Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Honda Cb 125 e Kullanıcıları / Bilgi Paylaşım Başlığı

Motovento
    REKLAM ALANI
    EthanHunt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2015 Honda Cbf 150
    Alıntı B65 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kullanma kılavuzunda buji icin 8000km hava filtresi icin 16000km olarak belirtilmiş. Ben bujiyi 12000den sonra hava filtresini de 15000 de değiştirdim.

Bujiyi söküp gözle kontrol edebilirsin. İyi durumdaysa değiştirmeyebilirsin. Söküp takarken önemli nokta diş kaptırmamak. Onun icin mutlaka el hassasiyetini kullanarak buji söküp takılmalı. En son sıkıştırma el aleti ile yapılır. Sıkıştırma da abanarak yapılmaması gerekiyor tatlı sıkı tabir edilen bir miktarda sıkmak yeterli. Kullanma kılavuzundaki yöntem de dikkate alınabilir. Ben tatlı sıkı bir şekilde sıkıştırıp bırakıyorum. Motor bloğu hassas cok fazla sıkıştırmaya gelmez, ayrıca dikkat edilmezse cok kolay diş kapabilir. Bir de işlem motor soğukken yapılmalı.

Hava filtresini ben piyasadan almıştım. Hondanın cin fabrikası sundiro filtreyi kendisi üretmiyordur. Cin piyasasından alıyordur. Sadece standartı belirleyip o şekilde alıyordur. Piyasadaki cb125e icin üretilmiş cin filtreleri de aynı standarttadır diye düşünüyorum. Fiyatı hondaya göre ucuz. Ben taktıktan sonra keşke hondadan alsaydım hic bir zaman demedim aklıma dahi gelmedi.
    Hava filtresini değiştirmek icin forumda iki yöntem belirtildi.
    http://www.motosiklet.net/forum/moto...ml#post3404862
    http://www.motosiklet.net/forum/moto...ml#post3430955

Hava filtresini değiştiriken mümkün olduğunca filtre boşluğuna toz girmemesini sağlamakta yarar var. Cok fazla titizlenmeğe gerek yok ama yine de dikkatli olmak lazım. İcine bir şeyler düşmesin.

Kafa korumalığı hakkında bir bilgim yok. Ben kullanmıyorum.

CB ne bakım yapacaksan bir de zinciri kontrol etmeni tavsiye ederim. Hem yakıt tasarrufu hem de son hız icin elzem. Tecrübeyle sabit. Benim ki yağsız kalmış paslanmıştı. Değiştirince önceki zincir ile cb ye işkence ettiğimi farkettim.
    Motorun cok yaktigini dusunuyorum. bu yuzden acaba filtre doldu sandim. Oldugu kadariyla actim temiz gorunuyor. Soyle genis anlatayim.

Motoru 9490kmde aldim. Aldigim arkadas 8000 bakiminda hava filtresi, buji ve yag deisti dedi.
    180 km kullandim. ilk aldigimda benzin ibresi kirmizidaydi benzinlikte tam doldurucam dedim 50 tllik benzin doldurdu. 10000 beklemeden yagini castrol power1le degistirdim. Eski yag ile zinciri yagladim. 180km sonunda benzin ibresi tam ortada ve ben 6.5lt benzin kullandim (hesap dogruysa). 3.6lt/100km cikiyor. Zaten acemi oldugum icin yavas kullaniyorum. Cok bagirtmamaya calisiyorum. Fakat su dikkatimi cekti, hiz gostergesinde hangi viteste ne kadar hiza ulasilacagi belli ben o hiza ulasamadan motorun bagirdigini duyuyor ve vites yukseltiyorum. Sorun ne olabilir. Derdim cok yakmasi..

Tesekkurler b65

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    B65 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CB125e
    Alıntı EthanHunt adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motorun cok yaktigini dusunuyorum. bu yuzden acaba filtre doldu sandim. Oldugu kadariyla actim temiz gorunuyor. Soyle genis anlatayim.

Motoru 9490kmde aldim. Aldigim arkadas 8000 bakiminda hava filtresi, buji ve yag deisti dedi.
    180 km kullandim. ilk aldigimda benzin ibresi kirmizidaydi benzinlikte tam doldurucam dedim 50 tllik benzin doldurdu. 10000 beklemeden yagini castrol power1le degistirdim. Eski yag ile zinciri yagladim. 180km sonunda benzin ibresi tam ortada ve ben 6.5lt benzin kullandim (hesap dogruysa). 3.6lt/100km cikiyor. Zaten acemi oldugum icin yavas kullaniyorum. Cok bagirtmamaya calisiyorum. Fakat su dikkatimi cekti, hiz gostergesinde hangi viteste ne kadar hiza ulasilacagi belli ben o hiza ulasamadan motorun bagirdigini duyuyor ve vites yukseltiyorum. Sorun ne olabilir. Derdim cok yakmasi..

