Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Honda Cb 125 e Kullanıcıları / Bilgi Paylaşım Başlığı

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Cb125e
    Arkadaslar bi zincirlerin yaglanma periyodu nedir ve ne ile ve nasil yaglanir? benim orta sehpanin yukarisi falan siyah yag gibi bisey olmuş temizledim ama normal midir?
    Not: alali 2 ay falan oldu yaklasik 450 km falan oldu hic yaglamadim

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:28 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:22 ----------

2. El aldim 9600 kmde

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    B65 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CB125e
    Motorumda 10w40 kullanıyorum. Uzun zamandır sıcaklık aralığını bulmaya calışıyordum. Aşırı sıcaklarda problem olup olmadığını öğrenmeye calışıyordum. Forumlarda bir cok yerde sıcaklık tablosu var fakat farklı farklı. Hangisi doğru belli değil. Sonunda yamaha crypton un kullanma kılavuzunda bir tablo buldum. Kurumsal olduğundan en doğrusunun bu olduğunu düşünüyorum.

Sonuc 40 dereceye kadar 10w40 kullanılabiliyor gözüküyor.

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:07 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:30 ----------

Alıntı cihanakdeniz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaslar bi zincirlerin yaglanma periyodu nedir ve ne ile ve nasil yaglanir? benim orta sehpanin yukarisi falan siyah yag gibi bisey olmuş temizledim ama normal midir?
    Not: alali 2 ay falan oldu yaklasik 450 km falan oldu hic yaglamadim

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:28 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:22 ----------

2. El aldim 9600 kmde
    Forumlarda 300-500km de bir yağlama 1000km de bir de temizleyip yağlama diyorlar. Genelde bu şekilde. Havalar yağışlı ise veya uzun süre yüksek devirde kullanılmış ise(daha cok yağı üzerinden atacağı icin) daha sık yağlamak gerekir diye düşünüyorum. Ayrıca aşırı tozlu yollarda kullanılıyorsa(köy yolu/toprak yol) daha erken temizlemek gerekebilir.

Ben km hesabı yapmadan aklıma estikce yağlıyorum. Zincir yağlı gibi gözüküyorsa biraz yağlıyorum.Az yağlı gözüküyorsa daha fazla yağlıyorum. Genelde asvaltta kullandığımdan temizlemeyle ilgilenmiyorum. Gözle kontrolda kirlilik görürsem o zaman belki.

Benim önceki zincir paslıydı. Daha önceleri bakımla pek alakam yoktu. 15000km de değiştirdim. Zincir değiştikten sonra motorun gidişi değişti. Zincir hem son hız hem de benzin tasarrufu icin önemli. Bakımları sürekli yapılmalı. Tecrübeyle sabit. Ayrıca yağsız zincir cabuk uzama yapar. Daha cabuk sarkma yapar.

Zincir yağlamayı würth drylube spreyi ile yapıyorum. Diğer zincir spreyleri gibi sıcrama yapmıyor. Zincire güzel yapışıyor. Bir cok zincir yağlama spreyi var. Denemedim ama castrolu da önerenleri gördüm. Würth biraz pahalı. Kaliteli ve daha ucuzunu ben de arıyorum. Hatta gress yağı, eski motor yağı kullananlar da var. Cok fazla sıcrama yapacakları yağları etrafa sacacakları icin ben tavsiye etmiyorum. Ayrıca daha sık yağlamak gerekecek.

Önemli not: Hangi zincir yağlayıcısı ise yağlarsanız yağlayın zinciri yağla bas git olmaz. Geceden motorla biraz gezip zincir hafiften ısındırılır. Sonra zincir güzelce yağlanır ve sabaha kadar iyice yapışması beklenir. Yağla bas git ile daha sık yağlama yapmak zorunda kalırsınız.
    Kötü komşu adamı mal sahibi yapar
    Kötü servis adamı motor ustası yapar

Motosikleti
    Honda Forza 250
    Arkadaşlar motorun üzerinde kenda marka lastik var.Değiştirmek istiyorum ne almalıyım?

abeciMotoru - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Cb125E-SymWolf-Inazuma-XJ6 F
    Alıntı Ahmetbahadır adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar motorun üzerinde kenda marka lastik var.Değiştirmek istiyorum ne almalıyım?
    michelin pilot street yada sporty al.
    Motosikletimin üstü açık..
    https://www.youtube.com/channel/UCp4K0dvqaCd6YAr_beEsudA/featured?view_as=subscriber

EthanHunt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2015 Honda Cbf 150
    Sava mitas aklında olsun bi araştır. Sponsor bulursam sava alacağım

Motosikleti
    2015 Honda Cbf 150
    Cb125e için rüzgarlık arıyorum. Piyasada grenajı delip montaj yapıyorlarmış bu tip bişey istemiyorum.
    Fikriniz var mı? artık sarsmaya dengemiz bozmaya başladı rüzgar. Yaptıranlar foto ekleyebilir mi?
    İstanbuldayım.

Motosikleti
    CB125e
    Bu gün metzeler me22 lastik aldım. 17000km lik kendadan sonra süper. Hatta hatırladığım kadarıyla kenda ilk zamanlarında bile böyle değildi. Kullanılmış kendadan sonra michelin, metzeler, pirelli, sava hepsi ilac gibi gelecektir. Bence uygun fiyatlı hangisi ise onu almak yeterlidir. Aldığım lastiğin yılı 2014. Lastikte kare icinde bir yerde 4214 şeklinde rakamlar var. (42 farklı olabilir tam hatırlamadım). 2014 42.ci hafta anlamındaymış. Alınan lastiğin üretim yılı eski olmaması gerekiyor.

Lastik almaya giderken kenda ile ani frende lastik kayma yaptı. Lastiğin dişleri gayet iyi ama sanırım lastik malzemesi kullanım yılını doldurmuş. (3 yılı gecti)

Tubeless lastiği takarken janta özel bir işlem uygulamadılar. Sadece yeni subab takıldı. Bizim jantların tubeless'e uyumlu olmadığını okumuştum.Haydi hayırlısı bakalım. İleride umarım bir sorun cıkartmaz.

Bir de kendime mt revenge kask aldım. Onun da üretim yılı 2014. Kaskın da üretim yılı eski olmaması gerekiyormuş. Güvenli kullanım icin ömrü 5 yıl olarak forumda geciyor. Tabi 5 yıl sonra hemen güvenliği sıfırlanmaz ama zamanla azalır.

Kaskın kalitesi icin bir şeyler söyleyemem. Bilgim yok. Ama güvenlik testinden 5 yıldız alan uygun fiyatlı bir kask olarak geciyor.

Motosikleti
    2015 Honda Cbf 150
    Cb125e için sigorta alacağım. Linkteki olur mu, yada hangisi olur, link verebilecek olan var mı?

https://www.sonteklif.com/cam-sigorta-seti---15amper-250v-ac---5x20mm---10-adet-4606166?gclid=CjwKEAjwmZWvBRCCqrDK_8atgBUSJACnib3l Eb6hi5VTnEj_EldKz_qJUwn1lpVguSgU7_viFiE1kxoC-Xfw_wcB

Motosikleti
    CB125e
    Alıntı EthanHunt adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Cb125e için sigorta alacağım. Linkteki olur mu, yada hangisi olur, link verebilecek olan var mı?

https://www.sonteklif.com/cam-sigorta-seti---15amper-250v-ac---5x20mm---10-adet-4606166?gclid=CjwKEAjwmZWvBRCCqrDK_8atgBUSJACnib3l Eb6hi5VTnEj_EldKz_qJUwn1lpVguSgU7_viFiE1kxoC-Xfw_wcB
    Cam sigortayı internetten almaktansa piyasadan almayı tercih ederim. Sonucta 2 tane alsan bile hayli hayli yeter. Cok özellikli bir parca değil. Her yerde bulunur.

Motosikleti
    CB125e
    Kullanma kılavuzunda (sayfa 105-106) sigortalar 10 amper, 15 amper olarak geciyor. Ana sigorta da 20A. Toplam 3 sigorta var gibi.

oggomoggo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha MT-07 (Honda CB125e-Pulsar 200 ns)
    Arkadaşlar Ön Diskim yamulmuş. Ayrıca kalitesiz balata yüzünden diskin yüzeyi çizik ve oyuk içinde. Bergamadaki Servis sadece diskin kendisine 100 TL Balataya ise 75 tl dedi. :( İnternetten 75-85 TL arasında bulunabiliyor ama orjinal değiller. İzmirde Orjinal Honda parçası bulabileceğim yedek parçacı bilen var mı acaba?
    Bir de vites göstergemde boşa aldığımda 1 ve 2. vites ışıkları aynı anda yanıyor. 2. viteste boşta ışığı yanıyor. Sorun nerede olabilir.

abeciMotoru - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Cb125E-SymWolf-Inazuma-XJ6 F
    Alıntı oggomoggo adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar Ön Diskim yamulmuş. Ayrıca kalitesiz balata yüzünden diskin yüzeyi çizik ve oyuk içinde. Bergamadaki Servis sadece diskin kendisine 100 TL Balataya ise 75 tl dedi. :( İnternetten 75-85 TL arasında bulunabiliyor ama orjinal değiller. İzmirde Orjinal Honda parçası bulabileceğim yedek parçacı bilen var mı acaba?
    Bir de vites göstergemde boşa aldığımda 1 ve 2. vites ışıkları aynı anda yanıyor. 2. viteste boşta ışığı yanıyor. Sorun nerede olabilir.
    Yükseliş Honda, parçayı getirtmeleri uzun süre alabiliyor, balata'yı orijinal almayabilirsin bence, ona uygun daha ucuz ve belki daha kaliteli balatalar bulabilirsin Burak21 Kahramanlar'daki şubesine bakabilirsin.
    Motosikletimin üstü açık..
    https://www.youtube.com/channel/UCp4K0dvqaCd6YAr_beEsudA/featured?view_as=subscriber

Motosikleti
    CB125e
    Balatayı değiştirdiğinizde yeni balatanın marka ve model ismini yazarsanız sevinirim. Bir de fiyatını.
    Başka değiştirenlerden de bilgi bekliyoruz(ön/arka)

kyagmur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BAJAJ F250
    Arkadaşlar herkese selam direkt olarak konuya girmek istiyorum. Çok sevdiğim bir kurye abimizde bu motordan var 110.000 km de motor 20.000 km önce sadece baskı balata değişimi olmuş başka subab ayari bile yapılmamış motora.sadece 1.000 km de 100 ml yağ eksiltme sorunu var diyor onuda sekman attirip o şekilde 2.000 tl ye veririm sana dedi sizce alınır mı fikirleriniz benim için önemli?

ozanozugur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CB125E
    Alıntı B65 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu gün metzeler me22 lastik aldım. 17000km lik kendadan sonra süper. Hatta hatırladığım kadarıyla kenda ilk zamanlarında bile böyle değildi. Kullanılmış kendadan sonra michelin, metzeler, pirelli, sava hepsi ilac gibi gelecektir. Bence uygun fiyatlı hangisi ise onu almak yeterlidir. Aldığım lastiğin yılı 2014. Lastikte kare icinde bir yerde 4214 şeklinde rakamlar var. (42 farklı olabilir tam hatırlamadım). 2014 42.ci hafta anlamındaymış. Alınan lastiğin üretim yılı eski olmaması gerekiyor.

Lastik almaya giderken kenda ile ani frende lastik kayma yaptı. Lastiğin dişleri gayet iyi ama sanırım lastik malzemesi kullanım yılını doldurmuş. (3 yılı gecti)

Tubeless lastiği takarken janta özel bir işlem uygulamadılar. Sadece yeni subab takıldı. Bizim jantların tubeless'e uyumlu olmadığını okumuştum.Haydi hayırlısı bakalım. İleride umarım bir sorun cıkartmaz.

Bir de kendime mt revenge kask aldım. Onun da üretim yılı 2014. Kaskın da üretim yılı eski olmaması gerekiyormuş. Güvenli kullanım icin ömrü 5 yıl olarak forumda geciyor. Tabi 5 yıl sonra hemen güvenliği sıfırlanmaz ama zamanla azalır.

Kaskın kalitesi icin bir şeyler söyleyemem. Bilgim yok. Ama güvenlik testinden 5 yıldız alan uygun fiyatlı bir kask olarak geciyor.
    yaklaşık 7.000 km dir metzeler me22 kullanıyorum. Gerçekten güzel bir lastik, yumuşak hamurlu olması çok büyük rahatlık ve keyif sunuyor. Yumuşak hamurlu olduğu için biraz çabuk bitiyor ama virajlardaki 'kayacak mı? kıç atacak mı?' korkusu olmadan viraja girmek bana göre çabuk bitme durumundan daha değerli. Yakın zamana kadar "bi daha almam bundan çabuk bitiyor, artık dura traction alırız" desemde son yaptığım gezide fikrimi değiştirdim, yine aynı lastikle devam edeceğim bittiğinde.

Ahmetbahadır KENDA lardan sonra efsanevi bir değişiklik hissedeceğiniz garantidir. Hatta ben başka bi motora biniyormuşum gibi hissetmiştim(lastikler rodajda olduğu halde).

Hocam ben ön balatayı yeni değiştirdim. Balatayı servisten aldım (85TL). Ama bi daha kesinlikle servisten balata almam. O balatanın ederi 50TL yi geçmez. İyi kalitede başka bir balata işinizi göreceğinden eminim.

Alıntı EthanHunt adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Cb125e için rüzgarlık arıyorum. Piyasada grenajı delip montaj yapıyorlarmış bu tip bişey istemiyorum.
    Fikriniz var mı? artık sarsmaya dengemiz bozmaya başladı rüzgar. Yaptıranlar foto ekleyebilir mi?
    İstanbuldayım.
    Bulursanız bana da haber edin hocam

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:04 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:01 ----------

Alıntı kyagmur adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar herkese selam direkt olarak konuya girmek istiyorum. Çok sevdiğim bir kurye abimizde bu motordan var 110.000 km de motor 20.000 km önce sadece baskı balata değişimi olmuş başka subab ayari bile yapılmamış motora.sadece 1.000 km de 100 ml yağ eksiltme sorunu var diyor onuda sekman attirip o şekilde 2.000 tl ye veririm sana dedi sizce alınır mı fikirleriniz benim için önemli?
    Motoru görmeden bu konularda yapılan yorumlar havada kalır hocam. İyi bir tamirci eşliğinde motora bakmanızı tavsiye ederim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:11 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:04 ----------

Alıntı ozanozugur adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam yağı 0.8lt koyma olayına açıklık getirebilir misiniz?

Ben sürekli 1lt koyuyorum. Herhangi bir kötü özellik hissetmiyorum ama yanlış bişeyse aynı hatayı devam ettirmemek için bundan sonraki değişimlerde bir şeklide ölçüp koymak için alet edevat edineyim.

Ama neden 1ly değil de 0.8lt?

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:30 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:25 ----------

Bir de bizim ampul H4 mü H7 mi?
    Kendimi alıntılayıp yazayım ampül H4 tür.
    B65 bunu beğendi.

Motosikleti
    CB125e
    ozanozugur bende seni arıyordum Yani metzeler kullanıcısı.

Eski lastik bildiğin gibi sert bu yumuşak. Kenda da ön 29ps arka 33. Lastik yumuşak olunca havasını biraz yükseltmek doğru olur mu diye aklıma getirdim. Sen nasıl kullanıyorsun?

ozanozugur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CB125E
    Aynı basınçta kullanıyorum. Lastik ebatlarında değişme olmadığı için basınç değişmiyormuş.
    B65 bunu beğendi.

skystar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB 125 E
    Son zamanlarda lastik değiştiren oldumu arkadaşlar.

Geçen seneden beridir sürekli ötelediğim lastik değiştirme işini artık halletmek istiyorum.Ön lastik iyi durumda olsada arka lastik çatlak içinde ama lastik fiyatları bildiğin uçmuş gitmiş.
    Çok bilinen(motolastik) bir yerden fiyat aldım elinde ME 22 varmış 342+30 tl takma ücreti söyledi.Yahu 3.500 tl'ye aldığım motora açıkcası biraz fazla.
    Aynı şekilde yine çok bilindik buz motor'a fiyat sordum Pilot street+montaj dahil 290 tl fiyat çekti ki buda biraz fazla gibi bakalım yarın biraz pazarlık yapmayı deneyeceğim...

Geçen sene tire'deki yetkili servis pirelli dura traction'a 180 tl fiyat çekmişti(1,5 yıllıktı)

İşin özü İzmir'de daha uygun'a kafamdaki

1-Metzeller me 22
    2-Michelin pilot sporty veya street
    3-Pirelli duratraction veya mt 65

modellerini daha ucuza taktırabileceğim yer var mı ?
    (Gerçi dolar ve euro aldı başını gitti bu saatten sonra zor ama belki bir umut)

İnternet site fiyatlarını da araştırdım çok bir fark yok + montaj farkını da eklersem aynı kapıya çıkıyor...

En güzeli billas taktırmak 100 tl çifti artık yol tutarmı tutarsa ne kadar tutar orası tartışılır...

Motosikleti
    CB125e
    Doların yükseldiğinin aynı günlerde ben me22 aldım. Kampanya yapıyorlardı. 2014 Model takımını 210 a satıyorlardı. 2 de subap almam gerekti. Onlarıda 10tl ye verdiler. 220tl malzeme fiyatı. 20tl de taktırma. 240 a işlem bitti. Balıkesirde taktırma 20tl ise izmir de 30tl normal gibi. Pilot street in 290 lirasının 30tl si takma 10tl si subaplar olsa lastik fiyatı 250 ye gelir. Pilot street in fiyatı bilgisunarda/internette ne kadar, me22 ile karşılaştırmak lazım.

Motosikleti
    2015 Honda Cbf 150
    10tlye Msr marka ön disk balat aldım kendim taktım 20 gündür kullanıyorum, şu an için memnunum. Ani frenleri zaten hiç sevmem istediğim kıvamda tutuyor. Arka balatada aldım fakat henüz değiştirmedim, becerebilir miyim bilemiyorum.

Rüzgarlık hala bulamadım, hala aranıyor.

Kışın kullanırmıyım kullanabilir miyim emin değilim ama şimdiden pantolon arayışlarına başladım. Rüzgar yağmur soğuk geçirmeyecek, düşersemde dizleri, popoyu koruyacak uygun fiyatlı bir pantolon lazım. Siz ne kullanıyorsunuz. Memnun musunuz?

Lastik değiştirmeyi düşünüyorum mitas kullanan var mı, memnunlar mı? Çoğunlukla michelin duyuyorum ama nedense almak içimden gelmiyor. 290liranın 90 lirasının lastiğin adın verecekmişim gibi bir his var ;)
    B65 bunu beğendi.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)