Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Honda CBR 250R Kullanıcıları / Bilgi Paylaşım Başlığı

Motovento
    REKLAM ALANI
    xismailaydin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki ER6-F
    Alıntı black-man adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    @CanKarsiyaka
    Motorun hayırlı uğurlu olsun kazasız belasız sürüşler dilerim.

Yağ değişimi hakkında Cbr kullanıcılarından fikir vermelerini rica edeceğim.
    Motorun yağını değiştirme vakti gelmiş, internetten biraz araştırdım castrol power 1 alacaktım tam sentetik olduğu için bizim motorlara pek uygun olmadığını yazmışlar o sebeple vazgeçtim alttaki yağ uygun mudur? Ya da motul veya ipone yağlarımı tercih etmeliyim? Tam adını veya linkini gönderebilirseniz çok iyi olur.
    Tekerlerimizin düz basması dileğiyle.
    Motosikleti yüksek devirde kullanıyorsan, daha iyi performans için Ipone 10/40 yağ tavsiye ederim. Ben Cbr250 varken çoğunlukla bu yağı kullandım.

Bunun dışında Mobil ve Motul yağlar kullandım. Ipone, 5000 Km boyunca performanstan ödün vermezken, Mobil 4500 Km'den sonra yağ değişimi istiyordu.

Motul'u ise Honda Efe'de yaptırdığım bakımda kullanmışlardı. Açıkçası Motul'un Cbr250'deki performansını hiç beğenmedim. Debriyaj kaçırır gibi oluyordu ve gaz tepkisi bayağı kötüydü. Motul'a ancak 2000 Km dayanabildim ve Ipone yağ ile değiştirdim. Motul'dan hemen sonra Ipone'un değerini daha iyi anladım açıkçası.

Kısaca performans için Ipone, normal kullanım için Mobil motor yağlarını tavsiye ediyorum.

---

@Didem17, motosikletin hayırlı olsun. Kazasız belasız günlerde kullan. Tekerin düz bassın
    Lastiklere dikkat etmeni ya da bu lastiklere uygun bir sürüş stili geliştirmeni tavsiye ederim. Selam ve dua ile...
    Mitoqondri, ardacik, Didem17 ve 1 diğerleri bunu beğendiler..
    Yeni değil bu yalnızlık . . .

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Mitoqondri - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı sebzelicorba adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Derse gitmem gerekiyor servis'e ters. Başka honda bayii var ama yetkili servis değil sanırım. Normal tamirhane. Honda yazıyordu. Kendim ayarlayabilirsem ben deneyeyim. Zor mu?
    Hocam atomu parçala demiyoruz lastik havasını ayarla diyoruz.. :D
    Şakası bir yana bisikletçiye bile gitsen ayarlar sıkıntı yok.. Yada pompacıdan yardım işte benzinlikten.. ;)

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:41 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:34 ----------

Alıntı CanKarsiyaka adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ya tek tek parça olarak satılanlar hoşuma gittiği için öyle aldım 50 parçasi 30 lira... bence gayet uygun 5gen şeklinde daha gelmedi 33 adet şeffaf kalmıştı 33 şeffaf 17 siyah aldım siyahları tank pad yapmayı düşünüyorum... bu arada 0dan cbr alan arkadaşlara sorum kitapcikta 1000.4000.8000 diye gidiyor ona uydunuzmu 800 1600 4000 mi yaptiniz? rodajdada max 5bin deviri geçmiyorum doğrudur umarım kitapcikta yazmıyor :S
    Hocam açıkcası merak ettim uygulama yaptıktan sonra bol bol foto koyarsan sevinirim.. ;)
    Bakım olayı 1000-4000-8000 diye gidiyor.. Bu şekilde yaparsın..
    Ben ilk bakımlarıma genellikle 930 km'lerde giriyorum.. ;)
    Şimdi 3000'de yapıcam.. Her 2000'de bir yapmak istiyorum açıkcası elimden geldiğince.. ;)
    Rodajı çok sıkıştırma hocam.. 4500-5500 arası gezdir motoru.. Şehir içinde rodaj yap..
    İlerleyen km'lerde yavaş yavaş devirlen ama 8000'i geçmemeye çalış..
    Ani gazlama ani durmalar yapma.. Bu şekilde sakin kullanım yap hocam..

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:44 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:41 ----------

Alıntı xismailaydin adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motosikleti yüksek devirde kullanıyorsan, daha iyi performans için Ipone 10/40 yağ tavsiye ederim. Ben Cbr250 varken çoğunlukla bu yağı kullandım.

Bunun dışında Mobil ve Motul yağlar kullandım. Ipone, 5000 Km boyunca performanstan ödün vermezken, Mobil 4500 Km'den sonra yağ değişimi istiyordu.

Motul'u ise Honda Efe'de yaptırdığım bakımda kullanmışlardı. Açıkçası Motul'un Cbr250'deki performansını hiç beğenmedim. Debriyaj kaçırır gibi oluyordu ve gaz tepkisi bayağı kötüydü. Motul'a ancak 2000 Km dayanabildim ve Ipone yağ ile değiştirdim. Motul'dan hemen sonra Ipone'un değerini daha iyi anladım açıkçası.

Kısaca performans için Ipone, normal kullanım için Mobil motor yağlarını tavsiye ediyorum.

---

@Didem17, motosikletin hayırlı olsun. Kazasız belasız günlerde kullan. Tekerin düz bassın
    Lastiklere dikkat etmeni ya da bu lastiklere uygun bir sürüş stili geliştirmeni tavsiye ederim. Selam ve dua ile...
    Hocam bende önümüzde ki bakım ipone deniyeceğim.. Kullandığın ipone yağın modelini söylermisin ?
    Hayallerime Sürüyorum.

sebzelicorba - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Cbr 250r / Yamaha R-25
    Ben bu benzincilere "95 oktan" dediğimde beni hiç s.klemiyolarmış gibime geliyo :D niye öyle?
    ne kadarlık diye soruyor o kadar. Sanki yarın 98 oktan desem de aynı benzini koyacaklar gibime geliyo.

Motosikleti
    Kawasaki ER6-F
    Alıntı Mitoqondri adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam bende önümüzde ki bakım ipone deniyeceğim.. Kullandığın ipone yağın modelini söylermisin ?
    Mesajda link var, tıklayabilirsiniz: Ipone 10/40 Yağ
    Mitoqondri bunu beğendi.

Merhaba arkadaşlar. CBR 250 ve Yamaha R25 arasında bir tercih yapmayı planlıyorum Paylaşımlarınızı okudum ve bir kaç sorum olacak. Öncelikle kendimden bahsedeyim. Küçük çaplı sürüş tecrübem var fakat vitesli motor kullanmadım. Sorularıma başlıyorum.

1. Hiç vitesli motor tecrübem olmamasına rağmen CBR 250 almayı planlıyorum. Bu konuda düşünceleriniz nelerdir ?

2. Tecrübesiz olduğum için 125 lik mi 250 lik mi almalıyım ?

3. Sıfır cbr ve r25 fiyatları 14-15 bin lira arasında oynuyor. O paraları vermek yerine ikinci el almak mantıklı olabilir mi ?

4. Son olarak kararımı verdikten sonra hangi ekipmanlar tavsiye edersiniz ?

Şimdiden teşekkür ederim.

Mesajda link var, tıklayabilirsiniz: Ipone 10/40 Yağ
    Teşekkürler hocam..

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:52 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:40 ----------

Alıntı sebzelicorba adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben bu benzincilere "95 oktan" dediğimde beni hiç s.klemiyolarmış gibime geliyo :D niye öyle?
    ne kadarlık diye soruyor o kadar. Sanki yarın 98 oktan desem de aynı benzini koyacaklar gibime geliyo.
    Hocam onlar zaten hep 95 oktan koyuyor.. :D söylersen 98 oktan koyuyorlar.. Ondan dalayı bakıyorlardır.. :D
    Ama sen yinede 95 oktan diye belirtmeye devam et.. ;)
    Hayallerime Sürüyorum.

Motosikleti
    honda cbr 250 r 2014
    KURTBOGAZI

SANAYİ DÜKKAN OSTİM

EVİN ÖNÜ TEMİZLİK GÜNÜ

DÜKKAN OSTİM

OTABAN ERYAMAN TARAFI

EVİN ÖNÜ İLK ZAMANLAR

BAYİDEN ALDIGIM İLK GÜN EVE GELİRKEN YAGMUR YAGIYORDU Bİ YANDAN

Mitoqondri, black-man, Sokollu ve 3 diğerleri bunu beğendiler..

Alıntı osmanakyar adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba arkadaşlar. CBR 250 ve Yamaha R25 arasında bir tercih yapmayı planlıyorum Paylaşımlarınızı okudum ve bir kaç sorum olacak. Öncelikle kendimden bahsedeyim. Küçük çaplı sürüş tecrübem var fakat vitesli motor kullanmadım. Sorularıma başlıyorum.

1. Hiç vitesli motor tecrübem olmamasına rağmen CBR 250 almayı planlıyorum. Bu konuda düşünceleriniz nelerdir ?

2. Tecrübesiz olduğum için 125 lik mi 250 lik mi almalıyım ?

3. Sıfır cbr ve r25 fiyatları 14-15 bin lira arasında oynuyor. O paraları vermek yerine ikinci el almak mantıklı olabilir mi ?

4. Son olarak kararımı verdikten sonra hangi ekipmanlar tavsiye edersiniz ?

Şimdiden teşekkür ederim.
    Hocam bende Yamaha R25 ile cbr250 arasında kalmıştım.. Ama R25'in haziran 2015 gibi ülkeye gireceğini söyleyenler olunca direk cbr250 aldım..
    Yeni başlicaksan 250 cc ideal.. Alırsın pratik yapıp boş alanlarda çalışarak öğrenirsin..
    Ama çok acamiyim diyorsan eğitim al hocam ve elinin altındaki gaza hakim olmaya çalış..
    Korumalıksız kullanma.. Bakkala bile gitme kask takmadan..
    Kask
    Mont
    Eldiven işini görür kalitede olsun..
    Hayallerime Sürüyorum.

black-man - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 250 R

---

Linkini verdiğin yağı araştırırken esterli sentetik yağlar gözüme ilişti tavsiyen için teşekkürler.

@canantas forumda açıklamış
    Alıntı canantas adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ester bazlı sentetik yağlar, yüksek ve düşük sıcaklık uygulamaları için
    geliştirilmişlerdir.
    Sıcaklık, bir yağın performansını, kullanım süresini ve
    kimyasal yapısının durumunu belirleyen en önemli faktördür ve dikkat edilmez ise istenmeyen olumsuzluklara neden olabilir.
    Bu olumsuzluklar;
    yağların buharlaşıp hava hatlarına sızması suretiyle eksiltme yapması,
    yağın servis ömrünün tamamlamadan yağ asidi oluşturması nedeniyle gömlek-sekman aşınmalarına sebebiyet vermesi şeklinde ortaya çıkabilmektedir..

Ester bazlı yağların sıcaklık dayanımlarının çok yüksek olması
    nedeniyle, emsal ürünlere nazaran yağ eksilmesi çok az gerçekleşir. Yağ servis ömrü
    süresince eksilmelere bağlı ilavelere çoğunlukla gerek duyulmaz. Bu özellik %30 oranında yağ kullanım tasarrufu sağlar.

Ester bazlı sentetik yağlar deterjan türevi kimyasal bileşimlerdir. Karbon atığı ve
    çamuru oluşturmazlar. Daha önce oluşmuş karbon atıkları varsa onları da zamanla
    temizleyerek motorun soğutma verimini artırır. Daha iyi soğuyan motor, daha fazla güç üretir, tam performans gösterir ve yakıt tasarrufu sağlar.

Düşük ve yüksek sıcaklıklarda viskozitesini koruyabildiği için yaz-kış şartlarına göre yağ değişimine gerek kalmaz.

Mümkün mertebe sadeleştirerek anlatmaya çalıştım
    İpone R4000RS 10W40 esterli sentetik Linkini verdiğim yağdan 2 tane 1 litrelik almayı düşünüyorum

Bu arada sabahları işe giderken mavi jantlı mt-07 görüyorum güzel motor üstelik sürücüsü bayan, maddi durumum seneye iyi olursa ya mt-07 yada 4 silindir naked almayı düşünüyorum.
    Mitoqondri bunu beğendi.

Linkini verdiğin yağı araştırırken esterli sentetik yağlar gözüme ilişti tavsiyen için teşekkürler.

@canantas forumda açıklamış

İpone R4000RS 10W40 esterli sentetik Linkini verdiğim yağdan 2 tane 1 litrelik almayı düşünüyorum

Bu arada sabahları işe giderken mavi jantlı mt-07 görüyorum güzel motor üstelik sürücüsü bayan, maddi durumum seneye iyi olursa ya mt-07 yada 4 silindir naked almayı düşünüyorum.
    Hocam yağı ne zaman değiştirceksin.. Değişim yaptıktan sonra bilgilendirirsen sevinirim..
    Bu arada bu yağ sentetik demişsin ama cbr250 lere yarı sentetik öneriyorlar.. Bu linkteki yarı sentetik mi ?
    Hayallerime Sürüyorum.

Hocam bende Yamaha R25 ile cbr250 arasında kalmıştım.. Ama R25'in haziran 2015 gibi ülkeye gireceğini söyleyenler olunca direk cbr250 aldım..
    Yeni başlicaksan 250 cc ideal.. Alırsın pratik yapıp boş alanlarda çalışarak öğrenirsin..
    Ama çok acamiyim diyorsan eğitim al hocam ve elinin altındaki gaza hakim olmaya çalış..
    Korumalıksız kullanma.. Bakkala bile gitme kask takmadan..
    Kask
    Mont
    Eldiven işini görür kalitede olsun..
    Yorumların için teşekkür ederim, bende cbr almayı düşünüyorum. Ekipmanları nerelerden temin edebilirim ?
    Mitoqondri bunu beğendi.

ardacik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yorumların için teşekkür ederim, bende cbr almayı düşünüyorum. Ekipmanları nerelerden temin edebilirim ?
    R25 ciktigi zaman sahibindende bol bol cbr 250 ilani gorucez gibi bu motor piyasayi sallicak cunku madem zamanin var bekle ve yamaha al derim ben hem cift silindir hemde daha cok beygir ben aciklamalarinda ole okumustum kesinlikle daha az titresim

black-man - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 250 R
    Hocam yağı ne zaman değiştirceksin.. Değişim yaptıktan sonra bilgilendirirsen sevinirim..
    Bu arada bu yağ sentetik demişsin ama cbr250 lere yarı sentetik öneriyorlar.. Bu linkteki yarı sentetik mi ?
    Valla yarı mı onu bilmiyorum ama diğer yağ modellerinde % 100 sentetik diyor( Muhtemelen yarı sentetiktir). Bende internette araştırırken tam sentetik koyulmaması gerektiğine dair bir kaç tane yazı okudum. Debriyaj mı şanzumandamı ne sorun çıkartıyormuş tam sentetik kullanıldığında. Yağı hafta sonu değiştiririm muhtemelen.
    Mitoqondri bunu beğendi.

Motosikleti
    Kawasaki ER6-F
    Benim paylaştığım yağlar yarı sentetik. Gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Tam sentetik yağlardan uzak durun. CBR250 için uygun değil.

OnurTr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı ardacik adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    R25 ciktigi zaman sahibindende bol bol cbr 250 ilani gorucez gibi bu motor piyasayi sallicak cunku madem zamanin var bekle ve yamaha al derim ben hem cift silindir hemde daha cok beygir ben aciklamalarinda ole okumustum kesinlikle daha az titresim
    R25 işinden bu kadar emin olmayın Türkiye'ye geleceği bir muamma...olduki ninja 300 e rakip olarak R3 gelmedi de R25 geldi..fiyatı apayrı bir muamma MT-07 yi baz alarak 13 bin bandında olacağını düşünmeyin.satış sonrası yedek parçası ve servisi de cabası...
    ...Bir acaip Mühendis.....3 aşağı 5 yukarı yok...1 aşağı...2..3..4..5..6 yukarı

Benim paylaştığım yağlar yarı sentetik. Gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Tam sentetik yağlardan uzak durun. CBR250 için uygun değil.
    Geçenlerde yine bu şekilde yazdığınızı görmüştüm. Belli ki tecrübe edip yazıyorsunuz.
    Tam sentetik yağın ne gibi bir zararı yada eksisi var?

