Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

5000TL'ye Burgman & SYM GTS 250

Motovento
    REKLAM ALANI

arkadaşlar herkese selamlar. bu tip sorularla 15 günde bir karşılaşıyorsunuzdur ve bıkmışsınızdır muhtemelen. kendimde başka bir otomobil forumunda aynı şeyi yaşıyorum çünkü. her gelen E200'e hangi Lpg sistemini takayım diye bir konu açar mesela... bu konuda beni mazur görün lütfen...

bir yakınımda GTS 250 var. 2008 model 33.000kmde ve hergün yarım saat kullanılan bir motor. her gün 60-70km gider toplamda. bana yukarıda yazdığım bir fiyata verecek. yanlız benim gönlüm burgman 400de. bu motor hakkında fabrikasyon bir şanzuman arızası var diye bir söylenti duymuştum. (veya başka bir fabrikasyon hatası da olabilir) bunun aslı asaleti var mı. suzuki çözebildi mi bu problemi...

özellikle uzun yol kullanımı vebakım masrafları konusunda beni aydınlatabilir misiniz? ha birde sorunsuzluk konusunda ne söyleyebilirsiniz. şimdiden çok teşekkür ederim...
    [B]"Cadillac Fleetwood Brougham"[/B]

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Tiger250
    1000'lerce satmış bir Japon.... Alternatifi yok, ne olursa olsun gene satar...

Bi arkadaşımda burgman 400 vardı ilk kalkış anında bi vuruntu sesi geliyodu o zamanlar bunların kronik arızası bu vuruntu (takırtılı bi kalkış) diyolardı..Net bir bilgiye sahip değilim mağlesef..

GTS250 çok hoşuma giden bir motor ben olsam GTS alırdım ama yinede karar senin..
    Yakıt konusunda burgman daha fazla yakar nede olsa 400
    2001-2003 arası bi burgman 400 mü (5000 tl civarı anca o modeller var)
    2008 model GTS250 mi bence GTS..
    Uzun yolda rahat olur(belki burgman 400 kadar değil ama yinede rahat)
    az yakar şehir içinde kullanımı daha kolaydır..
    Hangisini alırsan şimdiden hayırlısı olsun

---------- Mesaj ekleme zamanı: 17:57 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 17:56 ----------

Alıntı qsTah adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    1000'lerce satmış bir Japon.... Alternatifi yok, ne olursa olsun gene satar...
    Muhakkak yine satar ama kalkıştaki o takırtıyı duysan için acır..
    Bide aralarında en az 5-6 yaş fark olucak onuda göz önünde bulundurmak lazım
    Pinokyoyu yapan Gepetto değilim ki her odunu adam yapayım...:wiinkk:

ethemm76 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yuki Snoopy 80cc.
    İkiside sorunsuz motordur. Burgmanların sadece sanırım 2007 modelinde şanzıman problemi ortaya çıktı ve bu problem daha sonraki modellerde giderildi. 2006 ve öncesinde bir problem yok ki zaten 2006 ve üzeri burgmanlar bütçeni aşar. Gtsyi almadan önce bakım unsurlarını iyi araştır. iki gün önce adı duyulmuş kaliteli bir sym yetkili servisinden aldığım maili aynen kopyalıyorum.. Bende sym gts düşünüyorum ve kullanım maliyetlerini araştırıyorum. Bu yüzden bu konu ile bende ilgiliyim. bu arada 5000 tl lik burgman alacağına o bütçe ile, bakım durumu daha iyi, model yılı daha yüksek bir gts alınabilir.

Kayış ve kavrama grubunun pahalı olduğunu bildiğim için bu parçaların ortalama ömürlerini ve fiyatlarını sormuştum.
    Aldığım mail aynen şöyle:

SN ETHEM BEY
    GTS 250 MOTORUN, MOTOR ÖMRÜ KULANIMA BAGLI OLARAK 50.000 KM İLE 100.KM ARASINDA OLABILIR BU TAMAMEN KLLANICIYA BAGLIDIR...
    VARYATÖR VE KAYIS HER 3000 KM BİR YAPILAN BAKIMLARA GÖRE 15000 18000 KM ARASINDA KAYIŞ DEGİŞİMİ YAPILIR DEPRİYAJ BALATASI VE TASI BU KM LERDE DEGİŞ KULANIMA BAGLI OLARAK
    DEGİŞTİRİLME İHTİYACI OLABILIR. KAYIS FİATI 180 TL ORJ KAYIS FİATI BALATA FİATI 130 DEPRIYAJ TASI 115 TL CIVARINDA...

