Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Mondial 250 Mct Kullanıcıları / Bilgi Paylaşım Başlığı

Motovento
    REKLAM ALANI
    shadow_1905 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2007 CBF 600SA
    Alıntı shadow_1905 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar motorlarınızda vibrasyon ne durumda? 151RS gibi scooterlarla karşılaştırıldığında ortalama 70km hızda aşırı fark var mı?
    YBR 125 deneyimim de oldu motorda sıfır vibrasyon var neredeyse,

sorumun cevabını alamadım hala

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    ARBETUS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '93 Kawasaki EN 500 Vulcan
    Alıntı shadow_1905 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    YBR 125 deneyimim de oldu motorda sıfır vibrasyon var neredeyse,

sorumun cevabını alamadım hala
    151 le sürüş deneyimim olmadı açıkcası tam bilemem. ybr kadar vibrasyon konusunda başarılı değil. Lakin dişli değişimi ve yağ vs gibi hassas ayarlarla optimize edilebiliyor.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 15:52 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 15:49 ----------

Alıntı canicellat adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Taktigim filtrelere baktim benzin gelmisti hepsine ama cikarttip denerim yinede... Bu arada biraz once ustayi aradim motor calismis fakat yine 30-45 sn sonra stop edip calismamis birdaha ama motor bir sure durduktan sonra calisiyor tekrar nasil istir anlamadim bunu
    beyni değiştirip denediniz mi?
    '04 Yamaha Nuovo - '56 BMW R25 - '06 Mondial 250 MCT - '94 BMW F650 - '99 Kawasaki ER 5 - '06 Bisan Roadstar 250 - '97 Kawasaki VN800 - '08 Suzuki VL 800 Intruder - '04 Suzuki VL 800 Voluisa - '01 Honda XL 650 V Transalp -'00 BMW F 650 GS

Motosikleti
    Bmw F650
    Alıntı ARBETUS adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    151 le sürüş deneyimim olmadı açıkcası tam bilemem. ybr kadar vibrasyon konusunda başarılı değil. Lakin dişli değişimi ve yağ vs gibi hassas ayarlarla optimize edilebiliyor.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 15:52 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 15:49 ----------

beyni değiştirip denediniz mi?
    onuda denedik beyin ile ilgili olucagini zannetmiyorum motor calisiyor 1 kere 30-45 sn daha sonra calismiyor ama 1-2 saat bekledikten sonra yine 1 kere calisip stop ediyor

korsanxxx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Çeşitli motorlardan sonra Gölgeyele Titanic 20
    Herkese Merhabalar,
    Sizden bi konu hakkında bilgi alıcaktım. Motorumun deposunda pas oluştugu için motorda tekleme yapıyordu ve karbüratoru sokmeye karar verdik ustayla beraber karbüratörü söktük pas birikmişti komple temizledik güzelce deponun içindeki benzini komple boşalttıp hava bastık içine temizledik güzelce daha sonra karbüratoru ve depoyu yerleştirdik güzelce deponun benzin çıkışındaki iki hortumada filtre taktık daha sağlıklı olsun diye benzini depoya doldurduk tekrar benzin filtrelere dolmuş karbüratore kadar gitmişti daha sonra marşa bastık fakat sanki benzin yokmuş gibi sadece marş yapıyordu arada calışıyormuş gibi olup çalışmıyordu daha sonra hava filtresini söktük filtrenin oradan benzin koklatıp denedik yine çalışmadı bujileri kontrol etmek için söktük bujiler bozulmuştu yeni buji taktık 2-3 defa marş yaptıktan sonra kontrol amaçlı bujilere baktığımızda o bujilerde bozulmuştu tekrar bi buji daha taktığımızda onda sorun çıkartmadı ama yinede çalışmadı 1 gün o şekilde bıraktıktan sonra farklı bir akü taktım aküden olabiliceğini düşünmüştük çünki kendi akümün ömrü bittiğinden dolayı farklı akü takmıştık ondan olabiliceğini düşünüp farklı akü taktım tekrar marş yapar yapmaz çalıştı motor ve çok rahat çalışıyordu motoru kapattım aküde sorun oldugunu düşünmüştük o aküyü motora bağladım motoru topladım komple dışarı çıkarttım motoru marş yaptım çalıştı motor ama git gide motor yine gaz yememeye başladı ve egzozdan siyah duman attı stop etti biraz o şekilde bıraktıktan sonra tekrar marş yaptım ve uzun süre marş yaptıktan sonra zorla çalıştı ama boğulmuş ve egzoztan yogun sıyah duman atıyordu dip gaz vererek zorladım ama gazı bırakır bırakmaz stop etti ve dahada çalışmadı.. Motoru temizletmeden önce herhangi bir sorun yoktu sadece tekliyordu motor bunun sebebi nedir acaba cevaplarınız için şimdiden teşekkürler...

hava ayarını yap kardeşim aynısı bendede oldu hava ayarı karbüratörün altında vidalarda yapılıyor maalesef yapman için depoyu sökeceksin karbüratörü çıkaracaksın silindir başına bağlanan kısımda altında vide var bakır renginde o vidaları tam sık sonra 3.5 tur aç biraz japon damlat sonra geri yarım tur kıs yani 3 tur olsun japon neden söyleyim vida bi şekilde gevşiyor ben çok denedim biliyorum japonladım harika oldu tavsiye diyorum o yüzden

---------- Mesaj ekleme zamanı: 16:12 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 16:09 ----------

Alıntı ARBETUS adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Dostum V motorlardada pistonlar aynı pozisyondalar Söktüğüm için çok rahatlıkla emin bir şekilde söyleyebilirim. V motoru güçlü yapan şey piston kolunun Sıralıdan uzun olması. Normalde misal MCT nin piston çapı ykalaşık 53.5mm iken V motorun 49.5 mm. V makinanın seri olmasına sebep olan asıl şey piston kolunun boyu. Bu sayede yüksek torklu ve bu torka bağlı olarak da beygirde de artış var. Monero keeway bisan hasan hüseyin tüm V motorların ciğeri lifan tarafından yapılıyor. Bu sebepten dolayı serilikleri görecelidir.

Sağlıcakla.
    usta sensin sen ne dersen o doğrudur ben daha çırak modundayım

Motosikleti
    Bmw F650
    Alıntı korsanxxx adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hava ayarını yap kardeşim aynısı bendede oldu hava ayarı karbüratörün altında vidalarda yapılıyor maalesef yapman için depoyu sökeceksin karbüratörü çıkaracaksın silindir başına bağlanan kısımda altında vide var bakır renginde o vidaları tam sık sonra 3.5 tur aç biraz japon damlat sonra geri yarım tur kıs yani 3 tur olsun japon neden söyleyim vida bi şekilde gevşiyor ben çok denedim biliyorum japonladım harika oldu tavsiye diyorum o yüzden

---------- Mesaj ekleme zamanı: 16:12 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 16:09 ----------

usta sensin sen ne dersen o doğrudur ben daha çırak modundayım
    Hava ayarından olucagını zannetmiyorum çünkü motor çalışıyor fakat bir süre sonra stop ediyor tahminim motor duran süre içerisinde karbüratöre benzin doluyor ve çalışıyor karbüratördeki benzin bittikten sonra stop ediyor ve bi süre bekledikten sonra tekrar çalışıp stop ediyor acaba karbüratör içerisinde takılan birşeymi war?

Motosikleti
    Hava ayarından olucagını zannetmiyorum çünkü motor çalışıyor fakat bir süre sonra stop ediyor tahminim motor duran süre içerisinde karbüratöre benzin doluyor ve çalışıyor karbüratördeki benzin bittikten sonra stop ediyor ve bi süre bekledikten sonra tekrar çalışıp stop ediyor acaba karbüratör içerisinde takılan birşeymi war?
    Ulen ne söylesek olacağını zannetmiyorum diyosun :D Ozaman kendin bul kardeşim Depoyu sök. Pet şişeye benzin doldur. kapağını del sızdırmayacak şekilde. karbüratörün benzin giriş hortumunu petşişenin deliğine geçir ters çevir çalıştır bakalım çalışıyor mu? Ama bunu yaparken işin kolayına kaçma musluğu da aradan çıkar direk karbüratöre gitsin benzin.
    '04 Yamaha Nuovo - '56 BMW R25 - '06 Mondial 250 MCT - '94 BMW F650 - '99 Kawasaki ER 5 - '06 Bisan Roadstar 250 - '97 Kawasaki VN800 - '08 Suzuki VL 800 Intruder - '04 Suzuki VL 800 Voluisa - '01 Honda XL 650 V Transalp -'00 BMW F 650 GS

Beycivan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Cbr 1100XX

Karbüratör Sorunu

Daha önceki yazılarımda da belirtiğim gibi motorsikletin en son kurcalanması gereken yeri karbüratör, motor ustaların çoğu inanın motorlardaki yakıt ve enerji olayındaki emme sıkıştırma ateşleme eksoz diye bildiğimiz 4 aşamalı olaydan malesef bir haber. Doğru düzgün sentil kullanarak sübap ayarı yapan usta yok denecek kadar az ve nerdeyse hepsi sentil kullanmayı yanlış görüyor elle daha iyi ayarlandığını savunuyor. Çıraklar lastik havalarını elle dokana dokana " abi taş gibi oldu " diye veriyor hiç lastik hava basıncını görmeden " al oldu " hesabına getiriyor. Debriyaj plakalarını takarken söktüğü sırayı izlemeden plakalar arası saçların neresi ters neresi düz demeden olduğu gibi takan mı arasın ön maşaları çırak kalfa usta 3 lüsü ayağıyla tepe tepe çıkaran mı ararsın motorun yağını toz toprak bulaşmış huniyle dolduran mı arar sın daha neler yani.. Kaldı ki karbüratör bir motorun en önemli parçasıdır. Bir ustanın senelerce bu işlerde çalışıyor olması onun işinin ehli olduğuna kanaat getirmez. Eskiden ustalar karbüratör deyince sırf karbüratöre bakan sanayide ustalara alıp götürüdü şimdi çırağıda " al oğlum bunu mozota bi yatır sonra hava bas " diye çözüm üretiyor. Benim motorun karbüratörü CVK Kehin firmasının malı.İğne ayarlı ve vakumlu.Mct ve ramzey aynı karbüratörü kullanıyor. Karbüratörü önce temiz beyaz renkte bir bezin üzerinde sökmelisiniz. Çıkan küçücük bir parça yere düştüğünde bulunması zor olabilir. Ben yakın zamanda karbüratörümde oluşan şikayet yüzünden arora 250zh motorun karbüratörüyle değiştirdim eskisinden daha verimli oldu. Hem daha ucuz ve japon malı. Motorun bir süre çalışıp sonra kendiliğinden durması olayında beyin eğer elinizi yakıcak derecede ısınıyormu ona bakmalı eğer normal sıcaklık varsa bujilere bir sefer temizlenmeli aynı olay devam ediyorsa bu çalışma sırasında motorun voltajına bakılmalı stop edene kadar aynı voltu koruyormu eğer koruyorsa yüzde yüz karbrüratör de sorun vardır.Yani direk karbüratör demek için bir dizi test gerekir. İşin en kestirme yanı ise o karbüratörü başka bir motorun üzerinde denemek. Ama bana kalırsa bu stop olayı karbüratördendir. Aynı sorun bende de vardı ancak stop etmeye yakın gazı açınca gene devam ediyordu sanırım motoru kompresyonu tıkalı olan noktadan içeri benzini aldırıyordu. Burda sırf karbüratör işiyle uğraşan bir ustamız var isterseniz kargolayın adresi verebilirim size.

Merhaba

Adım alp. İstanbul Kartalda oturuyorum. 2009 yılı kasım ayında aldığım 250MCT var bende de. Koruma demiri taktırdım yan çantaları henüz değiştirmedim ama önümüzdeki ay değiştireceğim. bu konunun bütün sayfalarını okuyamadım. eğer daha önce sorulduysa kusura bakmayın. Benim MCT 800 km. de ve ilk bakımını yaptırıp koruma demirini de taktırdım. aynaları değiştirdim. şimdi 1. vitesten 2. vitese attığımda belirli bir süre gidersem boşa atıyor. 2. sorunum ise belirli bir hızda giderken metal metal e deyiyor gibi bir ses geliyor ama hızlanırsam bu ses kayboluyor. son sorunum ise Benzin açma kapama anahtarım kırılmıştı değiştirttim. şimdi ise benzin akıtıyor bu sorunları nasıl halledebilirim.

şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.

İyi günler...

mahoretti - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    o şimdi YAYA...
    Alıntı valentialp adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba

Adım alp. İstanbul Kartalda oturuyorum. 2009 yılı kasım ayında aldığım 250MCT var bende de. Koruma demiri taktırdım yan çantaları henüz değiştirmedim ama önümüzdeki ay değiştireceğim. bu konunun bütün sayfalarını okuyamadım. eğer daha önce sorulduysa kusura bakmayın. Benim MCT 800 km. de ve ilk bakımını yaptırıp koruma demirini de taktırdım. aynaları değiştirdim. şimdi 1. vitesten 2. vitese attığımda belirli bir süre gidersem boşa atıyor. 2. sorunum ise belirli bir hızda giderken metal metal e deyiyor gibi bir ses geliyor ama hızlanırsam bu ses kayboluyor. son sorunum ise Benzin açma kapama anahtarım kırılmıştı değiştirttim. şimdi ise benzin akıtıyor bu sorunları nasıl halledebilirim.

şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.

İyi günler...
    Merhabalar. Kazasız sürüşler....
    Sorduğun soruların cevapları İYİ BİR TAMİRCİ.....
    Vites atması için debriyaz balatalarını JAPON HONDA ile değiştiriyorsun. Problem kalmıyor.
    2.Sorunun için ise sanırım İYİ MARKA KALIN YAĞ çözüm olabilir. İnce yağlar özellikle YAZ aylarında iyice inceldiklerinden yağlamada başarısız olurlar...
    3.Sorunun için yine USTA'nın o bölümü kontrol etmesi lazım. Hangi şehirde yaşadığını belirtirsen, burdaki arkadaşlardan USTA ismi alabilirsin.
    DİKKAT..! İleri derecede Cruıser bağımlısı, plastikle yaklaşmayın. Kriz anında yeterli dozda kromaj gösterilmelidir

Alıntı mahoretti adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Vites atması için debriyaz balatalarını JAPON HONDA ile değiştiriyorsun. Problem kalmıyor.
    2.Sorunun için ise sanırım İYİ MARKA KALIN YAĞ çözüm olabilir. İnce yağlar özellikle YAZ aylarında iyice inceldiklerinden yağlamada başarısız olurlar...
    3.Sorunun için yine USTA'nın o bölümü kontrol etmesi lazım. Hangi şehirde yaşadığını belirtirsen, burdaki arkadaşlardan USTA ismi alabilirsin.

İstanbulda yaşıyorum. Beşiktaşta işyerim ev kartal da. Yağ olarak castrol kullanmıştım. ama bilemiyorum. birde son olarak Japon Honda debiyaj balatalarını nereden ve ne kdara bulabilirim.

mahoretti - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    o şimdi YAYA...
    ARBETUS

valentialp kardeşimize bir yardım ediversene......
    DİKKAT..! İleri derecede Cruıser bağımlısı, plastikle yaklaşmayın. Kriz anında yeterli dozda kromaj gösterilmelidir

[B]valentialp

benzın musluguna gıden hortumlarda bır sorun vardır
    yaada yerıne tam oturmamıstır
    balata konusunda ıse ybr balataları uyuyor
    orjınal honda etıketlı balataların
    fıyatları yuksek
    orta kalıte
    velomoto.com.tr
    adresınde var
    ben kullanıyorum memnunum
    birde bir kapakk por power ekle
    kimisi debriyaj kacırma oluyor seklınde yorumluyor
    bende aksıne debrıyaj ustundekı kusur varsa oraları dolduracagını
    dusunuyorum
    yaklasık 1000km'dır kullanıyorum yagıda kalınlastırdım
    su ana kadar hıcbır sorun yasamadım

bu arada mct için surucu ayaklıklarını öne almak için kit yaptım
    ayak durusundan rahatsız olup kesmeden kaynak yapmadan one almak ısteyen varsa yapabılırım.malzeme fıyatına...[COLOR="Silver"]

---------- Mesaj ekleme zamanı: 13:02 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 12:14 ----------

Motosikleti
    Alıntı valentialp adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İstanbulda yaşıyorum. Beşiktaşta işyerim ev kartal da. Yağ olarak castrol kullanmıştım. ama bilemiyorum. birde son olarak Japon Honda debiyaj balatalarını nereden ve ne kdara bulabilirim.
    Honda veya yamaha olarak temini konusunda yardımcı olabilirim sana.

Beycivan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Cbr 1100XX
    Bandırma Erdek Tarafına özellikle Ocaklar mevkine yolu düşen ve boş kurulu duran çadırımda konaklamak isteyen motorcu arkadaşım varsa misafirim olabilir. Deniz kumsal ve ağaçlar harika tam kafa dinlenecek bir yere 2 çadır kurdum akşamları kalmaya gidiyorum.Dediğim gibi motorcu arkadaşları beklerim..telefonum 0507 349 61 39

Motosikleti
    Alıntı Beycivan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bandırma Erdek Tarafına özellikle Ocaklar mevkine yolu düşen ve boş kurulu duran çadırımda konaklamak isteyen motorcu arkadaşım varsa misafirim olabilir. Deniz kumsal ve ağaçlar harika tam kafa dinlenecek bir yere 2 çadır kurdum akşamları kalmaya gidiyorum.Dediğim gibi motorcu arkadaşları beklerim..telefonum 0507 349 61 39
    Seninle tanışmayı acayip istemekteyim Yakında avşa'ya gitmeyi düşünüyorum. Yolum mecburen Erdek'ten geçecek.

Motosikleti
    , yamaha ybr125 (2005) di, Bajaj 125ST (2015) oldu
    Alıntı mahoretti adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Benim motora izmirde bir motosiklet tamircisi (izmirin eski adıydı adı) honda titan debriyaj balatası takti ama bende arada sırada hala 2 den boşa atma yapıyor ya kandırıldım ya debriyaj telim iyi değil yahut bende honda balata boşa atma sorunun tam çözmedi

Motosikleti
    Alıntı mahoni38 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Benim motora izmirde bir motosiklet tamircisi (izmirin eski adıydı adı) honda titan debriyaj balatası takti ama bende arada sırada hala 2 den boşa atma yapıyor ya kandırıldım ya debriyaj telim iyi değil yahut bende honda balata boşa atma sorunun tam çözmedi
    Boşa atma sorununun balatayla doğrudan alakası yok. bu sorun üretimsel bir sıkıntı. Tamamen kesemeyiz ama aza indirebiliriz. indirmek için öncelikle telin iyi ayarlanmış olması gerekiyor. bir diğer önlemde 2. vitese atıp ani yüklenmeden kaçınmak. Gazı yedirerek hızlandırmanız gerekli.

Sağlıcakla.

Motosikleti
    @Arbetus haklısın genelde tam gaz hizlanırken yaşıyorum boşa atmayı ah keske bu mct bir japon malı olsaydı o zaman üzerine birseyler takarken daha bonkör olabilirdim bakım harici performans/veya verim artısı harici masraf yapmak istemiyorum cünki satarken yazık olcak cin malı olduğu için insanlar poset muamelesi yapıyor motosiklete

Motosikleti
    Yeni bir girişimim oldu eğer beğenirsem sizlere de yaparız. Coğumuz mct koltuğundan rahatsız bende ortopedik yastık bellik vs üreten bir firmaya rica ettim bana viskoelastik malzemeden getircek onu koltuğa yaptıstırım döşemeciye kaplatacağım cok rahat konforlu olursa malzemesi 10 15 tl birsey isteyenlere gönderirim (belki daha bile ucuza olur)
    Sonra bir döşemeciye üzerini kaplatcamoldu bitti

StyLeOscaR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hyosung GV 250
    Alıntı Beycivan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ahh ahh bende istiyordum ama vaktim kısıtlı olduğundan kalamadık maalesef :( yoksa çok severim doğa,deniz ve havayı bire dahaki sefere artık nabalım.Ama seninle tanıştığıma cidden çok sevindim.Sıcakkanlılığın yetti
    Motor Aşkı Ayrıdır Herkes Bilemez..

Kanuni Storm 150 / Mondial Mct 250 / Hyosung Gv 250 / Honda Cbr 600 F

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 7 kullanıcı var. (0 üye ve 7 misafir)

Bu Konudaki Etiketler