Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Mondial 250 Jet Max Kullanıcıları / Bilgi Paylaşım Başlığı

Motovento
    REKLAM ALANI
    7g24s - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial Jetmax 250
    Alıntı logaritma adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    motorun sertifikası başka bir şey lisansı yani o zaten belli cfmoto ya ait ama kullanılan motor farklı konulmuş olabilir.. sanırım en sağlıklısı bu motoru dynoya çıkarıp baktırmak
    650tk modeli birebir nerdeyse DN-01 modelinin kopyası olmuş.. ama gelmez bu model sanmam 250cc liği 8 bin tl ye satıyorlarsa 650 liği herhalde 15 bin tl den aşağı satmazlar..
    Ne diyeyim bilemedim ki?! Belge de gösterdim olmadı ;)
    http://www.cfmoto.cn/englne/Default.aspx?parentId=1&nodeId=6 adres 250 CC sınıfında iki tekerlekli araçlar için üretilen motor sayfasına ait. Sadece tek motor üretiyorlar. Türkiye'ye ve dünyanın geri kalan her yerine verdikleri motosikletlerde bu motor kullanılıyor.

Bu arada bir detay daha var. Bu motosikletin daha önce farklı bir tasarımla üretimi yapılmış. Sanırım bunun maliyeti artıran unsurları olduğu için ya da tasarım topcase kullanmaya çok elverişli olmayacağı için vazgeçildi. Aslında benim daha çok hoşuma gitti. Aşağıda 2007 Milano fuarından bir görüntü var:

http://scootdawg.proboards.com/index.cgi?board=200cc&action=display&thread=7082
    Ramzey QM250 (2011 - 2012)
    Mondial Jetmax 250 (2013)

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Artık Yok...
    motor çok güzel benim lafım yok ona.. cf motoyu ben zaten yıllar öncesinden biliyorum yani yeni duymadım bir ara doradolar falan vardı onlarında üreticisi cf motordu..
    ben sadece fiyatındayım ithalat edilen ve piyasası olan ve bence şahsi fikrim kullanılan motorun kalitesi bir tık daha iyi olan markalarla aynı fiyatta satılması düşündürücü..

neticede bu motorlar ne kadar çin malıda olsa türkiyede montajlandığı için yerli malı olarak yani yerli üretim olarak satılıyor haliyle bir sürü devletin sağladığı indirimlerden faydalanıyorlar şimdi yurt dışı ithal kymcho sym dealim piaggio yamaha v.b gibi markalarla üstelik motor teknolojisi bir tık daha iyi olan markalarla üç aşağı beş yukarı aynı fiyatlara satılması şaşırtıcı..

yoksa motor gerçekden güzel 8 bin değil ama 5-6 bin diliminde satılsaydı fiyat performans eşiğinde rakiplerine büyük avantaj sağlardı..

Motosikleti
    Mondial Jetmax 250
    Evet keske daha ucuza alinabilseydi, ben de bu dusuncedeyim. Size kesinlike katiliyorum.

Mesela sym icin de ayni seyi dusunuyorum. Fabrikasi Izmir'de ama fiyat ithal mal fiyati.

Motosiklet distributorlerinin cok garip uygulamalari var. Gecenlerde sym'nin yeni 250liliginin sayfasinda konusuluyordu, kymco 140 arac getirecekmis. Onumuzdeki seneye kadar baska olmayacak diyordu birisi, distributorle konusmus. Bu rakam bana cok az geldi. Cok tutulan bir model icin degisik bir pazarlama teknigi.

Bu arada sym'nin geni modeli de epeyce idiali ozelliklere sahip. Beygir gucu de artirilmis deniyor. Henuz sitesinde yer almiyor ama fiyat da degismis.

Motosikleti
    Artık Yok...
    sym kymcho piaggio yamaha v.b kendilerini geçmişden ispatladıkları bir kaliteleri var bu markaların.. ve belli modellerinin kemikleşmiş bir ikinci eli kullanıcı kesmi var..
    mondiale bakıcak olursak bu sektörde geçmişi o kadar parlak değil hatta sabıkalı diyebiliriz.. ben eskiden zat 150 konusunuda takip ederdim çok sorunlar yaşayanlar vardı diğer eski modelleri içinde bu geçerli yani buda bir sır değil..

mondial jetmax le yeni bir sayfa açmış cfmotoyla anlaşmasından zaten bu belli ama geçmişi parlak değil yani bir motorcuya kymcho deyin sym deyin piagio deyin güzel der ama mondial deyin bir duraklar hatta olumlu bakmaz.. mondialinde bunu düşünüp bunu bilip bence biraz daha makul fiyatlara bırakması lazımdı bu motoru...
    neticede ben bir zararları olucağınıda sanmıyorum çinden bu motorların geldiği fiyatlar belli neyse bir bildikleri vardır hayırlı olsun güle güle kullanın tekrardan.

Motosikleti
    Mondial Jetmax 250
    Sağ olun teşekkür ederim.

ScootFan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Jetmax 250
    Evet; kesinlikle bu haliyle otomobil bagajı gibi çok daha kullanışlı olurdu. İlk görünüşte de sanki oradan açılacakmış izlenimi oluyor; seleden açıldığını görünce bende ufak bir hayalkırıklığı oldu.

kuzey taha - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    jetmax 250
    merhaba 10 gün önce aldım.henüz bişey anlamadım.rodajdan çıkmasını bekliyorum.80 km/saatı geçme dediler.genelde dikkat ediyorum ama bazen 100-120 ye çıktığım oldu.seri olduğu söylenemez.kısa bir süre için 140"a çıktım.bassam daha giderdi fakat dedim ya rodajdan çıksın bakalım ne olacak.10 gün içinde yaşadğım eksiler.1-altı çok alçak dikkat etmezsen sürtüyor.2-depoya 50 tl benzin koydum 200 km yaptım benzin uyarı ışığı yandı tekrar 50 tl lik benzin aldım seyir esnasında yandaki araçtan uyardılar benzin akıyor diye?? ilk bakımda tespit yapılacak.3-depo kapağını açtığımda içerde çok vakum oluştuğunu gördüm.tahliye hortumu montajda katlandığı için deponun dış havayla irtibatı kesilmiş hortumu yeniledim yerini değiştirdim.4-gidon kapağı,debriyaj kapağı ufak tefek aksesuarlar kutudan çıkmadı.gerçi bayi aradı geldiğini söyledi.şimdilik bukadar ilerleyen zamanlarda yazıcam.anahtar teslim 7.900 tl ye mal oldu.bu paraya ancak bu kadar olur.gösterişli bir alet diyebilirim.görüşmek üzere kazasız belasız günler.

onderugur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mondial 150zc 2006
    Alıntı kuzey taha adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    merhaba 10 gün önce aldım.henüz bişey anlamadım.rodajdan çıkmasını bekliyorum.80 km/saatı geçme dediler.genelde dikkat ediyorum ama bazen 100-120 ye çıktığım oldu.seri olduğu söylenemez.kısa bir süre için 140"a çıktım.bassam daha giderdi fakat dedim ya rodajdan çıksın bakalım ne olacak.10 gün içinde yaşadğım eksiler.1-altı çok alçak dikkat etmezsen sürtüyor.2-depoya 50 tl benzin koydum 200 km yaptım benzin uyarı ışığı yandı tekrar 50 tl lik benzin aldım seyir esnasında yandaki araçtan uyardılar benzin akıyor diye?? ilk bakımda tespit yapılacak.3-depo kapağını açtığımda içerde çok vakum oluştuğunu gördüm.tahliye hortumu montajda katlandığı için deponun dış havayla irtibatı kesilmiş hortumu yeniledim yerini değiştirdim.4-gidon kapağı,debriyaj kapağı ufak tefek aksesuarlar kutudan çıkmadı.gerçi bayi aradı geldiğini söyledi.şimdilik bukadar ilerleyen zamanlarda yazıcam.anahtar teslim 7.900 tl ye mal oldu.bu paraya ancak bu kadar olur.gösterişli bir alet diyebilirim.görüşmek üzere kazasız belasız günler.
    hayırlı uğurlu olsun,ALLAH kaza bela vermesin..
    benimde çok dikkatimi çekiyor bu jetmax , çok güzel görünüyor..
    bende alma planları yapıyorum ama 8000lira büyük bi soru işareti..
    çin malı mondial için bence büyük para..
    bir 150zc ve birde 150zat eskitmiş biri olarak..çıkardıkları sorunlar,problemler hemen hemen aynı..
    gerçi servis ve parçaları ucuz..ordan açığı kapatıyor çin motorlar.
    yani kaliteli motorların parçaları ve servis masrafları herkezce malum..neyse
    üç aşşağı beş yukarı bu jetmax ta aynı sorunları çıaracaktır..işte bunun için 8000lira büyük soru işareti..
    belki 5000lira civarları olsa herşeyi göze alarak bi jetmax da ben alabilirdim..
    ama dediğim gibi büyük soru işareti..
    az sadaka cok belayi def eder. h.s.

Mengu16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj 200NS, Mondial 210MX
    8000 liraya motor satıyolar benzin akıtıyo, montajının çok özensiz yapıldığı aşikar. Bu kadar para verilen bir motorda klasik çinli arızaları kesinlikle olmamalı. Bu motorun gerçekte hak ettiği fiyat 5500 lira falan çünkü.

Motosikleti
    Mondial Jetmax 250
    Tahir bey Allah kaza bela vermeden kullanmanızı nasip etsin. Tekeriniz düz bassın.
    Keşke rodaj sırasında yüksek süratlere çıkmasaydınız. En azından ilk yağ değişimine kadar sabretseydiniz. 500 ile 1000 km arasında motosikletinizin servis bakımını ihmal etmeyin. Özellikle hava filtresi bakımı ve yağ değişimi çok önemli.
    Motosikletin altı yere yakın ve bazen bir yerlere sürtüyor ama bu sürtünen yer gövde ya da motor bloğu değil orta sehpadır.
    Montajla ilgili sıkıntılar çok üzücü ve insanın hevesini kaçıracak cinsten olabiliyor. Umarım başka sıkıntılar yaşamazsınız.
    Çok şükür montaja ilişkin bir sıkıntım olmadı. Keza depo kapağı ve benzin akıtmayla ilgili de öyle.
    İki kişi 120 km hızla oldukça rahat yolculuk yapılabiliyor. Dediğiniz gibi çok seri bir alet değil ama torku yüksek.

Bu arada 150 zat ile yakından uzaktan alakası yok. Ne motor teknolojisi ne de diğer teknik aksamının kalitesini zat ile kıyaslayamazsınız.
    Allah aşkına bir kere şu motosiklete binin, ondan sonra burası böyledir , şurası şöyledir diye ahkam kesin.

Herkese keyifli sürüşler..

Motosikleti
    Jetmax 250
    Hayırlı uğurlu olsun Tahir Bey, Allah kaza bela vermesin...
    "rodajdayım, henüz bişey anlamadım" diyosunuz ama 100-120 hatta 140'a bile çıkmışsınız Emre Bey'in söylediklerine kesinlikle katılıyorum; keşke sabretseydiniz. Montajdan kaynaklanan sorunlar malesef olabiliyor, çünkü bayiler bu modelle ilgili hiçbir eğitim falan almamışlar...

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:00 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:43 ----------

250'lik maxi scooter sınıfındaki diğer modelleri inceledikten sonra bana Jetmax en mantıklısı geldi. Zaten düşündüğünüz rakama (5000 TL) bunun emsali yok. Bu arada Mondial Jetmax’ın üreticisi değil, sadece ithalatçısı ve servis-yedek parça tedarikçisi. Üretici Çinli CFMoto firması. Siz duydunuz mu bilmem ama ben CFMoto’yu daha önce hiç duymamıştım ve bu kafamda daha büyük soru işaretlerine neden oldu. Ama netteki yurtdışı forumları uzun süre takip ettikten sonra (ki hala takip ediyorum) CFMoto’nun Çin’in iyisi olduğunu söyleyebilirim. ABD, Avustralya, Dubai ve Avrupa’da kendi markalarıyla satış yapmalarına rağmen Türkiye’de Jetmax’ın satış-servis-yedek parça işini Mondial’e vermişler.

http://www.cfmoto-us.com/
    http://www.cfmoto.com.au/
    http://www.cfmoto-uae.com/
    http://www.cf-moto.eu/index.php/home_cfmoto_de_de.html

Motosikleti
    Jetmax 250
    Jetmax'ın ABD, Kanada ve Avustralya'daki satış fiyatı 4000 $. CFMoto dünyanın önde gelen bu pazarlarına mutlaka mümkün olduğunca düşük fiyatla girmek gerektiğini düşünmüştür ve 4000 $'da karar kılmıştır. Bu fiyata (4000$ = 7460TL) ülkemizdeki malum ÖTV'yi de eklediğimizde motor zaten 8000TL oluyor. Yani bize "geçirmasyon" yok; bütün dünyada aynı fiyat. Mondial 8500'den başladı ve satamayınca 8025'e indi. Daha da inebileceklerini sanmıyorum. Tahir Bey gibi ben de 7900'e aldım, aradaki bu 125TL'yi de bayi ilk defa bi Jetmax satmış olmak için kardan feragat etti

Motosikleti
    Jetmax 250
    Benim için en önemli kriterlerden biri olan lastik çaplarını da hatırlatayım Emre Bey
    13-13 -> 15-14

onderugur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mondial 150zc 2006
    BÜTÜN ARKADAŞLARIN
    BU GECEKİ MÜBAREK MİİRAÇ KANDİLİNİ KUTLAR,
    HAYIRLARA VESİLE OLMASINI DİLERİM..
    Jetmax sahibi arkadaşlar resimlerini paylaşsa ve daha da önemlisi deneyimlerini ve motor hakkındaki görüşlerini paylaşsa ne güzel olur dimi..

oknglr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Asya Nostalji 125 , Pulsar 200NS
    7g24s Elinize sağlık videoları izledim keşke sesli çekseymişsiniz yani anlatsaymışsınız daha iyi olurdu. Özellikleri çok hoşuma gitti fakat fiyatı sanki çok yüksekmiş gibi geldi banada Mengu16 nın tespitleri çok doğru .Genelde mondial asya gibi markalar 1-2 sene satıp sonrasında getirmiyolar Yedek parça sorunu yaşamazsınız umarım 1-2 ay parça beklemek zor olur Güle güle kullanın bu arada

Motosikleti
    Jetmax 250
    800 km'deyim. bugün ilk bakım için servise gittim ama adam "motorda bi sorununuz şikayetiniz yoksa 1200-1300'de falan gelin" dedi
    sonra sıkı bi pazarlıkla 1000'de anlaştık

çok şükür bir sorun yok, gayet memnunum. ilk günler altının alçak olması ve iriliği sıkıntı yaratıyordu ama alıştım, şimdi çok keyifli.

sadece lastikler (CST) henüz kaydırma, savrulma gibi bir vukuat yaşamamış olmama rağmen güven vermiyor. aslında yumuşak ve yol tutuşu iyi gibi ama marka itibariyle kafama takıldı bi kere

Motosikleti
    Mondial Jetmax 250
    Herkese merhabalar.

Bir türlü fırsat bulup uzun yola çıkamadım. Havalar gitgide ısınıyor ve şansım da azalıyor :(

1750 km'deyim. Yağ değişimi, hava filtre bakımlarımı ve genel kontrollerimi yaptırdım. Yakıt tüketimi 4lt civarında. Şehir içi dur-kalk çok fazla yakıyor. Sabit hızla giderken bu rakam düşüyor ama sadece işe gidip gelmek için kullandığımdan hala sağlıklı bir ölçüm yapamadım.

Arka süspansiyonları hoşuma gitmiyor. Asfaltta ve düz yolda giderken sorun yok ama bizim yollar malum doğal gaz, su vs derken köstebek yuvasına dönüyor. Yani motosiklete mi kızayım belediyeye mi ona da tam karar veremiyorum aslında.

Lastiklerden de biraz şikayetim var. Az ıslak zeminde hemen kayma eğilimi var. Kuru ve çok yağmurlu havada tutunması gayet güzel ama biraz nem görsün oynatmaya başlıyor. Azcık daha gitsin sonra almaya çalışacağım.

Sabah ilk çalıştırmada mümkün olduğunca motorun ısınmasını beklemek ve henüz motor ısınmamışken birden çok yüksek devirlere çıkmamak çok önemli. Yağınızın ve lastik basıncınızın haftalık kontrolünü aman ihmal etmeyin.

Herkese kazasız ve keyifli sürüşler dilerim..

Motosikleti
    Jetmax 250
    Evet Emre Bey, aynen ben de sizin gibi işe gidip gelirken + işim gereği şehiriçi trafiğinde kullanıyorum. Söylediğiniz gibi dur-kalklar ve çukurlar-kasisler için hiç uygun bir motor olmadığı gibi biraz yüksek kaldırımlara çıkılamadığı için park sorunu yaşıyorum. Kesinlikle Jetmax sadece bir touring motor. Uzun yolda kapatıp gidiyorsunuz, hiç sorun yok.
    Bu arada lastikler konusunda pes ettim ve Michelin City Grip siparişi verdim. Ankara'da marka lastiklerde stok sıkıntısı var; adamlar ellerinde bulundurmuyor, sipariş alınca getiriyorlar. Aslında geçen hafta geldi lastikler ama Allah'tan üretim tarihine bakmak son anda aklıma geldi; 2012 model göndermişler. Kabul etmedim tabi, iade ettiler ve şimdi 2013 modellerini bekliyorum.

Ayrıca son 10 gündür motoru çalıştırdıktan sonra enjektör lambası 8-10 kere yanıp sönmeye devam ediyor. Sanırım bu sizin de başınıza gelmişti. Durumu servise bildirdim, çözemediler ve fabrikaya sordular. Fabrikadan bir usta turneye çıkmış bütün Türkiye'deki Mondial servislerini geziyormuş, şu an Gaziantep'teymiş. Ankara'ya da gelecekmiş bakalım gelince bana haber verecekler...

Herkese sağlıklı sürüşler...

Alıntı 7g24s adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Herkese merhabalar.

Bir türlü fırsat bulup uzun yola çıkamadım. Havalar gitgide ısınıyor ve şansım da azalıyor :(

1750 km'deyim. Yağ değişimi, hava filtre bakımlarımı ve genel kontrollerimi yaptırdım. Yakıt tüketimi 4lt civarında. Şehir içi dur-kalk çok fazla yakıyor. Sabit hızla giderken bu rakam düşüyor ama sadece işe gidip gelmek için kullandığımdan hala sağlıklı bir ölçüm yapamadım.

Arka süspansiyonları hoşuma gitmiyor. Asfaltta ve düz yolda giderken sorun yok ama bizim yollar malum doğal gaz, su vs derken köstebek yuvasına dönüyor. Yani motosiklete mi kızayım belediyeye mi ona da tam karar veremiyorum aslında.

Lastiklerden de biraz şikayetim var. Az ıslak zeminde hemen kayma eğilimi var. Kuru ve çok yağmurlu havada tutunması gayet güzel ama biraz nem görsün oynatmaya başlıyor. Azcık daha gitsin sonra almaya çalışacağım.

Sabah ilk çalıştırmada mümkün olduğunca motorun ısınmasını beklemek ve henüz motor ısınmamışken birden çok yüksek devirlere çıkmamak çok önemli. Yağınızın ve lastik basıncınızın haftalık kontrolünü aman ihmal etmeyin.

Herkese kazasız ve keyifli sürüşler dilerim..

Motosikleti
    Mondial Jetmax 250
    Kürşat bey merhaba.
    Yanıp sönme sinir bozucu ve sizin de başınıza geldiği için üzüldüm.
    İzmir'de Kaptan Motor'daki arkadaşlar benim işimi 15dk içinde halletmişlerdi. 02322760867 ararsanız size ya da ustanıza yöntemi anlatacaklardır.
    Enjeksiyon sistemindeki problem kendiliğinden düzelmiş ama bu uyarı ışığı sistemin kontrol edilmesi için servise gidilmesi gerektiğini bildiriyormuş. Servis müdahalesi olmadan bu ışık sönmüyor.
    Fabrika onlara problemin giderilme yöntemini söylemiş ve olay çözülmüştü.
    Aynı gün hava filtresini de temizlemişlerdi. Nasıl toz kir çıktı inanamadım. "Halbuki bakıma daha çok var" diye içimden geçiriyordum. Meğer polenler doldurmuş içini. Motosikletin sesi de çekişi de bir anda değişiverdi. Bakımı beklemeden ara ara yapmak lazım.

Lastikleriniz hayırlı olsun. Sanırım ben de sabredemeyeceğim. Geçen gün iş yerimin kapalı otopark girişinde feci halde kaydım ama Allah korudu bir şey olmadı.

Herkese kazasız, belasız, keyifli sürüşler..

Motosikleti
    Jetmax 250
    Çok teşekkürler Emre Bey, numarayı kaydettim abi. zaten lastikler gelince serviste taktırcam; o sırada benim ustayı görüştürürüm Kaptan Motor'un ustasıyla.
    Hayırlı günler...
    Alıntı 7g24s adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kürşat bey merhaba.
    Yanıp sönme sinir bozucu ve sizin de başınıza geldiği için üzüldüm.
    İzmir'de Kaptan Motor'daki arkadaşlar benim işimi 15dk içinde halletmişlerdi. 02322760867 ararsanız size ya da ustanıza yöntemi anlatacaklardır.
    Enjeksiyon sistemindeki problem kendiliğinden düzelmiş ama bu uyarı ışığı sistemin kontrol edilmesi için servise gidilmesi gerektiğini bildiriyormuş. Servis müdahalesi olmadan bu ışık sönmüyor.
    Fabrika onlara problemin giderilme yöntemini söylemiş ve olay çözülmüştü.
    Aynı gün hava filtresini de temizlemişlerdi. Nasıl toz kir çıktı inanamadım. "Halbuki bakıma daha çok var" diye içimden geçiriyordum. Meğer polenler doldurmuş içini. Motosikletin sesi de çekişi de bir anda değişiverdi. Bakımı beklemeden ara ara yapmak lazım.

Lastikleriniz hayırlı olsun. Sanırım ben de sabredemeyeceğim. Geçen gün iş yerimin kapalı otopark girişinde feci halde kaydım ama Allah korudu bir şey olmadı.

Herkese kazasız, belasız, keyifli sürüşler..

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)