Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
10. sayfa BirinciBirinci ... 8910111220 ... SonuncuSonuncu

Mondial 150 Mash

Motovento
    REKLAM ALANI
    beko12345 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Dl 650 V-Strom K8 , Kuba blackcat
    Alıntı ozkanuman adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar bu konuya bir açıklık getirmek gerektiğine inanıyorum. forumda arkadaşlar yok mondial keşke almasaydım yok allah cezamı versin çin motor almasaydım vb. olaya biraz genel açıdan bakarsanız bu mondila olsun çin motorları olsun ki bana göre aralarında bi mondial markası gerçekten kaliteli(çin motora nazaran) bu tip motor alıpta sorun yaşayanlar öyle bir tribe giriyor ki 6.000 yada ne biliyim sanki 8.000 para verdin de japon kaliıtesi bekliyorsun allah allah verdiğim para 2500 den fazla değil millet gidip bu paraya telefon alıyor hayır anlamıyorum ne bekliyorsun ki o kadar paraya ucuza kaliteyi hiç bir zaman bulamassınız çinliler parasına göre kalite anlayışıyla bu sektör deler şimdi bunları bırakalım arkadaşlar memnun olan var sorun hiç çıkartmayan var önemli olan altındakinin ne olduğunu biliyosun nazlı biraz işte forumda bir kaç arkadaşta öyle demiş adam akıllı kullanıp bakımını yaparsın hiç bir sorun çıkarmaz arkadaş şimdi diyecek bir kaçı gende çıkarıyor az önce dediğim gibi fiyatına göre kalite ona göre yorumla konuş çok para vermiş tiriplerine giripte yazmayın arkadaşlar
    bakın bende bakımını günü gününe yaptırdım fakat 1-2 sorunla karşılaştım . Öyle bakımını yaptır sorunla karşılaşma diye birşey yok ! yanlıs yönlendirmeyin ha şöyle bişey var evet verdiğimiz para 2.500 tl yani diğerlerine göre daha ucuz bazı problemler çıkması normal ama öyle bakımını yaptırın sorun çıkmaz değil işte ÇIKIYOR !
    Mecnun bir bilseydi motosiklet sevgisini , severmiydi hiç Leyla zillisini ?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    BankerBilo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mash satıldı, yenisi daha sonra inşallah
    Tecrübeli arkadaşlara birşey sormak istiyorum, ilk ciddi kaza tehlikemi geçirdim, gerçi birşey olmadı ama olması an meselesi idi. Üstümde kask, mont ve eldiven vardı, hep bu üçüyle çıkıyorum zaten...

Neyse sadede gelelim;
    * 3 şeritli düz yolda 60 km hızla kontrollü bir şekilde ilerliyorum, solda dönüş adası var, trafik yok, sola yanaştım,
    * hızımı tahmini 40 km'ye düşürdüm (bu dönüş adasından üçüncü kez geçişim, daha önce de bu hızlarda dönmüştüm)
    * 90 derece sola dönüş yapıp ilerleyeceğim amacım bu, sağıma baktım gelen yok, viraja girdim,
    * motoru hafif yatırdım, herşey kontrolüm altında gibiydi, virajın yarısını aldım
    * virajdan son yarısında motoru biraz daha yatırarak hafifçe gaz açtım,
    * işte o sırada motor düşmek üzere yalpaladı, sola iyice yattı, anlık bir refleksle sağa yatırdım, sağ-sol derken birkaç yalpaladım, freni koydum,
    * sağdan kaldırıma çıkmak üzere iken durdum, motor düşmedi, ben de düşmedim ama kaldırıma yaslandım, motor hafif yan yattı... Şükür hiçbirşey olmadı...

Gelelim soracağım şeye; ben bu duruma neden düştüm. Biliyorum belki olayı anlamak / anlatmak zor ama...
    - motoru sola fazla yatırdım diye mi?
    - yan sehpa yola temas etmiş olabilir mi?
    - viraja gelmeden yolda sulu mıcır ve çamur birikintileri vardı, onlara basmak zorunda kaldım, o sebepten olabilir mi?
    - hızım mı yanlıştı?
    - duruş pozisyonum etken olabilir mi?
    - başka birşey mi vardı?

Acemi olduğumdan sebebini bilmiyorum ve aynı hatayı yapmak istemiyorum, bu olaydan sonra bir kez çıktım, korkudan viraj dönemedim Olayın teorisini anlamam lazım, yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkürler...

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Çok geçmiş olsun.

