Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Honda CBR 250R Kullanıcıları / Bilgi Paylaşım Başlığı

Motovento
    REKLAM ALANI

Yok abi türkiye distribütörü motomax diye gözüküyor ama adamların elinde beş sene öncesinin ürünleri var. Almanya'daki bir internet sitesinden aldım. 68 euro + 15 euro gönderim ücreti. Vergi sınırının altında, o yüzden gümrük ödemedim. Ama işgüzar bir memur yüzünden PTT'ye gidip almak zorunda kalmıştım.

Orjinal çantası görüntü olarak çok güzel ama benim aldığım çanta her motosiklet uygun, yağmur geçirmez. Bir de tank aparatı alınca tank çantası da oluyor. İleride çanta ihtiyacı artarsa, 30 lt'lik olanını da alıp bunu tank çantası yapacağım .

Alıntı marefb adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yarın 6.000 bakımına götürim benim motoru.Km si 5.350 ama yinede yaptırim diyorum.
    Erken götür, yağ azalmışsa hele. Bayram öncesi cuma günü 11750'de götürmedim, erken götürmek saçma olur diye düşündüm niyeyse, cumartesi 12 bin civarındayken motoru biraz da sıkıştırdım, o yüzden kötü şeyler oldu. Yağı azken hele sıkıştırmamak lazım (lower'ın üzerinde bile olsa), çok hassas aletmiş, yağ konusunda hiç affetmiyor, elinde kalır valla .

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    SonpoL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    -
    Alıntı wolrath adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bugun cbr'ımla gecırdıgım en moktan gundu
    ama sebebı tamamen ben oldugum ıcın herseye ragmen yıne de motoruma tekrar asık oldum sorunsuz tamamladıgı ıcın gunu :D

olaya gecersek;

yıne her zamankı salaklıgımla herkes uyarmasına ragmen motorun anahtarını uzerınde bıraktım ne kadar salak bır alıskanlık ıse..lojmanda alısınca boyle oldu x.q.

neyse mesaı bıtımınden once ızın aldım banka vs ıslerııcın kostura kostura motora gıttım.marsa bastım dogal olarak.kadranın hareket etmemesı bıle dıkkatımı cekmedı zaman stresınden.ulan bı baktım tık yok :O bı daha gene tık yok. sonra acıp kapatınca kontagı anladım kı aku tamamen bosalmıs.haydaaa.. nese dedım altın elbıselı abımızın vıdeolarından otomatık olmayan motorların vurdurulması hakkındakı aklıma geldı.taktım 2-3-4 vurdur babam vurdur.neuse 1saat ugrastıktan sonra 2-3 defa calıstırmayı basardım lakın devır kacta tutarsam tutayım 2dk sonra arıza ısıgı verıp durdu motor.aku fena bosalmıstı anlayacagınız.1.5 saat boyle debelendıkten sonra cbf250 den takat kablosu ıle sarj yapmaya karar verdık.

aku takat kablosu gemı yapımı oldugu ıcın benım akuyle elemanın akusunu tam tutamıyordu.adamın akusunu bıtırene kadar denedık neredeyse hep vzzztt dıyıp calıstırmadı.bı de cıkan ses mıdemı bulandırdı dedım vurdururken heralde tecavuz ettık bıseylere.zaten kadran sacmaladı voltajdan bosta bıle km artmaya basladı saat yanıp sonuyor felan kafayı yedım yıcem 2.5 saat oldu.hay akü dedım bu ıs olmayacak.adamın akusunu soktum bızımkıne taktım.bı baktık ılkınde tık aldı.rolantı muthıs.stop etmedı duzgun calısıyor.oh cektım derınden.olabılecek en buyuk arıza akunun tamamen gıttıgıydı artık..

en sonunda kosturarakgelen asker ınce takat kablosu bulmustu.tekrar denedık takat aldı ve calıstı duzgun sekılde.2-3 dk sonra kabloyu kestım bısmıllah cekerek ve kendı kendıne calısıyordu artık :D ne kadar sevındım anlatamam yanı.kuru akuler normalde gıdınce gıdıyor dıye bılıyordum ama sarj oldu allahtan.yarım saat rolantıde yarım saatte uzun yla cıktım sonra kostur allah kostur honda servısıne bıraktım grenaj sokumlerı ıcın.

