Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Honda Cb 125 e Kullanıcıları / Bilgi Paylaşım Başlığı

Motovento
    REKLAM ALANI
    toujours09 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF150-İNAZUMA-MT9 SP
    CBF150 den inip,buna binilir mi ya ?
    Daha 3 ay oldu alalı CBF i,gözüm 650 lik lerde

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Honda Click 125i 2012
    tavsiyem 1000km dolmadan gitme, birak icindeki ilk yag islevini gorsun, ne kadar erken o kadar iyi diye dusunme, hondanin uzmanlari ilk yag degisimi 1000km diyor ki 1000-1200 normal yani ama oncesi heleki 500-600kmler kesinlikle tavsiye etmem, bende bu hafta ilk bakima sokacagim, 1000km olmadan gitmiyorum, ilk yagin islevselligi demek ki en az 1000km gerektiriyor

blueway2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı kursattekin adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    tavsiyem 1000km dolmadan gitme, birak icindeki ilk yag islevini gorsun, ne kadar erken o kadar iyi diye dusunme, hondanin uzmanlari ilk yag degisimi 1000km diyor ki 1000-1200 normal yani ama oncesi heleki 500-600kmler kesinlikle tavsiye etmem, bende bu hafta ilk bakima sokacagim, 1000km olmadan gitmiyorum, ilk yagin islevselligi demek ki en az 1000km gerektiriyor
    Katılıyorum bende,870 km.deyim bu hafta sonu 1000 deyim nasipse değişim için,sonra ver elini yaz ve yolculuklar.Sezona rodajım bitmiş kafam rahat olarak giriyorum inşallah,herkese keyifli kazasız bir yaz dilerim.

eralpt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Motosiklet, kamp, bilgisayar
    kesinlikle arkadas doğru söylüyor. ilk yağ rodaj yağıdır kesinlikle 1000 km den önce değiştirilmemesi gerekir. erken gitmeyin yağ degisimi için..

Motosikleti
    Honda CB125E
    eralp hocam tabiiki mennuniyetle buluşalım ve şu duruma bir uzman bakışı ile çözelim. nerde ne zaman ?

Motosikleti
    Alıntı CB125E adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    eralp hocam tabiiki mennuniyetle buluşalım ve şu duruma bir uzman bakışı ile çözelim. nerde ne zaman ?
    kadikoydeyim abi aksam karşıya gececegim
    zincirlikuyu tarafına

niketnac - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CB125E
    Rodaj süresince 650km yolu neredeyse vitesi hiç 5'e atmadan kullandım. 4'te bile nadiren kullandım. 60'ı da geçmedim tabi. Bu da motorun daha fazla dönüp, daha az gitmesi anlamına geldiği için 650km aslında normal şartlarda motor için yaklaşık 900km gibi bir değere geliyor diye düşündüm. Honda mühendisleri 1000km rodaj derken hangi şartlardan bahsetti acaba? Zaten yeni koyduğum bu yağı 1000km sonra değiştirip ikinci rodaj gibi kullanmayı düşündüm. Ya da yanlış yaptım ne bileyim...

Motosikleti
    Honda CB125E
    Alıntı eralpt adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    kadikoydeyim abi aksam karşıya gececegim
    zincirlikuyu tarafına
    hocam bu akşam hava soğuk birde böyle ani oldu, hafta sonu öğle saatlerinde görüşsek olma mı ?

reverse - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Inazuma F
    Bir süredir kafama takılıyor, herkes kilometre saatinde, hangi hızda hangi vitesin kullanılması gerektiğini gösteren sayılar olduğunu söylüyor.
    CB123E fotolarını inceliyorum özellikle dikkat ediyorum ancak bu sayıları göremiyorum.
    Allah rızası için nerede bu vites göstergesi?

fat280 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    en kısa zamanda olacak inş.
    Alıntı reverse adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bir süredir kafama takılıyor, herkes kilometre saatinde, hangi hızda hangi vitesin kullanılması gerektiğini gösteren sayılar olduğunu söylüyor.
    CB123E fotolarını inceliyorum özellikle dikkat ediyorum ancak bu sayıları göremiyorum.
    Allah rızası için nerede bu vites göstergesi?
    resimlerde görünmüyor ancak gittim bayide baktım km saatinin içinde rakamlarla yazmışlar hangi vitesde kaç yapacağını max.
    SALCANO WOLF125 SİYAH BENİM MAKİNE

Motosikleti
    Alıntı CB125E adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hocam bu akşam hava soğuk birde böyle ani oldu, hafta sonu öğle saatlerinde görüşsek olma mı ?
    olur tabiki. ama haftasonu eğitim olacağı için ben cb ile değil ybr ile olurum muhtemelen ama farketmez buluruz sesin nerden geldiğini

Motosikleti
    Suzuki Inazuma F
    Alıntı fat280 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    resimlerde görünmüyor ancak gittim bayide baktım km saatinin içinde rakamlarla yazmışlar hangi vitesde kaç yapacağını max.
    Teşekkür ederim. Motor gelene kadar sabırsızlığıma yenik düşüyorum kusura bakmayın.

Bu arada motoru kullananlardan bir ricam daha olacak. Rodajı tam olarak nasıl ve neye dikkat ederek yaptığınızı anlatabilir misiniz? Benim ilk motorum olacağından yanlış birşey yapmak istemiyorum.

Motosikleti
    CB125E
    Teşekkür ederim. Motor gelene kadar sabırsızlığıma yenik düşüyorum kusura bakmayın.

