Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Yamaha FZ6 - Fazer Kullanıcıları / Bilgi Paylaşım Başlığı

Motovento
    REKLAM ALANI
    İzmir İl Temsilcisi CEM. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Fazer 600 Ve Wr 125 R
    vallaha ben kendim degiştiriyordum fren hidroliklerini.

hidrolik kutusunu açıp doldurduktan sonra kaliperlerin üstündeki vidanın üstündeki plastik tıpayı çıkardıktan sonra fren manetiyle pompalayıp daha sonra basılı tutup kaliperdeki vidaya anahtarı takıp yagı fışkırtmak ve hemen ardından vidayı geri kapayarak yapıyordum.

eger fren manetini basılı tutarken bırakırsanız komple hava dolar ayarlaması daha zor olur.

birde hidroliklerin içinde eski dot 4 yag oluyor mesela.

Onu mutlaka dökün daha evelden eskisinin üstüne yenisini eklemek gibi bir hata yapıyordum usta beni izlerken uyardı fırçayı yedik

erhan abi bu arada izmirde koltuk yapan adamla senin için görüşebilrim yada koltugunu alıp kargolaya bilirimde yardım etmem gereken bir durum olursa izmirden buradayım

Yukarda linkledigin fotodaki koltuk gibi yapıcaksa bende yaptırayım.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    mkaptan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Transalp PD10
    Alıntı zerzura adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Teşekkürler arkadaşlar. Debriyaj telimi değiştirmeden önce, manet tarafından söküp içeri şırınga ile yağ basmak suretiyle yağlamayı düşünüyorum öncelikle. Sonra da zincir - dişli değişecek. Eğer hala içime sinmezse değişebilir debriyaj teli.

Bu arada yabancı sitelerden baktım, 250ml DOT4 yeterliymiş, kendi sorumu da cevaplamış olayim böylece
    merhaba dostum
    debriyaj teli sertliğini bir nebze rahatlatabilmek için bende wd40 sıkmıştım manetin dibinden , aşağıdan çıkana kadar sıkmaya devam et
    birkaç kez de sık bırak fazlalığı atsın
    zamanla yumuşayacaktır.
    yada makina yağı vb. de sıkabilirsin.

arkadaşlar birde dipnot:
    bizim fazerların gaz teli ve debriyaj teli ybr125 ile kullanılanın aynısı
    usta bana fazer ve ybr telini göstermişti
    bilginiz olsun bulamadığınız yerlerde ybr teli takabilirsiniz
    cihan54 bunu beğendi.

erro - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    tracer 900
    Alıntı CEM. adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    erhan abi bu arada izmirde koltuk yapan adamla senin için görüşebilrim yada koltugunu alıp kargolaya bilirimde yardım etmem gereken bir durum olursa izmirden buradayım

Yukarda linkledigin fotodaki koltuk gibi yapıcaksa bende yaptırayım.
    saoalsın cem, ama fotodaki gibi bişey için 450 tl dedi ki hiç mantıklı değil bence...izmirdeki kaplamacıya yaptırmakla konuştuğum adama minder yaptırmak arasında kararsız kaldım açıkçası...

Motosikleti
    Fazer 600 Ve Wr 125 R
    Alıntı erro adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    saoalsın cem, ama fotodaki gibi bişey için 450 tl dedi ki hiç mantıklı değil bence...izmirdeki kaplamacıya yaptırmakla konuştuğum adama minder yaptırmak arasında kararsız kaldım açıkçası...
    o fotodaki gibi koltugu izmirde koltukcalara 50 tl 100tl gibi rakamla yapabilirler.

fakat iyimi olur kötümü olur bilemıyorum . 450 tlye ben salon koltuk takımımı kaplatırım yahu ne para istemiş oda..
    erro bunu beğendi.

surgent_38 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf 150-- fazer
    bugün tamircime gidip orjinal eksozları taktırdım. pek memnun kalmadım diyebilirim bir iki gün deneyeceğim olmazsa yeniden eksozu taktıracağım. benim cbf 150 bile daha sesliymiş ikisinin arası olsa süper olurdu.

