Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Honda Cb 125 e Kullanıcıları / Bilgi Paylaşım Başlığı

Motovento
    REKLAM ALANI
    ozanozugur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CB125E
    Alıntı beyefendi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar merhaba motorum üst bloktan yağ sızdırıyor, çok değil ama belli olacak kadar var, şimdi okuduğum bi yazıda motor yağ damlatıyordu 1500 lira tuttu falan yazmış, ben bi ustaya göstermiştim vidası değişir 40-50 bi şey tutar demişti, çok ortada kaldım böyle bi sorun yaşayan oldu mu?
    1500 civarı tutan olay yanlış hatırlamıyorsam motor numarası falan da değişmesi gerekiyordu. Yağ tahliye yerinin numarayla aynı tarafta olmasından dolayı. Farklı durum yani. Yağ sızdırması 1 milyon farklı durumdan yaşanabilir. Siz en iyisi ustanızı dinleyin sorun neyse ona göre değişi/tamir yaptırın.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    skystar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB 125 E
    Dün itibariyle çöp lastiklerimden sonunda kurtuldum iş güç maddiyat derken orjinal lastiklerle 32.000 km yapmışım.2012'den beri 1 defa patlayan lastiğim bu sene arka arkaya üstelik yine arka lastik olarak 3 kere patladığı için değişime karar verdim.Zaten lastik'de çatlaklar fazlasıyla artmıştı değiştirmem gerekiyordu...

N11 üzerinden bursa tek yıldız motor'dan 2015 50.hafta üretimli metzeler me 22 takımı 185 tl'den aldım.40 Tl'de buzmotor'a taktırma ücreti ödedim.(Çelik sibop.rot balans dahil)
    Motorun çehresi değişti adeta.O dönüşler duruşlar tırtıklı yollar bambaşka bi hale geldi.Virajlar daha keyifli oldu.Lastik sanki zamkla yola yapışıyor.Duratraction alıcaktım ama bir türlü uygun fiyata bulamadığım için vazgeçip metzeler aldım şimdilik gayet memnunum ilerleyen süreçlerde olumlu olumsuz ufak ufak buraya not düşerim...
    İzmir'de daha yeni tarihli aynı lastiğe takma dahil 300'ün üzerinde fiyat çektikleri için böyle bi yol izledim.

B65 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CB125e
    Ben de metzeller taktırmıştım
    Ani frenlerde kaydırması normalmidir Sanki eski lastik gibi kaydırma yapıyor(takılalı 1 yıl oldu)
    300-500km den sonra deneyip sonucu yazabilir misin
    Kötü komşu adamı mal sahibi yapar
    Kötü servis adamı motor ustası yapar

Motosikleti
    Honda CB 125 E
    Alıntı B65 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben de metzeller taktırmıştım
    Ani frenlerde kaydırması normalmidir Sanki eski lastik gibi kaydırma yapıyor(takılalı 1 yıl oldu)
    300-500km den sonra deneyip sonucu yazabilir misin
    Merhaba.

Hocam şöyle söyleyim frene cart diye aniden asılırsanız tüm lastikler kaydıracaktır.Limon sıkar gibi artan basınçla freni sıkmanız gerekir.Açıkcası orjinal lastiklerde bile kolay kolay ön lastik kaymıyordu son durma seviyesine yakın fren basıncını arttırırsam tutuş kayboluyor o zaman kayma yapıyordu.Diğer türlü çok ani fren yapmama rağmen orjinal lastikte bile böyle problem yaşamadım.Ha bazen şöyle olabiliyor aniden önümüze fırlayan şeylerde ister istemez panik olup frenlere abanıyoruz birde üstüne güzelim ülkemin süper asfaltı eklenenince kaymak kaçınılmaz oluyor.

Lastiğin üretim tarihine bakarmısınız atıyorum 5215 diye numara olucaktır.Bu rakam lastiğin 2015 yılının 52.haftasında (yani aralık son haftada üretildiğini gösterir ki benim taktırdığım ön lastik öyle)

Eğer ki 3-4 yıl üstüne saklama koşullarına uymadan saklanan sıcak güneş soğuk vs. gören lastik sertleşip çabucak özelliğini kaybeder ve çatlamaya başlar.
    B65 bunu beğendi.
    Şeytan İcadı

Motosikleti
    CB125e
    Yazından çıkardığım sonuç benim lastikler de problem yok
    Lastikleri alırken üretim tarihine bakmıştım, tam ne yazdığını hatılımıyorum ama yeni tarihli lastikti

Teşekkürler

ozanozugur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CB125E
    Alıntı B65 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yazından çıkardığım sonuç benim lastikler de problem yok
    Lastikleri alırken üretim tarihine bakmıştım, tam ne yazdığını hatılımıyorum ama yeni tarihli lastikti

Teşekkürler
    Frenajda lastik basınçları çok önemli. Ona da bakın hocam. Ben Metzeler kullandığımdan beri ön teker neredeyse hiç kaymadı.
    B65 bunu beğendi.

Motosikleti
    Honda CB 125 E
    Arkadaşlar cümleten iyi akşamlar merhaba.

Motorumda çok garip sesler baş göstermeye başladı.Nasıl derler motoru çalıştırıyorum.Bi süre ilerliyorum sonra motor aniden ara ara ötme şeklinde sesler çıkartıyor.Ciddi anlamda korkutucu bir ses çıkartıyor.Sesin tam nereden geldiğini kestiremiyorum ama şanzımandan şüpheleniyorum sanırım debriyaj balatam da bitti.Motoru orta sehpaya alıyorum boşta bi sorun yok motoru vitese alıyorum debriyaj tam sıkılı olduğu halde teker dönmeye devam ediyor durduruyorum elimle bırakıyorum tekrar ilerlemeye başlıyor.

İzmir'de şöyle helal süt emmiş sağlam bir tamirci tanıdığı olan varmı.Durduğu yerde çalışmada herhangi bir ses yok hareket etmeye başlayım 5 dk sonra ara ara ses yapmaya başlıyor.Çok kısa aralıklarla ses yapsada çıkan sesi duysanız motor sanki komple aşağıya indi sanırsınız öyle bir ses.
    Sübap ayarını uzun süredir de yaptırmıyordum yada bundan kaynaklı bi sıkıntı olabilirmi diye düşünüyorum.
    Bana İzmir'den sağlam bir tamirci tel numarası gönderebilirseniz sevinirim.Duruma göre yapılacak başka işlemlerde var.Hepsini aynı kişiden yaptırmak isterim.

Motosikleti
    CB125e
    Skystar

Benim motorun da çekişi az gibi, özellikle birinci vites kalkışta,
    Ustalar ne der bilmiyorum ama ben de debriyaj balatalarını değiştirmeyi düşünüyorum

Benim motor 25bin de, merak ettim seninki kaçta

Motosikleti
    Honda CB 125 E
    Merhaba B65

Benim motor 32.500 de şöyle araştırıyorum sorunun ne olduğuna dair pek bi fikir edinemedim.Çekiş konusunda sıkıntım yok tabiri caizse ok gibi dik yokuşlarda kullanmama rağmen çekişinden memnunum.Yakıtı biraz fazlalaştı.Birde pek çoğunuzda olduğu gibi benimde üst taraftan yağ kaçırma olayım var(zamanında garantiden conta değişti sonra bu sorun tekrar baş gösterdi).
    Ayrıca yağ tapasının yeri biraz yalama oldu oraya da kılavuz yaptırıcam ordan da son zaman kaçak başladı.
    Tabii yağı her gün kontrol ediyorum bi ara azalmıştı üzerini tamamladım.Şimdilik yağında pek bi eksiklik yok.

Fakat bu seyir halindeyken çıkan ses cidden canımı sıkmaya başladı.(Böyle çirkin inleyen motosiklet kornaları vardır aynı öyle ses yapıyor)

Ön teker rulmanlarını lastikçi değiştirmemi söylemişti onları not ettim.(6301 kodu -2adet takılıyor) skf bulabilirsem onla değiştiricem.
    Hava filtresi yağ buji,ön fren balatası bunlarıda değiştiricem.
    Zincir dişliyide değiştirmeyi düşünmüyor değilim.

şu işlerin hepsini bi seferde hallettirmeyi düşünüyorum eğer balatadan dolayı bu ses kaynaklanıyorsa.
    Yok büyük bişey çıktı o zaman yandığımın resmidir.
    Şeytan İcadı

Motosikleti
    CB125e
    Merhaba Skystar

Ses sorununu ben de merak ettim
    Bakalım ne çıkacak, umarım fazla masraf çıkarmaz

Remzidemir41 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ses sorunun büyük ihtimal akü yüzünden geliyordur.

https://www.youtube.com/watch?v=3kAZDaygDBg

inanmıyorsun bir bak derim

Motosikleti
    CB125e
    Youtube da metzeller lastik yorumu
    Metzellerli cb125e kullanıyor

https://www.youtube.com/watch?v=aXTYKjLtNt4

Motosikleti
    Honda CB 125 E
    Haftasonu garip maceralar silsilesi yaşadım.

O kadar yolu gittim.Servisteki vatandaş tek kalmış bi o motor bi bu motor bi çırağı ile ilgileniyor.Bu durum sinirimi bozmadı da değil kaç gün öncesinden haber vermişim.Nerdeyse oradan çıkmam akşamı buldu.
    O kadar yol gittim motorda tık yok.Tam servise varıcam ses başladı yeniden.
    Sonra usta ile motora bindik 15 dk dolaştık motorda tık yok.

Yalnız tık olmamasına rağmen 260 lira hesap ödedim evlat acısı gibi koydu.
    Cumartesi dönüşte pazar günü ve bugün motordan o ses bi daha hiç gelmedi.Yapılanlar ise standart bakım + zincir dişli seti değiştirdim.
    Hava filtresi değişti yağ sübap ayarı(sübaplar çok sıkıymış sanırım sesin sebebide oydu)
    Benim bildiğim sübaplar kullandıkça açılır tekrar sıkmak gerekir ustanın dediği tam tersi sübaplar sıkışır arada bi ayarlamak gerekir dedi.
    Yalama olan vida yerini yaptırdık yaptırmasına pazar sabahı birde ne göreyim yerde 1 2 damla yağ bugün yarın alt tarafa adam gibi su tutup yıkayıp tekrar bakacağım umarım zincirdeki yağdır.
    Yok değilse o tornacıya ağzıma geleni saydırıcam.

@remzidemir41 hocam bu tarz bi ses değil elimde hatta ses kaydı var ama çok uzun 20 dk lık o kayıtın ses olan kısmını kesebilirsem programla buraya yüklemeyi düşünüyorum.Bu sesi servisteki ustaya da dinlettim onun ustasına da dinlettim.
    Dedikleri motor rulmanlarından kaynaklı olabilir.Ama o sesi bizim bizzat duymamız lazım.(Hani bilmediğim için söylüyorum bu rulmanlar yarın öbürgün dağılıp komple bloğa pistonlara gömleğe zarar verir bu konu hakkında pek bilgim yok )
    Adam bindi etti arkasında ben oturdum yok yani ötmüyor sesi çıkmıyor hani sevineyimmi üzüleyimmi bilemedim.

Debriyaj balatamın ve ön teker rulmanının iyi durumda olduğunu boşuna değiştirmemem gerektiğini söyledi.
    Buji ve ön fren balatasının bi sonraki bakımda değişmesi gerektiğini bi dahaki bakıma kadar gideceğini söyledi.
    O yüzden bunları değiştirmedim bunlarıda değiştirsek hesap kafadan 150 tl daha artıcaktı.

Bu sene baya masraflı oldu.
    Umarım sorunsuz devam edebilirim artık.
    Yoksa hero hunk,thriller falan kafamda (yada cbf 150 5300 civarında fiyatıyla bunlardan daha iyidir diye düşünüyorum)

Motosikleti
    CB125e
    Merhaba Skystar

Umarım bundan sonra sorunsuz binersin
    Contalarla ilgili bir şeyler yaptırdın mı

Benim çekiş düşük her halde debriyaj balatalarını değiştirmem gerekecek
    Ayrıca çok yakma olayı da tam çözülmedi bir gariplik var ama tam çözemedim
    Karbüratörde bir sorun olabilir

Motosikleti
    Honda CB 125 E
    Merhaba B65

Hocam conta ile alakalı hiç bir şey yaptırmadım.Nasılsa bi süre sonra yine oradan terleme suretiyle yavaş yavaş yağ kaçağı olacak.Bizim motorlarda kronik sanırım.
    Tornacı bu kılavuz olayını yapamamış.Dün akşam yağlı kısmı güzelce silip öyle bırakmıştım.Yerde yine 3 4 damla yağ vardı.Bi süre bu şekilde binicem artık.Yağ kontrolüne devam.
    Geçmiş sayfalarda okuduğum kadarıyla kartere alüminyum kaynağı yaparak üzerine diş açmışlar.O suretle yaptırabileceğim bi yer olursa duruma bakıcam

Ses sorunum sanırım tamamen bitti.Vitesler de baya yumuşadı şıkır şıkır.Dediğim gibi benim motorun çekişinde herhangi bir sıkıntı yok.Ama çekişin düşmesi daha çok hava filtresi ile alakalıolabilir ondan da kaynaklıdır diye düşünüyorum.Yağ değişim zamanını geçirmemeye çalış.Kaliteli yağ kullanmaya bak.Bujilerin ömrü de bitmiş olabilir.Mümkün mertebe bunları zamanında değiştir.

Lastik videosunu izledim de normal asfaltta hani bu cam asfalt diye tabir ettiğimiz asfaltta pegleri sürtebilen varmı.
    Yeni asfalt atılmış temiz yolda yatılabilir.Ama ben sanmıyorum diğer lastiklerde de bu kötü asfaltta pegleri sürtebilelim.Zaten bindiğimiz motor commuter.Fren içinde dediğim gibi kayma vs.yaşamadım çok şükür.
    B65 bunu beğendi.

Merhaba üstadlar

Öncelikle CB 125 ACE suan için hondada satılan 4200 tl fiyatlı 31 ekime kadar geçerli olan kampanyasıyla ilk motosikletim olarak almayı düşünüyorum.
    Sizce almalımıyım . (hız vb gibi takıntılarım yok öğrenmek ve ilerde elden cıkarıp ust modellere geçmeyi planlıyorum )

Ve asıl sorum şu bu motosikleti alırsam üstüme giyeceğim tüm korunma gereçleri ve motosiklet için sağ sola düşmelerde koruma gibi gerekli parçalar nelerdir uygun fiyatlı ornekleri varsa yazarsanız topluca motosikletle onlarıda almayı planlıyorum.

Son olarak birde motosikletle birlikte kask veriliyor mu yoksa kaskta ayrıca alınacak ekipmanlardan mı?

Simdiden cevap yazanlara Teşekkür ederim cevaplarınızı bekliyorum.

Motosikleti
    Ns200
    Arkadaşlar merhaba
    Zamanında çok konuşuldu tartışıldı biliyorum ama bugün bu konuya iyice sinir olunca yazma gereği duydum.
    Çalıştığım yerde bir abimde pcx125 diğerinde de kuba kt125 var. Kuba 120 yi görüyor pcx 100 de takılıyor. benim motor düzde 95-99 arasında geziyor.Yokuş aşağı 105 zorla görüyor. 3 yıldır kullanıyorum cb125 i henüz 13.500 km de. Ayrıca geçenlerde bir arkadaşla gezelim dedik arkadaşta ybr125 var 2 kişi bindiler. yokuş yukarı gözden kayboldular. benimki gitmiyor :D Sorun motorda mı bende mi ? anlam veremedim. Ne yapmak lazım sizce ? birde şu video iyice sinirimi bozdu : https://www.youtube.com/watch?v=aYguLDKwCOY

Motosikleti
    CB125e
    Alıntı ömer97 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba üstadlar

Öncelikle CB 125 ACE suan için hondada satılan 4200 tl fiyatlı 31 ekime kadar geçerli olan kampanyasıyla ilk motosikletim olarak almayı düşünüyorum.
    Sizce almalımıyım . (hız vb gibi takıntılarım yok öğrenmek ve ilerde elden cıkarıp ust modellere geçmeyi planlıyorum )

Ve asıl sorum şu bu motosikleti alırsam üstüme giyeceğim tüm korunma gereçleri ve motosiklet için sağ sola düşmelerde koruma gibi gerekli parçalar nelerdir uygun fiyatlı ornekleri varsa yazarsanız topluca motosikletle onlarıda almayı planlıyorum.

Son olarak birde motosikletle birlikte kask veriliyor mu yoksa kaskta ayrıca alınacak ekipmanlardan mı?

Öncelikle ACE almak istediğinden eminmisin, ayrıca ilk motorun olacaksa yarı otomatik vitesili cub düşünmüyormusun,ben ACE almazdım,hatta ilk motorun olacaksa ucuz yollu ikinci el alman daha iyi olmaz mı, tabi motor alırken bir de satış problemini düşünmen gerekecek,zor karar düşün taşın araştır öyle karar ver

Kask şart, motor alınırken hediye edilen kasklar kaliteli olmaz, bana yeter diyorsan olur ama iyi orta yollu bir kask alayım diyorsan LS var MT var daha pahalıları var, bende MT var bana yetiyor bir de daha düşük kalitede var ona şehir içinde MT yi şehir dışında kullanıyorum Bir de MT soğuğa rüzgara karşı daha iyi rüzgar sesini alıyor ama rüzgar içeriye pek girmiyor, LS,MT gibi kasklardan alacaksan üretim tarihi yakın olsun ben aldığımda 1 yıllıktı(MT nin süngerlerini çıkardığında üretim yılı gözüküyor,LS yi bilmiyorum) Lastikler gibi kasklarında yeni tarihli olması gerektiği forumda bildiriliyor

Diğer giyisiler senin kullanma durumuna bağlı
    -düşmelerde korusun istiyorsan motorcu montu alabilirsin,yada sadece soğuktan yağmurdan korusun diyorsan boğazı kapatan bir deri mont iş görür
    -motorcu pantalonu da mont gibi yağmurda soğukta düşmede etkili, sadece soğuk için içlik giyebilirsin bir de dizlik alabilirsin,dizlik düşmelerde korumaz dizlerin rüzgar almasını engeller, aman dikkat dizlikler benzin deposuna dokunduğundan boyasini berbat yapıyor benim depoda her iki tarafta sorun var, ped yapıştırarak sorunu hallediyorlar
    Dizlerin özellikle kışın ve baharda soğuk rüzgardan korunması önemli ileride sorun olabilir
    -soğuklar ve düşmeler için eldiven gerekli,her zaman kullanmayacak olsan bile özellikle şehir dışında kullanmak için eldiven al
    -motor için de koruma demirlerini alabilirsin

aklıma gelenler şimdilik bunlar, motor seçmek zor bir sürü seçenek var, isteklerin ne ihtiyaçların ne, servis durumu ne, toprak yollarda mı asvalt yollarda mı kullanılacak, piyasadan yedek parçası bulunabiliyor mu, alınca bir sürü sorun çıkarır mı çıkarsa bile servis garantiden halleder mi

sana kolay gelsin

Norton772 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Dio
    Alıntı ömer97 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba üstadlar

Yanında kask vermezler. Kask alacaksan mt revenge yada blade önerebilirim ( fiyat 235-265 arası). Dizlik öneririm fiyat 60-80 arası orta kalite. Mont mutlaka ben prohell botari aldım 300 tl ( astarı var ve sıcakta çıkarırsan sonbaharda yada ilkbaharda girebilirsin ( yazın sıcak olur). Kask içine bant al kafana ki kask temiz kalsın. Eldiven yazlık ve kışlık olarak idare edenleri 50 TL civarı. Kışın kaskın içine balaklava (kar maskesi benzeri bir şey) al. Soğuk havanın şakası olmaz ki hava soğuk olmasa bile senin 80-90 km ile gideceğin sürat havanın soğuk hissedilmesini sağlar ve üşütürsün.
    Bu arada alabiliyorsan ace değil de 125 e modelini almaya çalış çünkü bir kaç fark var ama daha iyi.

Öncelikle cevap yazdığın için teşekkür ederim allah razı olsun
    Ben düzcedeyim düzce merkez ile üniversite arası kullanmayı düşünüyorum git gel de 20 km'lik bir yol ve asfalt yol.
    Araştırmalarım sonucu honda cb 125e siyah modeline karar verdim yani Ace modelinde önde kampana firen olması çok kötü bir durummuş
    Ekipmanları düşmelere karşı korumalı kışın kullanıma yönelik almaya karar verdim.
    Servis olarak düzcede honda ensar var hem satışı hem servis işleriyle ilgileniyorlar.
    Kask
    Korumalı kışlık motosiklet montu
    Motosiklet Botu
    Motosiklet Eldiveni
    Sırtlık ve dizlik
    Ve balaklava denilen kışlık maske üşütmeyelim
    Bunlar 1500 TL'yi bulur sanırım birde düşmelere karşı koruma demiri. Unuttuğum bir şey varsa yazarsanız çok sevinirim.

Ve Üstadlar
    2017 yılında model değişecek sanırım 2016 modeli almak yerine bekleyip 2017 gelince onu mu alayım bilgisizlik kötü gerçekten
    İlgilenenlere teşekkür ediyorum inşallah hayırlısı olur
    Varsa olası sorularada cevap yazarsanız çok sevinirim.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)