Bu arada motoru kullananlardan bir ricam daha olacak. Rodajı tam olarak nasıl ve neye dikkat ederek yaptığınızı anlatabilir misiniz? Benim ilk motorum olacağından yanlış birşey yapmak istemiyorum.
    CB125 için, devri fazla yükseltmemek ve düşük devirde gazı fazla açmamak, çok düşük devirlere inmemek önemli. Sabit hızda sürekli gitmemek veya sabit hızda arada bir vites değiştirmek gerekir. Arada bir motor freni kullanmak gerekir.

Aslında temel olan, motorun değişik streslerde çalışmasını sağlayarak parçaların birbirine uyumunu kolaylaştırmak. Bunu yaparken motorun sınırlarını zorlamamak hatta bu sınırlara yaklaşmamak, sıkıştırmamak, gücünü denememek gerekir. 2 kişi binmeden, yokuşlara zorlamadan kullanılmalı. Mümkünse gazı hiç yarıdan fazla açmamalı. Yoksa yağa karışan ince metal parçalar pistonu ve silindiri çizebilir. Çünkü rodajda birbirine alışan parçaların şekli değişir ve artık parçalar çıkabilir. Bu artık parçalar yağın vizkozitesi ile yavaş yavaş toplanır. Çıktıkları yerden motora zarar vermeden toplanmaları için en azından ilk 300km itina ile kullanmalı Vs

sonuç olarak işte sakin kullan yeter

Yanlışım varsa lütfen düzeltelim.
    EverHarD* bunu beğendi.
    “Suskunluğum asaletimdendir. Her lafa verilecek bir cevabım var. Lakin bir lafa bakarım laf mı diye, bir de söyleyene bakarım adam mı diye.”
    Mevlana

Mengu16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj 200NS, Mondial 210MX

İlk 500km motoru aşırı zorlama, 2 kişi binme, uzun süre yokuş çıkma. Rodajda motoru kasmayacak viteslerde kullan, düşük viteste az gazla yüksek devirde yokuş çıkmak, büyük viteste düşük devirle tam gaz yokuş çıkmaktan iyidir. Motorun çok bağırdığını düşünüyorsan yavaşla, ama rodajda şu devir geçilmez diye birşey yok sadece motoru zorlamayacaksın ve aşırı ısındırmayacaksın. Bknz.(uzun süre yokuş çıkma) Rodajda dip gaz yapma motoru tatlı tatlı devirlendir. 50-60km hız arasında gezin, gazla bırak yavaşlasın tekrar tekrar yap bu şekilde güzel ve çabuk rodaj oluyor. Rodajdaki amaç segman'ların silindire uygun şekilde oturmasıdır.

Motosikleti
    BMW F 750 GS
    İşin sırrı gaz ayarındadır. Her ne durumda olursan ol, gazı ilk 500 km yarısından fazla açma. Sonra 1000 km'ye kadar tam gaz olmasa da 3/4 gaz açabilirsin. Yokuş çıkarken zorlanırsan gaz vermek yerine vites küçült ama yine de hız göstergesinde yer alan vites değiştirme maksimum hızlarına ulaşmadan kullan. Çok yüksek devirlere çıkma, efendi efendi kullan yeter. Çok düşük devirde de gitme sakın.

Motosikleti
    Suzuki Inazuma F
    Yanıtlar için çok teşekkür ederim.
    Kullanıcılar zamanla izlenimlerini akrarırlarsa çok iyi olur. Yakıt tüketimi, titreşimin azalıp-çoğalması, motorun sağından solundan gelen sesler, çekiş gücü, 2 kişi ile yolculuktaki performans vs...

Motosikleti
    YAmaha YBR 125 Honda CB125E
    Dün motoru teslim aldım, bayiden çıkıp toplamda 50 km yol yaptım ilk izlenimlerim rodajdaki bir motor için bile yeterince güçlü olduğu (125cc için) kesin. Ben herhangi bir titreşim hissetmedim. Virajlarda arka lastik kayıyor çalışması kolay ve sessiz oturuş pozisyonu diğer modellere göre oldukça ergonomik vites araları baya uzun rodajda oldugu için fazla yüklenmedim ama bu haliyle bile kuvvetli oldugunu hissediyorsunuz bu paraya su an alınabilecek en iyi motor olduğu şüphesiz kullandıkca izlenimlerimi paylaşıcam

Motosikleti
    CB125E
    kardeş o arka tekerlek, yokuş aşağı dönerken motor freni yapınca bile kayabiliyor bazen. Ön fren ustası oldum iki haftada. Arka lastik, iki kişiyle binince daha performanslı gibi. ön lastiğin performansı daha iyi.
    “Suskunluğum asaletimdendir. Her lafa verilecek bir cevabım var. Lakin bir lafa bakarım laf mı diye, bir de söyleyene bakarım adam mı diye.”
    Mevlana

Motosikleti
    BMW F 750 GS
    Tekerlek kayması lastiklerin uyduruk olmasının yanında yeni olmasından da kaynaklanıyordur. Zaten virajda vites küçültmeyin, debriyaja basmayın, çok sakat. Ben de imkanım olursa Haziran gibi almak istiyorum.

jogabonito83 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Motolux Rossi 50
    slm arkadaşlar bende bugün akşam teslim aldım 25 km civarı binebildim hasta olduğum için ama gerçekten çok kullanışlı pratik kuvvetli ve sürüşü zevkli bir motorsiklet almayı düşünenlere tavsiye ederim.. titreşim yüksek devirlere çıkınca biraz var ama adam gibi kullananılırsa o bile yok kısacası iyi ki almışım hasta oldum motora

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 3 kullanıcı var. (0 üye ve 3 misafir)