cok moktandı gun benım ıcın.boya ıslerını zor bela fıyat-kalıte-zaman vs konusarak hallettık gıbı.cuma aksamı teslım alacagım alah kısmet ederse.

sonuc: anahtarı ustunde bırakmayın benım gıbı :D
    sonuc2: bıraktıysanız ve aku tamamen bosaldyısa bosuna vurdurmayın olmuyor motorun ıcıne etmeye gerek yok.dırek ınce takat kablosu.aku cok kolay yyerde bızım.cbf ın kı grenaj sokumu ıle cıktı mesela.bızımkı hemen koltugun altında.
    İyi stres olmuş onca işinin arasında :D. Neyse, her şey bir deneyim sonuçta. Bir de olaylara bu açıdan bakmak lazım. Sıkıntıların üstesinden gelmene sevindim.

@uthec

Akü'nün boşalması, kontağın açık kalmasındandır büyük ihtimal.
    wolrath bunu beğendi.
    Önce emniyet, sonra hareket...

RuzgarSA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki ER6F
    Alıntı seigen adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yok abi türkiye distribütörü motomax diye gözüküyor ama adamların elinde beş sene öncesinin ürünleri var. Almanya'daki bir internet sitesinden aldım. 68 euro + 15 euro gönderim ücreti. Vergi sınırının altında, o yüzden gümrük ödemedim. Ama işgüzar bir memur yüzünden PTT'ye gidip almak zorunda kalmıştım.

Erken götür, yağ azalmışsa hele. Bayram öncesi cuma günü 11750'de götürmedim, erken götürmek saçma olur diye düşündüm niyeyse, cumartesi 12 bin civarındayken motoru biraz da sıkıştırdım, o yüzden kötü şeyler oldu. Yağı azken hele sıkıştırmamak lazım (lower'ın üzerinde bile olsa), çok hassas aletmiş, yağ konusunda hiç affetmiyor, elinde kalır valla .
    Yarın motorum servisten çıkarsa sonuçları net bir şekilde yazarım. Senide merak ediyorum umarım bir sıkıntı olmaz yarın öğleden sonra ararım.

rummenigge - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mt-07
    Bu gece forumdan Pain(Lutfi) ve Anil ile tanistim.
    Ben motorla degildim ama tesadufen ayni cafede oturmusuz.Bu vesileyle tekrar memnun oldugumu belirtmek ve beraber de surus zevklerine ortak olmak isterim.Kazaaiz belasiz surusler dilerim.
    Pain bunu beğendi.

Pain - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 1000 RR
    Alıntı ismettolga adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bugün Cbr 250 aldım 0 olaraktan, apartmanın üstü kapalı bir yerinde tutuyorum, güvenlik amacıyla tavsiye edebileceğiniz bir şey var mı ? Kilit ya da alarm, açıkcası alarm ne şekilde oluyor hiçbir fikrim yok onu da açıklar mısınız ?
    Öncelikle hoşgeldiniz.Bu da güvenlik hakkındaki düşüncelerimiz:D
    http://www.motosikletmacerasi.com/mo...ecek-onlemler/

@Anildurmaz Sen de şu maceranı anlatta,eleştirsinler biraz:D

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:35 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:32 ----------

Alıntı marefb adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yarın 6.000 bakımına götürim benim motoru.Km si 5.350 ama yinede yaptırim diyorum.
    Kanka götür,patlayan patlayana:D

RuzgarSA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki ER6F
    Alıntı Pain adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Öncelikle hoşgeldiniz.Bu da güvenlik hakkındaki düşüncelerimiz:D
    http://www.motosikletmacerasi.com/mo...ecek-onlemler/

@Anildurmaz Sen de şu maceranı anlatta,eleştirsinler biraz:D
    Lütfü bir aksilik olmazsa C.tesi 23 ten sonra bir buluşma yapılabilir. Hatta daha önede alabiliriz ikinci Rodajı başlatmış oluruz

