Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Mondial 250 Mct Kullanıcıları / Bilgi Paylaşım Başlığı

Motovento
    REKLAM ALANI

şimdiden hayırlı yolculuklar o zaman. tavsiyem motoru fazla zorlama.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Asi_78 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '98 VN800 Classic
    Alıntı sc-aquila adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    şimdiden hayırlı yolculuklar o zaman. tavsiyem motoru fazla zorlama.
    teşekkür ederimde ne yapayım mesela kast ettigin 1-1.5 saatte bir mola 80-90 km seyir hali filan mı yoksa ekstra tecrübelerin var mı ?

---------- Post added 24-03-2012 at 00:35 ---------- Previous post was 23-03-2012 at 23:59 ----------

yardımcı olacak fikir paylaşcak bir üye yokmu koca forumda :s

Aliçooo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Gelecek
    Arkadaşlar herkese selam,
    Motorunu kış uykusundan uyandırcak arkadaşların dikkatine;
    Öncelikle yardımlarından dolayı Beycivan abiye çok çok teşekkür eder saygılarımı sunarım;
    Arkadaşlar motorum kış boyunca yattı. Malum Ankara havası. Akünün bitik olduğunu biliyordum. Onu şarj ettirdim öncelikle. Bugün bağlayıp çalıştırmayı denedim fakat marş basmasına rağmen ateşlemedi. Hemen Beycivan abiyi aradım. Bujilerin kurum bağlamış olabileceğini söyledi. Bujileri söktüm ve gözlerime inanamadım. Kapkara olmuşlardı. Tel fırça ile onları güzelce temizledikten sonra yerine takmadan önce ateşleyip ateşlemediğini kontrol etmek amacıyla kablosuna bağladım motor bloğuna yaklaştırıp bastım marşa. Bujilerin ateşlediğini görünce yerine taktım ve marşa bastım yine çalışmadı. Daha sonra Beycivan abinin önerisi üzerine karbüratöre giden muslukları kontrol ettim. Karbüratöre benzin gidiyordu. Tabi Beycivan abiyi tekrar aradım. Karbüratöre pislik birikmiş olabileceğini söyledi. Tahliye hortumlarının oradaki vidaları gevşeterek benzin akıtmamı söyledi. Harfiyen uyguladım ve pet şişeye akan benzin içler acısıydı. (Tabi bu arada sayısız vurdurma girişimi devam etmekte). Benzini iyice akıttıktan sonra marşa bir daha bastım ve aman Allahım çalıştı. Umarım benim gibi motora yeni başlayan ya da kış uykusundan uyandırmaya hazırlanan arkadaşlara yardımcı olabilirim. HErkese iyi akşamlar, tekeriniz düz bassın.Aşağıdaki resimlerde tahliye borularının vidaları ve akıttığım benzinin resimleri var arkadaşlar.

Beycivan abi tekrar çok teşekkürler yardımların için...
    4 teker beden taşır, 2 teker RUH!

"1-1.5 saatte bir mola 80-90 km seyir" evet bu şekilde gidersen sorun yaşamazsın. uzun süre tam gaz gitme. zaten motor 90 ı geçince acayip bi titreşim oluşuyor. o yüzden 80-90 seyir hızında gidersen hem sen az yorulursun hem motor. tecrübemi soracak olursan ankaradan kırıkkaleye giderken kkaleye 10 km kala arka tant telleri koptu motor arkadan yalpalamaya başladı bereket erken farkettimde yol kenarına çektim sonrasında ise kopan teller lastiği patlaşmış. yolda kala kaldım öylece. mct lerin arka süspansiyonları sert old. için jant telleri sıkıntı olabiliyor. benden söylemesi.

Motosikleti
    Gelecek
    Haftaya yaklaşık 400 km yola çıkacağım yaptığım hazırlıklarım şunlar ;

Yeni bir kask aldım ls2 ff370
    korumalı ceketımı
    dizliklerimi
    güneş gözlüğümü
    motorumun bakımını
    bujilerini
    akord ayarını
    mp3 playerimi
    ve
    bir artçı almayı düşünüyorum yanıma ? Yanıma yedek ampul ve buji aldım 2şer tane. Sizin aklınıza gelenleri paylaşırsanız sevinirim. teşekkürler
    Hemşerim öncelikle hayırlı yolculuklar. Kazasız belasız inşallah. Öncelikle hava durumunu iyi kontrol et. Yazdıklarına ek olarak bir adet debriyaj ve gaz teli al yanına. Bir kaç tane jant teli al. Bence en önemlisi gideceğin güzergahtaki benzinliklerin listesini kaçıncı kilometrede olduklarını, varsa mondial servislerini ve numaralarını yaz bir kağıda. En kötü senaryoya hazırlıklı ol yani.

ANTHYPATHY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda VFR 800 nasipse olucak...
    Benden de som olarak belki abartı gelicek ama tavsiyem iç lastiklerinde yedeğini buundurman. Malu yolda lastik patlaması gibi bir durum olursa en azından ilk lastikçiden değiştirtme şansın olur. Yoksa motorsiklet lastiği olan birilerini aramak zorunda kalırsın. Kendi başıma Sivrihisar Eskişehir arasında geldi o yüzden benim önerimde bu. Ayrıca elini altında tahminen yarım litre kadar en azından yağ ve içmek için su da bulunsun.
    Şimdiden hayırlı yolculuklar. Allah kaza bela vermesin tekerin düz bassın.

sdemirpau - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ramzey 125 sport geçiçi
    arkadaslar mct mı bugun sattım mondıal kn 150 daha oncedende var olan motorumdan aldım borc meselemı hallettım kılometresı az olan karsı komsu abıde bır mct var kırmızı uzun yol söröru oldugu ıcın motora dogru duzgun bınemedı orjınal tertemız duruyor ılgılenen olursa satmayı dusunuyordu

Asi_78 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '98 VN800 Classic
    çok teşekkür ederim arkadaşlar bilgilendirdiğiniz için. Dua edin bana

merhaba arkadaşlar ben foruma yeni katıldım konya/ereğliden katıldım...
    benim ufak bi sorunum var zaten bu sorun sayesinde bu forumu buldum sorun şu:
    motor belli bir devirin üzerine çıkınca elektrik kesiyor. motor boguluyor gibi oluyor.
    dururken tam gaz yapıyorum belli bir devirde sorun yok daha biraz daha yükselince gene elektirik kesiyor tekliyor.
    statör tetikleyici bobin buji beyin hepsi değiştirdim. ama soorun devam ediyor. ama tetikleyiciden gelen yeşil kabloyu şaşeye değdirip gaz verince sorun düzeliyor. :S devir yükseliyor herşey normale biniyor sorun ne olabilir arkadaş yardım ederseniz sevirim bir haftadır bununla uğraşıyorum...

fearlesboyy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA MT
    Alıntı novablue adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben de yedek parcacılara soracağım hocam. Musuluğun fotoğrafında görülen diğer parçaya yani T borusu da gerekli midir?
    resımlı anlatımı varmı hocam sayfa 454 var demıstınz orda sedece 2 resım var uygulanmıs halını ve hangı parcalarla uyguladıgınıxzı detaylı yazarmısınız arkadasımın motorunun musluguda kırıldı yenısı 30 tl ve yıne kırılacak uygulanmıs halını görsem daha ıyı olucak

Motosikleti
    Ramzey 125 sport geçiçi
    Ben de yedek parcacılara soracağım hocam. Musuluğun fotoğrafında görülen diğer parçaya yani T borusu da gerekli midir?
    hocam t borusu gerekli çünkü depodan ıkı tane cıkıs var bırı ana depo bırı de yedek depo t borusu ıkısını bırlestırıyor
    orjınaldekı sıstemde yedek ve ana depo ayrı ayrı acılıyor ama bu sıstemde yedek ve ana depo ayrımı yok o yuzden dıkkatlı olmalısınız benzın bıttımı kalabılırsınız yolda

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:40 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:26 ----------

Alıntı sdemirpau adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hocam t borusu gerekli çünkü depodan ıkı tane cıkıs var bırı ana depo bırı de yedek depo t borusu ıkısını bırlestırıyor
    orjınaldekı sıstemde yedek ve ana depo ayrı ayrı acılıyor ama bu sıstemde yedek ve ana depo ayrımı yok o yuzden dıkkatlı olmalısınız benzın bıttımı kalabılırsınız yolda
    arkadaslar malesef uygularken resım cekmeyı akıl edemedım ama su sekılde tarif edeyım

bensın deposunun altında yedek ve ana depo benzın cıkısları bulunmaktadır bu cıkıslara bırer boru takıp o boruları t de bırlestırıyoruz t den sonra bıraz daha boru verip musluga entegre edıyorz musluktan bıraz daha boru verıp benzın fıltresı ve son bır boru daha ekleyıp karburatöre verıyoz monte edecegınız yerı de dusunup boru mesafelerını guzelce ayarlayınız
    not olarak sunu söylemelıyım önemlı dır yedek ve ana depodan benzın sureklı gelecegı ıcın yedek ve ana depo ayrımı kalmıyor ıkısındende benzın gelıyor benzın bıtınce yolda kalabılırnız ona göre bırde muslukların uclarına benzın hortumunu takmak ıcın aparat da ısteyınız resımde hortum ıcın aparatlar takılmıs durumda herkeze kolay gelsın

---------- Mesajlar birleştirildi - 02:13 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:40 ----------

yedek ve ana depom ayrı ayrı calıssın dersenız ıkı tane musluk ve bır tane t ıle yedek ve ana depoyu dıledıgınızz gıbı kontrol edebılırsınız ıkısı aynı anda yada tek tek cunku arkadaslar yedek benzın deposunda sureklı sırkulasyon olacagından depo dıbıne çökuntu az olacaktır hep taze benzın kalacaktır buradakı sıstemı monte ederken benzın deposunun cıkıslarından sonra bırer musluk baglayarak muslukları da t de bırlestırıyoruz örnegın ana depo acık yedek kapalı olabılecek musluklara orjınal benzın muslugunun bulundugu yerden bır levha uzatarak o levhanın uzerıne muslukları monte edebılırsınız levha asagıdan montelı olacak muslukları yerlestırmek ıcın matkapla levhayı delıp plastık kelepcelerle yada tell yardımıyla muslukların vana kısımları ön tarfta kalacak
    eger nıkelaj bır ınce levha bulup muslukların vanalarını ön tarftan cıkartabılırsek estetık acıdan musluklar görunmez sadece vanalar görunur vanaları da boyayabılırsınız seffaf borular yerıne sıyah benzın hortumu da secebılırsınız seffaf benzın hoprtumları bır sure sonra sararıyor

---------- Mesajlar birleştirildi - 02:16 ---------- bir önceki mesaj zamanı 02:13 ----------

su sekılde monte etmedım serbest bıraktım eskı vananın oldugu yere bır aparat takıp muslugu sabıtlemek mumkun ıolur dıye dusunuyorum

---------- Mesajlar birleştirildi - 02:26 ---------- bir önceki mesaj zamanı 02:16 ----------

son resımde montelı halınde ben yedek ve ana depo ayrımı olmaksızın monte ettım benzın deposundan cıkıslardan sonra t var o te den sonra gelen boru asagı saga dogru onde görunuyor yıne oradan sonra musluk var musluktan sonra sol arkaya dogru gıdıyor ve benzın fıltresı var fıltreden sonra dırek karburatöre baglı umarım ıyıce netlesmıstır ve benzın muslugu konusu bu sekılde yapılırsa bır daha da sorun cıkartamaz herkeze kolay gelsın

---------- Mesajlar birleştirildi - 02:31 ---------- bir önceki mesaj zamanı 02:26 ----------

cuma gunu motorumu sattım 2150 tl ye ıcım gıttı maddı problemlerden dolayı mondıal kn 150 aldım temız 1100 tl ye temız bır sey daha oncedende kullanmıstım sanırım bır sure onunla ıdare edecegım

novablue - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    VFR 800 A
    Sdemirpau arkadaşım çok emek harcayarak harika bir şekilde açıkkamışsın. Bugun aliçooo arkadaşın bahsettiği karbüratör vidalarını açıp benzini akıtacağım sonra da senin musluk sistemini uygulayacağım. Sonucu paylaşacağım.

Sana, alicooo arkadaşıma ve yardımcı olan herkese çok teşekkür ederim.

Motosikleti
    Gelecek
    sdemirpau kardeşim ellerine sağlık çok güzel açıklamışssın olayı.

novablue kardeşim tahliye vidalarını gevşet ama tahliye borularını karbüratörden çıkartma, gerek yok ona. Tahliye hortumlarının ucu motorum altında. Vidaları gevşet aşağıdaki hortum uçlarına da pet şişe geçir ve öyle akıt benzini. Kolay gelsin.
    (Kardeşim ama önce aküne bak bujilerine filan bak)

novablue - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    VFR 800 A
    Tekrar selamlar arkadaşlar

Aliçooo yukarıda anlttığın herşeyi harfiyen uyguladım ve ben de karbüratörden akan benzini pet şişeye biriktirdim. Benzinin karbüratörden tamamen akmasını bekledim. Pet şişenin dibinde kum gibi tortu birikti.

Benzin musluğunun kırık olması ihtimaline karşı, depodan gelen hortumu musluktan söküp direkt olarak benzin filtresine taktım. Böylelikle musluktan doğabilecek olan hata payını da ortadan kaldırmış oldum. Benzin musluğunun kirli pis rengini de beğenmediğim için hemde arızalı olup olmadığını anlamak için yerinden sökmeye karar verdim. Önce alyanla şaseye takılı olduğu vidaları söktüm. Sonra musluğu elimle yukarı kaldırarak yedek depodan gelen hortumu büktüm ve açılmasın diye bağladım. Sonra yedek depo hortumunu da musluktan söktüm. Musluktan karbüratöre giden hortumu da söktüm. Musluğu aldım koydum kenara. Yedek depoyu ve musluğu iptal ettim şimdilik. Benzin deposundan gelen hortum direkt karbüratöre bağlı oldu. Sıra geldi denemeye. Bastım marşa ve ilk marşta jiklesiz olarak çalıştı. Başından sonuna yardım eden eşimle (burdan kendisine çok teşekkür ediyorum) sevinçten havalara uçtuk.

Sonra benzin musluğunu temizlemek için eve getirdim. Eğer siz de yapacaksanız buraya dikkat: musluğun içini açarken altta bir vida var, onu kafaya göre sökmeyin. İç tarafta bir tane yay var. Fırlayıp gidiyor. O gri kocaman gri vanayı tutarak vidayı açın ki fırlamasın. Neyse kontrollü bir şekilde çıkardım vanayı musluktan. Tek tek btün parçaları çıkardım. Su ile temizledim. Büyük ve düz uçlu bir tornavidayı içine sokarak musluğun içindeki sistemi sola sağa çevirirken bir yandan sırayla depo benzin girişinden ve yedek depo benzin girişinden üfledim. Musluğun doğru çalıştından emin oldum. Aynı testleri su ile de yaptım hem de temizledim içini. Musluğun içinden çıkan yayı ve plastik parçayı yönüne ve dişlerine bakarak tekrar monte ettim. Siz de dikkatli yapın ki zarar vermeyin. Sonra da en uca vanayı monte ettim ve üfleme testlerini tekrar yaptım. Musluk doğru çalışıyordu. Sonra gittim motora hortumları tekrar musluğa monte ettim. Musluğ da şaseye söktüm yerden monte ettim ve baktım yine çalışıyor. Musluk da 3 farklı konumda da görevini yapıyor. Motor da pislik temizlendiği için calışıyor diye tekrar denemedim.

Eğer siz de uzun bir aradan sonra motoru çalıştıramazsanız, sorun aküde, bujilerde ve elektrik tesisatında değilse karbüratörün içindeki pislikten olabilir. Hatta çalışmamasını beklemeden de yukarıda Aliçooo arkadaşın bahsettiği temizliği yapın.

Aliçooo ve sdemirpau arkadaşıma, sabırlı eşime ve yardımcı olan diğer tüm arkadaşlara buradan teşekkür ediyorum.

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:54 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:46 ----------

Bunlar da tahliye musluğu yardımıyla karbüratörün içinden pet şişeye akan benzin ve dibindeki tortunun fotoğrafları:

(

omertsen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Cross, XJ6 DİVERSİON F
    Herkese selamlar,
    Ankarada mct alıp asi78 arkadaşın tersi istikamete gitmek istiyorum. memleket karabük. Ankarada temiz mct bilen gören varsa lütfen bana yardımcı olsun ilk motorum olacak para verip rezil olmak istemiyorum. Saygılar

Motosikleti
    Ramzey 125 sport geçiçi
    Alıntı omertsen adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Herkese selamlar,
    Ankarada mct alıp asi78 arkadaşın tersi istikamete gitmek istiyorum. memleket karabük. Ankarada temiz mct bilen gören varsa lütfen bana yardımcı olsun ilk motorum olacak para verip rezil olmak istemiyorum. Saygılar
    arkadasım bursada cok temız bır motor var tır söföru bir abinin bir ara satıyorum demıstı zaten tır söforu ne kadar kullanabılırkı motor o kadar temız ve az kullanılmıs herseyı pırıl pırıl orjınal canta vs duruyor ama ankaradan bursaya otobusle gelıp ya otobusle yada bınerek göturebılırsınız dıye dusunuyorum

---------- Mesajlar birleştirildi - 03:05 ---------- bir önceki mesaj zamanı 03:02 ----------

Sdemirpau arkadaşım çok emek harcayarak harika bir şekilde açıkkamışsın. Bugun aliçooo arkadaşın bahsettiği karbüratör vidalarını açıp benzini akıtacağım sonra da senin musluk sistemini uygulayacağım. Sonucu paylaşacağım.

Sana, alicooo arkadaşıma ve yardımcı olan herkese çok teşekkür ederim.
    yardımcı olabıldıysek ne mutlu arkdaslar umarım yazın keyfını sorunsuz cıkartırsınız

Motosikleti
    Shadow 750
    Bende motorumu yaza hazırladım 2 haftadır kullanıyorum. Aküyü yeniledikten sonra ngk bujiler yenilendi. Depoyuda fulledim hazır masraf etmişken. Fren müşürü onarıldı. Yağı keyfi değiştirttim. Ve şimdi orjinal çanta demiri kullanmayan arkadaş varsa satın almak istiyorum.

gecce2000@hotmail.com

Motosikleti
    Gelecek
    Arkadaşlar selamlar. Az önce giyindim kuşandım Ankara'da şöle bir turlayım dedim. Benzinliğe gittim tekerlerin havasını kontrol edeyim diye. Motoru stop ettirmedim. Jikleyi çektim biraz daha ısınsın diye motor stop etti. Çalıştırdım tekrar jikleyi çektin yine stop etti. Bu sefer jiklesiz çalıştırdım el gazıyla, gaz verdikçe egsozdan siyah duman attığını gördüm. Anladığım kadarıyla karışım tam yanma yapmıyor. Geçen gün eski bujileri temizleyip takmıştım. Bujilerin tırnaklarını da birazcık içeri doğru bükmüştüm. Sizce sebep bujilerin tam ateşleme yapmaması mı olabilir yoksa karbüratörü mü temizletmem lazım??

fatih383838 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    hero puch :D
    Alıntı Aliçooo adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar selamlar. Az önce giyindim kuşandım Ankara'da şöle bir turlayım dedim. Benzinliğe gittim tekerlerin havasını kontrol edeyim diye. Motoru stop ettirmedim. Jikleyi çektim biraz daha ısınsın diye motor stop etti. Çalıştırdım tekrar jikleyi çektin yine stop etti. Bu sefer jiklesiz çalıştırdım el gazıyla, gaz verdikçe egsozdan siyah duman attığını gördüm. Anladığım kadarıyla karışım tam yanma yapmıyor. Geçen gün eski bujileri temizleyip takmıştım. Bujilerin tırnaklarını da birazcık içeri doğru bükmüştüm. Sizce sebep bujilerin tam ateşleme yapmaması mı olabilir yoksa karbüratörü mü temizletmem lazım??
    Büyük ihtimalle bujilerdir. Bence tırnak ayarı ile oynamamalısın oynasan bile içe bukme şeklinde olmasın.

lycantrophic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    GV 250
    Sattım maciti, bugün alıcısı geliyor. :( Üzülüyorum bir yandan..

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 11 kullanıcı var. (0 üye ve 11 misafir)

Bu Konudaki Etiketler