) durmalı/yavaşlamalısın.

Arkadaşlar bu motosiklet ile hep dip gaz gidiyorum. Yani 5. vites 80-110km arasında yol alıyorum. Bunun motosiklete bir zararı var mı ?
    Özetle ilk 1000 Km'de motoru 2000 devir civarı yani GAZI MAKSİMUM 1/4 oranında açmak lazım derler..1000-1500 sonra 2/4 oranında açmak lazım derler daha sonra gaz 3/4 -4/4 oranında açılabilir derler...DERLER kim diyecek olursan forumda okuduklarım... ERALPT hocamda bu forumda RODAJ hususunu açıklamıştı...geçmiş sayfalarda bulabilirsin...

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:09 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:02 ----------

Alıntı eralpt adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Rodajla ilgili çok soru işaretleri var gördüğüm kadarıyla..

rodaj döneminin görevi motorun içindeki birçok hareketli parçanın birbirine uyum saglamasıdır.

Motosikletinizin saglıklı bir şekilde alışması için dikkat edilmesi gereken en önemli noktalara kısaca değineceğim, zira zaten çok fazla bilgi var bu konu ile ilgili..

Kesinlikle sabit hızda ve devirde kullanmayın aracınızı.. yukarda biri 120 km lik yola gitmekten bahsetmiş.. Bence çok yanlış bi hareket.. 5. vites devamlı 80 -90 civarı gitmek demektir 120 km lik yol..

Motorumuzun içine üretici firma tarafından konulmuş rodaj yağı ne kadar mükemmel olursa olsun sonuç olarak
    motor içerisinde metal, metale sürtüyor. Silindir ve pistonlarda bulunan yüzeyler düz gözükse de mikro bir inceleme yapıldığında aslında düz olmadıkları görülür.
    Bu yüzeyler üzerinde küçük tepecikler olduğu görülür. Motor rodaj süresinde iken bu tepecikler ısı ve sürtünme ile
    aşınarak düz bir yüzey haline dönmeye başlarlar. Bu mikro tepeciklerin bulunduğu zaman yağlama biraz daha sorunlu olur.
    Tepecikler yok oldukça yağlama daha iyi bir düzeye geçer. Tabi gene bu süre içerisinde aşınan tepeciklerden çıkan
    çapak tabir edilen parçacıklar yağın içerisine karışır, bu yüzdende ilk yağ, yağ filtresi değişimi kısa zaman da yapılır.
    Rodaj süresi içerisinde gaz koluna özellikle düşük devirlerde ani ataklar vermemek gerekir. Çünkü düşük devirlerden,
    yüksek devirlere ani çıkışlar sürtünmeyi arttırır ve buna bağlı olarak da ısı ani artış gösterir. Mümkün olduğunca
    rodaj süresince gaz yavaş, yavaş açılmalıdır. Motor içinde bulunan supaplar, pistonlar,
    şanzıman dişlileri, krank ve eksantrik milleri, krank kolları bağlantıları,
    kol yatakları çok azda olsa belli bir fazla sıkışıklık içerisinde bulunur tabi bu sıkışıklıklar hep mikro düzeylerdedir.
    Rodaj süresi içerisinde bu parçalar olmaları gereken sıkışıklık düzeyine geçerler bu da parçaların bir biri ile uyum içerisinde çalışmasını sağlar.
    Motor rodajı yapılırken motoru fazla zorlamamak gerekir. Dik rampalardan, fazla yükten ( rodaj süresince mümkün olduğu sürece tek kişi kullanılmalı ) ,
    yoğun trafikten, aşırı ve ani gazlamalardan, dik yokuşlardan, aşırı sıcak havadan,
    kısaca motor için olabilecek tüm aşırı sert ve zorlayıcı hareketlerden kaçınmak gerekir.

Rodaj süresince motoru çok zorlamamalı devamlı değişik devirlerde kullanmalı ve hızınızı devamlı değiştirmeniz gerekmektedir.

Rodaj sadece motor aksamına değil aynız zamanda aktarma organlarını da etkiler.. Motosikletiniz yeniyken arada bir 2 ye attıgınızda vitesten atar boşa geçer, vites geçişleri tam olmaz, bazen zorlanır vs.. dişlilerinde birbirine alışması için mümkün oldugu kadar şehiriçinde, devamlı vites değiştirerek, devamlı devir yukseltip düşürerek kullanınız. Vites kutusundaki dişliler biraz alıştıklarında hem vites geçişlerinin rahatladığını hem vitesten atmaların olmamaya başladığını hem de daha sessiz ve yumuşak geçtiğini göreceksiniz.

Bu arada tabi fren içinde dikkat edilmesi gereken hususlar vardır.. Herkes farketmiştir ki ilk motora bindiklerinde, özellikle ön fren çok zayıf ve kullandıkça kendine geliyor.. En azından ilk 350-400 km boyunca yumuşak frenlemeler yapılmalı, ani duruşlardan kaçınılmalıdır. Özellikle disk frenlerde diskin deforme olmaması için ilk birkaç yüz km boyunca ani fren yapılmamalıdır.

Umarım biraz olsun yardımcı olabilmişimdir.
    Buldum ERALPT hocadan rodaj bilgileri...

Motosikleti
    Honda CB125E
    Alıntı Canoncu adlı üyeden alıntı Mesajı göster

yok hocam o göstergelere uymadım. motoru hiç bağırtmadım desem yeridir.

bu arada sormak istediğim bir problem var dostlar. ışıklarda durduğumda vitesi durduğum yerde küçültürken bazen vites göstergesi sönüyor hiçbirşey yazmıyor ! sonra elimi debriyajdan geçip gazlayınca ekran geri geliyor. bu nedendir anlayamadım. acaba neyi yanlış yapıyorum yada sorun mu var ?

I3luee - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha MT07

bir fotoda benden

Üst kat komşumuz altıncı katta yumurta attı nazardan korusun diye eksozda sıcaktı pişmeye başladı domates olsa menemen yapıcaktım.
    [IMG] Uploaded with ImageShack.us[/IMG]
    sonhayat bunu beğendi.
    motorcu dediğin zeki çevik ve ahlaklı olmalı

Motosikleti
    honda cb 125 e
    Alıntı hayabusa06 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yok hocam o göstergelere uymadım. motoru hiç bağırtmadım desem yeridir.

bu arada sormak istediğim bir problem var dostlar. ışıklarda durduğumda vitesi durduğum yerde küçültürken bazen vites göstergesi sönüyor hiçbirşey yazmıyor ! sonra elimi debriyajdan geçip gazlayınca ekran geri geliyor. bu nedendir anlayamadım. acaba neyi yanlış yapıyorum yada sorun mu var ?
    motorunda sorun yok bahsettiğin şeyi hemen hemen bütün vitesli motorlarda yaşarsın bu sorunla karşılaşmamak için durmadan önce yani motor henüz hareket halindeyken vitesi boşa alman gerekir eğer ani bir duruş yaptıysan ya senin yaptığın gibi debriyajı hafifçe bırak yada düz biyerdeysen motoru ileri geri oynat vites dişlisi yerine oturacaktır. sorun yok

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:25 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:22 ----------

bu arada bu depo kapağının üzerinde bulunan anahtar yuvasını kapatan kapak bildiğiniz üzere ses yapıyor . bu problemi nasıl çözücez bilgisi olan varsa paylaşsın lütfen .
    hayabusa06 bunu beğendi.

Motosikleti
    Dominar 400 (satıldı)
    CB125 kullanıcıları belki bu konuya göz atmak istersiniz ---> cb 125 e DEVİR GÖSTERGESİ
    BE

Motosikleti
    honda cb 125 e
    Alıntı badircik adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    CB125 kullanıcıları belki bu konuya göz atmak istersiniz ---> cb 125 e DEVİR GÖSTERGESİ
    alttaki link Honda'nın Çin sitesi cb 125 e orada da satılıyor ve Türkiye'dekinin tıpatıp aynısı sadece isimi cbf 125 olmuş görsellere dikkat ederseniz göreceksiniz motorun devir saati mevcut hatta reklam filmi bile var
    http://www.honda-sundiro.com/pro/sho...source=message

Tsubasa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Demir At
    mz de kullandım ilk, sonra ybr125 kullandım cbf kullandım 2008 9binde aldım gecen sene 38 binde sattım bora aldım
    bora ikaye kalıyor yanında saglamlık dersen kurye motoru cbf segman piston atarsın filan yazmışlar
    gaz yemez yazmışlar cb 125, dirfte benzemiyor diyenler cin motoru drift ybr ye benzetmeye calışmışlar ama cb sonradan cıktı ybrye rakim olarak
    bu motorlar birbirimine benzemiyor arkadaşlara göre ?
    acilen göz doktoruna gidin
    benim motoru sattıgım adam 2 binde bir yagını değiştirmiş bakımları sagı solu bozulmuş ufak şeyler yapmış şuan motor 52 bin de gecenlerde gördüm kuryelik yapıyor
    sorun olucak her motorda bu da öyle
    benim lafım sadece şu bi kaç arkadaşın inadı nedir anlamadım ?
    şuan yeni motorlarınız kullanın bakalım biraz görsün biraz motorunuz 10 bin 20 bin olsun kmsi
    o zaman kıyaslayın cbfle
    cbfin sınıfı farklı arkadaşlar bana kalırsa rakipsiz kendi fiyat kalite olarak o paraya anca o kadar ii bişi alınabilir.
    tamam kullanandan kullanana farkda var bu da ayrı konu egzos delmeler kazalar modifiye yapacam diye dişli küçültmeler . motoru sıkıştırmalar cbfin forumunda görmüştüm 135 yapıor yazmış biri yapar dogrudur modifiyeyle sonra ?
    o motor 110dan sonra yerden kesiliyor ucucak gibi konforsuz hale geliyor
    yalan mı gercek mi bilemem
    böyle yaparsanız arkadaşın dediği gibi bir süre sonra gaz yemez gitmez sorun cıkartır ..
    daha bişi demem arkadaşlar kendiniz bi akıl süzgeçinden geçirin dediklerinizi yaptıklarınızı zamana bırakın motoruda
    sonra takip ederiz bi sene sonra bakalım neler cıkacak..
    alan arkadaşlara hayırlı olsun derim kazasız belasız sürüşler dilerim...

I3luee - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha MT07
    merhaba arkadaşlar motorsikletten bir zırıltı geliyor acemi olduğumdan mı yada anlamadığımdan mı motor rolantide çalışırken dinledim zırRrrR diye bi ses geliyor içeriden daha 110 kilometrede normalmidir rodaj sürecinde ?
    motorcu dediğin zeki çevik ve ahlaklı olmalı

Motosikleti
    Dominar 400 (satıldı)
    Alıntı I3luee adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    merhaba arkadaşlar motorsikletten bir zırıltı geliyor acemi olduğumdan mı yada anlamadığımdan mı motor rolantide çalışırken dinledim zırRrrR diye bi ses geliyor içeriden daha 110 kilometrede normalmidir rodaj sürecinde ?
    Önceki sayfalarda motordan gelen seslerle ilgili birkaç arkadaş bişiler yazmışlardı. Misal, gevşeyen vida, benzin kapagından (Yanılmıyorsam) gelen ses gibi. Bir göz at istersen.
    BE

Zincir bollaşması da seçenekler arasına dahil edilebilir belki

Motosikleti
    Honda CB125E
    dostlar yedek depo, benzin gösterge ibresine dahil mi ?

ayrıca benzini doldururken yedek deponun dolması için depo musluğunda yedek deponun açık konumuna getirmek gerekir mi ?

eralpt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Motosiklet, kamp, bilgisayar
    Yedek deponun çalışma prensibini resimli olarak önceki sayfalarda anlatmıştım. Yedek depo benzin gostergesine dahil değil.. Yedek deponun "dolması" gibi birşey de sözkonusu değil..

Motosikleti
    Mondial MH 125 Drift
    Motor'a ne yağ koymayı önerirsiniz yaz kış aynı olsun yağ uğraşmayayım 2 yağla istiyorum ?

pompei - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    APRILLA ATR-7011
    Bu motorun potansiyel alıcıydım ancak bu gün canlı gördüm ve hayal kırıklığına uğradım, sanki önden ve arkadan sıkıştırılmış zip dosyası gibi küçük geldi gözüme.Biraz daha takip edicem ama pek tutmadım açıkcası.Kullanıcılarına kazasız belasız sürüşler dilerim.

Motosikleti
    Honda CB125E
    Alıntı eralpt adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yedek deponun çalışma prensibini resimli olarak önceki sayfalarda anlatmıştım. Yedek depo benzin gostergesine dahil değil.. Yedek deponun "dolması" gibi birşey de sözkonusu değil..
    sayın hocam doğrudur anlatmışsınızdır ama malum 75 sayfa oldu ve bilgi kirliliği hat safhada olunca gözden kaçıyor. ilginize teşekkür ederim

reverse - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Inazuma F
    Alıntı pompei adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu motorun potansiyel alıcıydım ancak bu gün canlı gördüm ve hayal kırıklığına uğradım, sanki önden ve arkadan sıkıştırılmış zip dosyası gibi küçük geldi gözüme.Biraz daha takip edicem ama pek tutmadım açıkcası.Kullanıcılarına kazasız belasız sürüşler dilerim.
    Motorun ebatları açısından cbf150 ile pek fazla bir farkı yok. Açıkçası genelde yorumlar hep motorun kalıbının yerli yerinde olduğu yönünde.
    Ben 1.78 boy ve 83 kilo birisi olarak motorun ebatlarıyla ilgili bir sıkıntı yaşamadım. Arada sırada yolda ışıklarda veya yoğun trafikte durduğumda dükkanların büyük camlarındaki yansımalara bakıyorum ve ''yahu amma büyük duruyormuş motor'' diyorum. Gerçekten de öyle.
    Ama sizin beklentiniz nedir veya boy-kilo gibi durumlardan haberim olmadığı için bir şey diyemiyorum tabi.
    sonhayat bunu beğendi.

blueway2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Eralp hocam bu isin duayeni olarak kucuk hacimli bi motoru neden tercih ettiniz sizi tatmin ediyormu?sonucta cogumuz acemiyiz.bi fazer yada cbf600,1000 de alabilirdiniz,ozellikle fazer"dan memnun olmayani duymadim.

Şimdi dikkat ettim de, bizim motorun modelini ifade eden CB kodunu incelediğimde, CB 600F hornet ile benzer olduğunu gördüm(F neyi ifade ediyor bilmiyorum ama CB 900 ve CB 1300' de var esasen).
    Acaba bu motosikletin devamını mı ifade ediyor hornet(cbf 150' nin devamını ifade eden cbf 600-1000 gibi)
    İfade ediyor derken şuradan bir tezat oluştu yalnız.
    cbf 150 ile cb 125 yaklaşık devir çeviren motosikletler. Oysa hornet, bir cbf 600' e göre çok daha fazla devir çeviren, dolayısıyla yüksek beygir gücü üreten bir model. Yanılmıyorsam evcilleştirilmiş CBR 600 motorunu üzerinde barındırıyor.

Yukarıdaki sorumdan gelmek istediğim nokta şu aslında.
    Hem cbf 150 hem cb 125 kullanıp memnun kalan birisi olarak eğer cb 600f hornet, cb 125e' nin bulunduğu sınıfta yer alıyorsa ve onun büyük ağabeyi ise, hornet kullanmakta cb serisine özgü kolay ve pratikliği ön plana çıkartacağından cbf 600 ile arasında gidip gelmeme sebep olabilir gelecekte
    Eralp hocam siz geçmişte bu motosikleti test etmiş birisi olarak düşüncelerime açıklık kazandırabilirsiniz

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)