Tesekkurler b65
    Benzin göstergei kırmızıya geldiğinde uzuuun kilometreler yapıyor. Kırmızıya kadar hızlı düşüyor. O nedenle ölcüm sanki hatalı. Ben ölcümü yedek depoya düştükten sonra 20tl lik benzin alıyorum. Fişinde kac litre benzim aldığım yazıyor. Tekrar yedeğe düştüğümde hesaplıyorum. Bende yaz aylarında 100km de 2.5 lt ve altında cıkıyor. Bence karşılaştırma icin bu şekilde denemen iyi olur. Benzin deposunun solunda benzin hortumuna bağlı bir cesit musluk var. Musluğun uzun kenarı aşağıda kısa kenarı yukarıda iken ana depoyu tam tersi iken yedek depoyu kullanıyorsun. Arada tutarsan benzin akışı kesiliyor.

Aldığında kullanma kılavuzunu vermedilerse http://honda.com.tr/satis-sonrasi/kullanim-kitapciklari adresinden bulup indirebilirsin. Bilgisayarında bulunsun.
    Kötü komşu adamı mal sahibi yapar
    Kötü servis adamı motor ustası yapar

Motosikleti
    2015 Honda Cbf 150
    Teşekkürler b65,

kırmızıya gelsin 20tllik benzinle deneyeceğim.

Motosikleti
    CB125e
    Teşekkürler b65,

kırmızıya gelsin 20tllik benzinle deneyeceğim.
    O şekilde ölcersen benim yöntemimden farklı olur.

Resimlerde belirtilen yakıt valfi yukarıda iken ana depo, aşağıda iken yedek depo kullanılıyor. Yakıt valfini ana depoya ayarlayıp bitene kadar kullanıyorum. Bittiğinde yedek depoyu kullanmak icin aşağıya alıp benzinliğe kadar yedek depoyu kullanarak gidiyorum. (Yedek depo ile 40km den fazla gidilebiliyor. Yedek depoyu fazla kullanmadan 3km 5km icinde benzini alıyorum ki ölcüm hatalı olmasın.). 20tl lik benzin alıp o anki km yi ve alınan benzin miktarını biryere kaydediyorum. Benzinlikten ayrılmadan yakıt valfini ana depoyu kullanacak şekilde ceviriyorum. O şekilde kullanıyorum . Tekrar yedek depoya düştüğümde 20tl lik benzin ile ne kadar gittiğime bakıyorum. Oradan 100km deki yakıt harcaması ortaya cıkıyor.

not:Yakıt valfi ile ilgili acıklama kullanma kılavuzunun 30 uncu sayfasından.
    ozanozugur bunu beğendi.

Motosikleti
    2015 Honda Cbf 150
    b65 Özene bezene yazmıssınız teşekkür ederim.
    Şu an ortayı biraz geçti ibre. Depo kullanımı yedek ana depo ok.
    İlk fırsatta deneyeceğim

ozanozugur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CB125E
    arkadaşlar cb'min far kısmını değiştirmek istiyorum, şöyle bir şey buldum tık tık uyumluluk aklımı kurcalıyor. Sizin de fikirlerinizi almak istedim.

Motosikleti
    2015 Honda Cbf 150
    Benzim tuketimimi hesap ettim. 1.96~2lt/100km cikti.

Motosikleti
    CB125E
    Benzim tuketimimi hesap ettim. 1.96~2lt/100km cikti.
    Naptın yav boşa alıp ittirerek mi gittin?

Motosikleti
    HERO HUNK 150
    uzun yolda düzde son hız zorlanmadan kaç km yapıyor bu makina

Motosikleti
    2015 Honda Cbf 150
    Alıntı ozanozugur adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Naptın yav boşa alıp ittirerek mi gittin?
    Pardon depo toplamda 13lt alıyor okumuştum ona göre hesap etmiştim. Klavuzda 13.5 yazıyor
    Buna göre 2.14lt/100km çıkıyor. Yakıt tüketimi sitesindekine çok yakın. Ordada 2.2-2.7 arası yazmışlar.

