Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Honda CBR 250R Kullanıcıları / Bilgi Paylaşım Başlığı

Motovento
    REKLAM ALANI
    E.Yzr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R25 Abs, CRF 250L
    Alıntı hacidayi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar motolastik'ten ersan bey çok güzel bilgilendirdi ve herşeyi detayına kadar sıkılmadan anlattı ve bunun için kendisine teşekkür ediyorum.Lastik boyutlarını kesinlikle büyütmeyeceğim ve almanya menşeili pirelli rosso 2 almaya karar verdim.Yorum yazan yardımcı olmaya çalışan arkadaşlarada çok teşekkür ediyorum.Kazasız belasız iyi sürüşler.
    Hocam aldınız mı lastikleri ? Bu arada bir şey dikkatimi çekti. Şimdi bizim cbrlar 17'' ve 140lık lastik var ama yeni çıkan cb250r da 17'' 150lik lastikle geliyor. Fark ise bizimkiler 140/70/17 cb250de ise 150/60/17. Diyorum ki bu cb250rın lastiğini taksak olur gibi

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    MT-07
    Alıntı E.Yzr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam aldınız mı lastikleri ? Bu arada bir şey dikkatimi çekti. Şimdi bizim cbrlar 17'' ve 140lık lastik var ama yeni çıkan cb250r da 17'' 150lik lastikle geliyor. Fark ise bizimkiler 140/70/17 cb250de ise 150/60/17. Diyorum ki bu cb250rın lastiğini taksak olur gibi
    Benim MT-25 aynı ebatlara sahip cbr250r ile benim motorda önde 120/70/17 pilot road4, arkada 160/60/17 pilot road4 takılı Lakin arka jantın genişliği yenisinde farklıdır. Takılmasına takılır da maşaya yada çamurluğa sürtmediğinden emin olman gerekiyor.

mfBulut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Merhaba arkadaşlar.
    http://www.motosiklet.net/forum/mt-a...iken-stop.html
    Şuradaki konuda da bahsettiğim bir problemim var. İlk mesajla ikinci mesaj arasında da uzun bir süre mevcut. Daha önce bu başlık altında da sormuştum. Ayrı konu olarak da açtım. Acaba fikri olan var mıdır ?

Alıntı mfBulut adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhabalar,
    1 buçuk ay önce bir CBR 250 aldım. Motor 2016 model ve henüz 4000 km de. Geçenlerde arka fren müşürünü ayarlatmaya bayiye gittim. Bayi çıkışı kavşağa girerken debriyajı çektim ve yaklaşık 2 saniye sonra vitesi 3 den 2 ye atmamla beraber motor stop etti. Debriyaj halen tam çekiliydi. Ciddiye almadım ve devam ettim.

Sonradan ise birkaç günde bir debriyaj çekili iken ara gaz verip gaz kolunu kapattığımda devir hızlı düşüp yine stop etti. Bir süredir yapmıyordu ve bugün garaj girişinde yine olunca aklıma takıldı.

Fren müşürüne yakın başka bir kısımda mı sıkıntı oldu acaba ayarlarken diye düşündüm ama bir şey bulamadım.

Sonra da debriyaj tam ayırmıyor mu acaba diye düşündüm ama motor giderken stop ediyor. Birde ilk seferde vitesi düştüğüm an stop etmişti.

Başına gelen veya tahmini olan var mı acaba ?
    Tekrardan Merhabalar,

Sorun halen devam ettiği için buradan devam edeyim. Konuyla ilgili 3 kez servise gittim. Test sürüşü yapıldı ve herhangi bir problem olmadığı söylendi.

Yukarıda da yazdığım gibi problem ilk kez arka fren müşürünü ayarlattığımda başladı. Rastlantı da olabilir tabi. Konuyu açtığım süreçten bu yana bir süreyi yurt dışında geçirdim. Döndüğümde de kış aylarında çok fazla sürüş yapmadım. Servisin de problem yok demesiyle beraber bunun normal olduğunu düşünmeye başlamıştım. Fakat motosikleti satacağım ve bir problem olma ihtimali bile beni geri çekiyor. Çünkü sorunun ne olduğunu bile bilmediğim bir motosiklete fiyat biçip satmak uygun olmaz.

Problemle ilgili internet üzerinden araştırma yaptığımda "Engine stalls when clutch pulled in" şeklinde benzer sorunları yaşayan insanlar olduğunu okudum. Probleme kesin bir çözüm bulunamamış olmasıyla birlikte öneriler çok ayrıydı. Örneğin:

-Tek silindir motorda yük altında gaz verilmezken enjeksiyonun tasarruf için yakıtı kestiği ve sonrasında debriyaj çekilip motor yükten ayrıldığında benzinin hemen yanmaması ve stop etmesi normal.
    -Debriyaj çekili gidilmez. Siz kullanmayı bilmiyorsunuz.
    -Vites düşmeyi bilmiyorsunuz.
    -Subap ayarı bozuktur.
    -Beyinde hava yakıt karışımını düzenleyen yazılım bozuktur.
    -Benzin pompası arızalıdır.
    -Ayaklık müşürü problemi.
    -Motor soğukken normal.
    -Motor sıcakken normal.
    gibi farklı cevaplar okudum.

Benim ilk aklıma gelen ayaklık müşürüydü. Çünkü motor stop ettiğinde debriyaj çekili halde hemen tekrar marşa bastığımda motosiklet çalışıp geri stop ediyordu. Bunu 2-3 kez yaptığımda 4. veya 5. denemede stop etmeden devam edebiliyordum. O ara vitesi boşa alıp hemen marşa basıp tekrar vitese attığımda ise böyle bir sorun yaşamıyordum. Ama ayaklık müşüründe problem olsa debriyaj çekili iken marşa bastığımda marş motorunun çalışmaması gerek diye biliyorum. O yüzden emin değilim.

Ayrıca motosiklette tam olarak 5000 devirde ufak bir takılma mevcut. Bu da her zaman olan bir şey değil. Ama bunların bağlantılı olma ihtimali olduğunu düşünüyorum. Çünkü ne zaman motosikletim 5000 devirde ciddi manada takılma yaşasa debriyajı çektiğimde her 3 seferin 2 sinde stop etti motor. 5000 devirdeki takılma sanki bir anlığına gaz yememe gibi. Bir miktar daha gaz açtığımda düzeliyor ama o an küçük bir miktar gaz koluna tepkisiz kalıyor motor. Sadece bir kez de 5000 devirde motosiklet resmen kesiciye girdi ve sonrasında debriyajı çektiğimde stop etti.

Servis dışında ustam bunun devir müşüründen kaynaklanabileceğini söyledi. Yetkili servise bunu söylediğimde ise hiçbir cevap vermediler. Motoru sürüp yine sorun olmadığını söylediler.

Çözüm olmasa bile en azından problemin ne olduğu ile ilgili fikir alabilirsem o yönde yoğunlaşıp en kötü ihtimal o olası problem üzerinden bir fiyatlama ile motosikletimi satmayı düşünüyorum.

Şimdiden teşekkürler.

hacidayi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR650R
    Alıntı E.Yzr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kardeşim biraz geç oldu cvp için ama normal boyutlardan şaşmamamız gerektiğini çok fazla yerden duydum oyüzden orjinal boyut alıyorum motolastik'e 1 ay sonra rosso 2 yeni tarihliler geliyor ona sipariş verdim gelir gelmez gidip taktiracağım

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:29 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:27 ----------

Merhaba arkadaşlar.
    http://www.motosiklet.net/forum/mt-a...iken-stop.html
    Şuradaki konuda da bahsettiğim bir problemim var. İlk mesajla ikinci mesaj arasında da uzun bir süre mevcut. Daha önce bu başlık altında da sormuştum. Ayrı konu olarak da açtım. Acaba fikri olan var mıdır ?
    Benim motorda çok nadiren olsada hala yapıyo.Çözümde bulamadım usta bana bırak 2 gün dedi dedim ayda 1 kere belki yapıyo nası denk gelicek bilemeyiz ozaman nerden yaptığını dedi

Dün servisteydim bakım için. Problemleri ve ihtimalleri söyledim. Olayı tüm ayrıntıları ile anlattım. Usta ben görmeden bir şey yapamam dedi ve sensörleri kontrol de etmedi. Oranın yetkilisi işlemler bittiğinde olmadı uzun süreli bırak servise dedi bana da ama bilmiyorum ne yapacağımı.

Motosikleti
    Honda CBR650R
    Sorgulamayı servise giderek mi yapıyoruz ?
    Bende bugün aradım doğruymuş değişim yapıyorlar.Garantili olsun yada olmasın değişim gerekiyorsa ücretsiz yapacaklarmış.arayıp şasi numaranı söyleyip sorgulatabilirsin varsa problem götürürsün.

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:14 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:13 ----------

Dün servisteydim bakım için. Problemleri ve ihtimalleri söyledim. Olayı tüm ayrıntıları ile anlattım. Usta ben görmeden bir şey yapamam dedi ve sensörleri kontrol de etmedi. Oranın yetkilisi işlemler bittiğinde olmadı uzun süreli bırak servise dedi bana da ama bilmiyorum ne yapacağımı.
    uzun süreden kastı neymiş 1 ay mı 1 senemi ne kadar uzun?Senin ateşleme rölen değiştimi?

Ben de diyorum serviste bir işim daha vardı. Hatırlayamamıştım. Sormayı unuttum ve onlar da herhangi bir şey yapmadı. Kontrol etmişler midir acaba. Uzun süreden kasıtlarını ise bilmiyorumç

Motosikleti
    Honda CBR650R
    Ben de diyorum serviste bir işim daha vardı. Hatırlayamamıştım. Sormayı unuttum ve onlar da herhangi bir şey yapmadı. Kontrol etmişler midir acaba. Uzun süreden kasıtlarını ise bilmiyorumç
    Problemini çözebildin mi?

Problemini çözebildin mi?
    Yağ değişiminden beri sorun tekrarlamadı. Ama çok fazla çıkamıyorum bu ara. Adana'da anormal sıcaklar var birkaç gündür 37-39 derece civarları. Önümüzdeki hafta içinde hem motoru deneyeceğim hem de değişim gerekip gerekmediği ile ilgili sorgulamayı yapacağım. Eğer problem yine olursa da servise uzun süreli bırakıp bırakmama konusunda karar vermem gerekiyor. Aslında yakın başka şehirlerdeki servislere de gidip sormayı düşünüyorum. Bakalım hayırlısı. Sizde devam ediyor mu problem ?
    hacidayi bunu beğendi.

Motosikleti
    CBR250R
    Arkadaslar merhaba bugün cbr250 motorumun 47 bin bakimini yaptırdım, zincirin bol olduğu fark etti usta. Ama duzettikten sonra motorun arka tarafından ses geliyor belli bir Noktasında,(girt girt diye) . Sesi fark edince hemen geri döndüm dediki, zincir setin değişmesi lazım bitmis dedi usta. Zincir siktiktan sonra böyle bir sorun olurmu bilen arkadaşlar cevaplarsa sevinirim.

E.Yzr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R25 Abs, CRF 250L
    Alıntı macorono34 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaslar merhaba bugün cbr250 motorumun 47 bin bakimini yaptırdım, zincirin bol olduğu fark etti usta. Ama duzettikten sonra motorun arka tarafından ses geliyor belli bir Noktasında,(girt girt diye) . Sesi fark edince hemen geri döndüm dediki, zincir setin değişmesi lazım bitmis dedi usta. Zincir siktiktan sonra böyle bir sorun olurmu bilen arkadaşlar cevaplarsa sevinirim.
    zincir bu hocam şakaya gelmez,allah korusun yolda kopar falan. değiştirin en kısa zamanda

Motosikleti
    CBR250R
    Yok zaten yarın degicem 590 lira filan dedi iscilikle beraber inş çözülür. Ne olduysa zincir gerdikten sonra oldu. Ben. Lastik biryere surtuyor zannettim ama böyle bişey çıkti hayırlısı.

06Serhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Gsxr 600 K4
    Merhaba. Motorumu 3 bin km önce aldım. Şuanda 45 bin kmde. Sahibi zincir dişli setini değiştirmiş. Fakat zincir bir şekilde bozulmuş belirli bir bölgede sıkışma yapıyor. Jantı döndürüyorum denk geldiği yerde sıkışma yapıyor. Zincir bollaşınca bu sıkışma neredeyse hissedilmiyor. Ne kadar sıkarsan sık sorunlu bölge kendini o kadar belli ediyor. En kısa zamanda zinciri degişeceğim.

Motosikleti
    CBR250R
    Aynı sorunu yaşıyoruz hocam yarın ben seti değiştircem. Sonucu yazarım. Bu arada sadece zinciri değiştirmeyi onermiyorlar komple set oneriyorlar bende öyle yaptırcam.

Motosikleti
    Suzuki Gsxr 600 K4
    Aynı sorunu yaşıyoruz hocam yarın ben seti değiştircem. Sonucu yazarım. Bu arada sadece zinciri değiştirmeyi onermiyorlar komple set oneriyorlar bende öyle yaptırcam.
    Dişliler yeni zaten. Bu parça satıcılarıda para kazanmak için çoğu zaman yalan söyleyebiliyorlar. Her zincir değişiminde dişli seti değişmez. Dişli uçları daha sivrilip araları genişlememiş. Kimisi 5 bin kmde bakımsız bırakıp zinciri bozar dişli degişimine gerek duymaz kimiside 20 bin km kullanır zincirin dişli setinin ömrü dolmuştur komple degişir.

Eski kasa tek farlı vardı motoru 15 bin kmde iken aldım. Fabrika cıkışı zincir önceki sahibi tarafından iyi bakılmıştı. Bende 20 bin kmye kadar iyi baktım. Artık zincirden şıkır şıkır sesler gelmeye başlamış ve baklalar bozulmuştu. 150 tlye oringsiz zinciri taktırıp 2 bin km daha kullandım. Daha sonra motoru sattim zaten. O dişliler muhtemelen daha cok km yapacaktır diye düşünüyorum.

Motosikleti
    CBR250R
    Hocam ben şimdi eski faturaları kurcaladim 2016 da 26 bin kmde seti komple değişmişim. Şuan 47 binde yine öyle yapmicam. Senin sözüne katılıyorum bazen gereksiz şeyler yapabiliyorlar daha fazla para için ama 21 bin km olmus, komple değiştirsem daha iyi olur gibi.

Motosikleti
    Suzuki Gsxr 600 K4
    http://www.motosiklet.net/forum/moto...stirmemek.html

Şöyle bir konu denk geldi. Ustam kontrol etmişti. Zincir bu sekilde oturmuyor ise dişli degişimi gerekli. Bende böyle bir durum yoktu. Önceki sahibine teşekkür ederim motoru zorlayıp zinciri dişliyi cabuk yıpratmamış.

Sa

Motosikleti aldığımda üzerinde xenon kit vardı. balastı vs. olan sanırım eski tip. karşının gözünü almıyor(Muayeneden sorunsuz geçti)Geçenlerde ampul yanmıştı elektrikçiden değiştim. Şimdi yine sıkıntılı. ampulden dedi elektrikçi. ampul değişcem ancak değiştiğim ampulden almak istemiyorum. Tavsiye edeceğiniz xenon ampul var mıdır?

Bu arada 2013 model. Tek far.

Motosikleti
    Honda CBR650R
    Yağ değişiminden beri sorun tekrarlamadı. Ama çok fazla çıkamıyorum bu ara. Adana'da anormal sıcaklar var birkaç gündür 37-39 derece civarları. Önümüzdeki hafta içinde hem motoru deneyeceğim hem de değişim gerekip gerekmediği ile ilgili sorgulamayı yapacağım. Eğer problem yine olursa da servise uzun süreli bırakıp bırakmama konusunda karar vermem gerekiyor. Aslında yakın başka şehirlerdeki servislere de gidip sormayı düşünüyorum. Bakalım hayırlısı. Sizde devam ediyor mu problem ?
    Benim problemim çözüldü sigortasında sıkıntı varmış değiştirdik hiç stop etmedi.

Benim problemim çözüldü sigortasında sıkıntı varmış değiştirdik hiç stop etmedi.
    Ben de yağ değişiminde 10/30 koyduktan sonra düzeldi sanmıştım. Çünkü 1 ay boyunca hiç olmamıştı. Geçen gün yine başladı. Sigortaları kontrol etmek hiç aklıma gelmemişti. Gerçi nasıl kontrol edilir onu da bilmiyorum ama Yanma dışında sorunlu sigortayı anlama yolu nedir acaba ?

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 4 kullanıcı var. (0 üye ve 4 misafir)

Bu Konudaki Etiketler