ARKADAŞLAR ÖNEMLİ: Zincirden ses geliyordu geçen gün gerdirdik geçmişti bugün gene ses var gibime geldi. Araştırınca ön dişli somununun yerinde olmadığını gördük. ya emniyeti takmamışlar yada bükmemişler ondan sökülmüş Allahtan yerinden çıkmamış. dişli değişirken dikkat edilmesi gereken bir konu. aklınızda bulunsun.

döşeme benimde hoşuma gitti işçilik güzel ama banada fiyat yüksek geldi.

mkaptan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Transalp PD10
    o fotodaki gibi koltugu izmirde koltukcalara 50 tl 100tl gibi rakamla yapabilirler.

fakat iyimi olur kötümü olur bilemıyorum . 450 tlye ben salon koltuk takımımı kaplatırım yahu ne para istemiş oda..
    İşin içine motor girince piyasadaki çakallar fiyatları 2 ye hatta 3 e katlıyorlar
    allah aşkına o koltukta ne kadar işçilik ne kadar malzeme kullanılmış ki
    aracımın koltuklarına özel kılıf diktirdim 80 tl verdim
    kuzenimin 18 kişilik pejo minibüsüne 300 tl ye komple kaliteli,süngerli kılıflar dikildi gelin işçiliği görün hemde
    adamı dinden imandan çıkarıyor çakallar

Motosikleti
    Fazer 600 Ve Wr 125 R
    Alıntı mkaptan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İşin içine motor girince piyasadaki çakallar fiyatları 2 ye hatta 3 e katlıyorlar
    allah aşkına o koltukta ne kadar işçilik ne kadar malzeme kullanılmış ki
    aracımın koltuklarına özel kılıf diktirdim 80 tl verdim
    kuzenimin 18 kişilik pejo minibüsüne 300 tl ye komple kaliteli,süngerli kılıflar dikildi gelin işçiliği görün hemde
    adamı dinden imandan çıkarıyor çakallar
    Koltuk döşemecisi arkadaşım var benim motorum koltugu taş çatlasın 80tlye halleder tahminim.

Ama o fotodakiyle birebir yapabilirmi endişem var. koltugu bok eder diyede korkuyorum tıkar pamugu olur yastık

cekokk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha mt-09 / Yamaha Fazer 6
    Alıntı extra_serkan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    öncelikle geçmiş olsun umarım bir daha tekrarlanmaz rahatsızlığın, bende 1 haftalık fazerciyim motorumda sevmediğim tek yar egzos manifoltlarının kirli olmasıydı ne tür bir temizlk önerirsin ? egzos manifoltu için ? yarın sirkeciye geçicem

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:39 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:37 ----------

maaaşallah bunun bordosuda bi başka güzel
    Kardeşim 7 liraya aldım. Nikelaj parlatıcı ismini tam bilemicem şimdi ama bulursun.

Egzoz sökülse tabi ki daha iyi sonuç alırdım ama o kadar zamanım yoktu. Kısmetse bir daha kine söküp yapacağım
    extra_serkan bunu beğendi.

cihan54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda VFR 1200F
    Alıntı cekokk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kardeşim 7 liraya aldım. Nikelaj parlatıcı ismini tam bilemicem şimdi ama bulursun.

Egzoz sökülse tabi ki daha iyi sonuç alırdım ama o kadar zamanım yoktu. Kısmetse bir daha kine söküp yapacağım
    Bu olabilir mi "Metylan"

"CaRPe DieM"

cekokk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha mt-09 / Yamaha Fazer 6
    Yok bu pahalı bende bundan alacaktım ama gereksiz

benim kullandığım bu şimdi baktımda

Motosikleti
    tracer 900
    evet son iki haftada facede bulunan fazer gruplarından da gördüğüm kadarıyla yeni öğrendiğim bir başka problemle karşı karşıyayız...

debriyaj baskısının kırılma hadisesi...kırılan parçaların motorun içine kaçma ihtimali ki bu bi kaç kişinin başına gelmiş...baskının kırılması vites değişimlerinde ve rolantideyken gelen tık tık sesinin debriyaj çekildiğinde kesilmesi vs gibi kendini hissettiriyor...

CEM. ve trlioner bunu beğendiler.

Motosikleti
    Honda VFR 1200F
    Debriyaj baskı balatayı yedim ama kırıldığını duymamıştım. Kullanımdan kaynaklanıyor olabilir mi dersin. Sert kullanım sonucunda yorulmuş balatalarda bu oluşabilir, sonuçta bunların da miyadı doluyor zamanla ortalama kaç bin km'lerde bu hadise oluştuğunu da öğrenebilseydik iyi olurdu..

Motosikleti
    tracer 900
    Alıntı cihan54 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Debriyaj baskı balatayı yedim ama kırıldığını duymamıştım. Kullanımdan kaynaklanıyor olabilir mi dersin. Sert kullanım sonucunda yorulmuş balatalarda bu oluşabilir, sonuçta bunların da miyadı doluyor zamanla ortalama kaç bin km'lerde bu hadise oluştuğunu da öğrenebilseydik iyi olurdu..
    35 bin civarında başına gelmiş arkadaşın...kullanımdan dolayı balata yenebilir ama kırılması normal değil...ben de bi açıp kontrol etmem lazım...gerçi kış şartları dolayısıyla motoru kapattık garaja ama fırsat bulursam bakarım...

forewer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ZZ-R1200
    Yok ben geçmişte de görmüştüm bu fazerlerde olabiliyor.
    '92 ZZ-R250, '06 ZZ-R600, '05 ZZ-R1200

Motosikleti
    Honda VFR 1200F
    Motoru kapattın mı, kış mı.. Yapma anam babam yaav motor kapatılır mı. Bülbülü altın kafese koymuşlar ille de vatanım demiş. Giy içine neopren içliğini, aynen devam.. Neyse ben baskı balatayı yeni değiştirdim. Çıkanlar da sağlamdı. Hem hard kullanıcı da değilim. Bu sorunu yaşayacağımı sanmam Umarım kimse de yaşamaz. hoş birşey değil, maliyetli çünkü.. Tecrübeyle sabit

Motosikleti
    tracer 900
    Alıntı forewer adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yok ben geçmişte de görmüştüm bu fazerlerde olabiliyor.
    koray fazerlarda olabiliyor olması normal olduğunu göstermiyodur sanırım...

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:33 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:19 ----------

Motoru kapattın mı, kış mı.. Yapma anam babam yaav motor kapatılır mı. Bülbülü altın kafese koymuşlar ille de vatanım demiş. Giy içine neopren içliğini, aynen devam.. Neyse ben baskı balatayı yeni değiştirdim. Çıkanlar da sağlamdı. Hem hard kullanıcı da değilim. Bu sorunu yaşayacağımı sanmam Umarım kimse de yaşamaz. hoş birşey değil, maliyetli çünkü.. Tecrübeyle sabit
    valla tamamiyle kapatmadık elbet...ara sıra kendime küçük süprizler yapıp kendimi şımartabilirim...

Motosikleti
    Honda VFR 1200F

valla tamamiyle kapatmadık elbet...ara sıra kendime küçük süprizler yapıp kendimi şımartabilirim...
    Tabi bu kırmızılıya da geçerli
    "CaRPe DieM"

aadrenalin16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2014 cbr 600 rr
    Two bro siteden bir arkadaş satıyordu 1.500 tl.

Belki indirim yapar..

Plakalık iptali falan kötü oluyor akrepte estetik olarak birazcık kötü geliyor banada.

Bende en çok leo vince ile two bro begeniyorum.

Ses ve farkedilebilirlik açısından çok güzel fakat power commander takmak gerekli diye düşünüyorum .

Aksi taktirde motora zarar uzun vadede kullanmayı düşünüyorsak es geçilmemeli aslında.

Egsoz degiştigi zaman motorun daha çabuk senkron istemesinin sebebi performans egsoza göre yakıt karışımının yeniden programlanması gerekir buda power commanderla olur.

Eger performans egsozla motorumun hp degerleri arttı diyenler varsa kesinlikle yanılıyorlar ilk önce power comannder takıp daha sonra Dyno testinde ince ayarlar yapılması gerekir.

Exuplar iptal olduysa power comanndera kesinlikle gerek vardır.

Buda demek oluyorki sesten ve yakıt sarfiyatından başka getirisi yok.

+ power comandersız motorada zarar.

Egsoz almakla olay bitmiyecek bu yüzden girişmek istemıyorum
    slm arkadasar öncelıkle sunu belırteyım;fazerde exup yok ,ıkıncısı fazere sadece tup koyarsan headersa ve katalızorun olduğu ara boruya ellemezsen power comander sart olmaz.egzos konusunda akrapoviçi tek geçerim.sebebi de şu olur;alt ve ust devirlerde tork kaybı yok ,kafa utuleyen bır hırıltılı ses yok vede her devirde ıslıklı ve mekanık karışık 600 cc ,adeta ss bir makine sesi çıkartıyor olması.gelelım two brader a gorsellık en güzeli ,lakin arkadaşım kullanıyor fz 6 da,rolantı sesı bıle okadar cok hırıltılıkı ,alt devirlerde tork kaybının yaşantısını önceden haber verıyor,hee olurda power comander map v.s bı dynoyada sokup lt ust devır ayarı yapılırsa 10 numara olur.ben akrap aldım 1,850 tl tıtanum ve her devırde mutlu edıyor...bu arada kullanmadığım egzos kalmadı desem yerdır vede bu 4.fazerim . s2 2008
    -unnamed- bunu beğendi.

Motosikleti
    Fazer 600 Ve Wr 125 R
    Alıntı aadrenalin16 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    slm arkadasar öncelıkle sunu belırteyım;fazerde exup yok ,ıkıncısı fazere sadece tup koyarsan headersa ve katalızorun olduğu ara boruya ellemezsen power comander sart olmaz.egzos konusunda akrapoviçi tek geçerim.sebebi de şu olur;alt ve ust devirlerde tork kaybı yok ,kafa utuleyen bır hırıltılı ses yok vede her devirde ıslıklı ve mekanık karışık 600 cc ,adeta ss bir makine sesi çıkartıyor olması.gelelım two brader a gorsellık en güzeli ,lakin arkadaşım kullanıyor fz 6 da,rolantı sesı bıle okadar cok hırıltılıkı ,alt devirlerde tork kaybının yaşantısını önceden haber verıyor,hee olurda power comander map v.s bı dynoyada sokup lt ust devır ayarı yapılırsa 10 numara olur.ben akrap aldım 1,850 tl tıtanum ve her devırde mutlu edıyor...bu arada kullanmadığım egzos kalmadı desem yerdır vede bu 4.fazerim . s2 2008
    Motorun bir çalisma prensibi var.
    Gaz açis durumunuza gore, su kadar havayi yanma odasina alayim, bu kadar benzini de oraya sokayim, buji ateslesin, yanma ve patlama gerçeklessin, sonra bu hadise sonucunda gaz olussun, bu gaz pistonu asagiya itsin, sonra gaz, egzozdan disari atilsin.
    Mevzu budur.

Peki motor bu kadar olayi nerden biliyor?
    ECU denilen bir hafiza var.
    Bu hafiza fabrikada motorun uzerine konulmus, standart donanimin kabiliyetine gore programlanmis.
    Normal olarak herhangi bir degisiklikte tekrar programlanabilmesi mumkun olmasi gerekir ama markalar ne yazikki bizi bu luksten mahrum etmis.
    Yani ECU denilen naneye mudahale edemiyoruz.

Biz motor uzerinde herhangi bir degisiklik yaptigimizda ECU bunu anlayabilecek kapasitede bir zekaya sahip olmadigindan, eski donanim varmis gibi hareket etmeye devam ediyor.

Halbuki biz donanimi degistirdik.

(Burasi çok daha detaylandirilabilecek ve bir suru ornek verilebilecek bir konu. Yazmam mumkun ama su anda degil.
    Ben asil merak ettiginiz seyi yazip geçeyim simdilik.
    Digerlerini soru-cevap seklinde yapariz.)

Motosikletinizin egzozunu degistirdiginizde, gaz çikisi rahatlayacak ve bu rahatlama motosikletinizin performansini olumlu yonde etkileyecektir.
    Fakat bunun olabilmesi için, yakit hava karisiminin ayarlanmasi gerekir.
    Ayarlanacak da nasil?
    ECU'ya mudahale edemedigimizi yazmistim.
    ECU eskisi gibi çalismaya devam ederse, isimiz yas.
    Yeni sisteme gore mudahale etmemiz gerekiyor.
    Iste Dynojet ve diger markalarin urettigi bu aletler, ECU ile motorun arasina girerek yanma islemini sizin yeni donaniminiza gore ayarlarlar.
    Fakat bu aletler sadece motorun duzenini saglarlar.
    Performans artisi için bu cihazlarin IgnitionModule ile birlikte satin alinmasi onemlidir.
    IgnitionModule atesleme zamanlarini ayarlayabilmemize olanak saglar.
    Buda duz bir devir bandi ve yuksek guçleri uzun zaman elde tutabilme olanagi saglar.

Isin ozu su ki, tum bu islemler, daha yuksek beygir gucu ve tork elde etmekten ziyade, daha genis bir guç bandina sahip olmak amaciyla yapilir.
    Beygir gucu mutlaka artar ama bu hersey degil.
    Ornek vermek gerekirse,
    Siz 12500 devirde 180 beygir elde ettiniz.
    Ama ben 12500 devirde 178 beygir elde ettim.
    Fakat ben 14500 devirde hala 178 beygiri kullanabiliyorum.
    Ama siz 12600 devirden itibaren elinizdeki beygirleri kaybediyorsunuz.
    Hangi motor daha iyi?
    Bunlarin iyi anlasilabilmesi için grafikle anlatmak lazim ama bu saatte bulmam mumkun degil.

Bahsettigimiz cihazlardan verim alinabilmesi için DYNO da usta eller tarafindan ince ayarlar yapilmasi gerekir.

Sizin de hangi viteste hangi devirde ne sorun yasandigini gozlemleyebilecek kadar usta bir pilot olmaniz gerekiyor.
    Gerekiyor ki, sorunu soyleyip, teknisyenin sorunu çozmesini saglayin.

Gelelim hava filtresine.
    Hemen tum motosikletlerde Ram air denilen hava kanallari var.
    Bu kanallarda hava akisini duzenleyen flaplar vardir.
    Siz hava filtrenizi degistirdiginizde hava nasilsa bol deyip, bu flaplar kapanma egilimi gosterir.
    Gerçek bir performans saglayabilmek için hava filtresini degistirdiginizde ram air denilen naneyide performans için uretilmis olaniyla degistirmeniz gerekir.
    Buna gucunuz yetmiyorsa, flaplari iptal etmelisiniz.

Tum bu laf salatasinin ozeti sudur.

Motosikletinizin egzozunu ve hava filtresini degistirirseniz, yanma sistemine mudahale etmis olursunuz, yakit haritasinin tekrar duzenlenmesi gerekir.
    Bunu yapabilmek için ECU'nun yerine geçecek bir cihaza ihtiyaciniz vardir.
    Bu cihaz Power Commander olabilir
    PC; taktiginizda gereksiz yakit sarfiyatinizi onler ve gucu kullanabilmenize olanak saglar.
    Eger guç istiyorsaniz,IgnitionModule de almak ve ayarlatmak zorundasiniz.
    PC sihirli bir alet gibi gorunsede gerçek bir performans için motorun Dynoya sokulmasi ve ince ayar yapilmasi zorunludur.
    Bu yaziyi yazan sahis Dynoya soktugu her motosikletine yeni bir lastik almak zorunda kalmistir. Bu serefsiz dyno lastigi yemektedir ve bunca alete para verecekseniz, lastik parasini da hesaba eklemeniz ayrica rica olunur.
    coq nickli üyeden alıntıdır.
    exup özellikle son bi kaçsenedir r1 lerde kullanılan bi eksoz çıkış teknolojisidir ...eksozda katalatik konvantörden önce bir kelebek valf var 7000 devir altında bu kelebek kapalı ...düşük devirlerde gaz çıkışı çok yoğun değil bu yüzden yakıtta tasarruf sağlamak amacıyla kullanılıyo devir 7000 in üzerine çıktığında sistem bu kelebek valfi otomatik açıp atık gaz çıkışını arttırıyo bölece motor rahatlayıp daha randımanlı çalışıyo ..

ben çok basitçe anlaşılabilecek şekilde anlattım ...hasan olsa bunu tüm teknik detayları vererek anlatırdı
    barış şuşut nick üyeden alıntıdır.

çalışma şekli çok basittir.gaz kelebeğine bağlı bir sensor cdi ünitesine bilgi veriri. cdı ünitesi de gaz kelebeğinin konumu,devir ve lambda sensöründen gelen eksoz emisyon değerine göreeksoz manifoltuna yerleştirilmiş olan kelebeği(servo motoru) kumanda eder..Düşük devirde eksozun ağzı az açık yüksek devirlerde ise tamamen açıktır.

exup konusunda fazerin karekteristigi tamamen uyuşuyor ?

özelliklede 7bin devirden sonra çıldırması ve sesinin degişmesi ?

bende son tüp kısmının degişmesiyle problem olacagını düşünmüyorum fakat bu görüşlerede katılıyorum alıntı yaptıgınız yazımdaki görüşlerle aynı mantık içindedir..

Motosikleti
    2013 S1000RR Hp4
    evet son iki haftada facede bulunan fazer gruplarından da gördüğüm kadarıyla yeni öğrendiğim bir başka problemle karşı karşıyayız...

debriyaj baskısının kırılma hadisesi...kırılan parçaların motorun içine kaçma ihtimali ki bu bi kaç kişinin başına gelmiş...baskının kırılması vites değişimlerinde ve rolantideyken gelen tık tık sesinin debriyaj çekildiğinde kesilmesi vs gibi kendini hissettiriyor...

https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.n...31585080_n.jpg
    93 Planet 5'te bende kırmıştım. Debriyaj kullanmadan vites değiştirmekten kaynaklanıyor.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 6 kullanıcı var. (0 üye ve 6 misafir)

Bu Konudaki Etiketler