Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Mondial 250 Mct Kullanıcıları / Bilgi Paylaşım Başlığı

Motovento
    REKLAM ALANI
    ARBETUS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '93 Kawasaki EN 500 Vulcan
    Alıntı teres adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    selam arkadaşlar, 5000 km deyim izmirde havalar çok kötü değil, binilebiliyor, sanırım yılın 11 ayı motora binebileceğim, şu an için tek problemim zincirden gelen ses, bu sesi nasıl keserim bilmiyorum, özellikle yokuş aşağı inerken ve gazı kesmişken ses artıyor, servise her defasında zinciri germelerini söylüyorum, daha fazla gerersek zincir kopar diyorlar ama ses kesilmiyor, bol yağ da sürüyorum, sizlerde böyle bir sıkıntı var mı? nasıl giderebilirim bu durumu? yardım ederseniz sevinirim

egzostları aç sesi duyma

şaka bir yana belki kirlenmiş yağlamadan önce temizliyor musun? ya da kullandığın yağın çeşidi nedir. zincir spreylerini dene.

arkadaşlar bu arada 94 mm lik sifarı sipariş ettim arkadaşım için eğer iyi brşey se ben de alabilirm çifti 30 ytl.
    '04 Yamaha Nuovo - '56 BMW R25 - '06 Mondial 250 MCT - '94 BMW F650 - '99 Kawasaki ER 5 - '06 Bisan Roadstar 250 - '97 Kawasaki VN800 - '08 Suzuki VL 800 Intruder - '04 Suzuki VL 800 Voluisa - '01 Honda XL 650 V Transalp -'00 BMW F 650 GS

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    benkaan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    250 mct
    paylaşımlar için teşekkürler. siteye giremiyorum. çok ama ço yoğunum :(
    yaşamam için, motor sürmem lazım. motor sürmem içinse yaşamam!!!

ışık ercan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MCT 250
    merhaba
    ben istanbul üsküdardan ışık yaşım 38 dün akşam ikinci el bir mct baktım.dış görünüşü iyiydi 8000 km de siyah fabrikadan çıktığı gibi . yani eksozu açılmamış,ayak pegleri değiştirilmemiş.sadece yazılar çıkarılmış.motoru iyi durumdaymış usta öyle söyledi ama ben genede kulananlara sorayım dedim ne dersiniz sizce bu motor alınırmı .fiat olarak 2100 ytl 12 ay taksitle satıyor ne dersiniz fiatı uygunmu ?
    yaşasın rüzgar kardeşliği

Motosikleti
    @ışık ercan
    dostum ben 1700 kmdeyim ve burda 10000 i deviren arkadaşlar ver. şu an çok ciddi bir problemim olmadı çok da memnunum fiyatı da uygun bana göre ama sen yinede bin arkasına sahibi ile beraber dolaştırsın seni ya da sen bir binip test et ben şu ana kadar arka fren müşürü ve marş rölesi arızalandı onun dışında kazamı saymazsak motor beni yolda bırakmadı. dilerim en kısa zamanda istediğin motoru alırsın.
    unutmadan bu arada hangi motoru alırsan al hacizli olup olmadığına dikkat et. bazen banka kredisi ile alınıyor ve o yüzden banka tarafından hacizli olabiliyor. alır almaz da yağını değiştirip bakımını yetkilis serviste yaptır.

sevgiler...
    '04 Yamaha Nuovo - '56 BMW R25 - '06 Mondial 250 MCT - '94 BMW F650 - '99 Kawasaki ER 5 - '06 Bisan Roadstar 250 - '97 Kawasaki VN800 - '08 Suzuki VL 800 Intruder - '04 Suzuki VL 800 Voluisa - '01 Honda XL 650 V Transalp -'00 BMW F 650 GS

Motosikleti
    MCT 250
    sevgili arbetus ilgin için sağol
    motorun üstünde cam yok koruma demiri yok pegler değiştirlmemiş.
    bunlar ne kadar bir meblağ tutar sence fikrin varmı ?

Motosikleti
    Alıntı ışık ercan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sevgili arbetus ilgin için sağol
    motorun üstünde cam yok koruma demiri yok pegler değiştirlmemiş.
    bunlar ne kadar bir meblağ tutar sence fikrin varmı ?
    dostum peg değişimi pek de önemli değil üzerindekilerde kafi zaten. koruma demiri için kalite ve şekline göre fiyatları değişiyor. sana tavsiyem koruma demiri için pek ucuza kaçma. sonuçta asıl amacı güvenlik. bizim motorlar için serviste satılan demirin fiyatı 75 ytl özelde yaptırabilirsin 100 ytl ye mal olur sana ben kendim 95 ytl ye regal raptorun demirini aldım gayet sağlam ve estetik duruyor bence. cam konusuna gelince sanırım geche arkadaşım 35 ytl ye yarasa cam taktırmıştı. Benim tercihim yaza doğru keeway sl150 nin camından olacak 65 ytl civarındaydı enson. bizim makinaya birebir uyan peg yok sanırım. ama bir arkadaşımız jinlunun peglerini taktırmıştı 15 ytl ye malolmuştu ona bana göre camdan önce sis farı alırsan çok iyi olur. farlarımız yerine göre zayıf kalabiliyor.

eski sayfaları okursan ihtiyacın olan gerekli bilgileri bulabilirsin.

Motosikleti
    MCT 250
    sevgili arbetus tekrar tekrar ilgine teşekkür ederim .ben elimden geldiğince okuyorum ama daha başlardayım fiatlar değişmiştir diye soruyorum.
    anladığım kadarı ile mct si olan memnun ve çok az masraflara motor çok gösterişli ve işlevsel olabiliyor .o zaman alınacak bir motor nisana kadar alıp bayağı bir adam edilebilir.

Motosikleti
    Alıntı ışık ercan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sevgili arbetus tekrar tekrar ilgine teşekkür ederim .ben elimden geldiğince okuyorum ama daha başlardayım fiatlar değişmiştir diye soruyorum.
    anladığım kadarı ile mct si olan memnun ve çok az masraflara motor çok gösterişli ve işlevsel olabiliyor .o zaman alınacak bir motor nisana kadar alıp bayağı bir adam edilebilir.

edilmezmi neler yapılabilir sıralayım:

yolcu minderi sert ve uzun yolda rahatsız edicidir. daha kaliteli geniş sünger ve deri ile konforlu hale getirebilirsin.

yanlara deri çanta takabilirsin.

pek emin değilim ancak jant tellerinde sorun olabilir ilk gelen partilerde teller ince olduğu için kırılmalar olabiliyor.

NGK buji ve kaliteli motor yağı alırsan performansa + değerler katabilirsin.

yaslanma demirindeki sünger ve demirin şekli insan vücuduna tam uymayabiliyor ufak bir demir nikelaj olayıyla uygun hale getirebilirsin.

sis farı takmanı şiddetle tavsiye ederim.

koruma demirinden önceden de bahsetmiştim. cam da olabilir.

genelde bizim aynalarda titreşim olduğu için ayarları çabuk bozulmakta sirkecide ya da tanıdığın bir motorcu varsa uygun fiyata sağlam ve estetik aynalar alabilirsin.

sesi seversen egzosttan birer susturucu çıkartabilirsin. tavsiye ederim.

kornamızda pek zayıf kalıyor trafikte uygun amperde araba kornası takmak mümkün. havalı takan bile var!

aklıma gelenler bunlar kafamda binbir tilki dönüyor motorla ilgili tuutğumu yazdım.

benim rahatsız olduğum konu balatalar bahar başı debriyaj ve fren balatalarını değiştiricem komple

sevgiler...

Motosikleti
    mct250
    saol arbetus, yazılarını okudum şaşırdım doğrusu daha doğru dürüst km yapmadan pek çok revizyonlara girişmişsin, benim motor senin motoru kıskanırdı heralde çünkü ben hiç bakmıyorum, bir tek dişli değiştirdim, ileride tekerler kabaklaşınca cantıyla beraber komple değiştirmeyi düşünüyorum

evet zincir spreylerinden kullanıyorum ve şu ana kadar temizlemeden yağladım, bir de zincire dokunduğum zaman üst kısmı çok gevşek, alt kısmı çok sıkı olduğuna denk geldim, motorun arkasını kaldırıp arka tekeri serbest döner hale getirdiğimde 2 taraf eşitlendi, ama durum bana garip geldi, ya bu sebepten dolayı zinciri koparırsam diye düşündüm, yolda kalma fobim var da, hiç başıma gelmese de

Alıntı ARBETUS adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    egzostları aç sesi duyma

şaka bir yana belki kirlenmiş yağlamadan önce temizliyor musun? ya da kullandığın yağın çeşidi nedir. zincir spreylerini dene.

arkadaşlar bu arada 94 mm lik sifarı sipariş ettim arkadaşım için eğer iyi brşey se ben de alabilirm çifti 30 ytl.

Motosikleti
    Alıntı teres adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    saol arbetus, yazılarını okudum şaşırdım doğrusu daha doğru dürüst km yapmadan pek çok revizyonlara girişmişsin, benim motor senin motoru kıskanırdı heralde çünkü ben hiç bakmıyorum, bir tek dişli değiştirdim, ileride tekerler kabaklaşınca cantıyla beraber komple değiştirmeyi düşünüyorum

evet zincir spreylerinden kullanıyorum ve şu ana kadar temizlemeden yağladım, bir de zincire dokunduğum zaman üst kısmı çok gevşek, alt kısmı çok sıkı olduğuna denk geldim, motorun arkasını kaldırıp arka tekeri serbest döner hale getirdiğimde 2 taraf eşitlendi, ama durum bana garip geldi, ya bu sebepten dolayı zinciri koparırsam diye düşündüm, yolda kalma fobim var da, hiç başıma gelmese de
    dostum zaten mantıken de böyle olması gerekmiyormu üst taraf gevşek alt taraf normal olması? normalde zincir gevşekliği altta kalan bölümden anlaşılıyor diye biliyorum. üst taraf çekiş halinde olduğu için gerginlik sabittir alt taraf dönüşte olduğu için gevşektir. zincir gevşekliği alt taraftan ölçülür.
    ben dişli değiştirmeli miyim bilemiyorum benim bulunduğum yerde dik yokuşlar var ve ben bu yokuşlarda 2 kişi ile hiç zorlanmadan 3 vitese kadar çıkabiliyorum ya da vites düşürerek çok atak bir şekilde araç sollayabiliyorum bu özelliklerin kaybolmasını istemiyorum ya da dişlisi değişmiş bir mct yi denemem lazım.

Motosikleti
    250 mct
    arbetus sende olmasan kim aydınlatacak şu motoru bilmiyorum bu aralar çok ama çok yoğunum. şu sıkışıklığım bir bitsin paylaşımlarımız devam edecek. şimdiden yeni yılını ve kurban bayramını kutlarım

Motosikleti
    Kaan dostum teşekkür ederim. elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyorum arkadaşlara.

dün bayağı uğraştım bu sesi kaydetmek için ama beklediğim gibi olmadı yinede koyuyorum buraya dinlersiniz. kapalı alanda çektiğim için sanki cross motoru gibi çıkıyor sesi.

işte link

@red dostum sana bahsettiğim çantaları almış bulunmaktayım. ahanda bayramın 1. günü üşenmeden çektiğim fotolar:

çantaların montajı bittiğinda saat sabaha karşı 04:00 olmuştu ama değdi. göründüğü kadar da küçük değil ebatları aşağı yukarı orijinal plastik çantası kadar fakat üstten açıldığı için daha kullanışlı kanımca sarsıntı esnasında çantadan gelen sesler yok artık. Ayrı bir hava kattı motora ben koruma demirinin üzerine monte ettim. bunun için eski çantanın vidalarını ve lastik takozlarını kullandım boşken bile o kadar sönük durmuyor. ancak su geçirip geçirmeyeceği konusunda şüpheliyim. bunun iÇİN en kısa zamanda içlerine çıkarılabilir iç çanta yaptırmayı düşünüyorum. bu hem yağmura karşı bir önlem, hemde park esnasında çantaları tek hamleyle alıp eve koyarak olası bir hırsızlık olayı önlenmiş olur.(cümle düşük oldu ).

Bu da ben...

Yaw nolcak benim sonum kafamda sürekli yeni fikirler çıkıyor. birini yaparken başka bir fikir daha geliyor basit bir çanta takma olayını bu fikirler yüzünden sabah 4 de bitirebildim.

Kaan öncelikle senin, ve tüm mct ve mt ailesinin kurban bayramını ve yeni yılın en iyi dileklerimle kutlarım.

irtibatı koparmayalım.

GechE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    McT 250 "O Bir LiGeR"
    Herkesin Bayramını kutluyor Mutlu ve Kazasız bir yıl diliyorum...

Arbetus şu sisfar olayını bende en kısa zamanda yapmayı düşünüyorum
    hakikaten bizim farların görüşümüzü çok düşürdüğü kesin,ben hala kaldırmadım ve hala kullanıyorum akşamları iş dönüşü far yetersiz olduğu için bazen çok zor oluyor neyse sen takviyemi yaptırmayı düşünüyorsun (yani mevcut farın yanına iki sisfar vb) yoksa farı komple değiştirmeyimi ..?

ben farın yanına iki tane sisfar atiim diorum,burda koruma demiri ve cam aldığım yerde sordum ikili olarak 50ytl dediler,bilmiorum artık bişeyler yapıcam...

Deri çantalar hayırlı olsun ben takılı olan cantalardan memnunum hatta extra hiçbir çanta takmayı düşünmüorum ,belki sisbarı uzatırım ama onada karar veremiorum bir iki ornek gördüm hoşuma gitmedi,pad olayını çözmek lazım ben arkadaşa keeway dekiler gibi tarif ettim birde ucunu kaldır dedim bakalım bana öle bişey yapacak ve mevcut pad'e bi şekilde sabitlicek...

Neyse cemaat sağlıcakla..

Motosikleti
    dostum aslında estetik açıdan bizim çantalar iyi fakat kapağı yandan açıldığı için ve malzemesi kalitesiz olduğu için kullanılabilirliği azalmış durumda bu yeni çantalar aynı ebattalar fakan üstten açıldığı için içine daha rahat eşya konabiliyor.

sis farı olayı halledilmeli. geçen arkadaşıma aldım h3 halojen farlı mercek camlı 94 mm lik beyaz ışıklı farın çiftini 30 ytl ye aldım bence bu fiyatı hakediyor. internetten sipariş ettim ertesi gün elimdeydi. tavsiye ederim. aynısını motorcuda 50 ytl ye bulmuştum. mevcut farı daha iyi bir ampulle güçlendirebilir. şimdilik geçici bir çözüm olabilir. ancak kafama takılan soru sisfarları 110 w güç çekecek sistemden motor bu gücü uzun süreli kaldıramayabilir. dolayısıyla biz uzun süre kullanamayacağımız için pek randımanlı olmayabilir. aküyü çabuk bitirebilir diye düşünüyorum. siz nedersiniz? ben sisleri uzun far düğmesinde bağlamayı düşünüyordum ancak bu olaydan sonra ayrı bir düğmeye bağlamayı düşünüyorum
    ya da motorun güç sistemi hakkında ayrıntılı bilgisi olan var mı?

sağlıcakla.

Motosikleti
    250 mct
    arbetus öncelikle MAŞALLAH demem gerekli sanırım. resimlerin çok güzel. yaptığın yenilikler motosikletine farklı bi hava katmış. bayrak direği benimde var fakat sağ tarafta ve seninkinden biraz farklı. bende en kısa zamanda resim koymayı isterim fakat sezonu kapattım. aklımda bi kaç değişiklik var. bahar başında onlarıda yaptıktan sonra yollarım.
    Allah kaza bela vermesin...

Motosikleti
    @benkaan dostum teşekkürler. benim motorumda üç adet bayrak direği mevcut ikisi iki çanta demirini bağlayana radaki tampon gibi olan demirin uçlarında diğeri ise CC barın sağındaki bağlantı yerinde. CC bardakini en kısa zamanda sökücem. çünkü ayak çarpa çarpa yamuldu diğerleri kalıcak ancak şu an sadece 1 tene küçük bayrak bulabildim.,

Dostlar bu arada kullandığınız NGK bujinin kodu neydi? CR7HSA diye hatırlıyorum yoksa C7HSA
    mıydı? NGK nın 7 dediğiniz bujisi bunlardan hangisi bugün alıcam acil bilgi verirseniz sevinirim benimkiler su koyvermek üzere.

sevgiler.

kozmiktohum - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ESKİDEN-250MCT
    öncelikle herkesin geçmiş kurban bayramını kutlarım 2007 yılın hayırlara vesile olmasını dilerim
    arbetus ellerine sağlık motorun çok güzel allah kaza bela vermeden binmeyi nasip etsin çalışmalarını takip ediyorum güzel işler yapıyosun benim bi sorum olacak bu egsozu açma işini nasıl yapıyoruz bi tarif edebilirmisin?
    saygılar...
    büyük okyonuslarda küçük balık olacağına küçük göllerde büyük balık ol

Motosikleti
    @kozmiktohum arkadaşım aslında çok basit ben kendim açtım. hemen tarif edeyim sana;

Gerekli Malzemeler;

1 adet matkap,

1 adet orta kalınlıkta metal matkap ucu

50 cm lik inşaat demiri(kalınlığı bizim egzostların ortasındaki borulardan küçük olacak)

pense yada kargaburnu ve düz tornavida (ıskarpina vazifesi görecek başka birşey de olabilir.)

eye.

Hazırsan Başlayalım

öncelikle daha rahat çalışman açısından sağ taraftaki çantayı ve demirini sökmeni önerimim sana.

matkapla egzostdan çıkan ince borunun çevresini (dıştaki Nikelaj boruya mimkin olduğunda yakın seviyede) birbirine yakın olacak şekilde delikler açıyoruz metal zaten çok yumuşak olduğu için hemen deliniyorlar. daha sonra bu delikleri ıskarpina yada düz tornavida ile birleştiriyoruz. birleştirme işleminden sonra (en sıkıcı ve uzun süren bölüm ) inşaat demirimizi egzost borusuna sokarak çizgisel ve dairesel hareketlerle sallıyoruz (ilk susturucuyu tutan puntoların kopması için) arada bir penseyle geri çekmeyi de ihmal etme tabi. puntolar kırıldıktan sonra pense yardımı ile boruyu çekip çıkartabilirsin. aynı işlemi diğer susturucu içinde yap. daha sonra estetik görünmesi için kalan çapakları eye ile almayı ihmal etme ondan sonra orijinalmiş gibi duruyor. Ben gebze Yenimahalle de oturuyorum istersen uygun bir zamanda buluşup bu konuda yardımcı da olabilirm hem de fotoğraflayıp siteye koyarsaka diğer arkadaşlarımız da yararlanabilir.

bunun dışında başka egszost açma yöntemleri de var onları da anlatayım yeri gelmişken;

bu işlem için çekiç ve egsozt borusu boyunda ucu sivri bir demir.(tüm 2 zamanlı motorcu ustalarında bulunur tıkalı egzostları açmak için) bu çubuk egzosta sokularak yavaş yavaş çekiçle tıklanarak son susturucuya kadar delinir. bu işlemde ses çok az değişiyor ancak zamanla değişiklik hissedildiği vurgulanıyor. ben egzostlarıma bu sistemi de uyguladım ancak sabredemedim ilk susturucularıda söktüm sesi tatmin edici düzeyde ancak ikinci işlem olarak ilk susturucuyu tutan puntoların bulunduğu perdeleri de sökmeyi planlıyorum.

eğer istersen kaydeettiğims sesi dinleyebilirsin bundan birkaç mesaj önce linkini vermiştim. yalnız kapalı ortamda çektiğim için sesi biraz yankılı çıktığından dolayı cross motoru gibi olmuş en kısa zamanda açık alanda çekip yayınlicam.

sağlıcakla

Motosikleti
    250 mct
    ben ilk anlattığın şekilde deldim. sesten gayet memnunum. 2 seçeneği tavsiye etmem. susturucuları sökmedikçe aynı sesi elde etmek mümkün değil. arbetus bence başka susturucu sökme!!! kalışta güzel olur ama seyir halinde çok uğuldar. bi arkadaş yapmış hiç beğenmedim. birde gazı kestiğinde jawa gibi ufak patlamalar çıkacaktır. ilk susturucular kafidir

kozmiktohum - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ESKİDEN-250MCT
    ARBETUS verdiğin bilgiler için çok sağol sen gebzede oturuyosun bende ümraniyede oturuyorum ama çalıştığım şirketin gebze plastikçiler osb de fabrikası var oraya gidiyorum hafta sonları bazen. bigün geldiğimde görüşebilirz dediğin gibi güzel olur. ben havalara bakmadan biniyorum motor çamurdan gözükmüyo valla güzel bi temizlik yapmam lazım. tekrar teşekkürler.
    saygılar
    büyük okyonuslarda küçük balık olacağına küçük göllerde büyük balık ol

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 4 kullanıcı var. (0 üye ve 4 misafir)

Bu Konudaki Etiketler