ardacik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı OnurTr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    R25 işinden bu kadar emin olmayın Türkiye'ye geleceği bir muamma...olduki ninja 300 e rakip olarak R3 gelmedi de R25 geldi..fiyatı apayrı bir muamma MT-07 yi baz alarak 13 bin bandında olacağını düşünmeyin.satış sonrası yedek parçası ve servisi de cabası...
    Tabiki bilmedigimiz cok sey var ama benim okudugum kadariyla motosiklet 300 cc cikicak malezya ve turkiyedeki satis politikasi 250 cc olarak uretilicek honda bu sene tasarimi deistirdi nekadar satti bilmiorum ama hicbir bayide yok suanda ve sureklide zam gelio mt 125 10 bin tlye piyasaya girisini gerceklestirdi bu motosiklet 14 /15 arasi olucaktir sirf cift silindir oldugu icin bile tercih konusu olabilir yamahanin tek dezavantaji grenaj lar hep pahali oluyo

10W30 yağ öneriyor.
    Castrol/Motul/ipone kullanabilirsin. Ben hepsini kullandım Castrol ve ipone da daha cok kararma gördüm.
    10W30 da yarı sentetik yağ yoktur.

AşkınB. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha YZF-R25
    Merhabalar.. Forumu uzun bir süredir dışardan takip ediyordum. Fakat yeni üye oldum. İsmim Aşkın , üniversite öğrencisiyim.

Bu sene CBR 250r almak nasip olmadı , çok istemiştim. Yeni kasa çok hoşuma gitti. Kısmetse seneye alacağım.

Sürekli fiyat artışından dolayı seneye Mayıs - Haziran aylarında motorun fiyatı 15.000 i bulabilir mi ? Herhangi bir görüşünüz var mı ?

Hocam internette araştır.. Koruma malzemesi satan mont kask vs. Gibi dükkanları gez hocam.. ;)

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:15 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:10 ----------

Valla yarı mı onu bilmiyorum ama diğer yağ modellerinde % 100 sentetik diyor( Muhtemelen yarı sentetiktir). Bende internette araştırırken tam sentetik koyulmaması gerektiğine dair bir kaç tane yazı okudum. Debriyaj mı şanzumandamı ne sorun çıkartıyormuş tam sentetik kullanıldığında. Yağı hafta sonu değiştiririm muhtemelen.
    Aynen hocam bende şimdi kontrol ettim.. Katana serisi yağlarda %100 sentetik yazıyor.. Bizim baktığımız linktekinler sadece sentetik.. Büyük ihtimalle yarı sentetik oluyor.. Bu arada esterli olan daha mantıklı geldi bana.. Değişim yapınca yazarsın hocam.. ;) hangisini alıcaksın bu arada ?

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:17 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:15 ----------

Alıntı sametozturk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Geçenlerde yine bu şekilde yazdığınızı görmüştüm. Belli ki tecrübe edip yazıyorsunuz.
    Tam sentetik yağın ne gibi bir zararı yada eksisi var?
    Hocam denriyaj kaçırması yapıyor diyorlar..
    Şanzıman içinde iyi değilmiş.. Benim bildiğim bu.. O yüzden yarı sentetik öneriyorlar..

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:19 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:17 ----------

Alıntı AşkınB. adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhabalar.. Forumu uzun bir süredir dışardan takip ediyordum. Fakat yeni üye oldum. İsmim Aşkın , üniversite öğrencisiyim.

Bu sene CBR 250r almak nasip olmadı , çok istemiştim. Yeni kasa çok hoşuma gitti. Kısmetse seneye alacağım.

Sürekli fiyat artışından dolayı seneye Mayıs - Haziran aylarında motorun fiyatı 15.000 i bulabilir mi ? Herhangi bir görüşünüz var mı ?
    İnş. Seneye motoru almak nasip olur sizede hocam..
    Büyük ihtimalle o fiyatları bulacaktır..

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:33 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:19 ----------

Alıntı Fatih adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    http://i.hizliresim.com/2v4OOO.jpg
    10W30 yağ öneriyor.
    Castrol/Motul/ipone kullanabilirsin. Ben hepsini kullandım Castrol ve ipone da daha cok kararma gördüm.
    10W30 da yarı sentetik yağ yoktur.
    Hocam emin misiniz ? Yarı sentetiği olmadığına.. ?
    Hayallerime Sürüyorum.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler