Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
27. sayfa BirinciBirinci ... 17252627282937 ... SonuncuSonuncu

Kymco Agility 125 / Agility City 125 Kullanıcıları / Bilgi Paylaşım Başlığı

Motovento
    REKLAM ALANI
    MeHMeTK. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kymco Agility City 125
    Arkadaşlarıma danışmak isterim.

Hani sert süspansüyondan şikayetçiyiz ya!

Motorunda bu konuyla ilgili değişiklik yapan oldumu? Ya da nasıl bir değişiklik yapılabilir? Ön ve arka beraberce daha da yumuşatılabilir mi? Arka aynı kalır ve yalnızca öne yapılacak daha ince bir yağ değişikliği yeterli gelir mi? Yalnız yağ değiştirerek daha fazla konfor elde edebilir miyiz?

Bilgilerinizi paylaşabilirseniz memnun olurum.
    KYMCO Agility City 125
    01 BUG 66

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    toomuchcc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı MeHMeTK. adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlarıma danışmak isterim.

Hani sert süspansüyondan şikayetçiyiz ya!

Motorunda bu konuyla ilgili değişiklik yapan oldumu? Ya da nasıl bir değişiklik yapılabilir? Ön ve arka beraberce daha da yumuşatılabilir mi? Arka aynı kalır ve yalnızca öne yapılacak daha ince bir yağ değişikliği yeterli gelir mi? Yalnız yağ değiştirerek daha fazla konfor elde edebilir miyiz?

Bilgilerinizi paylaşabilirseniz memnun olurum.
    Ben kendi Agility'imin süspansiyonunu açıp inceledim ve bakım yaptım.

Öncelikle Agility'nin süspansiyon iç yapısı benim beklediğimden iyi çıktı onu diyeyim. Ben sadece yay ve açık hazneli yağlama var diye düşünürken süspansiyonu açtığımda shaft üzerinde rebound ve compression delikleri olduğunu gördüm. Yani bu şu demek; amortisör fabrika ayarlı olarak rebound ve compression ayarına sahip. Ancak siz bunu değiştiremiyorsunuz, zira deliklerin büyüklüğü sabit. Üst düzey amortisörlerde bu deliklerin büyüklüğünü (veya ilgili haznenin yağ giriş/çıkış kapısını) daraltıp/genişleten düğmeler olur. Bu motorda haliyle yok. Yine de bu özellikleri görmek güzeldi.

Rebound ve compression delikleri olduğundan, amortisöre koyacağınız yağ, açık hazneli yağlamaya göre daha bir önem teşkil ediyor zira koyacağınız yağ bu deliklerden girip çıkacak. Haliyle ne kadar ince yağ koyarsanız, yağın bu aksam içindeki hareketi o kadar kolay olacak.

Kymco, servis kitapçığında amortisör yağı olarak motor yağı kullanın diyor (Aynı kitapçıkta, motorun kendisi için olan yağ önerisi 15w40). Üst düzey 'bisiklet' amortisörlerinde amortisör yağı kullanılır zira başka türdeki yağların amortisör keçelerine zamanla zarar vermesi mümkündür. Bundan ötürü ben de amortisörü toplarken motor yağı yerine Rock Shox 10wt'lik amortisör yağı kullandım (Her iki bacağa da ayrı ayrı 38ml yağ dökülmesi öneriliyor kitapçıkta). 10wt'lik yağ 15w'likten daha akışkan olduğundan haliyle amortisör daha yumuşak çalışıyor. Tavsiye ederim.

Ön amortisörün içerisinde 'bence' iki tane 'kusur' var. Bunlardan ilki 3.5cm'lik 'topout' yayı. Ön amortisörün fabrika çalışma mesafesi benim ölçümüme göre 7cm. Bu 3.5cm'lik top out yayını çıkartıp kullanırsanız amortisör'de 3.5 cmlik ekstra mesafe kazanıyorsunuz. Tabi topout yayı olmadan kullanırsanız teker bir çukura düştükten sonra tamamen açıldığında 'TAK' diye ses çıkacaktır ve sizi aşırı rahatsız edecektir ondan ötürü bu yayı çıkartmayın. Bu kadar uzun yay yerine daha ufak bir yay kullanılarak ekstra çalışma mesafesi kazanılabilirmiş.

Diğer husus da, shaft'ın dış boruyla olan bağlantı yerinde, olası shaft hareketini kısıtlayacak, ekstra bir güvenlik unsuru olarak düşünülmüş metal bir hazne var. Shaft bunun içine oturtulup bu şekilde dış boruya monteleniyor. Bu hazneden ötürü amortisör tam kapanma noktasına ulaşırken hazne etrafındaki yağ amortisörün içine ulaşamayıp ekstra bir rezistans yaratıyor. Bu da amortisörün son 1 cm'lik hareket imkanını hemen hemen hiç kullanamamasını sağlıyor. Burda da daha farklı bir dizayn yapabilirlermiş.

Ayrıca amortisör yayı 'preload'lanarak (sıkıştırılarak) amortisöre takılıyor. Bu çok iyi birşey değil ancak kullandıkları dizayndan ötürü yapacak birşey yok. Normalde bir yayı amortisöre taktıktan sonra, yayı sıkıştırarak vidalama yapmazsınız. Agility süspansiyonunda 2 cm'lik sıkıştırma uygulayarak yay takılıyor. Bu da sert sürüşe katkı sağlayan başka bir unsur.

Sonuç itibariyle Kymco Agility sportif maksatla üretilmiş bir scooter olduğundan, üreticinin neden bu şekilde bir dizayna başvurduğu ortada ama. Sert süspansiyon > yaylanıp durmayan bir scooter > agresif bir sürüş.

Arka amortisöre ise, yayını değiştirmekten başka uygulayabileceğiniz bir işlem yok malesef. %100 eminim ki arka amortisör shaftı içerisinde rebound ve compression delikleri yoktur. İçinde yağ olduğunu bile düşünmüyorum şahsen. 3. parti bir amortisör alarak bir yumuşatma işine gidebilirsiniz. Motorun sizin adınıza konforunu arttıracak olan arka amortisördür. Belinize yakın olan o.

Kymco Agility'den daha konforlu bir sürüş elde etmek istiyorsanız, bence net olarak yapılması gereken yumuşak lastik kullanmak. Yakın zamanda bir deneme yapacağım, faydası olacağını düşünüyorum. 120/70 ve 130/70'lik lastik yerine 120/80 ve 130/80'lik lastik kullanmak. Benim motorumda şuan Michelin Power Pure SC takılı. Yere çok iyi yapışan, ancak kazık gibi sert bir lastik. Yolda ne varsa belime iletiyor. Bundan önce Pirelli GTS 23/24 kullanmıştım. O bundan çok daha konforluydu. Şimdi lastikleri tekrar değiştireceğim. Bu değişimi yaparken de dediğim gibi amacım yanak kalınlığı daha geniş bir lastik alıp öyle bir deneme yapmak. Olumlu bir sonuç alırsam burda paylaşırım.

Scooter'da rahatlık arıyorsanız 16" jantı olan, rahat koltuklu ve ön arka amortisörde 10 cme yakın çalışma mesafesi olan bir scootera geçmeniz lazım (Yamaha Xcity gibi)
    MeHMeTK. ve asm bunu beğendiler.

Motosikleti
    Kymco Agility City 125
    Sayın toomuchcc.

Cevapladığınız için teşekkür ederim. Zahmet edip işime yarayacak bilgiler verdiniz.

Lastiklerim Michelin City Grip. ÖN:100/80/16...ARKA: 120/80/16

Ön de Shox 10wt'lik amortisör yağı kullanarak ve arka için de yayı ya da amotisörü değişerek nispeten çok daha konforlu sürüş elde edebileceğimi belirttiniz.

Peki arka için tavsiye edeceğiniz amortisörler var mıdır?
    KYMCO Agility City 125
    01 BUG 66

izmirian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 250r
    Bugun siparis getiren bir servis elemani ile sohbet ettik kymco dan memnun degilmis sarsinti yapiyor kalkista , zayif kaliyor hondalar dha iyi dedi. Paylasayim dedim

Motosikleti
    Kymco Agility City 125
    Alıntı izmirian adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bugun siparis getiren bir servis elemani ile sohbet ettik kymco dan memnun degilmis sarsinti yapiyor kalkista , zayif kaliyor hondalar dha iyi dedi. Paylasayim dedim
    Altı aydan beri Kymco Agility City kullanıyorum. Sarsıntı filan yok. Sanırım o motorun bakıma ihtiyacı olabilir.
    KYMCO Agility City 125
    01 BUG 66

Alıntı MeHMeTK. adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sayın toomuchcc.

Cevapladığınız için teşekkür ederim. Zahmet edip işime yarayacak bilgiler verdiniz.

Lastiklerim Michelin City Grip. ÖN:100/80/16...ARKA: 120/80/16

Ön de Shox 10wt'lik amortisör yağı kullanarak ve arka için de yayı ya da amotisörü değişerek nispeten çok daha konforlu sürüş elde edebileceğimi belirttiniz.

Peki arka için tavsiye edeceğiniz amortisörler var mıdır?
    Rica ederim.

Bende 12"lik Agility var. Lastik tavsiyem de o yöndeydi. Şuan Pirelli SL 60 veya SL 90 tipi, daha araziye yönelik lastiklere bakıyorum ancak yerinde görüp deneme şansım olmadı henüz. Sizdeki janta göre ebat büyütme nasıl olur bilgim yok. Genel olarak lastikleriniz sert ise yumuşak modellere bakın. Bendeki GTS 23/24'ler şuan takılı olan Michelin Power Pure SC'den daha yumuşaktı ve yoldaki konforu da buna göre daha fazlaydı.

Arka amortisör için ben www.dnmshock.com 'den MST-AR1 modeli sipariş verdim (150$). Online satış mevcut değil, sipariş üzerine satış yapıyorlar. Bendeki amortisörün göz-göze ölçüsü 345mm'di. Ben 360mm'lik sipariş verdim. Motorun arkasını 1.5 cm kaldırıp, çalışma mesafesini 1 cm arttırıyor. Taktıktan sonra izlenimlerimi paylaşırım. Sizdeki amortisör ölçüsü nedir bilmiyorum. Ayrıca Agility City'de iki arka amortisör olduğundan cebinizden daha fazla para çıkacaktır.

Motorunuzun üzerine oturduğunuzda arka amortisör çalışma mesafesinin %20-30'u kadar kapanıyor, iki kişi oturunca da sürüş esnasında tüm çalışma mesafesini kullanıyorsa, boşu boşuna amortisörü değiştirmeyin, zira yeni amortisör almanız birşey değiştirmez. Hali hazırdaki amortisörler zaten efektif olarak çalışıyor demektir. Benim arka amortisör alma sebebim motoru tam takım 75kg olarak tek kişi kullanıyor olmam. Haliyle bendeki tek yay biraz sert kaçıyor bana. Tek başına bu amortisör için yay bulamadığım için düzgün bir amortisör alayım dedim. Almışken ekstra yay da sipariş verdim. Duruma göre ikisinden birini kullanacağım.

Ben sizin yerinizde olsam ilk olarak lastik bakardım. Motorcularda bulamazsınız çeşit çeşit lastik. Depolara gidip bakmanız lazım. Pirelli'ninki Topkapı'da. Orda gidin bakın elleyin, elinizle ittirin lastiği vs. Hangisi yumuşaksa/güvenilirse (hız limiti)/janta uyacak gibi duruyorsa onu alın. Bundan sonraki işlem olarak ön amortisörün yağını değiştirin. Sonra da ölçüp biçerek arka amortisöre işlem yapın. Amortisör mesafelerini arttırmanız scooterın geometrisini değiştirir. Toleransları bilmeden ekstrem şeylere kalkışmayın derim ;)

Motorunuza ne yaparsanız yapın, yoldaki pürüzlerin üzerinden bir Yamaha WR250R gibi geçip gidemeyecek. Harcayacağınız parayı iyi düşünün. İmkan varsa da daha kaliteli bir scootera geçiş yapın.
    MeHMeTK. bunu beğendi.

Motosikleti
    Kymco Agility City 125
    Alıntı toomuchcc adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Rica ederim.

Bende 12"lik Agility var. Lastik tavsiyem de o yöndeydi. Şuan Pirelli SL 60 veya SL 90 tipi, daha araziye yönelik lastiklere bakıyorum ancak yerinde görüp deneme şansım olmadı henüz. Sizdeki janta göre ebat büyütme nasıl olur bilgim yok. Genel olarak lastikleriniz sert ise yumuşak modellere bakın. Bendeki GTS 23/24'ler şuan takılı olan Michelin Power Pure SC'den daha yumuşaktı ve yoldaki konforu da buna göre daha fazlaydı.

Arka amortisör için ben www.dnmshock.com 'den MST-AR1 modeli sipariş verdim (150$). Online satış mevcut değil, sipariş üzerine satış yapıyorlar. Bendeki amortisörün göz-göze ölçüsü 345mm'di. Ben 360mm'lik sipariş verdim. Motorun arkasını 1.5 cm kaldırıp, çalışma mesafesini 1 cm arttırıyor. Taktıktan sonra izlenimlerimi paylaşırım. Sizdeki amortisör ölçüsü nedir bilmiyorum. Ayrıca Agility City'de iki arka amortisör olduğundan cebinizden daha fazla para çıkacaktır.

Motorunuzun üzerine oturduğunuzda arka amortisör çalışma mesafesinin %20-30'u kadar kapanıyor, iki kişi oturunca da sürüş esnasında tüm çalışma mesafesini kullanıyorsa, boşu boşuna amortisörü değiştirmeyin, zira yeni amortisör almanız birşey değiştirmez. Hali hazırdaki amortisörler zaten efektif olarak çalışıyor demektir. Benim arka amortisör alma sebebim motoru tam takım 75kg olarak tek kişi kullanıyor olmam. Haliyle bendeki tek yay biraz sert kaçıyor bana. Tek başına bu amortisör için yay bulamadığım için düzgün bir amortisör alayım dedim. Almışken ekstra yay da sipariş verdim. Duruma göre ikisinden birini kullanacağım.

Ben sizin yerinizde olsam ilk olarak lastik bakardım. Motorcularda bulamazsınız çeşit çeşit lastik. Depolara gidip bakmanız lazım. Pirelli'ninki Topkapı'da. Orda gidin bakın elleyin, elinizle ittirin lastiği vs. Hangisi yumuşaksa/güvenilirse (hız limiti)/janta uyacak gibi duruyorsa onu alın. Bundan sonraki işlem olarak ön amortisörün yağını değiştirin. Sonra da ölçüp biçerek arka amortisöre işlem yapın. Amortisör mesafelerini arttırmanız scooterın geometrisini değiştirir. Toleransları bilmeden ekstrem şeylere kalkışmayın derim ;)

Motorunuza ne yaparsanız yapın, yoldaki pürüzlerin üzerinden bir Yamaha WR250R gibi geçip gidemeyecek. Harcayacağınız parayı iyi düşünün. İmkan varsa da daha kaliteli bir scootera geçiş yapın.

Kardeşim teşekkür ederim.

Dediğiniz gibi yapıp serviste ön için yağı değiştirip arka için de ekonomik olarak ''ne yapılabilir''i bir sorayım bakalım...(çıkma amortisör filan. ya da tekrar yay çektirme)
    KYMCO Agility City 125
    01 BUG 66

erol_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Slm agilty city 200i bende aldım 1 hafta oldu 100km yaptım havalar soguk ve yagmurlu gidiyor 125lik agiltyden buna binince mercedes gibi hissettiriyor...

NoVaRiX - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı erol_ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Slm agilty city 200i bende aldım 1 hafta oldu 100km yaptım havalar soguk ve yagmurlu gidiyor 125lik agiltyden buna binince mercedes gibi hissettiriyor...
    Selamlar hocam.

Agility City 200i'de seleden öne kayma problemi yaşıyormusunuz?
    ~ Bütün mesele yolda olmak... ~

erol_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Slm 125 lik agilty de yaşıyodum bunun yanında o çok dandirik 7 yıl kulandım 125 lik agilty i ondan buna binince makam koltugu gibi geldi oturagı gerçekden ))

NoVaRiX - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    enteresan.. 125lik agilitynin selesi düzdür aslında..
    ~ Bütün mesele yolda olmak... ~

Mytap - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F800R
    Herkese merhabalar , agility City 125 imi satıyorum. Çok temiz , topcase li ve de 2500 km de. Aynı yazıyı ilan bölümüne de yazacağım. Ama ilgilenen arkadaşlar var ise özel mesajdan bana ulaşabilir.
    Yola çıktığında değil vardığında övün ....

Motorumdaki konforu arttırmak adına 120/80-12 ve 130/80-12 ebatlarındaki lastik denemem olmadı malesef. Lastik öne mod ile sığsa da arkaya sığmıyor :/

Power Pure SC'den memnun olmadığım için yine de değiştirdim lastikleri. City Grip takılı şuan. İstediğim gibi fark yaratmadı elbet ama Power Pure'dan iyi geldi.

Motosikleti
    yamaha tenere
    Selamlar.Bugün itibarı ile bende 2009 agility city 125 aldım.2. kişi ile gayet iyi gidiyor.bir sıkıntısı yok gibi.bu motor hakkında dikkat etmem gerekn önemli bir husus var ise yazarmısınız.
    Birde ön camı tutan 4 adet plastik klipslerden nereden bulabilirim acaba?
    son olarak saatin orda 10 dan 120 ye kadar arttırılabilen bir ayar var.o nedir?

Motosikleti
    Kymco Agility City 125
    Alıntı fresenius adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Selamlar.Bugün itibarı ile bende 2009 agility city 125 aldım.2. kişi ile gayet iyi gidiyor.bir sıkıntısı yok gibi.bu motor hakkında dikkat etmem gerekn önemli bir husus var ise yazarmısınız.
    Birde ön camı tutan 4 adet plastik klipslerden nereden bulabilirim acaba?
    son olarak saatin orda 10 dan 120 ye kadar arttırılabilen bir ayar var.o nedir?
    Hayırlı olsun. Güle güle kullanın...

Orjinal gösterge bu şekildedir. Sizdeki farklı mı?

KYMCO Agility City 125
    01 BUG 66

extra_serkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Transalp xl 650 (2006)
    herkese merhaba ;
    agility almaya karar verdım forumda satmayı dusunen varmıdır acaba ?

neocasarea - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    merhaba arkadaslar acil yardim istiyorum agility city 125 motor aski demiri yamuldu arka kavramanin oldugu yer sola dogru dondu parcayi hic biryerde bulamadim acaba bileniniz varmi baska motorunki uyarmi yada tornada yaptirabilirmiyiz.

Motosikleti
    Kymco Agility 125
    ucuzunu bilmem ama Edirne'de Zevk Motor Kymco servisliğini yapıyor. Agalar son derece ilgili ve dürüst. 2'dir ufak tefek tamirler için gidiyorum, tek kuruş para istemediler. Lastik almak için fikir sordum, normalde para kazanmak için iyi olur falan demesi lazım ama "gerek yok daha lastiklerin iyi, boşuna para harcama" dediler zor ikna ettim )
    KYMCO AGİLİTY 125

EDİRNE/MERKEZ

Arka amortisörümü değiştirdim. Scooterimi biraz agresif kullandığımdan faydasını gördüm, güzel oldu. Siz de benim gibi kullanıyorsanız bir göz atın derim. Şurda konusu var: http://www.motosiklet.net/forum/moto...amortisor.html

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:36 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:11 ----------

Bu da led ile modifiye ettiğim gösterge panelim. DC olarak çalışıyor ve kontak açıldığı anda ışık veriyor (motor çalışmasa da). Harcadığı güç 1 watt civarında.

Ibre üzerinde de bir işlem yapacaktım ancak uzun süreceği için vazgeçtim. Bu haliyle gece okunması gayet yeterli oldu zaten.
    fejolerli bunu beğendi.

Merhabalar arkadaşlar bende kymco Agility 125 almayı düşünüyorum.
    Sizce 2008 model 10000 km ye 1500 tl verilir mi?
    Acilen cevaplarınızı bekliyorum.
    Şimdiden saygılarımla...

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:02 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:53 ----------

Merhabalar arkadaşlar bende kymco Agility 125 almayı düşünüyorum.
    Sizce 2008 model 10000 km ye 1500 tl verilir mi?
    Acilen cevaplarınızı bekliyorum.
    Şimdiden saygılarımla...

REKLAM ALANI
27. sayfa BirinciBirinci ... 17252627282937 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler