Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Mondial X-Treme (Enduro/Super Moto/Moto cross) Kullanıcıları / Bilgi Paylaşımı

Motovento
    REKLAM ALANI

Selamın aleyküm bende motora baslicam tecrübe 0 croos enduro motor tiplerini çok seviyorum heleki ekipmanlarıni şimdi başlangıç için ne önerirsiniz cinli olarak aklımda yuki izci 250 ramzey gy 200GM yada lifan croos modelleri son olarak 2.el bi klx 250 var sizene önerirsiniz

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    mytheron - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial Xtreme enduro 250
    Alıntı TekkTabanca adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Selamın aleyküm bende motora baslicam tecrübe 0 croos enduro motor tiplerini çok seviyorum heleki ekipmanlarıni şimdi başlangıç için ne önerirsiniz cinli olarak aklımda yuki izci 250 ramzey gy 200GM yada lifan croos modelleri son olarak 2.el bi klx 250 var sizene önerirsiniz
    Vealeykumselam
    Alacağınız motor şimdiden hayırlı olsun.

Lifanın 250 liği olaydı almayı düşünürdüm.Yuki izci ile mondial xtreme enduro arasında kalmışdım.Kullananlar memnun olduğundan mondial aldım.İyi kide almışım.Ben şehir içi kullanıyorum..2.el için bir şey diyemem.
    zaten bende şans olsa..

Motosikleti
    supermoto modelinin ön ve arka jantı satmayı düşünen varmı acaba?

Motosikleti
    Z300, Xtreme Enduro/Süpermoto, XRS700
    Arkadaşlar benim enduroyu süpermotoya döndürmek istiyorum.
    Orijinal jantlar 1000tl ediyor.
    17'lik dış çember ya da MZ'nin 16 lık dış çemberi ve uygu tellerle bu iş yapılabilir dediler.
    Teli de çemberi de internetten buluyoruz.
    Sizlere sorum şudur:
    Olur mu? Hem teknik olarak olur mu hem de 16 jant ile şehir içi nasıl olur? Eğer 16 olursa lastik işi skuter lastiği ile çöülecek. büyük oalsılıkla citygrip ile.

Motosikleti
    Cemaat nerdesiniz?

Motosikleti
    orjinal jant candır

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:54 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:52 ----------

Bende SM ye çevirecegim,gerekli parçalardan 4ü geldi sadece on jant bekliyorum.
    bu arada orjinal 17inçlik jantlar için siparişi verdim bekliyorum,eğer sende almak istiyorsan bir görüş istersen mondialle,3-4 ay beklemek gerekebilir dediler.

idinc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar 200NS ABS (2017) / Bajaj Boxer 150
    Merhabalar arkadaşlar,

Mondial 250 X Treme Enduro bakım aralıkları her 2000 km, zannediyorum Mondial motorlarının tamamı böyle.
    Mondial 250 X Treme Enduro kullanıcıları, herhangi bir sorun yaşadı mı; stop etme, vites geçişleri, servis bakım öncesi sonrası durumlar, şehir içi yoğun trafikte hemen fan açıyor mu vb.
    Uzun yol gezilerine uygun mu vb.

Kazasız, keyifli sürüşler olsun.

Motosikleti
    Alıntı idinc adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhabalar arkadaşlar,

Mondial 250 X Treme Enduro bakım aralıkları her 2000 km, zannediyorum Mondial motorlarının tamamı böyle.
    Mondial 250 X Treme Enduro kullanıcıları, herhangi bir sorun yaşadı mı; stop etme, vites geçişleri, servis bakım öncesi sonrası durumlar, şehir içi yoğun trafikte hemen fan açıyor mu vb.

Merhaba
    bakım aralıkları her 2binde bir görünüyor ama her 1k da bir değiştiriyorum yağını,filtreyi de temizletiyorum okadar.Başka bişeysi yok.Yağ miktarı az olduğundan 2bin km yi beklemeyin bence.

Yotube de koyuyorum çekdiğim videoları,oradan da belki bazı bilgiler bulabilirsiniz,istenmeyen tüy adıyla.

Yazmak gerekirse de stop eme olayı yok,fan açma olayı çok sıkışırsa ki sadece 1 kere denk geldim.O da 15temmuz gecesi havaalanına doğru giderken,o da zaten normal,gidemiyoduk çünkü o anki hengameden ama gene maşallah hiç problem çıkarmadı o gece bile.

Vites geçişler güzel fakat çok nadirde olsa bazen boşa düşebiliyor.Mesela giderken 5den 6 ya atınca düşerse pekde hoş olmuyor Dediğim gibi nadir olan birşey.

Şehir içinde çok eğlenceli bir makine.
    Trakya ya gidip geldim rüzgarda sıkıntı olabiliyor 100-110 sonrası.Hafif ve hız aleti olmadığı için dikkat etmek lazım.
    Selesi fena değil,yumuşak,ama nekadar yumuşak olsada belli biryerden sonra uyuşturuyor.Ayakda 30-40 saniye sürünce epey toparlıyo.
    Ayakta sürmesi de ayrı bir keyif
    cenkito bunu beğendi.

Motosikleti
    Daha önce konuşulduysa kaçırmışım, koruma demiri ya da adı neyse o koruyucu kauçuk parçalardan taktıran var mıydı?

cenkito - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MONDİAL X-TREME MAXX 200
    Alıntı sdirer adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Daha önce konuşulduysa kaçırmışım, koruma demiri ya da adı neyse o koruyucu kauçuk parçalardan taktıran var mıydı?
    Koruma demiri mi koruma takozu mu ?
    Adım CEM
    MOTOSİKLET = ÖZGÜRLÜK
    Motora ölmek için değil, Yaşamdan daha fazla zevk almak için binmeliyiz

Motosikleti
    Hah o kauçuk şeyin adı takoz du, gelmedi aklıma bir türlü.
    Cem, ikisi de olabilir. Demir güzelse demir, takoz oluyorsa takoz yeterki içime sinsin. ;)

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:04 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:53 ----------

Alıntı idinc adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhabalar arkadaşlar,

Yeni gördüm msj, daha çok yeniyken plaka ışığı yolda düşmüş gitmiş haberim olmamıştı, nasıl bağlantı yaptılarsa artık!
    Orijinal yağıyla boşu bulamıyordum, geçmiyordu boşa, Rodajda olduğundan devirlide gidemiyordum, 2000-3000 de titreme ne ki zıplıyordu alet 5000 devre kadar da titriyordu. 250km'de yeter lan canı çıkacak aletin deyip Motul koydum, filtreyi temizledim rahatladı alet, hem titreşim gitti, vitesler şıkır şıkır geçer oldu, boşu bulmakta kolaylaştı. Bu olay bana ders oldu bence alır almaz içindeki yağı evde hemen kaliteli birşeyle değişmek lazım fabrikada nasıl bir yağ koydukları belli değil. :(
    Bazen 2 ye geçmiyor. Boşa düştüğünden midir ben mi ayağımı tam kaldırmadığım için henüz çözemedim ama bazen debriyajı bırakıyorum ana kimse yok, sonra 2 ye atıp devam...
    niye oldu bilmiyorum ana sigorta atmış. Elektrik korna hiç nirşey çalışmıyor, vurdudunca çalışıyordu, farları açınca gene ölüyordu akü sandım, aküyü çıkarmak için seleyi açınca sigortalara baktım, bir sigortası atıktı. 75 kuruş ve pcxle sanayiye gidip gelmeye hallettim.
    Hava çok sıcak ve şehir içindeysen dur kalk yani ışıktan ışığa açtığı oldu (temmuz ağustos) sıcak değilse pek fan açmıyor. Düz yolda zaten açmıyor. Açınca da bacağı yakacak gibi olmuyor ama 2 yolda 1-2 sefer ayağımı hafiften açtığım oldu. egzosun sıcaklığını kışın beklerken yazın gidiyorken de hissediyorsunuz. Yakma değil ama.
    Arazide sürersem 4 ltyi geçirdiğim oldu. Yolda 3 lt/100kmye kadar düştüğümde oldu. Genel olarak 3,1-3,4 arası geziniyor. Sele rahat gibi, 45 dkdan sonra şöyle bir hafiften popoyu kaldırıp sallamak lazım.
    Depo fabrika verilerine göre 10 lt. Benim motor 5 lt gibi işaret veriyor. Bir sefer depoyu açıp dinleyerek güvenebildiğim kadar sürdüm depodan gelen ses iyice azaldığında benzin aldım 8 lt gibi aldı. 10 ltden şüphem var?? Olabilir mi? Olabilir..
    Standart lastikleri yüzünden tiyriyor, araziye girmeyecekseniz güzel yol lastiği şart. Kuru asfaltta lastikleri bekleğinizden iyi. Pirelli rosso kadar iyi. Z300le be hızla dönüyorsam bununlada o hızda dönebiliyorum ve şaşırtıcı şekilde güven veriyor. Ama ıslakta lastikler sabuuun. Sizi trafikte tehlikeye atacak derecede yavaş gitmeniz lazım. Başka bir motor başka bir lastikle arazi yapmadığım için lastiklerin arazi yeteneğine bir şey diyemem. Gps'le gösterge kontrolu yaptım. Deniz seviyesinde düz yolda fabrika verisinin 5 km/sa üzerine çıktı. Gösterge şimdi yanlış hatırlamıyorsam 136 idi. %10-11 fark var.
    cenkito bunu beğendi.

cenkito - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MONDİAL X-TREME MAXX 200
    Süleyman tornacida sert plastik kütük den o takozları istediğin şekil yatırabilirsin
    Fiyat olarak da bedavadan az pahalıya gelir
    Öncelikle takacağın yere ve boyutuna karar ver
    Gerisi teferruat ��

Motosikleti
    supermotoya çevirme planlarım var,jantları disk ve dişliyi sıfır aldım,bi lastikler kaldı diablo rosso 2 alacağım inşallah

Motosikleti
    Alıntı cenkito adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Süleyman tornacida sert plastik kütük den o takozları istediğin şekil yatırabilirsin
    Fiyat olarak da bedavadan az pahalıya gelir
    Öncelikle takacağın yere ve boyutuna karar ver
    Gerisi teferruat ��
    .....

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:00 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:58 ----------

Alıntı mytheron adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    supermotoya çevirme planlarım var,jantları disk ve dişliyi sıfır aldım,bi lastikler kaldı diablo rosso 2 alacağım inşallah
    Mondialin elinde supermoto jantı mevcut mu? Bir de hangi servisten temin ettiniz?

Motosikleti
    Alıntı sdirer adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    .....

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:00 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:58 ----------

Mondialin elinde supermoto jantı mevcut mu? Bir de hangi servisten temin ettiniz?
    arka jant,diskler ve dişliyi 9.ayda temin etmiştim ön jant yoktu sipariş geçtim şubatta geldi,5 ay bekledim...şimdide ayarlarsam lastik alacağım işte araştırmalardayım.Belki uygun birşeyde alabilirim.ozaman diablo rosso2 almısdım geri iade ettim jantın gelip gelmeyeceği konusunda güvenemediğim için.
    Arayıp bir sorun derim fabrikayı

Motosikleti
    Tmm merkez anlaşıldı: 5 ay

Motosikleti
    Supermotard jantları buldum alması kaldı. Allah tamamına erdirsin diyeyim.
    Vurucam kırbacı, vurucam kırbacı
    cenkito bunu beğendi.

Motosikleti
    sanırım jantları aldığınız kişi benim
    transporter arkasında z300 vardı dimi
    cenkito bunu beğendi.

Motosikleti
    Evet benim

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:07 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:03 ----------

Biliyorum saat geç ama popomu koltuğa şimdi koydum. Kokoreçi yecim, yorgunluk biramı açtım, ahanda yazıyorum: Bugün İstanbul'da 10 saat süreyle koşuşturma neticesi Mondial X- Treme Enduro motorum, mytheron'dan aldığım 17" jantlar, fren diskleri ve arka dişli neticesi Süleyman'ın Süper Motard'ına dönüşmüştür! Bu işlemin bana maaliyeti öğleden sonra 12 gibi başlayan telefon trafiği ile birlikte önceki gün aldığım
    Jantlar, fren diskler, arka dişli = 1900tl (mytheron'dan rast geldi)
    Pirelli rosso 2 lastikler = 908 tl (spor olan rosso 2 bunlar gezi versiyonu değil, motolastik nokta com )
    İki adet iç lastik = 180 tl. ( zen motor tanesini nakitte 90'dan verdi motolastik eğer İzmir'de olmasaydı orada 5'şer lr daha uygun)
    Bir adet rayban gözlük 15 yıllık mis gibi idi ne 15'i 20 yıllıktı(canım yaa)
    Lastiklerin jantla kavuşması motolastik nokta com İSTİNYE = 70 tl.
    Bir adet VW transporter arka tampon. Şerefsiz, eline aldığı telefonla oynayıp kendini tatmin ederken kozyatağı ile göztepe arasındaki meşhur dur kalk trafiğinde öndekine(bana) nasıl öyle vurmayı becerdi merak ediyorum? Beter olsun evine gidemesin. Neyse, ben beddua ettim mi de tutuyor. Öbür tarafta alacağım var diyeyim...
    Ve disklerle, dişliyi jantlara, jantları motora takmak için gerekli malzemeyi gün içinde tedarik eden (çözüm üreten), işçiliğini yapan, soğukkanlı, bilgili, yol gösterici, efendi tavrını ne bana ne başkalarına karşı hiç kaybetmeyen, mondial Hasanpaşa servisi Aras Moto (Kürşat (Aras) Bey) = rakamı yazmayacağım. Ama rakam çok makul diyeyim. Bundan sonra sıkıntım olursa ilk adresim orasıdır, bilene bilmeyene duyurulur. Gidin tanışın...
    yaktığım yakıt, ömürden bir gün, güzel insanlar, bir tane de şerefsiz.
    Sonuç: motorla gelen orijinal 46 dişli arka dişliyi SM janta taktık. Neden, elimdeki yeni arka dişli 52 dişli olduğundan hem mevcut zincirle aşınma uyumu olmadığı için hem de yolda hız arazide çekiş ihtiyacı olur diye düşündüğümüzden yeni 52 dişli arka dişliyi motordan söktüğümüz arazi jantına taktık. Böylece yolda bariz bir hız kaybı yaşamazken, arazide çekişi %13 artırdık.
    Gözlemler: 1. Yandex'in gözünü seveyim İstanbulda en kısa yol, en kısa süren yol değildir, yandex bilir...
    2. Aras Moto(Kürşat Bey), dört-dörtlük servistir. Gelmeyen sol aynam için geçici ayna bile verdiler, güler yüz cabası...
    3. Zen moto öpüyor
    4. Motolastik nokta com'un fiyatları uygun gibidir.
    5. Bu mondial adam olmak istemiyor. :( belki biz zorla edeceğiz...
    6. Benim için selede 4 cm civarı alçalma oldu. 140/70-17 lastiğin dış çapı 110-80-18 lastiğin dış çapından en az 2 cm kadar az. ön lastikte durum 9 cm civarı (belki de fazla)
    7. Yarın tüm gün eğitim var şimdi yatmaya...
    cenkito ve ahmetyildiz bunu beğendiler.

Motosikleti
    hadi hayırlı uğurlu olsun,merakla fotoları bekliyoruz
    artık bendeki supermoto sevgiside başka bahara başka motura kaldı

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)