BU SORDUNUZ SEYLER STD ARIZA YAPAN PARCALAR DIR, DAHA ÖNEMLISI MOTOR YAPISI NEDENIYLE COK KISA SÜREDE KIRLENEN VE DEGİŞMESİ GEREKEN HAVA FİLİTRESİ VE FIREN BALATASI GIBI PARCALARDIR. ŞU AN PIYASA PARASINI KARSILINI VEREBİLECEK SINIFINDA TEKMOTOR DUR

SAYGIALR

Ben bu maili attıktan sonra (50-100 bin km arası motor yenileme ihtiyacı olduğundan bunun mailyeti nedir ?) diye mail attığımda cevap gelmedi. Dolayısıyla maxi olayının bakım ve belirli km lerde değişmesi gereken en fpahalı parçaları kavrama organlarıdır. 5000 tl ye aldığın 30...bin km deki bi sym nin, ilgili parçaları değiştirilmediyse ve kısa bi süre sonra sende patlarsa bu motor sana 5000 tl ye değil, 5500 tl ye gelir. Ayrıca motor bu 33 bin km boyunca sert, bakım unsurları kısmet ihmal edilerek kullanılmışsa 15-20 bin km ve akabinde motor yenileme işlemi isterse bunun maliyetini bilmesemde oldukça pahalı olduğunu biliyorum. 1000-1500 tl den aşağı olsun hiç sanmıyorum motor yenileme işleminin. Bu durumda sana motor en az 7000 tl ye gelir. Aküsü ve dış lastikleri ne zaman değişmiş, motor durumu iyi, aküsü yeni, kavrama elemanları kayış deb. balatası vs yeni değişmiş ve daha en az 10 bin km gidecek durumda ise, bu saydığım parçalar bakımlı ise o motora 5000 tl verilir. Ama akü dış lastikler, motor durumu, kavrama elemanları rahatsız edici bi yağ eksiltme eğilimi varmı mesela motorda ? Ha, SYM GTS nin huyudur hep yağ yakar, eğer böyleyse bu normal, ama gts ler normalde yağ yakmıyor ise, bunu öğren ve almayı düşündüğün motorunda yağ yakıp yakmadığına göre hareket et.

5000 tl fiyat olarak ucuz. Satacak olan kişi bu masrafları yeni yaptı ise, 5000 tl ye satarmı bilemiyorum. Şahsen ben bi sym satıcısı olsaydım ve bahsetmiş olduğum bakım unsurlarını yeni yaptırmış olsaydım 2008 model bi sym yi 5000 tl ye vermezdim.

Hava filtresi fren balataları vs vs yağ vs gibi şeylşerin maliyeti bahsettiğim parçalara göre düşüktür. Ok bu bakımlar sorun olmaz. Ama bahsettiğim parçaların bakım unsurlarını araştır.

Konu dışı ama, bugün sym yet. satıcısında yeni sym gts 250 gördüm. Enjeksiyonlu, 9330 tl fiyatı vardı. Beyaz renk. Zaten sadece beyaz gelmiş Tr ye. O kadar tatlı olmuş ki o motor. Eridim bittim inanın.

Uzun yola ikiside gider, burgmanda biraz daha keyifli olur elbette ama 5000 tl bütçe yetersiz. 5000 tl lik burgmanda bence alma.

ethemm76 Güzel bir yazı olmuş bilgilendirmen için teşekkürler
    Ben duyduklarımı yazdım kullanma fırsatım olmadı sym 250 ye bende hasta oluyorum ama artık vitesliye geçmenin zamanı geldi askerden sonra kesinlikle vitesli bişeyler düşünüyorum yaş 50 civarı olunca alırız 1 tane scooter
    Pinokyoyu yapan Gepetto değilim ki her odunu adam yapayım...:wiinkk:

ethem bey çok teşekkür ederim aydınlatmalarınız için. elinize emeğinize sağlık.
    eski model burgman değil benim istediğim yeni model ama malum bütçeyi aşacak olduğu için rafa kaldıracağım.

dediğim motorun sahibi çok hızlı kullanır sym'yi. ama bakımlarını ihmal etmemeye çalıştığını biliyorum. zaten peşin olarak da almayacağım. bir kısmı peşin bir kısmı vadeli. hesapta olmayan bir masraf çıkarsa vermem taksidi olur biter.
    aslında şehir içi kullanımı da yapacağım için sym tam bana göre.
    yeri gelmişken sorayım sym'nin ikinci el piyasası nasıl. diyelim ki çok sıkıştım. 3500e veriyorum motoru desem gelip alan olur mu yoksa ölü bir piyasaya mı sahip.?

birde diyelimki motorun bir yeri bozuldu veya bir parçası değişmesi gerek. o anda durumum musait değil ama motoru da kullanmak zorundayım. sym beni idare edermi? yoksa burayı yaptırmazsan yürümem abi mi der. tabi büyük şeyler için konuşmuyorum.
    şöyle bir örnek vereyim, kendimde 1981 model mercedes otomobil var. arabanın abs bozuk, arka amortisörler patlak, rot balans ayarı yok, motor yağ yakıyor, bujiler değişse iyi olur, bunlar sadece aklıma gelenler. ama şuan gözümü kırpmadan 2000km yola giderim bu şekilde, beni yolda bırakmaz. ki birçok kere de gittim "mercedes bakmazsan idare eder, bakarsan ihya eder" diye demişler. bu anlamda ele alacak olursak sym ne durumdadır...
    biraz reklam oldu kusura bakmayın...

