Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Mondial 250 Mct Kullanıcıları / Bilgi Paylaşım Başlığı

Motovento
    REKLAM ALANI
    Helios - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 250MCT
    Merhabalar benim mct nin bir sorunu var ne yaptıysam çözemedim ara sıra gaz yemiyor gaz verince pat pat ses geliyor galiba tek piston üflüyor bazen biraz bekleyince kendine geliyor bazen yarım gaz verip marş basınca normal gazı alıyor gazı kesince yine pat pat ediyor şimdilik bayır aşağı biyerden debriyaja basıp hızımı alınca 2. vitese çekip debriyajı bırakıp gaz verincr hafif tekleyip düzeliyor neden böyle yapıyor bu sorun yüzünden motor tutkumdan soğudum diyebilirim şu sorunu çözersem anca bu forumdaki arkadaşlar sayesinde çözerim lütfen yardım edin şimdiden teşekkürler...

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:50 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:48 ----------

Alıntı greyhorse adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu forum ortamı enteresan;ücretsiz bedava dediğimden dolayımı ihtiyacı olan yok demekki.Normalde bulunabilen dişli değil piyasada 32,31 dişli yok.Zaten fabrikadaki yedek parça stokları erimeye başlamış.birçok parça yok.mondial uydurma parça getirtmiş.uyumsuzluk sorunu var.Cdi,vites pedalı,şanzıman dişlileri v.b .haberiniz olsun
    Ben alabilirim parçayı

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Helios
    Devamlı olsaydı bobin,cdi diyebilirdim.Bujiyi,buji kablosunu,pipoyu kontrol et.Aşırı kurumdan ateşleme yapmıyor olabilir.Buji aşırı kurumluysan karbürator ayarını,temizliğini,subap ayarını kontrol etmeli.Kompresyon yani kaçak olma ihtimali en düşük ihtimal yağ yakıyor olması gerekir.

ülgenhan rumuzlu arkadaşa gönderecegim

Motosikleti
    Mondial 250MCT
    Bujileri bobini hava filtresini değiştirdim onun haricinde egzoslarım sıfırdan yapılmış el yapımı özel egzos hava filtresi ise standart sizce bu ikisi birbirini etkilermi hava filtresinide açık hava filtresimi takmalıyım ?

Not: hava filtresini değiştirirken hava filtresinin borusundan hava filtresine azımsanmayacak derecede yağ aktığını gördüm bu nedendir ?

fatih383838 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    hero puch :D
    egzozun motora eskiye nazaran olumsuz etkisi göre değişir. gaz kesince pat pat etme olayını tam anlayamadım ama muhtemelen karbüratör deki pislikten olabilir. Forma pek giremiyorum ama akşam 6.30 7.00 sonra ararsan bildiğim kadar yardımcı olurum. 541 603 81 32

Motosikleti
    Yamaha XVS 650
    arkadaşlar şöyle bi sıkıntım var. motora biniyorum 1. vites gidiyorum motor devirleniyor 2.e almaya çalışıyorum ama 2e geçmiyor. istediğiniz kadar güçlü pedalı çekin yok geçmiyor. bekliyosunuz devir düşüyor hız azalıyor. tekrar devirlendiriyorsunuz tekrar 2e çekiyorsunuz çok zor bi şekilde geçiyor. 3e de aynı şekilde. ama sonrasında problem olmuyor. vites düşürürken de problem olmuyor. sizce neyden kaynaklı olabilir?

fatih383838 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    hero puch :D
    gurhanyalvac vites pedalının resmini atabilirmisin??

haydarrr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    arkadaşlar herkese merhabalar. Öncelikle kendimimi tanıtayım:
    İsmim Haydar. Ankarada doğdum büyüdüm.28 yaşındayım. Astsubayım ve şuanda şırnakta görev yapıyorum. uzun zamandır içimde büyüttüğüm motosiklet sevdasını eşimi ve ailemi uzun ikna çabalarım sonrasında 1 ay önce gerçekleştirdim. ilk motorum oldu mct. motorum 2006 model şuanda 5500 km'de. çok seviyorum kendisini forumu 6 aydır takip ediyorum ama artık mct kullanan çok az kişi kalmış yada yaklaşık 550 sayfalık bir bilgi paylaşımı sonucunda artık paylaşılacak bişey kalmamış sanırım. konunun yarısından çoğunu tamamen okudum. ayrıca merak ettiğim konularıda yine bu başlık altında bulup faydalanmaya çalışıyorum.

