Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Honda CBR 250R Kullanıcıları / Bilgi Paylaşım Başlığı

Motovento
    REKLAM ALANI

"Bence" 10w50 motora daha zarar verir.

Nedenini sorarsan ; her zaman kitapçıkta ne yazıyorsa onu kullanmaktan yanayım. Sonuçta şu anda üreticinin önerisinin dışında bir ürün kullanıyorsun, adam önerdiyse bir bildiği vardır.

Ben de bir soru sorayım o halde ; İpone 4000rs 10w30 kullanıyorum ama daha önce İpone 10.3-10w30 kullanan var mıdır ? 4000rs ile 10.3 ürünü arasında nasıl bir fark var ?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    mfBulut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı zapalka adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    "Bence" 10w50 motora daha zarar verir.

Nedenini sorarsan ; her zaman kitapçıkta ne yazıyorsa onu kullanmaktan yanayım. Sonuçta şu anda üreticinin önerisinin dışında bir ürün kullanıyorsun, adam önerdiyse bir bildiği vardır.
    Özellikle çoklu viskozite içeren günümüz yağlarında bildiğim kadarıyla mantık şu:
    "İlk değer yağın soğukta ince yağ karakteri göstereceği sınırı, ikinci değer de sıcakta kalın yağ karakteri göstereceği sınırıdır"
    Şimdi eğer bunu yanlış bilmiyorsam 10W-30 ile çalışabilen bir motorda, sıcak değerlerde 10W-50 ile arasında fark olmaması gerekmiyor mu aslında ? Yani motor zaten sıcaktaki 30 değerine denk gelen sıcaklıktaki kalınlıkta bile çalışabiliyor ki bu bir yukarıdaki cevaptan da anladığım kadarıyla motor bloğunun iç dizaynı ile alakalı. O zaman 10W-50 de zaten motora sıcakta olması gerektiği kadar kalın bir yağ karakteri vermiyor mu ? Yoksa buradaki püf nokta olması gerekenden daha kalın olmasının zarar verdiği mi ?
    Mesela bu mantığa göre eğer kitapçıkta 10W-50 kullanın yazıyor olsaydı da biz 10W-30 kullansaydık asıl o zaman zarar veriyor olmaz mıydık (Gerektiği kadar kalın olamayacağı için yağ)

Umarım anlatabilmişimdir ne demek istediğimi. Çünkü konu yağ olunca benim kafam cidden aşırı karışıyor.

jimi_hendrix - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yohhh
    Alıntı mfBulut adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Açıklama için teşekkür ederim. Sıcaklık tablosundan kastım sıcaklığa bağlı viskozite tablosuydu zaten.
    Peki bahsettiğim motorun yağa alışma durumu nasıl? Yani ben şimdi bakımda 10-50 yi boşaltıp 10-30 koysam bu bir problem oluşturmayacak mı?
    ondan emin değilim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:37 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:36 ----------

Alıntı mfBulut adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Özellikle çoklu viskozite içeren günümüz yağlarında bildiğim kadarıyla mantık şu:
    "İlk değer yağın soğukta ince yağ karakteri göstereceği sınırı, ikinci değer de sıcakta kalın yağ karakteri göstereceği sınırıdır"
    Şimdi eğer bunu yanlış bilmiyorsam 10W-30 ile çalışabilen bir motorda, sıcak değerlerde 10W-50 ile arasında fark olmaması gerekmiyor mu aslında ? Yani motor zaten sıcaktaki 30 değerine denk gelen sıcaklıktaki kalınlıkta bile çalışabiliyor ki bu bir yukarıdaki cevaptan da anladığım kadarıyla motor bloğunun iç dizaynı ile alakalı. O zaman 10W-50 de zaten motora sıcakta olması gerektiği kadar kalın bir yağ karakteri vermiyor mu ? Yoksa buradaki püf nokta olması gerekenden daha kalın olmasının zarar verdiği mi ?
    Mesela bu mantığa göre eğer kitapçıkta 10W-50 kullanın yazıyor olsaydı da biz 10W-30 kullansaydık asıl o zaman zarar veriyor olmaz mıydık (Gerektiği kadar kalın olamayacağı için yağ)

Umarım anlatabilmişimdir ne demek istediğimi. Çünkü konu yağ olunca benim kafam cidden aşırı karışıyor.
    Aynen öyle gerekenden daha kalın yağ pistonun hareketini engeller ve yağ daha az uç noktalara ulaşır.
    "ONE DAY YOU WILL WALK ALONE"

mfBulut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı jimi_hendrix adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ondan emin değilim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:37 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:36 ----------

Aynen öyle gerekenden daha kalın yağ pistonun hareketini engeller ve yağ daha az uç noktalara ulaşır.
    Teşekkür ederim tekrardan bilgilendirme için.

oldcockroach - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2014 HONDA CBR 125R
    Ben motorumda 7100 kullanıyorum tam sentetik olduğu için. İnternete bakarsan yabancı ve yerli kaynaklarda çok karışık yorumlar var.Motulun sitesinde 7100 5100 ve 3100 seçenekleri çıkıyor 10W30 ama bakıyorum 10W40 kullanıyor herkes bende 10W40 kullanıyorum.

harun27 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2023 Vespa Primavera 150
    Motul 7100 ester balı bir yağdır ve yüksek sıcaklıklarda dahi yağ filmi kopmadıgı için sıkıntı yaratmaz veyahut yüksek devirler içinde gecerlidir. 3 kuruş fazla olsun 7100 olsun kafa rahat olsun

E.Yzr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R25 Abs, CRF 250L

Yeni motorumla aranıza katılmış bulunuyoru

Motosikleti
    Yohhh
    Alıntı E.Yzr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hayırlı olsun.
    E.Yzr bunu beğendi.

E.Yzr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R25 Abs, CRF 250L
    Arkadaşlar egzoz sararması için MOTUL E6 krom ve alüminyum parlatıcıyı tavsiye ederim. Ben denedim işe yarıyor
    Tinto bunu beğendi.

mesut hoca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha XT660 r-honda CBF - SUZUKİ GW 250 İNazuma
    Arkadaşlar CBR 250r motoru sürüş esnasında 6000 devirlere geldiğimde motorun alt tarafından bir zırıltı geliyor ,bu zırıltı nin ne olduğunu çözemedim yardımcı olabilecek bir arkadaşım var mı, yardımcı olursanız çok sevinirim, selamlar

LynXMaSTeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 650F | Honda CB750 Hornet
    Alıntı mesut hoca adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar CBR 250r motoru sürüş esnasında 6000 devirlere geldiğimde motorun alt tarafından bir zırıltı geliyor ,bu zırıltı nin ne olduğunu çözemedim yardımcı olabilecek bir arkadaşım var mı, yardımcı olursanız çok sevinirim, selamlar
    karenajın iç kısmında kabloları tutan zamazingolar var, onlar bazen ses yapabiliyor.
    ya da göstergelerin oradaki vidalar gevşemiş olabilir.

ccc67 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Cbr 125 (2014 kirmizi) /Artik Cbr 250 (2016 siyah)
    Alıntı LynXMaSTeR adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    karenajın iç kısmında kabloları tutan zamazingolar var, onlar bazen ses yapabiliyor.
    ya da göstergelerin oradaki vidalar gevşemiş olabilir.
    Ben de sorunun bu sebeplerden kaynaklı olduğunu düşünüyorum.

mesut hoca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha XT660 r-honda CBF - SUZUKİ GW 250 İNazuma
    İlginiz için teşekkür ederim arkadaşlar selamlar

ccc67 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Cbr 125 (2014 kirmizi) /Artik Cbr 250 (2016 siyah)

Alıntı ccc67 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bende bu motoru bakıyorum, hayırlı satıslar.

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:03 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:01 ----------

bu motoru almak istiyorum, sıfırı yok ikinci elde alırken nelere dikkat etmeliyim? repsol yada kırmızı beyaz mavi renginden olanı istiyorum.

Motosikleti
    Yohhh
    Millet henüz ilana koymadım ama ben de motoru satmayı düşünüyorum. Benim sürekli memleket değiştirmem (iş sebebi) ve normalde motoru kullanır belki diye düşündüğüm babamın hasta olması sebebiyle motor 6 aydır yatıyor. Şu an mersin anamurda, mersin adana bölgesi için 2 hafta sonra gideceğim. Almak isteyen orada görebilir. İstanbul ve çevresi için bayramdan sonra görülebilir. Şu an 14000 de.(binemedik ki) tüm bakım fişleri makbuzları kitapçığı duruyor. Fiyat olarak 13000 düşünüyorum. Motorda fotoğraflarda görünmeyen oldukça güzel rötuşlanmış 2 çizik var. (biri kafada diğeri yanda)
    Son bakım yapılıp teslim edilecek, isteyenle son bakımı beraber yaptırabiliriz...

Henüz ilana felan koymadım, motorun yanına gidip bir güzel bakımını yapmadan da ilana koymayacam. 2. eli max 2000 tl değerinde SSS veya HSS manyetik dizilimli gitar +11000 tl ile takas olur... Varsa güzel ses kartı kayıt cihazı kondenser mikrofon da alırım.

---------- Mesajlar birleştirildi - 04:53 ---------- bir önceki mesaj zamanı 04:51 ----------

Plaka açık, ciddi mesaj atanlara şasi no da veririm...

---------- Mesajlar birleştirildi - 05:13 ---------- bir önceki mesaj zamanı 04:53 ----------

Edit; henüz taktıramadığım mitas mc50 lastikler var. irc'yi dikkate almayınız... :D
    snappy x bunu beğendi.

Motosikleti
    Honda CBR 250R
    Motor fırsat motoru bence bütçem olsa satar benimkini alırdım

Motosikleti
    honda cbr 250
    Bursa dan ırc tekerleri çıkartıp yeni tekwr almayı düşünüyorum çıkarılanlarla ilgilenen olursa yazdın 05079917070

Motosikleti
    Yohhh
    Alıntı Asikurt68 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motor fırsat motoru bence bütçem olsa satar benimkini alırdım
    Teşekkür ederim hocam iyi dilekleriniz için.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Mobylette Bionik 52
    abi bence 15 yaz

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 10 kullanıcı var. (0 üye ve 10 misafir)

Bu Konudaki Etiketler