Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Mondial 250 Mct Kullanıcıları / Bilgi Paylaşım Başlığı

Motovento
    REKLAM ALANI
    Teo23 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    -1954 BMWr25/3-Jawa Laser 250+MZ 98 125cc+MCT 250
    http://www.ikiteker.org/modules.php?...ewtopic&t=5541 ;)

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:35 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:51 ----------

Evet arkadaşlar çalışmayan Km sayacının aparatı ve rulman değişimi için ön tekeri söktüm bugün. İşlem düşündüğümden çok daha basit oldu. Kriko gerçekten çok işe yaradı. Ayrıca arka teker için de kullanabileceğim galiba. İşte resimler:
    Tam iki egzos borusunun arasında krikonun oturacağı, kaymayacağı güzel bir yer var
    Krikonun boşluğunu aldıktan sonra ayaklığın altına tuğlamızı koyuyoruz ve diğer taraftan krikoyu kaldırıyoruz
    Daha da yükselebilir ama tekeri sökmeme gerek kalmadı, Rulmanlar sağlam gözüküyor. Kıtır kıtır gelen ses fren diskinin yamukluğundan imiş
    Bu ise çalışmayan Km sayacının aparatı
    Değiştirdikten sonra
    Bu parçanın tırnaklarının oturduğu bir yer yok. Aslında sağlam ama heralde pul gibi bir parçayı takmayı unutmuşlar ve mecbur değiştim.
    fktanik bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    antilop_skul - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf600sa 2007 +100k km
    baya aradan sonra dun motorun arka frenı yanmayan stop lambasını zıncır kısaltmasını ve dıslı degısmesını hallettim foto cekmeedim cunki öyle uyuz oldumkı bıde o ellerle cekmek zor olurdu ama anlatayım

motoru kaldırma

motoru krıkoyla kaldırayım dedım fakat kocaman arabamı kaldıran krıko motorun altında dıslı sıyırdı kaldıramadım

bende bi arkadasımızın gösterdigi gibi iple yukarı cekmeye calıstım fakat oda ne motor okadar agırkı kalmıyor yerınde . yaklasık 2 saat ugras sonucu tek basıma kaldıra bıldım motoru havaya bu sefer denge sorunu oldu ve motorun sagına soluna takozlar koyarak sallanmasını önledım

arka tekeri sökme

motoru askıya aldıktan sonra 19 ve 17 anahtarınızı alınır . sag ( egzoz tarafındali ) vıda somunu 19 numara onu gevsetiniz bu arada soldaki vidayıda 17 anahtarla tutunuz .

bayagı sıkımıs olan teker milini çekiçle iterek janta dayamıs vazıyetteyken ıcıne tornavıda sokarak ıyıce cıkarta bılırısınız .

bu arada frenin vidalarını sökup onuda bosa cıkartmanız gerekecektir .

arka fren balatası değşimi

jantı cıakrttıgınızda fren balatası elınıze dusecektır zaten . o cıkan balata demir olmus kıvamdaydı yeni balatayı takmak ıcın kampanadan söküyoruz . 2 adet yayı olan sacma sapan birseydir dikkat edin yaylar fırlaya bilir .

söktügümüz gibi geri takamıyoruz yayı cıkartıp balataları sabbıtleyıp tornavida yardımıyla yayları geri cektirerek deliklerine sokuyoruz ..

O DA NE ? balatalar janta girmiyor . he en bir zımpara bulup baslayın zımparalamaya iyice oturana kadar zımparalayın ve oturtun yerine .

arka dişli değşimi

söktügümüz jantın sol tarafında olan dıslıyı 4 adet somun tutuyor bunları sökerek değişe biilrsiniz . ( ben 34 ü 31 yapayım dıye 31 lik aldım fakat motorun uzerınde 30 varmıs degısmedım )

ZİNCİRDEN BAKLA ALMAK !!!

hiç bir yerde bulamadıgım sorunun cevabını ben yazayım . zincir gergisinin en sona dayandıgı ve ınsanı cıleden cıakrtan tıktık seslerının babası olan zıncır in uzamasıyla olan bırseydır aslında yenı oringli ile degısmek gereksede ben gerek duymadım param bıttı cunkı . zincirin üzerinde butun baklalardan farklı bır bakla göreceksiniz bu bunu papagan penseyle cıkarta bılırsınız ve elınıze 2 parc duser bunu alın saklayın . sonra zıncırımızı kısaltmak ıstedıgımız yerden pimini cıkara bilirsek aletıyle cıkartarak cıkartamazsak tas motoru denen aletle keserek cıkartın ve söktügünüz gibi geri toplayın .

foto cekemedim demiştim suanda netten bunalra uygun fotolar bulup koyacagım fotolar alıntıdır ...

Motosikleti
    Güzel bir bakım olmuş. kriko olayı kötü olmuş, çünkü çok kolay oluyor gerçekten. Arka balatalar benimde dipte, bu haftasonu arka tekeri kaldırayım bakalım kriko ile olacak mı? Zincir kısaltma kolay bir işlem ama dikkat edin, öteki motorumda zincir kitledi Allahtan düşmeden, arkadan gelen araca ezilmeden, kazasız belasız durabildim. Çok tehlikeli bir durum. Bu arada son süratimi ölçebildim sonunda... Düzde 110, inişte 120 km/h. Ama trafikte (Samsun Yolunda) genellikle 105'i geçemiyorum çünkü araçlar müsaade etmiyor. 110'a çıkmak için her vitesi sona kadar zorlamak lazım. Yani benim ateşleme bobinleri de fiyasko çıktı... Ama sabit 100 km/h ile titreşimsiz güzel bir kullanım sunuyor. Zaten daha hızlandıkça ön tekerde balans oluşuyor ve tehlikeli bu özellikteki bir motor için...

Motosikleti
    Bugün arka tekeri de kriko ile kaldırdım, işlem çok basit oluyor. Krikoyu herkese tavsiye ederim. Bu arada motorun tüm kapaklarını söktüm ve iyice inceledim. Egzosdan gelen gazı motora veren hortumun yırtılmış olduğunu, sol karbüratör hava filtresi hortumunun yerinden çıkmış olduğunu gördüm. Hava filtresini açtığımda bomboş bir hazne ile karşılaştım. Hava filtresini aldım ama hava filtresi hortumu için 20+20=40 tl fiyat verdi. Uyduruk plastik bir boruya o kadar para vermedim tabii ki. Eskisini sağlam bir kelepçe ile takacağım. Sormak istediğim soru şu ki hava filtresinde küçük bir hava hortumu girişi var. Bunu nereye bağlayacağız??? Bir resmini çekeyim de ekleyeyim

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:17 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:06 ----------

En sağdaki plastik musluk girişine benzeyen yer:
    [IMG][/IMG]

Motosikleti
    mct 250 & ybr 125
    OĞUZ KARDEŞ BEN 30 TAKTIM SÜPER HARİKA OLDU. TİTREŞİM AZALDI, HIZ 10 KM ARTTI VE ARTIK RAHATSIZ ETMİYOR.
    HERKESE ŞİDDETLE TAVSİYE EDERİM.
    SAYGILAR

Motosikleti
    Ben bugün arka dişli tırnaklarını saydım, orjinali takılı 34T. Ben arka dişliyi 4 tırnak küçültmektense ön dişliyi bir tırnak büyülteceğim. İkisi bu şekilde hemen hemen denk gelmesi lazım.

Motosikleti
    mct
    Arkadaşlar bugun arka dişliyi 31T ile değiştirdim gerçekten baya farketti titreşim hayli azaldı.. Ancak zincir gevşemesinden bıktığım için bilgim olmadan oringli zincir almıştım japon malı 60tl'ye maalesef olmuyormuş orjinal zincirinden taktık yine :( bu arada dişli ve zincir değişimini kendi yapan arkadaşlar için söylüyorum ilk başta bir hafta falan zinciri tam germemek biraz bol bırakmak gerekiyormuş zincir ve dişli birbirine alışssın diye.. Tabiki bu ustanın dediği bişey tam doğrusunu bilmiyorum bende..

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:29 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:26 ----------

Alıntı Teo23 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben bugün arka dişli tırnaklarını saydım, orjinali takılı 34T. Ben arka dişliyi 4 tırnak küçültmektense ön dişliyi bir tırnak büyülteceğim. İkisi bu şekilde hemen hemen denk gelmesi lazım.
    hesaba göre doğru oluyo dediğin.. Ama ön dişliyi değiştirmek seni baya yorar diye düşünüyorum.. Yapabilirsen ve bizimle de paylaşırsan on numara olur hajı

Motosikleti
    Daha zincir kapağını açıp görmedim ama MZ motorumda çok kolay değiştirebiliyorum. ;) Bakalım bir deneyeyim, eğer dişli, kapağa filan sürtmezse olur, ayrıca zincirden bakla eksiltmeye de gerek kalmaz, çünkü iki bakla kadar boşluğu alıyor büyük ön dişli... Yok büyük dişli sığmayacak gibiyse mecbur arka dişliyi küçülteceğim. Hava filtresi ile ilgili kimsenin bilgisi yok galiba??

Motosikleti
    cbf600sa 2007 +100k km
    Daha zincir kapağını açıp görmedim ama MZ motorumda çok kolay değiştirebiliyorum. ;) Bakalım bir deneyeyim, eğer dişli, kapağa filan sürtmezse olur, ayrıca zincirden bakla eksiltmeye de gerek kalmaz, çünkü iki bakla kadar boşluğu alıyor büyük ön dişli... Yok büyük dişli sığmayacak gibiyse mecbur arka dişliyi küçülteceğim. Hava filtresi ile ilgili kimsenin bilgisi yok galiba??

soru ısareti gibi bir hortumu var kıvrık kısmını hava filtresine tak hava filtresinn arkasından yada altından dogru kutu ıcındeki sol alttakı cıkıntıya sok okadar =) en sıkıntılı yerı hava filtresini sabitlemek
    İNSTAGRAM = sakalliesnaf - MAİlL = mehmetmerickekec@gmail.com
    MOTOSİKLET = CBF 600 ABS 2007 102K +
    TECRUBE = 250K +

Motosikleti
    Evet sabitlenmiyor. Bugün 50 km yol yaptım muhtemelen düşmüştür. Tekrar takıp süngerle v.b. destekleyeceğim filtreyi. Karterden gelen hava çıkışı var. Ona bağlayacağız evet. Dün takarken gördüm ama hortum olmadığı için bugün takacağım. Hava filtresine ekstradan hava veriyor bu işlem. Mutlaka bağlanmalı... Ondan sonra karbüratörün hava ayarını kurcalayabilirim... Ya bu hava filtresinin hortumu ne gıcık birşey yaklaşık iki saat uğraştım ve zar zor hava almayacak şekilde sabitleyebildim. Kelepçeden sürekli kayıp çıkıyor. Karbüratöre bakır telle bağladım...

Motosikleti
    mct 250 & ybr 125
    ön dişliyle uğraşmamanızı arka dişliyi de 30 takmanızı tekrar şiddetle öneriyorum.

titreşim kalmadı denecek kadar az. hız da arttı. sürüşü daha da keyifli hale geldi.

saygılar...

Evet akortandır büyük ihtimal, yüke binince keser o ses. Benim de bugün aşırı hararet yaptı motor, Keçiörende adres arıyordum, çok dur kalk yaptım ve rölantide kendi kendine çok çalıştı hararet yaptı. Bi süre sonra debriyaj ve vitesler sorun çıkardı, zor buldum adresi. Dönüşte hızlı geldim hiç sorun yoktu. Kesinlikle bu 10-40 yağdan kaynaklandı. Haftasonu komple yağı değişeceğim 20-50w'ye. Yalnız 20-50 kullanan arkadaşlar acaba araba için olan 20-50 mi kullanıyorlar yoksa, motorsiklet için, ıslak debriyaj için 20-50 yağ var mı? Güzel bir yağ tavsiye edecek arkadaşların önerilerini bekliyorum
    Tellerdeki boşlukları akordunu bozmadan aldım, ama sorun ondan değilmiş. Arka amortisörlerin biri farklı diğeri farklıydı, babamda eskilerden kalma başka motorsikletin amortisörünü buna güzelcene uydurdum ve taktım.

Ancak çatır çutur, demir kırılması gibi çok canımı sıkan sorunu bugün çözdüm. Meğerse zincir tamamen bozukmuş. O nasıl gözümden kaçtı anlamıyorum. Neyse yeni zincir alıp(30TL) taktım sonuç mükemmel.
    Daha şimdi motor gözüme girdi. Satmaktan vazgeçtim ;)

Motosikleti
    O çatırtı bende de var. Zinciri gerince oluyor, biraz boş bırakıyorum şimdilik en kısa zamanda değişeyim zinciri...
    @Fatih: Bence ikisi de aynı sonuca gelir ama bakalım bulabilirsem önce ön dişliyi değiştireceğim. Baktım olmuyor arka dişliyi küçültürüm... Arka dişliyi küçültünce zincirden bakla almak lazım gelebilir...

kdiner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    14-16 200ns,16 Mt-25, 17 D400, 18 Mt25abs
    O çatırtı bende de var. Zinciri gerince oluyor, biraz boş bırakıyorum şimdilik en kısa zamanda değişeyim zinciri...
    @Fatih: Bence ikisi de aynı sonuca gelir ama bakalım bulabilirsem önce ön dişliyi değiştireceğim. Baktım olmuyor arka dişliyi küçültürüm... Arka dişliyi küçültünce zincirden bakla almak lazım gelebilir...
    zincirin içinde bulunan silindir baklalarda kırılmış oluyor onlara bir bakın ondanda ses yapabilir
    Orkidor61

Adı: Kemal 0546 416 86 00

Motosikleti
    ya daha yenilerde mz i toplamıştım, şimdi de bu hemen peşinden Bu üzerindeki zincir kimi yerlerden kasma yapıyor mecbur ön arka dişlilerle beraber değişeceğim hepsini... bahaneyle 30 tırnaklı dişli takayım bari.

Motosikleti
    Evet arkadaşlar benzin tüketimim aşırı arttı. Hava filtresi takınca karbüratörden halen bir ayar yapmadım ve 4,23 lt (20 tl) ile 80 km yapabildim. Filtre takmadan önce 120 km yapıyordum aynı benzinle... İnşallah güzel bir hava ayarından sonra tekrar o tüketime düşer. Yoksa halim perişanlık

Bana Akü lazım. 12V 9Ah olacak galiba. Jellimidir nedir onu mu tavsiye edersiniz arkadaşlar.
    Link falan verirseniz sevinirim.

zeus35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    250 MCT
    Yaz geldi yollara düşecek olan arkadaşlar Balıkesir merkezden geçerken uğrayabilirler, elimden geldiğince yardımcı olurum.

Motosikleti
    cbf600sa 2007 +100k km
    jel aku olur

lanet motorum arka dıslısı 30 ama 90 dan sonra cok tıtrıyor ve acayıp bı kasılarak 95 göruyor buji yag hava fıltresı benzın fıltresı degıstı ama nıye gıtmıyor bilgisi olanvarmı

thepope - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    --
    Alıntı antilop_skul adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    jel aku olur

lanet motorum arka dıslısı 30 ama 90 dan sonra cok tıtrıyor ve acayıp bı kasılarak 95 göruyor buji yag hava fıltresı benzın fıltresı degıstı ama nıye gıtmıyor bilgisi olanvarmı
    karbüratör ayarlına bak mutlaka bir sorun var arkaşta jinlun 250 var aynı motoru kullanıyor.Motorun gidişi çok iyi her viteste aynı güç var nerdeyse 4.viteste 110 u gördü yol müsait değildi daha gazı açamadım 4 te rahat 120 130 u görüyor motoru bakım önemli belkide 28000 kmde o motor

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 6 kullanıcı var. (0 üye ve 6 misafir)

Bu Konudaki Etiketler