Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
4. sayfa BirinciBirinci ... 2345 SonuncuSonuncu

Ducati 696 Monster

Motovento
    REKLAM ALANI
    tyrung - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Monster 696, Vespa Primavera
    Alıntı ScorpionKing adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    merhabalar arkadasşlar monster almayı düşünüyorum yorumların çoğunu okudum bende ducatinin farklı bir tarzı oldugunu düşünenlerdenim aşık oldum diyebilirim fakat aşk acıdır gözünü kör eder insanın kör olmuş biri olarak gözümü açmamama yardımcı olacak yada dogru kızı buldugumu destekleyecek güncel bilgiler ve yorumlarınıza ihtiyacım var oldugunu düşünerek siteye üye oldum pls help !!!
    6k da bir her motordaki gibi yağ, yağ filtresi ve hava filtresinni temizlenmesi. 400TL
    12k da bir subap ayarı(kimse yaptırmıyor ama yapılması lazım, japonlarda bile) 6k bakımı + ekstra buji ve hava filtresi.650TL
    24k da bir desmo ayarı ve kayış değişimi. Rulmanlar duruma göre değişiyor. +12k bakımı 1.6000TL
    48k da bir mutlak kayış rulmanları değişimi + 24k bakımı 2.100TL
    hasmet bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    MoRFy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA CBF 600 - BMW R25/3
    Alıntı tyrung adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    6k da bir her motordaki gibi yağ, yağ filtresi ve hava filtresinni temizlenmesi. 400TL
    12k da bir subap ayarı(kimse yaptırmıyor ama yapılması lazım, japonlarda bile) 6k bakımı + ekstra buji ve hava filtresi.650TL
    24k da bir desmo ayarı ve kayış değişimi. Rulmanlar duruma göre değişiyor. +12k bakımı 1.6000TL
    48k da bir mutlak kayış rulmanları değişimi + 24k bakımı 2.100TL
    Arkadaşın gözü kesinlikle açılmıştır biz bu aşkı yaşayamayız. Zengin kız fakir oğlan hesabı film olur bizim aşkımız başkada bi b...k olmaz.... ahh ducati ahh
    I live my dream life.

Motosikleti
    CBR 125 R
    arkadaslar bu motor nasıldır? üretimi bitti mi. parçası kolay bulunur mu. yol tutuşu virajı nasıldır. egsozlar yukarda oldugundan dengesizlik yapıyo mu. yanlara çanta taklıo mu nbi de artçı konforu nasıldır

ardacavdar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2014 DUCATI Monster 796 ABS
    DUCATI Monster 696 sahipleri yok mu acaba aramızda?
    Son mesaj Kasım 2016'dan kalma.
    Konuyu canlandırabilir miyiz acaba?
    oialdemir ve FCTokuri bunu beğendiler.

Motosikleti
    D'elight & Tracer 900
    Alıntı ardacavdar adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    DUCATI Monster 696 sahipleri yok mu acaba aramızda?
    Son mesaj Kasım 2016'dan kalma.
    Konuyu canlandırabilir miyiz acaba?
    Buyurun yardımcı olalım

Motosikleti
    D'elight & Tracer 900
    Geçen gün 12000km'yi beklemeden 11000km de motorumu komple bakıma soktum (öncelikle servislere güvenmediğim için bütün motorlarımın bakımlarını bu zamana kadar hep kendim yapmışımdır)

*Öncelikle belirtmek isterim ki depo üzerinde bulunan stickerlar çok kolay çıkabiliyor. Biz bir tarafı kalkınca diğer tarafı da kendimiz çıkartalım dedik neyse akabinde iz kalınca da gidip alalım madem korlastan dediğimizde tanesinin 17Euro olduğu öğrendim ve 2 sticker'a 160 lira para verdim. (Neyse ki şablonunu atmadım ve tanıdık matbaacıya yaptırdım artık elimde aynı stickerdan 20 tane var istediğim gibi yıkıyorum motoru düşerse yenisini takarım nasılsa)

**Genelleme yapmak istemem ama ne yazık ki bu motorları genelde tarz sahibi insanlar çok fazla kullanıyor (Rahmetli AEA'nın dediği gibi) çok çabuk el değiştiriyor ve bu yüzden bakımlarının kayıtlarını tutmak çok zor oluyor. Ben arkadaşımdan 10.000km de aldım motoru huy olarak motoruma özen gösteren birisi olduğum için aldığım gibi araştırmalara giriştim.

Öncelikle ilk yaptığım şey workshop manuel bulmaktı. Şu sıralar internette bulmak biraz zor ama iyi araştırırsanız bulabiliyorsunuz. Burada neyin ne olduğu, nasıl söküldüğü edildiği herşey mevcut çok işinizi görür (isteyene özelden gönderebilirim)

Prensip olarak 3000km de bir yağ ve filtre değiştiririm çıkan yağımı da atmam ve zincirimi yağlamak için kullanırım.

Şimdi gelelim bizim Ducati Monster 696'nın bakımına;

1. Buji Değişimi (NGK DCPR8E 2 Adet = 43.30TL): Her ne kadar km düşük olsa da motorun bujilerini değiştirmem gerektiğinin farkındaydım. Fiyat olarak makul, değiştirmesi 5dk'nızı alır özellikle sele altındaki orjinal avadanlık ile bu işi halledebiliyorsunuz. Bujilerin etrafında biriken kurumları görebilirsiniz.

2. Filtrelerin Değişimi (Yağ ve Hava Filtresinin fiyatlarını araştırırken internette HIFLO seçenekleri mevcut ve indirimli gözüken fiyatlarının 2 filtre için toplam 180 lira gibi değerlerde olduğunu görünce, önce bir servise sorayım dedim ve iki filtre için aldığım fiyat 168 lira olunca orjinalden yana tercihimi kullandım)

3. Yağ Değişimi (her zaman ki tercihim Motul7100 15w50 4LT 169 lira) : Yağ değişimi konusunda motorun ne kadar yağ aldığı hakkında her yerde farklı bilgiler var ki kitapçığın birinde 3.5 litre diyor :D Neyse komple yağını boşalttım filtreyi çıkarttık ve motoru resmen sağa 45 derece yatırıp sallayarak bütün yağı boşalttığımızda içinden çıkan yağ miktarı 2.6 lt civarındaydı. Böyle olunca yağ dolumu sırasında öncelikle yağ filtresinin içini tamamen doldurdum ve montajını yaptım. Sonra kapakları kapattık ve 2 litre yağı doğrudan döktüm. Sonrasında bir arkadaş yardımı ile motoru dikleştirdik ve yağ seviyesi maksimum seviyeye gelene kadar ekleme yaptık. Yaklaşık olarak 2.6lt gibi bir değer aldı. Kısacası yağ maliyetiniz 1lt x 3 paket alırsanız düşebilir.

4. Fren ve Debriyaj Hidroliği Değişimi (Motul RBF660 500ml 90 lira) : Bence en gerekli ve önemli kriterlerden birisi, Debriyajım biraz sert ve kavrama konusunda sıkıntılı olduğunu erken fark etmiştim. Bakım sırasında hidrolikleri de değiştirelim dedim zaten 5. yılında motor ve daha önce hiç hidrolik değiştirmemiş :/ (kullanıcılar ve servislerin bilinçsizliği)

Arka ve ön freni değiştirdikten sonra hafif çamurumsu olmuş hidrolik neyse ya fena değil dedirtti fakat debriyaj kutusunu açtığımda hem hidrolik bitmiş hem de resmen paslı su olmuştu hidrolik çamur gibi Bu fotoğraf herşeyin özeti resmen

Bu da motordan çıkan bütün hidroliğin karışımı :(

Kısacası hidrolik önemli, değişimden sonra frenlerde hem yumuşama ve his seviyesinde ciddi değişim meydana geldi.

5. Fren Balatalarının Değişimi (EBC organik 85 lira x 3 adet) : Balata değişimi konusunda EBC organik balatalar 85 lira, sinterli balatalar 145 lira ve oem balataların ise 59 Euro olduğunu öğrenince tercihim organik EBC'den yana oldu.
    memur, nihiltzkrieg ve nanis61 bunu beğendiler.

Motosikleti
    2012 Monster 696
    Merhaba.
    Arkadaşlar beklenen gün geldi çattı, DESMO bakımı :( Servisinde döviz kurunun yükselmesiyle birlikte 3500-3600 TL fiyat çıkıyor. Bunu farklı bir yerde yaptırma ihtimalimiz var mı ? var ise siz deneyimli kullanıcılardan Anadolu yakasında Ducatiden anlayan servis tavsiyesi bekliyorum. Açıkçası kendim yapacaktım ama gözüm kesmedi

Karalı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2teker
    Alıntı memur adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba.
    Arkadaşlar beklenen gün geldi çattı, DESMO bakımı :( Servisinde döviz kurunun yükselmesiyle birlikte 3500-3600 TL fiyat çıkıyor. Bunu farklı bir yerde yaptırma ihtimalimiz var mı ? var ise siz deneyimli kullanıcılardan Anadolu yakasında Ducatiden anlayan servis tavsiyesi bekliyorum. Açıkçası kendim yapacaktım ama gözüm kesmedi
    Maslak sanayide yol motor üstünel usta var birde onlarla görüş
    memur bunu beğendi.
    "Tecrube, limitlerini bilmektir"

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    Merhaba.
    Bence referansi olmayan kimseye birakmayin motosikleti. Ducati'ye ozel alet-edevat gerekiyor. "yaparim" demesi yeterli degil. Ciddi tecrubeliyse birakin.

Zaten yetkili servis olmadigi icin yazilim guncellemesi vs. yapma durumlari da yok. Ducati icin kesin net emin degilim, ancak KTM'den asagi kalir yani yoktur diye dusunuyorum.

Serviste Superduke'e USB stick gibi birsey takiyorlar. Ve KTM'e ozel buyuk bir tablet, motosiklete kablosuz baglanip turlu motor parametrelerini gosteriyor. Egitimli servis elemani bu parametreleri degistirebiliyor, ve motosiklet uzerindeki yazilimi guncelliyor. Mesela benimki biraz fazla benzin yakiyordu. Adam birkac ayar yapti tablette, direk makinanin sesi degisti. Cok daha iyi calisti ilk bakimdan sonra.
    memur bunu beğendi.

Motosikleti
    2012 Monster 696
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bence referansi olmayan kimseye birakmayin motosikleti. Ducati'ye ozel alet-edevat gerekiyor. "yaparim" demesi yeterli degil. Ciddi tecrubeliyse birakin.

Zaten yetkili servis olmadigi icin yazilim guncellemesi vs. yapma durumlari da yok. Ducati icin kesin net emin degilim, ancak KTM'den asagi kalir yani yoktur diye dusunuyorum.

Serviste Superduke'e USB stick gibi birsey takiyorlar. Ve KTM'e ozel buyuk bir tablet, motosiklete kablosuz baglanip turlu motor parametrelerini gosteriyor. Egitimli servis elemani bu parametreleri degistirebiliyor, ve motosiklet uzerindeki yazilimi guncelliyor. Mesela benimki biraz fazla benzin yakiyordu. Adam birkac ayar yapti tablette, direk makinanin sesi degisti. Cok daha iyi calisti ilk bakimdan sonra.
    Alıntı Karalı adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Maslak sanayide yol motor üstünel usta var birde onlarla görüş
    Tavsiyeleriniz için teşekkürler. Bende yetkili serviste yaptırmak isterim ama değiştirdikleri parçaları kalem kalem toplasak 1500 TL anca eder,taplamda 3500 gibi bir rakam talep ediyorlar. 2000 TL işçilik ve servis açıklamasında yer alan ufak tefek ayarlamalar için alınıyor... Bana göre "biraz" fazla...

Planım değiştirebileceğim parçaları havaların açmasıyla kendim değiştireceğim. Motor içi kam kayışı gibi parçalarıda elinde ducati red key bulunan bir servise yaptıracağım...

tyrung - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Monster 696, Vespa Primavera
    24k bakımını Kickstart'a yaptırdım. Tavsiye ederim, 2 sene öncesine kadar Ducati-KTM-Vespa yetkili servisiydi.
    http://www.kickstart-tr.com/anasayfa/

@Razor999

Aşağıdaki siteyi öneririm. Ben arka disk(brembo), arka balata(brembo), hiflo yağ filtresi, hiflo hava filtresi aldım.
    74€ tuttu. Kargosu 18€. Vergisi 61TL. 4 günde kapıma geldi.Arada haftasonu olmasa 3 günde geliyor.
    http://www.carpimoto.it/en-TR/

Bana toplam 480TL civarına gelmişti. Türkiye de arka diskin fiyatı 545TL

Eğer kendin bu tip işlemleri yapıyorsan yurtdışından almanı tavsiye ederim.
    memur bunu beğendi.