Alıntı BankerBilo adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    * virajdan son yarısında motoru biraz daha yatırarak hafifçe gaz açtım,
    * işte o sırada motor düşmek üzere yalpaladı, sola iyice yattı, anlık bir refleksle sağa yatırdım, sağ-sol derken birkaç yalpaladım, freni koydum,

Bence sıkıntı burdan kaynaklanmış.
    Viraja sabit bir hızla girip,viraj boyunca o hızı korumak gerek diye düşünüyorum.
    Tabi oturuş pozisyonu,lastiklerde önemli faktörler.

Motosikleti
    Teşekkür ederim, sabit hız konusunda haklısınız galiba... Daha dikkatli olmak ve bol bol pratik yapmak gerekli...

ozkanuman arkadaşım motorum 160 km de arıza yapmıştı yazdım yukarıda şuan 180 km ye geldi motorum arıza yaptı yine servis çağırdım geldi sağolsun.sorun ne benzin boşalması.neden benzin hortumu düzgün takılmamış.usta ile tekrar kontrol ettik bir sürü hortumun kelepçesi takılmamış.takıl olanların çoğuda kelepçe borunun girdiği yerde hortumla girdiği yeri sıkıştırması gerekirken boşta bir yerlerde sadece hortum üzerinde.bu nedemek?bana sorarsan montajdan sonra kalite kontrolü yapılmaması bence.motorun montajından sonra 1 tane ustaya gerek yo benim gibi bir sağlık memeuru bile kontrol etse böyle basit hatalar olmayacak demek.tamam ucuza mal alıyorum çin malıdır japon kalitesi bekleyemem ucuzdur vardır illeti pahalıdır vardır bir hikmeti ama sonuçta verdiğin para karşılığında böyle olmamaması lazım.oldu hızla gidiyosun fren bağlantıları sıkılmamış frene basıyon öndeki araca çarpıyon e çin malı japon ayarı bekleme demek yanlış.herkesin bütçesi yetmiyo devlet hastanesine gidiyor paran yok diye ameliyatın yapılmasın naparsın.mutlaka kalite farkı olmalı ama böyle salakça hatalar yüzündende sorun yaşamamalısın.mondial satıcısımısın anlamadım.
    beko12345 bunu beğendi.

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Alıntı celo4007 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ozkanuman arkadaşım motorum 160 km de arıza yapmıştı yazdım yukarıda şuan 180 km ye geldi motorum arıza yaptı yine servis çağırdım geldi sağolsun.sorun ne benzin boşalması.neden benzin hortumu düzgün takılmamış.usta ile tekrar kontrol ettik bir sürü hortumun kelepçesi takılmamış.takıl olanların çoğuda kelepçe borunun girdiği yerde hortumla girdiği yeri sıkıştırması gerekirken boşta bir yerlerde sadece hortum üzerinde.bu nedemek?bana sorarsan montajdan sonra kalite kontrolü yapılmaması bence.motorun montajından sonra 1 tane ustaya gerek yo benim gibi bir sağlık memeuru bile kontrol etse böyle basit hatalar olmayacak demek.tamam ucuza mal alıyorum çin malıdır japon kalitesi bekleyemem ucuzdur vardır illeti pahalıdır vardır bir hikmeti ama sonuçta verdiğin para karşılığında böyle olmamaması lazım.oldu hızla gidiyosun fren bağlantıları sıkılmamış frene basıyon öndeki araca çarpıyon e çin malı japon ayarı bekleme demek yanlış.herkesin bütçesi yetmiyo devlet hastanesine gidiyor paran yok diye ameliyatın yapılmasın naparsın.mutlaka kalite farkı olmalı ama böyle salakça hatalar yüzündende sorun yaşamamalısın.mondial satıcısımısın anlamadım.
    Çok doğru tespitiniz.

Evet çin mallarında,kalite olarak japonlar arasında ciddi fark var.

Ama özellikle son dönemlerde piyasaya çıkan,kalite anlamında biraz daha geliştirilen çinlilerde daha 500 km'yi doldurmadan ortaya çıkan saçma sapan hataların en büyük sebebi,baştan savma montajlama.

Montajda ciddi anlamda dikkat edilirse,gerçekten fark ediyor.

uğur bey size kesinlikle katılıyorum.ben bu motosikletler çok kötü demiyorum.sadece montajlayan ve ithal edenlerin saçma sapan işlerinden dolayı mağdur oluyoruz diyorum.

Motosikleti
    SYM GTS 250İ evo
    Sevgili mash kullanıcıları size bir şey sormak istiyorum;

Ben bir 150znx kullanıcısıyım mash inde znx inde arka frenleri disk şöyle bir sorun yaşamıştım.
    http://www.motosiklet.net/forum/mt-a...r-lastigi.html

Aslında benim arka kaliperimden henüz zırıltı geliyor yani tam arıza değil ama ilerleyen kilometrelerde kaliper titreyerek balatalar diske vuracak tak tak diye ses gelecek.
    Bu sorun çoğu ufak scooter kullancısında var fakat son haddeye kadar pek önemsemiyorlar. Ne zamanki bariz sekilde fren titreserek sürtüyor ozaman farkına varıyorlar.

Geçen yine servise gittim uydurmasyon bişi yapıp kaliper lastiğini değiştirdiler şuan sorun yok yani pansuman çözüm oldu

Bu sorunu yaşayıp kesin çözüme kavuşturan biri çözümü paylaşırsa sevinirim. En ufak zırıltıdan sinir olmaya başladım bendede biraz tahamülsüzlük var farkındayım ama motorun ilk aldığım gibi sessiz çalışmasını istiyorum

Mesela Uğur Ak zamanında 150zc sinde bu sorunu yaşamış ve usta torna tezgahında bişi yapıp bu sorunu gidermiş fakat motoru sattığından hatırlamıyor nasıl bişi yaptığını.
    Paylaşımlarınızı bekliyorum.

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:58 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:36 ----------

Bu arada mash topiğinide takip etmekteyim. Mash in yaşadıkları çoğu sorun montaj kaynaklı olduğunu görmüştüm. Bu benzin kelepçelerini sıkmama vakasıda +1 olarak hafızama eklendi.

Bide egzos meselesi var vidaları titreşimden gevşiyor sürekli sıkılınca yalama oluyormuş oda hepsinde değil.

Benden size tavsiye bakımda motorun başında durun. Ustaların çoğu deneyimsiz dicem değil aslında. Sorunların çoğu ustaların motoru hiç önemsememesinden kaynaklı.
    "Abi çin malı bu ne bekliyorsun" çok dendi bana. Ben ısrarla isteklerimi taleplerimi belirttim. (Biraz kıl müşteriyim galiba )

Yaşanmış olayları anlatıyım çin malı özellikle scooterlarda grenaj vidaları sıkarken ya diş kaptırıyorlar ya kırıyorlar. Geçmeli soketlerin tırnaklarını kırıyorlar. Bu motorun dandikliğinden değil ustanın öküzlüğünden kaynaklanıyor.

Bide kullanıcılardan kaynaklı sorunlar var. Scooterına hayabusa muamelesi yapanlar var. Çoğu kullanıcı arka amortisör ayarından bi haber iki kişi binip kasislerden hızla geçiyor.

Montaj ,usta veya kullanıcı kaynaklı sorunlar dışında sorun yaşayan bir elin parmaklarını geçmez.

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Mert Bey ilk aldığım zaman ustanın başında beklemezdim,bırakır giderdim.

Sonradan sonraya hep öğrenmek için başlarından ayrılmadım,keşke o zamanda dursaydım,işlemi tam olarak öğrenirdim.

O ses gerçekten inanılmaz sinir bozucu

Yakın olsaydınız,buradaki ustaya gider yaptırırdık.

Nazımız geçiyordu ustaya ondan ilgilendi,yoksa çoğu çinli servisi başından savma davranıyor.

Motosikleti
    SYM GTS 250İ evo
    Aynen servislerden bende pek memnun değilim ama idare ediyoruz

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Ben bi müddet sonra parçaları kendim alıp,kendim takmaya başlamıştım.

Servis olayı gerçekten hikaye,iyi bir usta bulduğunuz zaman sorun kalmıyor.

motorum 250 km.ye geldi.yaşadığım sorunlar üzdü inşallah başka sorun çıkarmaz.bu benim ilk motorum.herkes vidaların gevşediğinden sürekli kontrol edilmesinden bahsediyor.tecrübeli arkadaşlara sorum bu vidaları başka bir kaliteli vida ile değiştirsek sorun çözülüyormu.allah göstermesin yolda vida gevşeyip düşmesinden frensiz kalmak istemem.vidaları kaynaklatsam mesela veya yerine demir yapıştırıcısı ile yapıştırsam faydası olurmu?

Motosikleti
    Honda CBR250R 2013
    Alıntı beko12345 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bakın bende bakımını günü gününe yaptırdım fakat 1-2 sorunla karşılaştım . Öyle bakımını yaptır sorunla karşılaşma diye birşey yok ! yanlıs yönlendirmeyin ha şöyle bişey var evet verdiğimiz para 2.500 tl yani diğerlerine göre daha ucuz bazı problemler çıkması normal ama öyle bakımını yaptırın sorun çıkmaz değil işte ÇIKIYOR !
    anladığım kadarıyla bir tek bu cümleme takılmışsın anlatmak istediğim bu değildi sadece aldığınız motor aldığınız fiyatın hakkın veriyor evet bazı arkadaşların dediği gibi daha iyi en azından güvenli yapılabilir yada daha iyi bir kalite kontrol ve test edilebilir ama jopon motor kalitisini hiç bir zaman bulunmaz aramanızda anlamsız olur hayır bedava denecek kadar ucuza motor alıryoruz nerdeyse yok öyle yok böyle bak abi çok memnun olanda var olmayanda var cin işi şans işi bunu demek istedim.

Mengu16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj 200NS, Mondial 210MX
    Alıntı ozkanuman adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    anladığım kadarıyla bir tek bu cümleme takılmışsın anlatmak istediğim bu değildi sadece aldığınız motor aldığınız fiyatın hakkın veriyor evet bazı arkadaşların dediği gibi daha iyi en azından güvenli yapılabilir yada daha iyi bir kalite kontrol ve test edilebilir ama jopon motor kalitisini hiç bir zaman bulunmaz aramanızda anlamsız olur hayır bedava denecek kadar ucuza motor alıryoruz nerdeyse yok öyle yok böyle bak abi çok memnun olanda var olmayanda var cin işi şans işi bunu demek istedim.
    Neresi bedava bu motorun 3 bin lira az mı daha ne olsun çinden 400 dolara alıp 3 bin liraya satıyolar. Ucuza alan vatandaş değil ithalatçılar.

Motosikleti
    pulsar ns200
    aynaları deli ediyordu beni gevşeyip duruyordu sıkmaktan gına gelmişti 20tl lik ayna taktırdım sorun kalmadı bu motoru sinirleri test etmek için yapmışlar.

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Alıntı nokiaxxx adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    aynaları deli ediyordu beni gevşeyip duruyordu sıkmaktan gına gelmişti 20tl lik ayna taktırdım sorun kalmadı bu motoru sinirleri test etmek için yapmışlar.
    Aynaları değiştirirken gidondaki far kumandalarına dikkat edin,gevşemesin.

Onları da değiştirmek zorunda kalabilirsiniz,aynaları çok sıkayım derken.

Motosikleti
    ...
    Baklaım fulledikten sonra kaç km gidecek, 3.135 km'de fulledim şu anda 3.140... Depo bitince yazacağım inşallah...

...
    Yau ben anlamadım bu benzin olayını... Motor 3.185 km oldu benzin göstergesi bir çeyrek kaldı bu gidişle 3.200 zor görecek. Allah aşkına bir depo benzinle 65-70 km nasıl olur??? Sağına soluna bakıyorum akıtan kaçıran bir yer yok, koku da yok zaten. Soğukta buharlaşıyor mu bu benzin?

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Yau ben anlamadım bu benzin olayını... Motor 3.185 km oldu benzin göstergesi bir çeyrek kaldı bu gidişle 3.200 zor görecek. Allah aşkına bir depo benzinle 65-70 km nasıl olur??? Sağına soluna bakıyorum akıtan kaçıran bir yer yok, koku da yok zaten. Soğukta buharlaşıyor mu bu benzin?
    Depoyu fulleyip,100 km sonra tekrar alın benzin. Aldığı benzine göre harcadığı benzin hesabı ortaya çıkar.

Bu arada km sayacı fazla gösterebilir. Gps veya başka şekilde sağlamasını yapın. Mesela bende 100 km'de 12 km fazla gösteriyordu sayaç.

beko12345 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Dl 650 V-Strom K8 , Kuba blackcat
    :=) mash i alan herkez şikayetçi galiba ( buna bende dahilim ) :D:D
    Mecnun bir bilseydi motosiklet sevgisini , severmiydi hiç Leyla zillisini ?

Motosikleti
    pulsar ns200
    şikayetçi olmamak nasıl mümkün kıronik sorunları var 1.olarak akü 2.eksoz 70tl aku 120 eksoz bunlar sizin cebinizden garanti çıkıcak servisten eksozu almayın 220tl istiyor satmaya kalkmayın nasılsa alan yok seve seve binmeye devam.

REKLAM ALANI
10. sayfa BirinciBirinci ... 8910111220 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)