Acemiyim o yüzden çok hızlı gitmiyorum. Çevre yolunda 80-90 arası. Normalde 40-60 arası hızla gidiyorum ondan az yakmıştır.

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:15 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:13 ----------

Alıntı spil adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    uzun yolda düzde son hız zorlanmadan kaç km yapıyor bu makina

Halkalıdan 2. köprü yolunda 110 gördüm, yolda biraz eğim var. Temden Atasehir istikametinde 80 rahat görüyorum.

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:27 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:15 ----------

Db honda servisine ön frenin yağ göstergesinin yarıda olduğunu nedenini sordum, ön balata bitmiştir dedi. Bu yüzden disk balatasını değiştireyim diye düşünyorum.
    -Msr marka balata kullanan var mı nasıl bilirsiniz?
    -Arka balatanın bitip bitmediğini nasıl anlarım?

skystar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB 125 E
    Son hız 110-115 km arası.
    Artçı ile 100 km rahat gidebiliyorsun.
    Ama motor çok bağırdığı için genelde 90 km hız ile seyir ediyorum.
    Arka balata bittiğini arka jantın üzerinde ufak bir işaret var arka fren üzerindeki ok işareti oraya gelince bitmiş oluyor.
    Bu arada benim ön fren bayadır ciyak ciyak ötüyor.Kaç sefer servise gittim değişen bişey yok.Frenlerde sıkıntı yok ama ses olmasa daha iyi olurdu.
    Sizin motorlar baya az yakıyormuş ben 2,5-3 lt aşağı yaktırmıyorum cb'ye.Tabii biraz hızlı kullanıyorum sanırım ondan.
    Motoru 2012 nisan ayında almıştım şu an 23.000 km'de motorumdan gayet memnunum.Yağ yakma gibi bir problemi de yok çok şükür.
    Fakat artık 250'lik bişeylere geçmek istiyorum.Lakin 250'lik fiyatları havada uçuşuyor

Merhaba arkadaşlar bu motorla Hindistan'a gitmeyi düşünüyorum kaç km de hangi parça lazım olur hangisini değiştirebilirim.

Motosikleti
    2015 Honda Cbf 150
    Alıntı skystar adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Son hız 110-115 km arası.
    Artçı ile 100 km rahat gidebiliyorsun.
    Ama motor çok bağırdığı için genelde 90 km hız ile seyir ediyorum.
    Arka balata bittiğini arka jantın üzerinde ufak bir işaret var arka fren üzerindeki ok işareti oraya gelince bitmiş oluyor.
    Bu arada benim ön fren bayadır ciyak ciyak ötüyor.Kaç sefer servise gittim değişen bişey yok.Frenlerde sıkıntı yok ama ses olmasa daha iyi olurdu.
    Sizin motorlar baya az yakıyormuş ben 2,5-3 lt aşağı yaktırmıyorum cb'ye.Tabii biraz hızlı kullanıyorum sanırım ondan.
    Motoru 2012 nisan ayında almıştım şu an 23.000 km'de motorumdan gayet memnunum.Yağ yakma gibi bir problemi de yok çok şükür.
    Fakat artık 250'lik bişeylere geçmek istiyorum.Lakin 250'lik fiyatları havada uçuşuyor
    Sana zahmet bi foto çekip koyarmısın, hangi işaret hani oka gelince arka balata bitmiş olur.

Motosikleti
    CB125e
    Pardon depo toplamda 13lt alıyor okumuştum ona göre hesap etmiştim. Klavuzda 13.5 yazıyor
    Buna göre 2.14lt/100km çıkıyor. Yakıt tüketimi sitesindekine çok yakın. Ordada 2.2-2.7 arası yazmışlar.

Acemiyim o yüzden çok hızlı gitmiyorum. Çevre yolunda 80-90 arası. Normalde 40-60 arası hızla gidiyorum ondan az yakmıştır.[COLOR="Silver"]
    Bu yöntemle hic hesaplamadım bu değerleri de hic görmedim. Benim motor 2.4 ile 2.5lt arası yakıyor. Yarısı şehir ici yarisi şehir dışı. Şehir ici sakin kullanım şehir dışı basarak. İki kere de 2.33lt gördüm ama onlar sanırım özel halde. Bu değerler yaz icin. Kışın artıyor.

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:58 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:26 ----------

Alıntı ozanozugur adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar cb'min far kısmını değiştirmek istiyorum, şöyle bir şey buldum tık tık uyumluluk aklımı kurcalıyor. Sizin de fikirlerinizi almak istedim.
    Sitede farın bağlantı elemanları görünmüyor.
    Bu benim kafasız CB'im. Bir ara resmini cekmiştim.

Buraya bir şekilde bağlaman gerekecek. Yurt dışında bu şekilde far kullanan CB ler var. Dolayısıyla bağlanabiliyor olması lazım.
    Bizim farda 3 tane lamba var. İki tanesi yanlarda bir tanesi far ampulü. Yanlardaki lambalar ne olacak?

Bu şekilde ki far takıldığında motor rüzgardan biraz daha fazla etkileneceği icin benim ilgimi cekmedi. Farın etrafında plastik bir kasa olsa bir ihtimal.

Motosikleti
    CB125E
    Alıntı B65 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu yöntemle hic hesaplamadım bu değerleri de hic görmedim. Benim motor 2.4 ile 2.5lt arası yakıyor. Yarısı şehir ici yarisi şehir dışı. Şehir ici sakin kullanım şehir dışı basarak. İki kere de 2.33lt gördüm ama onlar sanırım özel halde. Bu değerler yaz icin. Kışın artıyor.

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:58 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:26 ----------

Sitede farın bağlantı elemanları görünmüyor.
    Bu benim kafasız CB'im. Bir ara resmini cekmiştim.
    http://i.hizliresim.com/XoJPMj.png
    Buraya bir şekilde bağlaman gerekecek. Yurt dışında bu şekilde far kullanan CB ler var. Dolayısıyla bağlanabiliyor olması lazım.
    Bizim farda 3 tane lamba var. İki tanesi yanlarda bir tanesi far ampulü. Yanlardaki lambalar ne olacak?

Bu şekilde ki far takıldığında motor rüzgardan biraz daha fazla etkileneceği icin benim ilgimi cekmedi. Farın etrafında plastik bir kasa olsa bir ihtimal.
    motorun gövdesine veya herhangi bir parçasına zarar vermeden farı takarım dedi usta, güveniyorum kendisine de fakat rüzgar olayı benim için de önemli uzun yol çok yapıyorum çünkü. Onun için de rüzgarlık da taktırmayı düşünüyorum ama kafa karenajı olmadan nereye nasıl takarız o da bir soru işareti. Ayrıca iki ledler iptal olacak büyük ihtimalle veya aklıma başka bir proje gelmezse, zaten gündüz ledlerim var sinyallerin altına takmıştık. Foto için çok teşekkürler ayrıca
    B65 bunu beğendi.

K_Galaxy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    CB125E 'nin yağ tıpası kaçlık anahtar ile açılıyor bilen varmı? Yağı değiştiricem ona görede anahtar alıcam. Bilgi verebilecek arkadaş varmıdır?

Motosikleti
    CB125E
    Alıntı K_Galaxy adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    CB125E 'nin yağ tıpası kaçlık anahtar ile açılıyor bilen varmı? Yağı değiştiricem ona görede anahtar alıcam. Bilgi verebilecek arkadaş varmıdır?
    Net hatırlamıyorum ama 12 olması lazım.

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:41 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:30 ----------

http://honda.com.tr/App_Assets/Kilavuzlar/40/64/glh12511omtr.pdf sayfa 77 de var ama anahtar numarasını bulamadım ben. bi bak istersen.

K_Galaxy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Evet oraya bende baktımda bulamadım anahtar ölçüsünü, hatırlayan biri varsa bi zahmet yazarsa sevinirim. Yanlış almayayım anahtarı

Motosikleti
    Cb125e
    Merhaba arkadaslar. Benim cb125e cok fazla yakiyo gözüküyor bu yuzden motorumdan benzin calindıgi kanısındayım fakat eminde olamadim (gosterge mekanik oldugundan ) nasil anlarin ve nasil onlem alabilirim bu duruma karsi.

Motosikleti
    CB125e
    Alıntı K_Galaxy adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben tıpayı yenilemiştim eskisi evde. Lokma takımı ile kontrol ettim uyanın üzerinde 12mm yazıyor. 11mm kücük geldi.

Forumlarda yağ tıpası icin anahtar yerine lokma kullanılması tavsiye ediliyor. Bence bir lokma takımı al. Bir cok yerde kullanırsın.
    K_Galaxy bunu beğendi.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)