Fakat hala kendimi motorum hakkında vasat bilgi derecesine sahip bir kullanıcı olarak değerlendiriyorum. benden daha tecrübeli arkadaşlarımın çok büyük faydalarını göreceğimden de eminim.

motorum hakkında bir kaç sorum olacak. şimdiden yardımcı olan arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.

1. boş vites sorunu:
    bizim mct'nin kronik sorunu olarak rahatsız eden bir konu. bu sorunu nasıl gideririm kaliteli bir debriyaj balatası sıkıntıyı çözer mi?
    2. gaz kolu:
    benim mct'nin gaz kolu biraz yavaş bırakıyor. kontak sprey ile yağladım fakat bi değişme olmadı gibi. olduysada ben farkedemedim. nasıl bir çözüm yolu önerirsiniz?
    3. göstergeler :
    maalesef mct'mizin göstrge namına bie tek hız göstergesi var. çok eksik bir donanım...aklıma dijital gösterge, devir saati göstergeleri morora nasıl uygulayabilirim sorusu geldi. deneyimsizliiğimden ve bu konudada herhangi bir bilgi bulamadığım için bir cevapta bulamadım. olur mu? olursa nasıl olur?
    4. konu içerisinde vardı çoğu yerde. arka dişli küçültme.tekli karbüratör gibi mororun performans, yakıt ve sürüş hazzını arttıra uygulamalar hakkında deneyip ve sonuç almış olan arkadaşlarım var mı?
    5. bakım konusu :
    nasıl bir bakım uygulamalıyım. rutin olarak yada aylık yıllık gibi bakımları. nelere dikkat etmem gerekiyo. hangi parçalar daha erken yıranıp değiştirilmesi gerekiyor. yani genel olarak nasıl bir bakım yapmalıyım.
    6. benim aklıma gelmeyen sizin aklınıza gelen 'Şunuda yaparsan daha iyi olur ' yada' sakın şunu yapma ' dediğiniz konular var mı_

şimdiden tekrar teşekkür ederim. eğer bu sorularımı daha önceki sayfalarda cevaplandıysa da artık kusuruma bakmayın.

winged skull - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DL 650, Burgman 650, R1200 GS, R1150 GS, R1200 ADV
    Arkadaşlar merhaba,

@haydarr

1. boş vites sorunu:
    YBR 125 balatası uygun ancak sorun kol ve mafsal kaynaklı, balatayı takman kaliteli malzeme kullanman demek olur. Ayırma problemi yaşamazsın

2. gaz kolu:
    Telleri ve karbüratör çekme makarasını da temizleyin ve yağlayın.

3. göstergeler :
    Dokunmayın, chopper motorlarda tek gösterge olur.

4. konu içerisinde vardı çoğu yerde. arka dişli küçültme.tekli karbüratör gibi.
    Ben 30 diş yaptım titreşim oldukça iyi seviye'ye geldi ve motorun ani fırlama problemi dengelendi.
    Çift karbüratör iyidir, tek karbüratör denemesi bence gereksiz.

5. bakım konusu :
    Kaliteli yağ kullanın,sezon başında yağ değiştirin, çok kullanıyorsanız yada kullanacaksanız 4.000 km civarı yağı değiştirin.
    Bujiler kaliteli olsun, NGK 7 serisi ve 4.000'de bir değiştirin.

6. Makinaya temiz bakın, ömürlük. Tek problem 1 sene sonra CC az geliyor.
    Birde motor t-win olsaymış, satma fikrini aklımdan geçirmezdim.

Kazasız sürüşler dilerim.
    haydarrr bunu beğendi.

Winged Skull ;
    teşekkür ederim. verdiğiniz bilgileri en kısa zamanda uygulayıp sonuçlarını paylaşırım

Motosikleti
    Mondial 250MCT
    Benim motor yağ keçelerini patlattı acil ısıya dayanıklı yağ keçeleri lazım satan biyer biliyomusunuz ?

Motosikleti
    Mondial mct 250 cruiser 2006
    Selamunaleyküm abiler Adım Arif Bursa'da oturuyorum yaşım 31 sizlere bir sorum olacak.Geçen yaz zealsun zs 150 vardı bende açıkçası pekde memnun kalmadım 70'ten sonra deli gibi vibrasyona maruz kaldım 150'lik motor 90/100 zor yapıyordu özellikle rampalarda çok sıkıntı çektim sattım gerçi onu şimdi yine almak istiyorum hız ve vibrasyonda üzmeyecek bir şey arıyorum özellikle rampa çıkarken bayılmayacak. Mondial MCT 250,Ramzey QM 250 ve Jinlun JL 250 arasında kaldım sizlerin fikir,görüş,öneri ve tavsiyelerinizi bekliyorum yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler kazasız belasız sürüşler dilerim.

Motosikleti
    Honda CB125E
    Beyler öncelikle iyi geceler

Mctmde resimde paylaştığım gibi bir sorun var

Tahliye vidasını sıkıyorum olmuyor.
    Benzin filtresini temizliyoru olmuyor.
    Muslukla ilgili sorun mu tam anlamıyorum.

Sorun neden kaynaklanıyor hala çözemedim biri beni aydınlatsın artık çıldırıcam.

Motosikleti
    Janti123 Merhaba,

Sanıyorum karbüratör şamandıraları takılı kalmış, yakıtı kesmiyor ve sızıntı oluyor.

Benzin musluğunu kapat, karbüratörde ki benzini tamamen bitir ( Çalıştırarak yada tahliye vidası ile )
    sonrasında karbüratör alt kapağına torna vida arkası ile bir kaç kez tıklat ve benzini aç.

Düzelmiş olmalı.

Düzelmedi ise karbüratörü söküp incelemen gerekir.

Genel de motor belli bir süre yattıktan sonra bu sorun oluşabilir.
    Winged Skull

Motosikleti
    Honda CB125E
    Öncelikle teşekkür ederim widged,

Motora indiğimde denicem büyük bi ihtimal şamandıra gibi gözüküyo aynen söylediğin gibi.

Bu arada dediğin gibi uzun süre yattıktan sonra yapıyor bu durumu.

Motosikleti
    [QUOTE=ridiculus;3597298]Selamunaleyküm abiler Adım Arif Bursa'da oturuyorum yaşım 31 sizlere bir sorum olacak.Geçen yaz zealsun zs 150 vardı bende açıkçası pekde memnun kalmadım 70'ten sonra deli gibi vibrasyona maruz kaldım 150'lik motor 90/100 zor yapıyordu özellikle rampalarda çok sıkıntı çektim sattım gerçi onu şimdi yine almak istiyorum hız ve vibrasyonda üzmeyecek bir şey arıyorum özellikle rampa çıkarken bayılmayacak. Mondial MCT 250,Ramzey QM 250 ve Jinlun JL 250 arasında kaldım sizlerin fikir,görüş,öneri ve tavsiyelerinizi bekliyorum yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler kazasız belasız sürüşler dilerim.

Evet arkadaşlar beni biraz aydınlatacak arkadaş yok mu? Mondialden yana tercihimi kullanacağım büyük ihtimalle biraz anlatırsanız bu motosikleti sevinirim arkadaşlar.

Motosikleti
    ridiculus merhaba,

Bu motorlar çok zorlamaya gelecek sürat motorları değil, chopper ağır kullanım keyif motorudur.

@mct 250'ye ilişkin yukarıda yorumum var, motoruna bakar ve çok zorlamazsan seni üzmez. Ancak titreşim motor yapısı sebebi ile var.

Sürat ise maksimum 110 km/h. 120 km/h gördüm ancak güven vermiyor.
    Winged Skull

Motosikleti
    Alıntı winged skull adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ridiculus merhaba,

Bu motorlar çok zorlamaya gelecek sürat motorları değil, chopper ağır kullanım keyif motorudur.

@mct 250'ye ilişkin yukarıda yorumum var, motoruna bakar ve çok zorlamazsan seni üzmez. Ancak titreşim motor yapısı sebebi ile var.

Sürat ise maksimum 110 km/h. 120 km/h gördüm ancak güven vermiyor.

Çok teşekkür ederim Winged Skull. Tavsiyelerini dikkate alacağım saol.
    İlker41 bunu beğendi.

Merhabalar arkadaşlar. Yaklaşık 2 aydır mct ile tecrübe kazanmaya çalışıyorum. aldıktan hemen sonra yağ değişimi yaptım. debriyaj ve fren ayarlarını yaptırdım. şu anda tek sıkıntım YAKIT... 12 LT benzinle 180 km oldu kırmızı ışık yandı.benzin aldığımda da kırmızı ışık yeni yanmıştı. yaşadığım şehirde (Şırnak) tanıdığım veya bu işi çok iyi yaptığını düşündüğüm bir tamirci yada servis bulunmamakta. Zaten motoru götürüp ' ustam bizim makina çok mu yakıyor ? bunun bi çözümü yok mu?' yada ' ön fren çok sert dokununca anında kapıyo' dediğimde 'abi bunlar böyle , çok yakar, frene yapacak bişey yok' gibi şeyler söyledi...
    forumdaki teçrübeli arkadaşlarımdan yardımlarını istiyorum. Normal midir bu yakıt tüketimi. değilse ne yapmam gerekiyor. Karbüratör ayarını nasıl yapabilirim? ön frene yapacak bişey var mı?
    bu arada 180 km'nin tümünü şehir içinde, çok fazla dur kalk yapmadan, genelde sakin bir kullanımda yaptım .
    Herkese güzel, sakin, güneşli ve zevkli sürüşler...

Motosikleti
    MCT 250
    arkadaşlar merhaba;
    1.5 yıl önce aldığım ve çok fazla kullanmadığım(aldığımdanberi 1500 km anca yaptım.toplam km 12000 de şuan) mct250 motosikletimle, geçtiğimiz haftalarda bir eskişehir-ankara yaptım(240 km). ancak yolculuğun son çeyreğinde şanzımandan bi şıkırtı gelmeye başladı ve motor silkeleme yaptı 3. 4. viteslerde. 5'te sorun yok. mecburen yola devam etmek durumunda kaldım ve ankaraya kadar geldim. (ortalama hızım 75 civarıdır)

fakat ankaraya geldikten sonra motoru deneme amaçlı bir kaç defa kullandım silkeleme olayı yinelemedi ancak 5. vitesten boşa atma durumu ortaya çıktı. ayrıca motor viteste ve hareketliyken debriyaja basığımda hızla ortantılı ritmik bir şıkırtı sesi geliyor.

servise götürdüm motoru ve birkaç ihtimalden bahsettiler. yaklaşık maliyette 700 800 ve hatta 1000 tl gibi rakamlar söylediler. motorun değeri zaten 2500 lira olduğu için bana pek mantıklı rakamlar gibi gelmedi.

arkadaşlar sorun hakkında yorum yapabirseniz çok sevinirim.

ilk motorum olduğu için mekanizmayı çok iyi bilmiyorum ama gerekli ekipmanım var ve bu tür tamir işleri elimden gelir. şanzımanı kendim açmak istiyorum. sizler ne dersiniz? yapabilirmiyim ve yardımcı olabilecek teknik kaynak varmıdır(servis demontaj klavuzu gibi...)

teşekkür ederim şimdiden...

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:43 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:38 ----------

Alıntı haydarrr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhabalar arkadaşlar. Yaklaşık 2 aydır mct ile tecrübe kazanmaya çalışıyorum. aldıktan hemen sonra yağ değişimi yaptım. debriyaj ve fren ayarlarını yaptırdım. şu anda tek sıkıntım YAKIT... 12 LT benzinle 180 km oldu kırmızı ışık yandı.benzin aldığımda da kırmızı ışık yeni yanmıştı. yaşadığım şehirde (Şırnak) tanıdığım veya bu işi çok iyi yaptığını düşündüğüm bir tamirci yada servis bulunmamakta. Zaten motoru götürüp ' ustam bizim makina çok mu yakıyor ? bunun bi çözümü yok mu?' yada ' ön fren çok sert dokununca anında kapıyo' dediğimde 'abi bunlar böyle , çok yakar, frene yapacak bişey yok' gibi şeyler söyledi...
    forumdaki teçrübeli arkadaşlarımdan yardımlarını istiyorum. Normal midir bu yakıt tüketimi. değilse ne yapmam gerekiyor. Karbüratör ayarını nasıl yapabilirim? ön frene yapacak bişey var mı?
    bu arada 180 km'nin tümünü şehir içinde, çok fazla dur kalk yapmadan, genelde sakin bir kullanımda yaptım .
    Herkese güzel, sakin, güneşli ve zevkli sürüşler...
    tecrübeli değilim bu konuda ama ben ful depo ile benzin ışığı yanana kadar 240-270 km arasında yol yapıyorum.

Motosikleti
    Arkadaşlar merhaba,

Forum'u inceledim de, 545 sayfa değerlendirilen başka bir model yok sanki.

Çok enterasan, dragstar 650'lik 86'da bitmiş.

Motorumdan oldukça memnunum, sadece en az 500 cc ve t-win olmaması değişiklik fikrini aklıma getiriyor.

Halen kararsızım.
    Winged Skull

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 10 kullanıcı var. (0 üye ve 10 misafir)

Bu Konudaki Etiketler