km yaptıkça değişmesi gereken parçaların fiyatları abartılı değil sanırım.

ethemm76 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yuki Snoopy 80cc.
    Alıntı hakan987 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ethem bey çok teşekkür ederim aydınlatmalarınız için. elinize emeğinize sağlık.
    eski model burgman değil benim istediğim yeni model ama malum bütçeyi aşacak olduğu için rafa kaldıracağım.

dediğim motorun sahibi çok hızlı kullanır sym'yi. ama bakımlarını ihmal etmemeye çalıştığını biliyorum. zaten peşin olarak da almayacağım. bir kısmı peşin bir kısmı vadeli. hesapta olmayan bir masraf çıkarsa vermem taksidi olur biter.
    aslında şehir içi kullanımı da yapacağım için sym tam bana göre.
    yeri gelmişken sorayım sym'nin ikinci el piyasası nasıl. diyelim ki çok sıkıştım. 3500e veriyorum motoru desem gelip alan olur mu yoksa ölü bir piyasaya mı sahip.?
    birde diyelimki motorun bir yeri bozuldu veya bir parçası değişmesi gerek. o anda durumum musait değil ama motoru da kullanmak zorundayım. sym beni idare eder mi ? yoksa burayı yaptırmazsan yürümem abi mi der. tabi büyük şeyler için konuşmuyorum.
    şöyle bir örnek vereyim, kendimde 1981 model mercedes otomobil var. arabanın abs bozuk, arka amortisörler patlak, rot balans ayarı yok, motor yağ yakıyor, bujiler değişse iyi olur, bunlar sadece aklıma gelenler. ama şuan gözümü kırpmadan 2000km yola giderim bu şekilde, beni yolda bırakmaz. ki birçok kere de gittim "mercedes bakmazsan idare eder, bakarsan ihya eder" diye demişler. bu anlamda ele alacak olursak sym ne durumdadır...
    biraz reklam oldu kusura bakmayın...

km yaptıkça değişmesi gereken parçaların fiyatları abartılı değil sanırım.
    www.sahibinden.com adresinden bakabilirsin, sym kendi kategorisinde tutulan ve piyasası emsallerine göre hayli iyi olan bi motordur. Elinde kalmaz.

2. sorun için bi GTS kullanıcısının yorumunu bekleyelim. Daha doğru olur. Ayrıca rica ederim. Zevkle yazdım.

Silverwing - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Burgman kullanmış birisi olarak Burgman'ın tipi, yol tutuşu konforu 10 numara ama bana göre parça kalitesi zayıf ve sık servis isteyen bir motor. Sym şu aralar çok tutan bir model ama tipi beni cezbetmiyor. Ve japon da değil. 5000 TL'lik Burgman'danda pek hayır geleceğini zannetmiyorum. X8 400, X9 500, Silverwing 400 öneririm.

hocam eskişehirde bu motorun servisi var mı. yada suzukinin servisine gitsem rutin kontrolleri yapıp değişecek yerleri değiştirirler mi? ben eskişehire yakınım ama yoksa adapazarı yada bursaya gelmek durumunda kalırım...

yakıt durumunu da sorayım. 100kmde kaç litre yakarız. hem uzunda hem şehir içinde...

---------- Mesaj ekleme zamanı: 19:34 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 19:29 ----------

Alıntı Silverwing adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Burgman kullanmış birisi olarak Burgman'ın tipi, yol tutuşu konforu 10 numara ama bana göre parça kalitesi zayıf ve sık servis isteyen bir motor. Sym şu aralar çok tutan bir model ama tipi beni cezbetmiyor. Ve japon da değil. 5000 TL'lik Burgman'danda pek hayır geleceğini zannetmiyorum. X8 400, X9 500, Silverwing 400 öneririm.
    onlara gücüm yetmez. model ismini bilmiyorum ama hondanın 1997-98 model maxi scooterları çok hoş yanlız onları da almaya cesaret edemiyorum işte.

yhkaragoz14 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    sym gts 250&burgman 650 executive
    2006 model 15.000 km de yaklaşık 4 yıldır kullandığım sym gts şimdiye kadar hiç sorun çıkartmadı yol tutuşu,yakıtı gayet iyidir. Kronik bir arızası yoktur benim diyen japonu,italyanı cebinden çıkarır(250 cc de) çevremde sym gts kullanan arkadaşlarımın motorlarıda sorunsuz parça derdi yok kısaca gözüm kapalı herkese tavsiye ederim.Burgman da çok kaliteli ama yaş ve km de önemli.
    katil kim ?

herkese teşekkürler arkadaşlar. çok sağolun...

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler