Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Mondial 150 X-treme Max Kullanıcıları / Bilgi Paylaşım Başlığı

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Mondial Xtreme max
    Arkadaşlar yaklaşık 2 aylık max sahibiyim. Aracımı uzun süren yakıt denemelerinden sonra 1 litre benzin ile 20km yol yapmış olduğunu görmekteyim. Dün eski sahibini aradığımda karbüratördeki iğneyle oynadığını ondan yakabileceğini söyledi. Anladığım kadarıyla karbüratör iğnesinin birkaç konumu var. Bunu kendi imkanlarımla düzeltebilirmiyim ve ideal konum ayarı nedir?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    cenkito - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MONDİAL X-TREME MAXX 200
    karburatör ayarı ince iştir, helede mükemmel hava ayarı zorudur

karburatörü sökmene gerek olmadan üstündeki yeri ac (bende hazır sökülmüşü vardı)

telle birlikte bu parcayı cıkar sonra teli gaz pistonunun yanından ayır-cıkart

pistonun içinde kilit yayı var onu cıkartıp piston iğnesini cıkart

daha sonra iğnedeki segmanı orta konuma tak

daha sonra geri topla.

ama iğne deki segman yer değiştirdikten sonra tekrar hava ayarı yapılması gerekebilir.

hava ayarı cok olursa düzensiz calısır-calısmaz

az olursa zengin karısımla cok yakar.

birde jıkle kelebegini kontrol et.

oda takılı kalırsa yine cok yakar. tolgacan onu paylasmıstı.

(not:ben hiç karburatör ayarıyla oynamadım, bir defa ustasına yaptırdım)

Motosikleti
    Mondial Xtreme max
    Cenk kardesim cok sagolasin bilgiler icin. Sekman alttan 5 teymis ben onu ustten ikiye aldim fakat sekman buyuklugunde orda bir pul var. Bunu sekmanin altina mi yoksa ustunemi takiyoruz. Malum ustunede u seklinde bir yay geliyor.

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:30 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:25 ----------

Farkli 2 motosiklet ustasida normal otomobil yagi rahatlikla kullanabilecegimi soylediler. Bazı forumlarda farklı motosikletler icin dizel 15/40 bile kullananlar var. Sizler acaba hangi yagi kullaniyorsunuz?

Motosikleti
    MONDİAL X-TREME MAXX 200
    Alıntı KIYMAZ76 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Cenk kardesim cok sagolasin bilgiler icin. Sekman alttan 5 teymis ben onu ustten ikiye aldim fakat sekman buyuklugunde orda bir pul var. Bunu sekmanin altina mi yoksa ustunemi takiyoruz. Malum ustunede u seklinde bir yay geliyor.

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:30 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:25 ----------

Farkli 2 motosiklet ustasida normal otomobil yagi rahatlikla kullanabilecegimi soylediler. Bazı forumlarda farklı motosikletler icin dizel 15/40 bile kullananlar var. Sizler acaba hangi yagi kullaniyorsunuz?
    adım cem

pul U sekilli sekman ile iğne arasına yani üste gelecek. alta koyarsan 2 taktıgın yer 3 gibi calısır, çünkü yükselir

bende dizel ve araç yagı kullanıldıgını duydum ama ben motosiklet için olan yaglardan kullanıyorum
    AttilaXtreme bunu beğendi.
    Adım CEM
    MOTOSİKLET = ÖZGÜRLÜK
    Motora ölmek için değil, Yaşamdan daha fazla zevk almak için binmeliyiz

AttilaXtreme - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar 200NS
    Ben PES edip motorculuğu bırakıyorum arkadaşlar siz devam edin

Takdir mi edeyim eleştireyim mi şaşırdım valla

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:27 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:10 ----------

Soru şu; Bizim motor 150 kg taşıma kapasiteli diye ben oğlumla birlikte 200 km yüklenince şaseye bir şey olmasından korkarken;
    -Bu motor kaç cc
    -Ne malı
    -Bu amca şaseye takviye mi yaptı acaba
    ????????
    cenkito ve yasin ysn bunu beğendiler.
    -61- Önce ADAMLIK Sonra HAYAT -61-

Motosikleti
    MONDİAL X-TREME MAXX 200
    Alıntı AttilaXtreme adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben PES edip motorculuğu bırakıyorum arkadaşlar siz devam edin
    http://i.hizliresim.com/b8bWXb.jpg
    Takdir mi edeyim eleştireyim mi şaşırdım valla

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:27 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:10 ----------

Soru şu; Bizim motor 150 kg taşıma kapasiteli diye ben oğlumla birlikte 200 km yüklenince şaseye bir şey olmasından korkarken;
    -Bu motor kaç cc
    -Ne malı
    -Bu amca şaseye takviye mi yaptı acaba
    ????????
    merak etme abi,2 kişi yuksek atlama-zıplama yapmazsan,

yada asırı bozuk yolda surat yapmazsan (asırı titresim belki kaynakları attırabilir)

iki üç kişi saseye hiçbirsey yapmaz.

ben artcımla kaldırımdan iniyorum-atlıyorum yani

zamanında bisan 125 cc scoter a cok 3 kişi bindik biz

burada 150 kg ın cok ustunde yuk var motor da mesela

Adım CEM
    MOTOSİKLET = ÖZGÜRLÜK

Motosikleti
    MONDİAL EXTREME MAX
    Kardeşim motorun hayırlı olsun güle güle kazasız belasız binersin inşallah. Malum havalar kötü iki gün bindim ben nezle oldum havaların ısınmasını bekliyorum yakında fotolarıda paylaşıcam. bir aya kadarda koltuk kılıfını yaptırıcam sanada gösteririm görüşmek üzere

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:40 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:37 ----------

Alıntı azygos adlı üyeden alıntı Mesajı göster

iki gün önce kasa içinde servis'e gelen çekirge saat geç olduğundan montaj için 1 mayısı bekledi. sabahtan poaçaları alıp gittim ustamla sözleştiğim üzere. bi saatte ayağa diktik çekirgeyi , öğleye kadar da çay sohbet vs.. bugün plaka-ruhsat işlemleri için faturanın gelmesini bekledim bir umut. mondial müşteri hizmetlerine defalarca yaptığım aramalar sonucunda( evet epey abarttım ) pazartesiye faturanın bayiide olacağını öğrendim.plaka-ruhsatsız yola çıkartamayacağımdan motorun bu pazartesiye kadar serviste yatacağı anlamına geliyordu ve ben daha fazla kuzu gibi kapalı kalmasını istemedim. tüm korumalarımı ve evdeki 1.5 lt'lik pet şişeye yoldan yakıt alıp servise gittim. 300 küsur cezayı ve motorun bağlanmasını göze alarak 2.9 km'lik yolu arada yakıt ikmali yaparak geldim.
    son bir haftadır tatmadığım duygu kalmadı x-treme sayesinde. sırf site içerisinde 10 km küsur sürdüm. her metresinde sizlere, her soruma cevap veren ,olası problemleri yaşamadan çözmemi sağlayan dostlarıma teşekkür ettim. var'olun arkadaşlar .

az sonra şu hissiyatları üzerimden biraz sıyırırsam ilk deneyimlerimi karalamaya başlayacağım.
    Kardeşim motorun hayırlı olsun güle güle kazasız belasız binersin inşallah. Malum havalar kötü iki gün bindim ben nezle oldum havaların ısınmasını bekliyorum yakında fotolarıda paylaşıcam. bir aya kadarda koltuk kılıfını yaptırıcam sanada gösteririm görüşmek üzere

@cenkito Malum en sıcak yerlerdeyiz, 4 zamanlı için sen hangi yağı kullanıyorsun, şimdiye değin hep 10-40 kullandım ancak bu defa, içimden bir ses artık yaz mevsiminde en kalın yağı kullan diyor hatta var ise 10-60 bile olabiliri

Sentetik/yarı sentetik, ? marka yardım lütfen.
    cenkito bunu beğendi.

yunusus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R1200Rt - Planet (78)
    15 55 shell/castrol tercih ediyorum sahsen ve kullanimimi az cok biliyorsun mitor red linedan sasmiyor.. bi sikinti yok ve gecenki castrol sponsorlu dortyol kampinda yetkililerde bu bolge icin dogru tercih oldugundan bahsetti bilgilerinize
    cenkito ve AttilaXtreme bunu beğendiler.

Alıntı yunusus adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    15 55 shell/castrol tercih ediyorum sahsen ve kullanimimi az cok biliyorsun mitor red linedan sasmiyor.. bi sikinti yok ve gecenki castrol sponsorlu dortyol kampinda yetkililerde bu bolge icin dogru tercih oldugundan bahsetti bilgilerinize
    Bu bilgi iyi oldu'da klavuzdaki bir tanımlamaya takılıp hep cstrl 10w40 kullanmıştım, yazan şu "SAE" , ama sen tamam diyorsan birde bizim burda bulabilirisem kısmetse yarın değişeyim.

Motosikleti
    MONDİAL X-TREME MAXX 200
    ben maximoto 10-40 sentetik yag

http://www.poas.com.tr/default.aspx?pg=8889040

kullanıyorum ama bende daha iyisini arayıs içindeyim
    Adım CEM
    MOTOSİKLET = ÖZGÜRLÜK

Tolga Can - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kymco Xciting 250i
    Servis sürekli mondialin yağını koyuyordu. Beni hiç memnun etmiyordu.
    En son iphone 10-40 ve shell kullanmıştım. Daha iyi gelmişti.
    Yağda çokda ucuza kaçmamak lazım. Faydası büyük.

Motosikleti
    MONDİAL X-TREME MAXX 200
    Alıntı cenkito adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ben maximoto 10-40 sentetik yag

http://www.poas.com.tr/default.aspx?pg=8889040

kullanıyorum ama bende daha iyisini arayıs içindeyim
    benim aklımda castrol power1 10W-50 racing var birde onu deneyecegim
    Adım CEM
    MOTOSİKLET = ÖZGÜRLÜK

Alıntı cenkito adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    benim aklımda castrol power1 10W-50 racing var birde onu deneyecegim
    Elf 10-60W CAMPIONE, ara tara buna denk geldim, biraz yazılmış çizilmiş, beğenenler var, aklımı çeliyor ancak nereden bulacağım Hatay'da , olmadı yazdığın gibi castrl' devam bakalım.

yunusus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R1200Rt - Planet (78)
    Dipnot: yağ numarası yaninda belirtilen 'w' winter den yani kış dan gelmektedir bilgilerinize efenim

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:25 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:20 ----------

Dipnot 2 15 55 degil 15 50 imiş castrolun ki yanlis hatirlamisim

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:27 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:25 ----------

Dipnot 3 arpa suyunun gozune gozune vurasim var uleeeen yatiiim ben en iyisi
    cenkito, azygos ve AttilaXtreme bunu beğendiler.

Motosikleti
    MONDİAL X-TREME MAXX 200
    Alıntı yunusus adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Dipnot: yağ numarası yaninda belirtilen 'w' winter den yani kış dan gelmektedir bilgilerinize efenim

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:25 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:20 ----------

Dipnot 2 15 55 degil 15 50 imiş castrolun ki yanlis hatirlamisim

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:27 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:25 ----------

Dipnot 3 arpa suyunun gozune gozune vurasim var uleeeen yatiiim ben en iyisi
    götürrrrrr afiyet olsun :: ::
    Adım CEM
    MOTOSİKLET = ÖZGÜRLÜK

azygos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CB250R-Pulsar 200NS-MondialX-treme150
    bir nöbetin daha sonuna geliyorum .faturam dün bayii£ye gelmiş. bugün nöbet çıkışında plaka-ruhsat işlemlerim başlayacak sonunda bir günde hallolur umarım.
    site içi kullanımım 20 km'ye ulaştı. ilk izlenimlerimi şöyle özetleyebilirim:
    1. aynalar cidden berbat.
    2.tork'u şahane , ya da ilk vitesli motorum olduğundan benim dibim düştü.
    3. devir saati olmaması ben gibi acemileri rodajda düşük devirde nasıl kullanılır sorusunu sordurtuyor. su konuda bi yardım, bi taktik, bi ipucu verir misiniz?
    4. motosiklet çalışmazken hareket ettirdiğimde bir tür sürtme sesi(ciyaklama gibi) arka tekerden ve tı'tak tı'tak diye hız ile doğru orantılı ritimli bir ses zincir ile ilintili bulamadığım bir yerden geliyor.plakasız tekrar ustaya gitmeye cesaret edemedim. plakadan sonra soracağım .
    5.benim aydınlatmam da bir değişik, uzun ile kısa arasında 2 metre fark ediyor gibi ve ikiside sadece az önümü aydınlatıyor. gece kör gibi sürüşüm oldu.
    24 saatlik uykusuzluk ardından bu kadar toplayabildim kelimeleri.
    ben gibi acemilerde hata kabul eden, ama işi bilen birinin altında bambaşka sürüş keyfi veren bir motosiklet. (beyaz arabaya kadar bi abime iki tur verdim )
    cenkito, AttilaXtreme, lonasny ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

Motosikleti
    MONDİAL X-TREME MAXX 200
    Alıntı azygos adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bir nöbetin daha sonuna geliyorum .faturam dün bayii£ye gelmiş. bugün nöbet çıkışında plaka-ruhsat işlemlerim başlayacak sonunda bir günde hallolur umarım.
    site içi kullanımım 20 km'ye ulaştı. ilk izlenimlerimi şöyle özetleyebilirim:
    1. aynalar cidden berbat.
    2.tork'u şahane , ya da ilk vitesli motorum olduğundan benim dibim düştü.
    3. devir saati olmaması ben gibi acemileri rodajda düşük devirde nasıl kullanılır sorusunu sordurtuyor. su konuda bi yardım, bi taktik, bi ipucu verir misiniz?
    4. motosiklet çalışmazken hareket ettirdiğimde bir tür sürtme sesi(ciyaklama gibi) arka tekerden ve tı'tak tı'tak diye hız ile doğru orantılı ritimli bir ses zincir ile ilintili bulamadığım bir yerden geliyor.plakasız tekrar ustaya gitmeye cesaret edemedim. plakadan sonra soracağım .
    5.benim aydınlatmam da bir değişik, uzun ile kısa arasında 2 metre fark ediyor gibi ve ikiside sadece az önümü aydınlatıyor. gece kör gibi sürüşüm oldu.
    24 saatlik uykusuzluk ardından bu kadar toplayabildim kelimeleri.
    ben gibi acemilerde hata kabul eden, ama işi bilen birinin altında bambaşka sürüş keyfi veren bir motosiklet. (beyaz arabaya kadar bi abime iki tur verdim )
    1) vallahi benim de aklıma gelmişti. cok berbat

2) ona laf yok, tork gercekten cok iyi.

3) motor stop halinde iken motora bin ve normal konumda otururken gaz kolunun dönme miktarına bak

bileginle sonuna kadar cevir gazı ac.gaz kolunun dönme tur miktarını ögren ve rodajda yarıdan az gaz ac

4) benim aklıma zincir geliyor, ya cok gergin ,yada gevsek, asırı yagsız yada arka lastik tam düz takılmamıs olabilir

ön lastikle aynı dogrultuda olmalı.

yada ciyaklama ön diskten öteki ses de zincir-dişliden geliyor olabilir

5) far cok asagıya ayarlıdır

bir turda ben atabilirmiyim ? lütfennnnnnnnnn
    AttilaXtreme, azygos ve yasin ysn bunu beğendiler.

azygos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CB250R-Pulsar 200NS-MondialX-treme150
    havadislerim var ahali , plakam ve ruhsatım tamam sonunda! 74 AT plakalı AT'ılganın AT'ı, AT-AVRAT-SİLAH'ın AT'ı , atılgan çekirge artık trafiğe sorunsuzca çıkabilir idi; peki ya ben hazır mıydım buna(?)

atılganı eve ilk getirdiğim gün ilk turumda sola dönüşleri bitirip, sağa dönüş çalışırken ilk denememde motoru tartamayıp kibarca yatırmıştım. onu saymazsak ilk düşüşümü gerçekleştirmiş bulunmaktayım arkadaşlar. çok şükür ki ciddi ne maddi ne fiziksel bir sıkıntı çıkmadı.
    full koruma giyinik bir egzersiz gününün ardından 7. iğnemi vurulmak için( bademciklerim şişti geçen hafta) karnımı doyurmak için önce çarşıya oradan hastanenin acil servisine gitmeye karar verdim.

ilk hatam verimli gecen günün ardından kendime biraz fazla güvenmem ve dizlik ile dirsekliklerden bunalıp onlarsız yola koyulmam oldu. ne olabilirdi ki on dk'da bi'şeyler atıştıracak iğnemi yaptırıp gelecektim. zaten sanki biraz hareket kısıtlılığı yapıyordu onlar(yazar burada sıvıyor)

çarşıda otoparka bıraktım atılganımı. etrafında bir derbeder, elinde gazeteye sarılı bira , hem içiyo hem dikkatlice bakıyo alete, daha 10 metre uzaklaşmadım hemde. korktum çalar malar, çizer ... akabinde geri döndüm ve üzerine bindim adam muhabbet açıyo sataşacak. gitmicem abi otopark müsait az pratik yapıcam deyip yalandan çalıştırdım motoru. işte debriyaj kolu kavraması çalışıyomuş gibi 2 metre ilerledim, adam hamle yaptı bana doğru bi anda şahlandı kara atım benle beraber. sağa yatarak 3 metre ileriye savrulduk. sağ dizim altında kaldı, gidon sağ taraftan yamuldu çok az.

o anki adrenalin ile önce elle gözle kendimi muayene ettim. şükür kırık çıkık yoktu. motoru öğrendiğim teknik ile kaldırdım
    ilk iş ayaklığı aç. sonra sırasıyla 1-arkanı dön 2-dizlerini kırarak çök 3-bacaklardan güç alarak motoru kaldır. mu atiklik karşısında biracı eleman az tırstı deli gücü geldi adama diye.

ustamı çağırdım, sürüşe engel bi aksaklık olmadığını söyledi. ben de acilin yolunu tuttum. röntgen de temiz çıktı , iğnemi de yaptırdım. şimdi araya sünger takacağım gidon için araştırma yapıyorum. her işte bir hayır vardır, tövbeler tövbesi ki bu hafif atlattığım ders ile full korumasız aklımdan bile geçirmem bi daha motora binmeyi... sadece kask yetmez arkadaşlar aman ha ...

çok uzun oldu ama anlatamasaydım uyku haramdı bana. eşimi, erkek kardeşini askere yollamak için memleketine yollamıştım. siz olmasaydınız çok yalnız hissedecektim . iyi ki varsınız arkadaşlar, eksik olmayın. üzerinizden korumaları her daim eğitimi de üzerinizden eksik etmeyin.
    cenkito bunu beğendi.

Motosikleti
    MONDİAL X-TREME MAXX 200
    cok cok gecmiş olsun. allahdan sende fazla bişey yok birde baska araca filan da gelmemiş.

öle olsaydı cok daha kötü olabilirdi. gaz kolunu daha hassas bırakmak lazım. yada varsın acemi desinler ama gazı cok acmamak lazım

stop etmesi sahlanmasından iyi olurdu.

tekrar cok gecmiş olsun, bu kaza da nazarlıgınız olsun
    Adım CEM
    MOTOSİKLET = ÖZGÜRLÜK

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 2 kullanıcı var. (0 üye ve 2 misafir)