Motosikleti
    Honda CBR 1000 RR
    Alıntı RuzgarSA adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Lütfü bir aksilik olmazsa C.tesi 23 ten sonra bir buluşma yapılabilir. Hatta daha önede alabiliriz ikinci Rodajı başlatmış oluruz
    Abi söz veremem,özellikle 23.00 dan sonra başlayacak bir etkinliğe şu sıra söz veremem:D

---------- Mesajlar birleştirildi - 02:10 ---------- bir önceki mesaj zamanı 02:07 ----------

Arkadaşlar bugün sağlam kaynaktan(GKN) alınan bilgiye göre ve dellilerin doğrultusunda:D,2012 Honda cbr1000rr da bile az da olsa yağ yakma sorunu varmış.Hondaların geneli için de aynı.Ve görüldüğü üzere ağır sonuçlar doğuruyor.Bakımları aksatmayın,sürekli yağınıza bakar olun,zaten pencere yapmışlar bir bakışta anlaşılıyor.
    wolrath bunu beğendi.

kakare - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA CBR650FA
    ya İstanbul Anadolu yakasındaki honda bayileri tektek aradım nerdeyse çoğunda cbr250r'ın siyah olanı yokmuş ya bi tane buldum kartaldakinde o da umarım 3 gün durur hep tricolor var acaba tricolor satılmıyo mu yoksa siyahlar mı az getiriliyo?

anildurmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 250R
    Beyler bu aksam Pain ile beraber tuzladan donerken basima oyle bir olay geldiki...

Sag seritten 90 km ile seyrederken sol elimi kaskin camini cok az aralamak amaciyla gidondan cektigim anda farkedemedigim bi cukura girmemle beraber (tankslap) denilen olayi yasadim.
    Yaklasik 1.5 2 saniye boyunca cok siddetli bir sekilde gidon 90km hiz ile giderken yaklasik 60 , 70 derece saga ve sola sallandi.
    Muhtemelen o an tek elimi birakmis olmam gidonun dengesini bozdu ve kafayi okadar siddetli salladiki dusunun durdugumda 2 aynada ayarindan cok disari tasmisti ve on fren hava yapti ve tutmadi...

Nasil toparladigimi inanin bilmiyorum, ama inanin o an doga ustu biseyler oldu ve gidon duzeldi cunku bisey yapmadim, yapamadim. Sol elimi kaldirmam cukuru farketmemem ve kafayi sallamasiyla sag elimide gidondan firlatti ve one dogru ivmeli oturus pozisyonu oldugu icin motorun yer cekimi sayesinde gogsumle deponun uzerine yatmis bulundum. Oturus pozisyonu parmak ucu basma ,depoyu bacaklarla kavrama ve deponun ustune ister istemez yapisinca dogal olarak butun sistem ile motora siki sikiya tutunmus bulundum ve bu nedenle motorun toparlandigimi dusunuyorum...
    Sag elimin bas parmaginin basladigi yer sismis ve morarmis vaziyette, tankslap e baslayip sag elimide gidondan firlattigi an on fren hidroliginin kutusu okadar siddetli elime vurmuski elim mor, kafa okadar sert sallanmiski aynalarin ikiside disari acilmisti...

Sonuc olarak boyle bir deneyimim oldu sizinlede paylasmak istedim herhangi bir fikri olan varsa lutfen soylesin..

Akil erdiremedigim tek olay, durmaya calistigimda on fren maneti elcige kadar geldi ve cok cok az fren tuttu, tamirci arkadasimizi arayip ne yapalim diye sordugumuzda, hava yapmistir pompalayin duzelir cevabini aldik denedik ve duzeldi fakat yinede eskisi gibi degil fren hissiyati yarin bir gostericem servise...

Lutfen dikkat edelim arkadaslar onum bombos olmasina ragmen farkedemedim yoldaki bozuklugu, ozellikle gece far aydinlatmamiz arabadaki gibi deil heran ne cikacagi belli olmuyor..
    Ben ucuz atlattim Allah yardimci oldu umarim kimsenin basina gelmez...
    Pain, wolrath ve Kerem Akın bunu beğendiler.
    Counter-Steering Always Works !..

Motosikleti
    Honda CBR 1000 RR
    Kanka o tamirci arkadaşın bir nicki var:D Zaten sabaha düzelir, farkedersin dedi.Bence öyle olacaktır.

Yazmamıştım bunu ama tankslapper yaşayan olunca yazayım . Bir seferinde Paşamandıra'dan Öğümce sonra Polonez'e gittim. Asıl gitmek istediğim rota Paşamandıra'dan sonra Şile otoyoluna çıkmaktı. Neyse yol kapalı olduğu için rezalet yollara girmiş bulundum. Polonez'in oralarda yolun kenarında 30'a yakın köpek var, galiba köpek yetiştiriliyor orada ya da bakılıyor. Çünkü köpeklerin başında birisi vardı. Yanlarından geçerken hepsi birden saldırı pozisyonuna geçti ve saldırmaya başladı, yol da berbat ama yavaş gitsem kesin yakalarlar, hızlandım mecburen. Neyse köpekleri atlattım, 500 m ileride yine sağda solda köpek doluydu, onları da geçtim ama hızım iyice artmış.

Yol bozuk ama baktım hızlı gidince o kadar da sorun olmuyor yoldaki bozukluk, bir de çukurlardan kontrayla kaçıyorum vs. Bir yerden sonra sol elimi bıraktım, berbat bir huy edinmişim. Böyle devam ederken hızım 80 km/h, kendi kendime dedim, kaşınıyorum galiba, tek elle, bozuk yolda, hızım yüksek diye düşünürken, yoldaki çukura denk geldim ve gidon süratli bir şekilde sağ sol savruldu. Aklım çıktı, düşmeye o kadar yaklaştım ama kendi kendine düzeldi. Benimkisi anlık sol eli bırakmak da değil, öyle rahat sürdüğüm için komple bırakıp tek elle gidiyordum. O günden beri asla tek el sürmüyorum, şansıma kurtardım gerçekten.

Galiba sizin de dediğiniz gibi motoru dizlerle sıkıca tutmuş olmam sayesinde dengeledi. Gidonun savrulmasıyla ben de motor üzerinde savrulmuş olsam muhtemelen yerdeydim.
    wolrath bunu beğendi.

Motosikleti
    Honda CBR 250R
    Evet ama senin sag elinide firlattimi? Ve bendeki gibi frende bi anormallik oldumu..?

Sağ elim gidonla birlikte savruldu ama bırakmadım. Zaten 1-2 sn sürmüştür, gidon sağ sol sınıra kadar döndü muhtemelen. Fren sıkmadım ben kesinlikle, açıkçası beklemediğim için hiçbir şey yapamadım. Sadece düşme korkusuyla dizlerimle daha sıkı sarılmış olmam lazım.

Motosikleti
    Honda CBR 1000 RR
    O sol eli bırakma alışkanlığını biliyorum,çok kişide gördüm,ben bırakmam ama şunu fark ettim:Anıl vizörüyle oynarken başına geldi bu olay,bunu görmüş olmama rağmen yol boyunca istemsiz vizörümü açıp kapıyordum,resmen tik olmuş.Bunalınca istemsiz aralıyorum,hızlanınca yine kapatıyorum.Neredeyse her dur kalk ta oluyor bu,daha öğreneceğimiz çok şey var.Gezdikten sonra starbucks ta tecrübeli bir gruplar oturduk,meğerse hareket halinde vizörle oynamamak altın kural gibi birşeymiş(biz de biliyoruz gidonu asla bırakmamak gerektiğini ama ince noktalara dikkat etmek gerekiyormuş.).Ayrıca şunu görmüş oldum,okuduğum onca kaynağa,öğretilen bir çok şeye rağmen;tecrübe bunlardan ayrı birşey...

Motosikleti
    HONDA CBR650FA
    siz varken benim fikirlerim pek doğru gelmeyebilir ama sanırım biyerde okudum yada izledim bu tanka gidonların vurması tek elle düzeltilcek şey değil bu olay aynı motogp yarışlarındaki motorun sürücüyü gidonların aynı bu şekilde olduktan sonra üzerinden atmasıyla metrelerce düşmeden dümdüz gitmesine benzetiliyo, gidon o durumda üzerindeki baskıyı atınca artık sağa sola vurmayı kesiyo, bu durumlarda gidonlara sıkıca asılmamak gerektiğini hatırlıyorum ... SAKIN BUNU ARAŞTIRMADAN BAŞINIZA GELDİĞİNDE UYGULAMAYIN BEN DAHA AKTİF BİR SÜRÜCÜ DEĞİLİM SADECE EĞİTİMLER ALDIM O KADAR... BİLEN ARKADAŞLAR BENİM YORUMUMA MÜDAHİLE EDEBİLİR BENDE ÖĞRENMİŞ OLURUM...

Motosikleti
    Honda CBR 250R
    Mantikli kakare soyledigin sey ama teknik olarak bunun tam bir aciklamasi ve duzelmesininde bir mantigi olmasi gerekir bunu arastiriyorum eve geldigimden beri tankslapper videolari izliyorum duzelende var surucuyu at gibi sirtindan atan tankslap te var yani ben farkinda olmadan dogru biseymi yaptim yada bunun dogrusu ne?
    Kafayi yicem bu konuda su sudur diye bisey bulamadim hem biz ogrenelim bidaha basimiza gelirse uygulayalim hrmde bilmeyen arkadaslar ogrensin...

Lutfi bu arada itiraf ediyorum ilk an motordan cok sogudum ama suan neden bilmiyorum ama boyle birsey yasadigim icin zevk aldim

Motosikleti
    HONDA CBR650FA
    Alıntı anildurmaz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Mantikli kakare soyledigin sey ama teknik olarak bunun tam bir aciklamasi ve duzelmesininde bir mantigi olmasi gerekir bunu arastiriyorum eve geldigimden beri tankslapper videolari izliyorum duzelende var surucuyu at gibi sirtindan atan tankslap te var yani ben farkinda olmadan dogru biseymi yaptim yada bunun dogrusu ne?
    Kafayi yicem bu konuda su sudur diye bisey bulamadim hem biz ogrenelim bidaha basimiza gelirse uygulayalim hrmde bilmeyen arkadaslar ogrensin...

Lutfi bu arada itiraf ediyorum ilk an motordan cok sogudum ama suan neden bilmiyorum ama boyle birsey yasadigim icin zevk aldim
    aman kardeşim dikkat et sen yine de valla benimde hatırladığım bukadar ve en net şekilde yazmaya çalıştım ama onu nerden hatırladığımı düşüncem bulunca araştırıp tam olayı anlatmaya çalışırım

Benim bildiğim kadarıyla, tankslapper yüksek hızlarda (140+ km/h) yoldaki basit bozukluklardan dahi meydana gelebiliyor. Bu yüzden yüksek cc'li yarış motorlarında gidon amortisörü var. Zaten hiçbir durumda gidona sıkıca sarılmamak lazım. Gidonu sıkı sıkıya tutmak motosiklet sürüşüne ters.

Başıma gelen olayı tankslapper diye nitelendirdim çünkü gidon tankı gerçekten de tokatladı . Ama yarışçıların yaşadığı kadar ciddisi değildir elbette.

Ben de konuyla ilgili pek açıklayıcı bir kaynak bulamadım.

Motosikleti
    Honda CBR 1000 RR
    Hahahahah Anıl tipten belliydi zaten:D.Ama olay üzerine sürmeye devam etmek buna engelmiş gerçekten:D Bunu deneye deneye çözeriz seninle.Sıra bende:D.Bence tank slap esnasında ayağa kalkıp kolları açmak işe yarayacaktır:D Şaka bir yana kakare nin dedikleri mantıklı geldi,neden mantıklı geldi bilmiyorum ama görünüşe bakılırsa sende öyle kurtuldun.

@seigen 140+ hızlarda demişsin ama çok iyi hatırlıyorum 10 yaşlarımdayken bisikletle yokuş aşağı tank slapping yaşamıştım:D 10 seneden fazla oldu,nedenini çözemedim:D. Umarım yakında çözeceğiz gibi:D

Demek istediğim hız yükseldikçe olma sıklığı artıyor. O hızlarda basit bir yol bozukluğu bile sebep olabilir.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 9 kullanıcı var. (0 üye ve 9 misafir)

Bu Konudaki Etiketler