Motosikleti
    Bajaj 150 NS - Honda 500R - Fiddle II
    24k bakımı için 3-4 servisi aramıştım İstanbuldan

en ucuz 4.000 tl çıkmıştı.

Sonra bir daha bulaşmadım, 500R aldım.

Motosikleti
    2012 Monster 696
    24k bakımını Kickstart'a yaptırdım. Tavsiye ederim, 2 sene öncesine kadar Ducati-KTM-Vespa yetkili servisiydi.

@Razor999

Aşağıdaki siteyi öneririm. Ben arka disk(brembo), arka balata(brembo), hiflo yağ filtresi, hiflo hava filtresi aldım.
    74€ tuttu. Kargosu 18€. Vergisi 61TL. 4 günde kapıma geldi.Arada haftasonu olmasa 3 günde geliyor.

Mükemmelsin üstat, özellikle verdiğin site çok işime yarayacak.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    Tavsiyeleriniz için teşekkürler. Bende yetkili serviste yaptırmak isterim ama değiştirdikleri parçaları kalem kalem toplasak 1500 TL anca eder,taplamda 3500 gibi bir rakam talep ediyorlar. 2000 TL işçilik ve servis açıklamasında yer alan ufak tefek ayarlamalar için alınıyor... Bana göre "biraz" fazla...

Planım değiştirebileceğim parçaları havaların açmasıyla kendim değiştireceğim. Motor içi kam kayışı gibi parçalarıda elinde ducati red key bulunan bir servise yaptıracağım...
    Parca olayinda haklisiniz; subap ayari haric... Subap ayarinda maliyet parcadan ziyade iscilige aittir. Duzgun isciligi de kucumsememek lazim. Bu demek degildir ki her servisin isciligi mukemmeldir, ya da servis olmayan yerlerin isciligi kotudur. Sadece birinin subap ayarini duzgun yapmasi icin cok ta az olmayan bir miktar para almasi hakkidir diyorum. Acikcasi becerebilseniz bile kolay kolay girmek istemeyeceginiz bir is. Bi suru ayrintisi var olayin. Ozel alet ve tecrube onemli. Yani subap ayarinin cok ucuz olmasi cok da makul degil. Ve malesef yuksek hacim Avrupa V2'ler subap ayarini Japonlar gibi uzun sure koruyamiyorlar. Ustelik Ducati desmo nedeniyle subapin her iki yondeki hareketi icin de ayar istiyor.

Ducati almak asiri pahali olmayabilir ama kullanmak malesef pahali. Buyuk KTM'ler de kismen oyle. Almanlar da Japonlar gibi guvenilir degil. Avrupa uretimi motosikletler genel olarak guzel ama masrafli, oyle veya boyle.
    memur bunu beğendi.

Motosikleti
    2012 Monster 696
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Parca olayinda haklisiniz; subap ayari haric... Subap ayarinda maliyet parcadan ziyade iscilige aittir. Duzgun isciligi de kucumsememek lazim. Bu demek degildir ki her servisin isciligi mukemmeldir, ya da servis olmayan yerlerin isciligi kotudur. Sadece birinin subap ayarini duzgun yapmasi icin cok ta az olmayan bir miktar para almasi hakkidir diyorum. Acikcasi becerebilseniz bile kolay kolay girmek istemeyeceginiz bir is. Bi suru ayrintisi var olayin. Ozel alet ve tecrube onemli. Yani subap ayarinin cok ucuz olmasi cok da makul degil. Ve malesef yuksek hacim Avrupa V2'ler subap ayarini Japonlar gibi uzun sure koruyamiyorlar. Ustelik Ducati desmo nedeniyle subapin her iki yondeki hareketi icin de ayar istiyor.

Ducati almak asiri pahali olmayabilir ama kullanmak malesef pahali. Buyuk KTM'ler de kismen oyle. Almanlar da Japonlar gibi guvenilir degil. Avrupa uretimi motosikletler genel olarak guzel ama masrafli, oyle veya boyle.

Ivır zıvır bakımları değil de Aslında ağır bakımı pahalı, ama servisinde pahalı, aynı işi daha az maliyetle yapabilecek servislerin olduğunu umuyorum, bir iki servis tavsiyesi aldım. Özellikle desmo bakımındaki deneyimimi burada paylaşacağım, yapılan işlemleri ve çıkan maliyeti. Umarım faydalı olur.

Motosikleti
    D'elight & Tracer 900

@Razor999

Teşekkür ederim bilgilendirme için o zamanlar beklemeyeyim diye direk ürünleri yurt içinden temin edip bakım işini hallettim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:04 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:58 ----------

Desmo için gerekli kaynaklar mevcut, ekipmanlar mevcut. Aslına bakarsanız şaka gibi v kayışların gerginliğini ayarlarken servis tool olarak gösterilen şey aslında bir mikrofon ve bununla kayış gerginliğinin yaptığırezonans sesinin Hz değerine bakılarak v kayışlar ayarlanıyor. subap shimleri için de kumpas ve özellikle egzoz shimleri içe doğru olduğu için onu da kumpas ile ölçebilmemizi sağlayan bir ölçü shimi var onu da ebay da uygun fiyata bulabilirsiniz.

Motorlar çok güzel fakat servis ile uğraşmayayım derseniz bakım işaretini 0lamak için 2010 model sonrası siemens ecu lu olan modeller için 4pinli diagnostic aletlerinden alabilrisiniz yaklasık 60 dolar gibi bir fiyata ve telefonunuzdan servis ışığını söndürme, gaz sensörünü sıfırlama gibi işlemleri de yapabiliyorsunuz.

Yukarıdaki postlarda gördüğünüzde servis kayıtlı motorda debriyaj hidroliğinin nedense bir türlü değiştirilmediğini görebilirsiniz. O yüzden ben servislere oldum olası hiç güvenemedim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:12 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:04 ----------

Hava filtremi değiştirirken motorun üzerinde VLM akü olduğunu gördüm ve herhangi bir sıkıntı olmamasına karşılık acilen akümü değiştirdim ve unibat akü aldım. VLM aküde herhangi bir sıkıntı yok şarj tutuyor (ben pek bi ısınamadım bu markaya oldum olası kullanmam) isteyen olursa motoruma alınacak 1 depo yakıt karşılığında verebilirim

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:16 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:12 ----------

@Razor999

Değişkenlik gösterse de 24K bakımında neler yaptırdınız ve kadar ödediniz paylaşabilir misiniz?

çaylakcıbır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 125 - Ninja 250R - -GSR 600 - CRF250 L
    Selam arkadaşlar lastik olarak ön tarafa 120/70/17 kullanan oldu mu??

berk_cglr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ducati m696 - yzf R 25 abs
    gerçi ultra ölü kalmış başlık ama olurda lazım olursa diye bilgi amaçlı yazayım monster 696 için öne 120-70 lastik takınca çamurluğa sürtmüyor ama arası çok az kaldığı için taş vs bazen sürtünerek kırık grenaj gibi ses çıkarabiliyor sürtünüyor arada ama lastik le çamurluk birbirine değmiyor :D

Motosikleti
    Yamaha Ybr 125 Esd + Mt-07 ABS
    2013 35.000- 40.000 km arası modellerinin fiyatlarının neden diğer her şeye oranla daha ucuz olduğunu merak ediyorum ben ? Desmo ağır bakımıyla mı alakalı ?

mavzer-i - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    hypermotard 796 / vulcan s / versys 650
    Alıntı MtnXIII adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    2013 35.000- 40.000 km arası modellerinin fiyatlarının neden diğer her şeye oranla daha ucuz olduğunu merak ediyorum ben ? Desmo ağır bakımıyla mı alakalı ?
    hem o hem başka nedenler
    alıcısı çok az. ikinci el ducati almak isteyenleri bulmak çok zor.
    samanlıkta iğneyi geceleyin mum ışığında aramak daha kolaydır.
    since 1987

REKLAM ALANI
4. sayfa BirinciBirinci ... 2345 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler