Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Suzuki Inazuma Gw 250/ Inazuma F Kullanıcıları / Bilgi Paylaşım Başlığı

Motovento
    REKLAM ALANI
    yusufbaris - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki GW250 Inazuma
    Alıntı Baris Yzc adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İyi forumlar herkese. Motosikletim henüz 9 aylık 12.000 km de. Rolanti de bozuk para sesi geliyor , önceki sayfalarda katalizör diyen var doğru mudur ? Parça değişimi talep etmeye gerek var mı ? Aynı sesi daha önce yaşayan var mı ? Çözüm nedir ? Simdiden Teşekkürler.

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:54 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:45 ----------

Bu arada inazuma için -antalya- 15 50 motul kullanıyorum çok memnunum tavsiye ederim.

Katalizatör değişimini ben serviste yaptırmıştım garanti kapsamında.Eğer aynı sesten bahsediyorsak o bozuk para gibi olan ses beni çok rahatsız ediyodu.Motordan en ufak bi ses gelse bile sinirim bozuluyor çünkü.Motordan ses gelmesine takıntılıysan servise gidip bir kontrol ettirmen iyi olur.
    Benim gittiğim serviste parça siparişi verildi parça gelince gidip değiştirdim 2 saatte oldu bitti.Motoru falan bırak diyen olmadı.

Inazuma için 10-40 Motul kullanıyo servis aslında.15-50 nin ne gibi bir güzel tarafını hissettin ? Gerçi 10-40 neden iyi dersen benim hiçbir cevabım yok.Servis hangi yağı koyuyosa bizde tamam diyoruz

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    MT-07
    Alıntı yusufbaris adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Inazuma için 10-40 Motul kullanıyo servis aslında.15-50 nin ne gibi bir güzel tarafını hissettin ? Gerçi 10-40 neden iyi dersen benim hiçbir cevabım yok.Servis hangi yağı koyuyosa bizde tamam diyoruz
    Arkadaş antalyada yaşıyor heralde onun için 15-50 diyor sıcak memleket

Merhaba.

Bir konu hakkında fikrinizi rica edeceğim.
    A2 ehliyetimi bugün aldım.
    İleri sürüş eğitiminin ardından bir Inazuma almayı düşünüyorum.
    85 Kilo / 1,82 Boy / 37 Yaş (evet biraz geç kaldım ama geç olsun, güç olmasın)

Motorumu 2. el almayı düşünüyorum.
    Ve motosikletten hiç anlamadığım için kazıklanmamak için ne yapmak gerekir?
    Mesela arabada oldugu gibi, almadan önce yetkili servise göstermek midir bu işin normali?
    Yoksa ille de bilen birisini bulup onunla mı gitmeli?

Teşekkürler.

Arkadaslar bu gun arka fren lambasinin yanmadigini fark ettim.nerden baslamak lazim bakmaya..???

Motosikleti
    Africa Twin DCT, Yamaha Vmax 1200, Versys x300
    inazumaf, eğer hem arka hemde önfren de yanmıyorsa büyük ihtimal ampuldür..biri problemliyse müşürlere bakmalısın...arka fren müşürü sağ pegin bağlandığı yerin iç kısmında, ön ise sağ manetin dibinde...

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:00 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:53 ----------

10/40 standart değerler sıcak hava için kitapçıkta 15/50 bilemiyorum..bu motor racinglerden çok devir çeviriyor, 15/50 bence kalın..keçeleri zorlarsın...15/50 arabaya konmuyor nerdeyse artık..tabi tam sentetiklerden bahsediyorum...iyi gibi hissettirmesi sesin azlığındansa buna güvenmeyin...az ses herzaman motorun keyfinin yerinde olduğu anlamına gelmez...

Motosikleti
    MT-07
    Motoru bir ustaya göstermeden önce hiç ama hiç acele etmeden,

1- Sağına soluna iyice bakılır
    - Km orjinal mi ?
    - Mesela motorun yattığını düşünseniz sürtebilecek yerlerde bir boya, macun vb varmı
    - Elcikler çok aşınmışmı(orjinal mi )
    - Disklerin yüzeyinde aşınma çok varmı düşük km motorun disklerinde balatanın açacağı oyuntular olmaz.
    - Motorun selesinde aşırı bir yıpranma varmı ?

2- Motoru kullanın ve düm düz yolda giderken yeterli hızda bence en az 50 km de ellerinizi gevşetin hatta bırakabilirsenin bırakın motor sağa sola çekiyormu ? Mesela hatasız bir inazuma elleri bırakınca ip gibi gider. Hatta bir arkadaşınızdan motorda iken 50 metre kadar uzaklaşın ve tam onun üzerine doğru dümdüz gidin o ise eğilerek motorun tekerlerini gözlesin eğrilik varmı tekerler aynı hizada olmalı. çok nadirde olsa motor tam kafadan kaza yaptı ve şase tam aşağı eğildi ise motor sağa sola çekmeye bilir ama deneyimli bir kullanıcı bişeylerin yanlış olduğunu hemen anlar. Frenleyerek ön amortisörlerin tam kapanabildiğini deneyin ve amortisörler durunca açılırken eğer hatasız ise ses yapmaz ama hata kaza varsa tak diye geri atabilir

3- yukarıdakilere bakıp Siz kendiniz beğendikten sonra 3.olarak motosikletin motorunu bir ustaya gösterin motorun sesini bir dinlesin mümkünse test edip binsin

4- Mesela ben kesinlikle cüzzi farklara ikinci el almam motorun sıfırı atıyorum 14.000 adam yazmış 2. ele 14.000

5- Motoru kullanan kişinin yaşı, mizacı , mesleği ve kullanım amacıda kriterler arasında olsun ( tabi ilk sahibi olmalı , ilk sahibi olmayandan motor almamak lağzım, şahsi düşüncemdir)

Alıntı AtakanNakata adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba.

Bir konu hakkında fikrinizi rica edeceğim.
    A2 ehliyetimi bugün aldım.
    İleri sürüş eğitiminin ardından bir Inazuma almayı düşünüyorum.
    85 Kilo / 1,82 Boy / 37 Yaş (evet biraz geç kaldım ama geç olsun, güç olmasın)

Motorumu 2. el almayı düşünüyorum.
    Ve motosikletten hiç anlamadığım için kazıklanmamak için ne yapmak gerekir?
    Mesela arabada oldugu gibi, almadan önce yetkili servise göstermek midir bu işin normali?
    Yoksa ille de bilen birisini bulup onunla mı gitmeli?

Teşekkürler.

Aymer19 bilgiler icin tesekkurler..

Tamamdir, çok sagol.

ZümeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Me Te Doquz
    İlaveten naçizane bilgi..

Orta ayak varsa kaldırın
    çalıştırıp 2-3 viteste arka tekerin boş dönüşü ve zincir salınımını yere yakın bir noktadan izleyin.
    Teker dönerken yalpalıyorsa yada teker sabit ama dişli ve zincir yalpalıyorsa bakım gelmiş demektir.
    Durdurup tekeri elinizle çekiştirin, göbekte boşluk varmı bilya sesi vs. için
    Özellikle 1. viteste rölantide dönerken zincir vurur bunu önemsemeyin sebebi Orta ayaktayken Arka teker geri geldiği için zincirin biraz sarkmasıdır.
    Derin olan kuyu değil, kısa olan ip'tir.

sozerten - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki INAZUMA '14

Arkadaşlar soğuk motorda bu yağ seviyesi normal midir?

arslan26 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC700XA
    Alıntı sozerten adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    http://i.hizliresim.com/GkOROb.jpg
    http://i.hizliresim.com/ng3MqB.jpg

Arkadaşlar soğuk motorda bu yağ seviyesi normal midir?
    Tahminim yag eksik, benimde basima geldi motor sogukken olcum yaptim eksik, calistirip (5dk) stop edip dinlendirdikten sonra tekrar olctum yine eksik..
    Bazi arkadaslar bana kizmisti inazuma yag mi eksiltir sen ölcmeyi bilmiyorsun diye kim ne derse desin yag eksiltti hemde 200 250ml civari

NOT: Motorun kullanim kitabinda yazar yag nasil ölcüldügü, dik konumda 3dk motor calistirilip ısıtılır stop ettikten sonra 3 dk dinlendirip seviye kontrol edilir

ZümeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Me Te Doquz
    Yağ eksik ve çamur gibi olmuş..
    Derin olan kuyu değil, kısa olan ip'tir.

Motosikleti
    Suzuki INAZUMA '14
    Daha 3000 km önce değiştirdim yağı. Nasıl böyle oldu anlamadım.

motorcu48 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    İNAZUMA keyfiii :DD
    bence yağ değişiminde bulunurken yağ ilavesinde yanlışlık yapıyorsunuz çünkü bizim serviste yağ full seviyesinde iken usta 3-5 dkka bekliyor ,motoru çalıştırıyor ,sallıyor motoru O seviye gittikçe düşüyor gene yağ ekliyor .buna çok dikkat ediyorlar

Motosikleti
    Suzuki INAZUMA '14
    Alıntı motorcu48 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bence yağ değişiminde bulunurken yağ ilavesinde yanlışlık yapıyorsunuz çünkü bizim serviste yağ full seviyesinde iken usta 3-5 dkka bekliyor ,motoru çalıştırıyor ,sallıyor motoru O seviye gittikçe düşüyor gene yağ ekliyor .buna çok dikkat ediyorlar
    Daha önce hiç böyle yapan 'usta' görmedim doğrusu. Ama böyle özen gösteriyorsa mutlaka vardır bi bildiği. Bi de yağı değiştirdikten hemen sonra forumda piyasada sahte motul yağlarının dolaştığını okumuştum. Sonrasında da aynı dükkana bir daha gittiğimde yağ reyonundaki yağları az biraz inceledim 2 tane kapağı açılmış 1 litrelik yağ vardı. Kimseyi zan altında bırakmak istemem tabiki ama daha 3000 km önce değişen yağın bu kadar eksilmesi ve çamurlaşması normal değil.
    motorcu48 bunu beğendi.

Motosikleti
    Suzuki Gw250
    Aynı sorun bende de var. servis parçanın çıkarılıp fabrikaya gönderilmesi gerektiğini, parçanın orda test edilip çalışmadığının kayda geçilmesini, akabinde parçanın değişeceğini söyledi. Bu sürede motorum orda yatacak tabi. O ses de bazen geliyor bazen gelmiyor.
    Antalya servisi direk değişim yapacağını söyledi, sağ olsun ali abi (servis ustası) kendisi de ikinci motor olarak inazuma kullanıyor çok yardımcı oluyor.

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:32 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:23 ----------

Alıntı yusufbaris adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Katalizatör değişimini ben serviste yaptırmıştım garanti kapsamında.Eğer aynı sesten bahsediyorsak o bozuk para gibi olan ses beni çok rahatsız ediyodu.Motordan en ufak bi ses gelse bile sinirim bozuluyor çünkü.Motordan ses gelmesine takıntılıysan servise gidip bir kontrol ettirmen iyi olur.
    Benim gittiğim serviste parça siparişi verildi parça gelince gidip değiştirdim 2 saatte oldu bitti.Motoru falan bırak diyen olmadı.

Muhtemelen katalizör dediğiniz gibi. Hafta içi tekrar servise gidecegim konuyla alakali.

Bu arada Motul 15 50 nin avantajı , vites geçişlerin de çok fark etti. (ipek gibi geçiyor tabiri caizse) Bircok forumdasim belki biliyordur race satip bu makineye gectim, alışkanlık yine devirli kullanıyorum, şehiriçi çok kullanıyorum, okulum(Antalyalı olanlar bilir dosemealti uluslararası Antalya üniversitesi ) evime 30 km ve okulum bir sehirlerarası yol uzerinde. Haliyle okula giderken makine sürekli yüksek devir çeviriyor. Biraz da kullanimla alakali 15 50 full sentetik tercih ettim. Son olarak fark ettiğim en önemli nokta , makine yoğun trafikte 10 40 kadar fan açmıyor,soğutma verimliligi sanki olumlu yon de değişti(psikolojik olabilir). Bu arada makine 9 aylık 11.500 km de. (4 ay kadar 2 motosikletim vardı.)

Antalya da motosiklet kulübünde abilerime soruyorum 15 50 tercih eden çok sayıda insan var. Aslında direk iklimle ilgili.

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:40 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:32 ----------

Alıntı arslan26 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tahminim yag eksik, benimde basima geldi motor sogukken olcum yaptim eksik, calistirip (5dk) stop edip dinlendirdikten sonra tekrar olctum yine eksik..
    Bazi arkadaslar bana kizmisti inazuma yag mi eksiltir sen ölcmeyi bilmiyorsun diye kim ne derse desin yag eksiltti hemde 200 250ml civari

NOT: Motorun kullanim kitabinda yazar yag nasil ölcüldügü, dik konumda 3dk motor calistirilip ısıtılır stop ettikten sonra 3 dk dinlendirip seviye kontrol edilir

Hocam eğer yağ filtresi değişiyorsa ve yağ yine 2.100 konuyorsa yaklaşık 300 ml civarı fark ediyor. Bir de yukarı da @mirkuza yanıt vermiş , yağ ekledikten sonra 10 15 dk daha bekleyin dik tutun mutlaka az da olsa fark ediyor. Polemik yaratmayim / fan boy olmayim ama motosiklet kesinlikle yağ eksiltmiyor.
    Keşke yolunuz düşse de Antalya servisine ugrasaniz. Çok memnun kalacağınızin garantisini verebilirim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:50 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:40 ----------

Butun inazumaci abilerime/kardeşlerime polemik yaratacak bir soru sorayim. Özellikle hakan abi deneyimli olarak sana soruyorum.
    Geçen arkadaşlarımdan birisi -ktm duke 250si var-. İnazumanin uzun krank cift silindir mevzusundan dolayi 10 yıl sonra en saglam 250 cc olarak hala yuruyecegini soyledi. sokakta en fazla inazuma goruruz dedi. Tabi ki sayisal 250 cc de en cok cbr dolu piyasa ama siz motor ömrü hakkında ne düşünüyorsunuz ?
    Periyodik bakım harici özel bir bakım yapmayan, ortalama sürüş karekteri olan bir insan olarak düşünün ?
    Ben min 150.000 km diyorum. Halı hazında malum sitede 90.000 km de kurye motoru inazuma var ve yazilana gore henüz motor acmamislar , +90k km de başka 250 cc bulamadık. Sanki diğerlerinden biraz daha uzun ömürlü gibi ?

Ayrton_SENNA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Inazuma
    Merhaba,

Motora motul markasının hangi yağını koymamız gerekiyor? 10W 40'lık çok çeşitli yağlar var motulda, 5000-6000-7000 serisi gibi.

Bir de kaç litre almamız gerekiyor?

Servis bizim götürdüğümüz yağı koyarmı?

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:07 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:26 ----------

2,1 litre yazıyor motor kapağı üzerinde.

Sokollu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Ayrton_SENNA adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba,

Motora motul markasının hangi yağını koymamız gerekiyor? 10W 40'lık çok çeşitli yağlar var motulda, 5000-6000-7000 serisi gibi.

Bir de kaç litre almamız gerekiyor?

Servis bizim götürdüğümüz yağı koyarmı?

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:07 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:26 ----------

2,1 litre yazıyor motor kapağı üzerinde.
    Motul 5100 kullanmıştım çok memnun kaldım.

Filtre değişmeden 2,1 değişirse 2,5 lt civarı sanırım.

Siz 4 litrelik Motul bidonundan alın hem ucuz oluyor hem de bir sonraki bakımda da kullanırsınız.
    --------------------------------------

Bende sığar iki cihân ben bu cihâna sığmazam.

mesut hoca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha XT660 r-honda CBF - SUZUKİ GW 250 İNazuma
    Arkadaşlar inazumada denge sensörlri varmı? Ve nrede Biliyormusunuz?

motorcu48 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    İNAZUMA keyfiii :DD
    Daha önce hiç böyle yapan 'usta' görmedim doğrusu. Ama böyle özen gösteriyorsa mutlaka vardır bi bildiği. Bi de yağı değiştirdikten hemen sonra forumda piyasada sahte motul yağlarının dolaştığını okumuştum. Sonrasında da aynı dükkana bir daha gittiğimde yağ reyonundaki yağları az biraz inceledim 2 tane kapağı açılmış 1 litrelik yağ vardı. Kimseyi zan altında bırakmak istemem tabiki ama daha 3000 km önce değişen yağın bu kadar eksilmesi ve çamurlaşması normal değil.
    benim gittiğim motorcu suzuki yetkili servisi yazsada inazumadan pek anlamazlar ancak elleri yatkın olduğundan sıkıntı çıkartmıyorlar.benim başıma gelen buydu servisteki adam böyle yapıyor ve bugüne kadar hiçbir eksilme gözlemlemedim ancak olmadığı anlamına gelmez sadece birdahiki yağ değişiminde dediklerim gibi yaptırın çünkü hakketten motor hareket edip çalıştıktan sonra yağı çekiyor.eğer gene full çizgisine yakın olupta 3000 bin km de bu seviyeye inerse harbiden yağı eksittiğine kanaat getirilmesi gerekiyor başka çare yok
    Mustafa Kemal Atatürk

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 3 kullanıcı var. (0 üye ve 3 misafir)